××× سمیرم سرزمین هزار چشمه ×××

پست های وبلاگ ××× سمیرم سرزمین هزار چشمه ××× در این صفحه نمایش داده شده است و شما میتواند با کلیک بر روی عنوان هر پست صفحه مربوطه را مشاهده فرمائید.

از خور گرم تا سمیرم سرد!
کد خبر: 82361988 (5741626) | تاریخ خبر: 06/10/1395 | ساعت: 14:42|

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سمیرم معرفی شد

سمیرم، اصفهان- ایرنا- فرمانده جدید ناحیه مقاومت بسیج شهرستان سمیرم روز دوشنبه معرفی شد.

به گزارش ایرنا، جانشین فرمانده حضرت صاحب ا مان(عج) اصفهان گفت: پیروزی های رزمندگان جبهه مقاومت همگی به برکت فرهنگ شهادت و ایثار است.
سرتیپ دوم پاسدار مجتبی فدا روز دوشنبه در جلسه تکریم و معارفه فرمانده جدید ناحیه مقاومت بسیج سمیرم اظهار کرد: اگر این جانفشانی ها و ایثارگری ها نبود مقاومت هم معنا و مفهومی نداشت و همین ها باعث ب این افتخارات و توفیقات شد.
وی همچنین از بسیج به عنوان نیروی مقابله با موانع انقلاب یاد کرد و گفت : بسیج نیروی برخاسته از دل مردم و برای مردم است که استفاده ازظرفیت این نیروی مردمی توانسته بسیاری از موانع که دشمنان بر سر راه انقلاب انداخته اند را کنار بزنیم .
فرمانده سابق ناحیه سمیرم نیز دراین جلسه گفت : شهرستان سمیرم یک منطقه وسیع با ظرفیت های بالاست که نیازمند خدمت صادقانه و کار جدی است.
سرهنگ حسن عجمی افزود: این خطه با توجه به ظرفیت بالا همچون کشاورزی و گردشگری شهرستانی کم برخوردار و نیازمند توجه و رسیدگی بسیار بیشتر مسئولان بالادستی است.
در این مراسم از سرهنگ دوم پاسدار حسن عجمی قدردانی و سرهنگ دوم جواد فصیحی به عنوان فرمانده بسیج ناحیه سمیرم معرفی شد.
شهرستان سمیرم با افزون بر 22هزار و 100هزار جمعیت شهری، عشایری و روستایی در 160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.
7147/ت/ 6022 خبرنگار : محمود افشاری - انتشار دهنده : عمادی

برچسب ها : از خور گرم تا سمیرم سرد! - سمیرم ,بسیج ,مقاومت ,فرمانده ,ناحیه ,نیروی ,ناحیه مقاومت ,مقاومت بسیج ,شهرستان سمیرم ,ناحیه سمیرم ,فرمانده جدید ,جدید ناحیه مقاومت
برف و زنجیر
کد خبر: 82348943 (5723806) | تاریخ خبر: 26/09/1395 | ساعت: 13:16|

بارش برف سمیرم و ارتفاعات دنا را فرا گرفت

سمیرم، اصفهان- ایرنا- بارش برف در آ ین شب و روزهای پاییز چهره شهر و شهرستان سمیرم را سپیدپوش و زمستانی کرد.

به گزارش ایرنا، بارش برف از عصر پنجشنبه آغاز شد و تا حدود نیمه شب گذشته ادامه داشت.
بارندگی در جاده منتهی به شهرضا بویژه در گردنه وس گلو شدت بیشتری داشت و تعداد زیادی از خودروها شب گذشته در مسیر سمیرم از زنجیر چرخ استفاده د.
بیشتر این خودروها در پایگاه امداد جاده ای ت قرین و پارکنیگ جاده ای حاشیه پارک جنگلی شهید امینی جاده شهرضا به سمیرم توقف کرده بودند و چرخ هایشان را مجهز به زنجیر می د.
بر این اساس، بارندگی در ساعاتی بصورت برف و در ساعتی نیز به شکل باران بود و باعث لغزندگی معابر و برخی خیابان های شهر سمیرم از جمله خیابان فلسطین و شیخ صدوق شد.
با کاهش بارندگی ها در ساعت های پایانی شب شاهد برودت شدید و سرمای هوا در منطقه هستیم.
شهرداری سمیرم و اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای در این مدت اقدام به شن ریزی در سطح خیابان ها و جاده های این محدوده د.
مسئول اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای سمیرم به خبرنگار ایرنا گفت: حدود هشت سانتیمتر برف در این مدت باریده که معادل 13 میلی متر بارش است.
علی اکبر آقایی اظهار کرد: بیشترین میزان بارش ها در محورهای سمیرم به شهرضا و بالع ، کمربندی غرب و منطقه ونک در غرب شهرستان گزارش شده است.
معاون شهردار سمیرم نیز با اشاره به تلاش های کارکنان این مجموعه از ساعات ابت بارش برف تصریح کرد: بیشترین مشکل ما مربوط به زنجیرچرخ نبستن مردم و بویژه مسافران است.
به گفته مرتضی افشاری، بیشتر مردم و مسافران و رهگذرانی که قصد سفر به استان های جنوبی داشتند بلد نبودند زنجیر چرخ ببندند و همین موضوع باعث ایجاد ترافیک در ورودی شهر سمیرم برای ساعاتی شده بود.
وی با اشاره به اهمیت آموزش این موضوع و فرهنگ سازی برای آن افزود: اینکه زنجیرچرخ همراه داشته باشیم یک موضوع است اما اصل مهم بلد بودن بستن زنجیر است.
افشاری خاطر نشان کرد: بیشتر مسافران از کرج و تهران این مسیر را برای مسافرت به جنوب انتخاب کرده اند و بخشی از ترافیک ورودی نیز به علت همین موضوع بود.
این مسوول درباره وضعیت تردد در شهر برفی سمیرم هم گفت: مشکل خاصی نبوده و همه خیابان ها و معابر شهر شن ریزی و نمک پاشی شده اند.
ارتفاعات و دامنه های دنا و زاگرس مرکزی نیز با این بارندگی پاییزی بطور کامل سپیدپوش شده است.
شهرستان سردسیر و کوهستانی سمیرم در جوار دنا و زاگرس مرکزی با افزون بر پنج هزار و 200 کیلومتر مربع وسعت، 150 ابادی و روستا، چهار شهر و چهار بخش مرکزی، دناکوه، وردشت و پادنا در 160 کیلومتری جنوب اصفهان و 170 کیلومتری شمال یاسوج واقع شده است.
گ/7147 خبرنگار : محمود افشاری** انتشار : سلطانمرادی

برچسب ها : برف و زنجیر - سمیرم ,جاده ,زنجیر ,بارش ,خیابان ,بارندگی ,زاگرس مرکزی ,همین موضوع ,اداره راهداری
کشتی دیگر در سمیرم
کد خبر: 82330072 (5697559) | تاریخ خبر: 13/09/1395 | ساعت: 12:9|

تغییر اقلیم در سمیرم و آینده ای ناگزیر با کشت های کم آب و گلخانه ای

سمیرم، اصفهان- ایرنا- خطه سردسیر و کوهستانی سمیرم در جنوب اصفهان دیگر مانند گذشته پر آب نیست بلکه تغییر اقلیم و کاهش بارش های آسمانی این سرزمین را نیز در زمره مناطق نیمه خشک و کم بارش قرار داده است.

سال ها و بلکه قرن هایی که گذشت، سمیرمِ سرحَد مأمنی برای خوش گذرانی و ییلاق خوانین و درباریان بود ؛ ایامی که هوای مطبوعش بامدادان با صدای گنجشکان طبعی شاعرانه داشت و شامگاهانش با خنکایی ملس، شعله ملایم آتش را طلب می کرد.
اما این روزها و این سال های قریب، دیگر چندان خبری از آن هیاهوی بی تاب طبیعت نیست. هیاهویی که به اختصار در این مقدمه فرازی از آن گذشت و در ادامه به تفصیل آینده ای ناگزیر برای این دیار در بخش کشاورزی را تصویر خواهیم کرد.
کارشناس ارشد و باسابقه طبیعت و منابع طبیعی استان اصفهان درباره آینده کشاورزی شهرستان سمیرم و تغییر اقلیم منطقه وکشورمان گفت: این شهرستان با توجه به میانگین بارندگی سالانه، در ردیف مناطق نیمه خشک وخشک قرار می گیرد.
علی حسین بهرامیان در گفت وگوی خود با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: شرایط امروز سمیرم بسیار متفاوت از گذشته است و بسیاری از محصولات باغی با این وضع کمبود آب با تنش جدی مواجه هستند.
وی که خود سال ها مسئولیت اداره منابع طبیعی سمیرم را عهده دار بوده افزود : تغییر اقلیم باعث شده حتی عشایری که باید از 25 اردیبهشت وارد ییلاق سمیرم شوند زودتر از موعد قانونی و حتی اوا فروردین هر سال به منطقه ورود می کنند.
این کارشناس منابع طبیعی افزود: گرمای هوای جنوب باعث عزیمت آنان به سمت ییلاق می شود و این در حالی است که زودتر از 25 اردیبهشت هنوز بستر برای رویش کامل گیاه آماده نیست و همین مشکلات زیادی برای طبیعت ایجاد می کند.
به گفته بهرامیان، بخشی از همین عشایر هم علاوه بر دام و نیاز به علوفه باغ دار هستند و همین ها نیز مشکلات عدیده خشکی این سال ها را احساس می کنند.
یک کارشناس و مشاور جهاد کشاورزی معتقد است: کاشت در گلخانه برای مقابله با خش الی بهترین راه حل در برابر این مشکلات است.
عباس طایی در باره کاشت در گلخانه تحت محیط و شرایط کنترل شده گفت: می توانیم نظارت و همچنین آیتم های دما ، رطوبت ، نور و دی ا ید کربن را برای کاشت محصولات مختلف باتوجه به حاشیه کاشت آن تحت کنترل بگیریم و با میزان محدود منابع آبی و کمترین سطح می تونیم بیشترین بهره وری را ایجاد کنیم.
وی گفت: با وجود ارتفاع دو هزار و 280 متری سمیرم از سطح دریا و اقلیم سرد و کوهستانی اما در بیشتر مناطق مختلف سمیرم می توان کاشت را بصورت گلخانه ای انجام داد.
وی خاطر نشان کرد: شرایط احداث گلخانه را باید تحت نظارت کارشناس و حتی محل احداث را نیز با مشاوره کارشناسان شرکت های مشاوره و فنی ی های مستقر در مراکز خدمات و مدیریت های جهاد کشاورزی انجام داد.
طایی با بیان اینکه احداث گلخانه در زمینی به مساحت حداقل چهار هزار مترمربع امکان پذیر است اظهار کرد: این شرایط در بخش هایی از شهرستان محقق و مقدور است.
به گفته این کارشناس ارشد مشاور کشاورزی، می توان با توجه به هدف کاشت محصولاتی مانند کاشت گوجه فرنگی یا خیار برنامه ریزی کرده و به دوره رشد محصولات توجه کنیم و حتی تاریخ کاشت نیز یکی از مهمترین عامل برای رسیدن به سود دهی اقتصادی گلخانه است.
مدیر کانون بسیج ین کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان سمیرم گفت: باید برای کاشت محصول و نحوه رساندن آن به بازار و موقع عرضه را در برنامه اولیه کاشت در نظر بگیریم.
وی افزایش بهره وری از واحد سطح، تولید محصولات سالم، تولید انواع محصولات گلخانه ای، تغییر الگویی کاشت، مقابله با کم آبی، ایجاد اشتغال در تمام فصول سال، ب در آمد برای کشاورزان و نبود اشتغال کاذب، کارآفرینی روستاییان، فروش در بازار میوه و تره بار سمیرم و کاهش استرس های خشکی و خش الی باتوجه به ب درآمد از یک گلخانه را از مزیت های خوب این نوع کشت برشمرد.
این کارشناس ارشد منابع طبیعی و کشاورزی با بیان اینکه می توانیم با کمترین آب در دسترس بیشترین سطح بهره برداری را کاشت محصولات داشت ادامه داد: درخت سیب بالاترین میزان آب را مصرف می کند و هر شش روز درخت سیب به آبیاری نیاز دارد و حدود 720لیتر آب در شبانه روز نیاز دارد.
عضو سازمان نظام ی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان اضافه کرد: این یعنی اینکه ما برای تولید یک کیلو گرم سیب درختی باید شبانه روز هشت لیتر آب مصرف کنیم پس در نتیجه با میزان کمتر آب در دسترس خود می توانیم با جایگزینی کشت گلخانه ای این مصرف آب را در هر نوع کاشت در گلخانه به یک چهارم تقلیل دهیم و با احداث است در کنار گلخانه مصرف آب دو ماه درختان سیب را برای ی ال کاشت گلخانه ذخیره کنیم.
اما این تنها گوشه ای از مشکلات آینده این خطّه بود، آن هم در صورتی که خشکی و خش الی ادامه یابد. مگر اینکه آسمان سخاوتش را بیش از این دریغ نکند .
گ/ 6022 / 7147 گزارش از: محمود افشاری - انتشار:عمادی

برچسب ها : کشتی دیگر در سمیرم - گلخانه ,کاشت ,سمیرم ,کشاورزی ,منابع ,طبیعی ,منابع طبیعی ,تغییر اقلیم ,احداث گلخانه ,بیان اینکه ,کارشناس ارشد ,طبیعی استان اصفهان ,منابع طبیعی اس
ریز نقش موزی در شهر
کد خبر: 82316080 (5678411) | تاریخ خبر: 01/09/1395 | ساعت: 10:24|

تکثیر پشه ناشناخته اهالی سمیرم را نگران کرده است

سمیرم، اصفهان- ایرنا- روزهای اخیر در حالی که کمتر نشانی از فصل سرما در خطه سردسیر سمیرم در جنوب اصفهان دیده می شود ، ازدیاد نوعی پشه سبزرنگ ناشناخته اهالی این منطقه را تا اندازه ای نگران کرده است.

به گزارش ایرنا، حدود دو هفته ای هست که پشه های ریز و سبز رنگی در هوای سمیرم پرسه می زنند و به قدری زیاد شده اند که همه شهر و مردمانش را کلافه کرده اند.
بدترین ح ممکن درک این آلودگی را موتورسوارانی درک می کنند که در حرکت در هر کوچه و خیابانی تمام بدن و لباس هایشان مملو از این پشه های مزاحم سبز رنگ می شود.
معاون شبکه بهداشت سمیرم در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: هنوز اطلاعات زیادی از این نوع پشه در دست نداریم اما پیگیر شیوع و نوع آن هستیم.
محسن محمدی افزود: این موضوع را به جهاد کشاورزی شهرستان نیز گزارش کرده ایم.
رئیس اداره محیط زیست سمیرم نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: اطلاع دقیقی از این گونه خاص در دست نیست.
پژمان خا ار اظهار کرد: این نوع خاص ه به احتمال زیاد به دو علت شیوع یافته است.
به گفته این مسئول، استفاده زیاد کشاورزان از انواع کود و سموم، آن هم به دفعات در بخش کشاورزی و باغبانی و همچنین تغییرات اقلیمی و وقوع خش الی های مداوم در این چند سال می تواند دو عامل اصلی تکثیر این ات باشد.
وی خاطر نشان کرد: دو ماه از فصل پاییز گذشته و هنوز هیچ بارندگی در این مدت شاهد نبوده ایم و همین عامل نیز در شیوع این پشه ها موثر است.
بر این اساس و با وجود سرمای هوا در سمیرم این نوع ه سبز همچنان در هوای سمیرم آلودگی پشه ای ایجاد کرده و تنها با تاریک شدن هوا و شب هنگام خبری از آنها نیست.
شاید بارش اندکی باران در این روزهای منتهی به زمستان چاره کار و خلاصی از دست این مزاحمان ریز نقش باشد.
شهرستان سمیرم، با 150 روستا و آبادی، چهار شهر و چهار بخش و افزون بر 100 هزار جمعیت روستایی، شهری و عشایری در 160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.
7147/ت/ 6022 ** خبرنگار: محمود افشاری- انتشار : عمادی **

برچسب ها : ریز نقش موزی در شهر - سمیرم ,کرده ,خبرنگار ,شیوع ,ایرنا ,اصفهان ,خبرنگار ایرنا ,هوای سمیرم ,جنوب اصفهان ,نگران کرده ,ناشناخته اهالی
لوازم آشپزی هم قاچاق شد
code: 82290446 (5643198) | date: 11/08/1395 | time: 15:37|

بیش از 2 میلیادر ریال لوازم آشپزخانه قاچاق در سمیرم توقیف شد

سمیرم،اصفهان-ایرنا- یک محموله لوازم آشپزخانه قاچاق به ارزش بیش از دو میلیارد ریال توسط ان ایست و بازرسی شهید رئیسیان سمیرم کشف و توقیف شد.

فرمانده انتظامی شهرستان سمیرم روز در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: ان این ایستگاه، هنگام کنترل خودروهای عبوری به یک دستگاه کامیون کشنده ولوو مشکوک شدند و آن را متوقف د.
سرهنگ دوم غلامرضا براتی گفت: 980 کارتن لوازم و وسائل آشپزخانه خارجی فاقد هرگونه مدارک گمرکی در بازرسی از این خودرو کشف شد.
به گفته این مسوول انتظامی، کارشناسان ارزش محموله کشف شده را دو میلیارد و 50 میلیون ریال اعلام و حامل این قاچاق را توقیف د.
به گفته وی، راننده این خودرو دستگیر و تحویل مراجع قضائی شد.
شهرستان سمیرم با یکصد هزار جمعیت شهری عشایری و روستایی در جنوب استان اصفهان واقع شده است.
ایستگاه ایست و بازرسی شهید رییسیان سمیرم در ورودی شمال این شهر از مهمترین ایستگاه های بین راهی پلیس در مرکز و مبادی ورودی و وجی جنوب کشور محسوب می شود.
7147/ت/6027
خبرنگار: محمود افشاری***انتشار دهنده:محمدرضا شکراللهی

برچسب ها : لوازم آشپزی هم قاچاق شد - سمیرم ,قاچاق ,لوازم ,بازرسی ,توقیف ,آشپزخانه ,شهرستان سمیرم ,بازرسی شهید ,آشپزخانه قاچاق ,لوازم آشپزخانه ,لوازم آشپزخانه قاچاق
جوجیستو
د خبر: 82295171 (5649477) | تاریخ خبر: 15/08/1395 | ساعت: 12:45|

سمیرم قهرمان مسابقات استانی جوجیتسو شد

سمیرم- اصفهان- ایرنا- تیم رزمی جوجیتسوی سمیرم قهرمان مسابقات این رشته ورزشی در سطح استان اصفهان شد.

به گزارش ایرنا، این دوره از مسابقات روزهای گذشته و امروز شنبه با حضور 30 رزمی کار از شهرستان های استان اصفهان در سالن 17 شهریور سمیرم برگزار شد.
در این مسابقات رزمی کاران در دو رده سنی نونهالان و نوجوانان و در 10 گروه وزنی به رقابت پرداختند.
در رده سنی نو نهالان و در وزن منهای 34 کیلوگرم احمدرضا باقری، فرزاد اسدی و سید حمید رضا قائم مقامی برترین های این رده سنی شدند.
دروزن منهای37 کیلو گرم عباس آقایی، علی ذوالفقاری و ابوالفضل نادری، وزن منهای 45 کیلو گرم عباس هوشنگی، ایمان نادری، محمد مهدی آقایی ومحمد داوودی، وزن منهای 55 کیلوگرم علیرضا آصفی، محمد حسین بقائی پور و محمد مهدی کاوه، وزن به اضافه 66 کیلوگرم ایمان علی شیر، کیارش شیرانی و پوریا عظیمی به ترتیب مقام های اول تا سوم را از آن خود د.
در این رده سنی تیم سمیرم به مقام اول دست یافت و تیم های شاهین شهر و اصفهان به ترتیب مقام های دوم و سوم را از آن خود د.
در رده سنی نوجوانان وزن منهای 65 کیلوگرم احمدرضا باقری مقام اول وعلی بقائی پور مقام دوم، وزن منهای 62 کیلوگرم محمد امین نیل ساز مقام اول و عبدالله طایی مقام دوم، وزن منهای 69 کیلوگرم محمد نظام دوست مقام اول و سید محمد رضا قائم مقامی مقام دوم، وزن منهای 77 کیلوگرم امید محمدی مقام اول و محمد امین پیرمرادیان مقام دوم و در وزن به اضافه 85 عرشیا مرتضایی مقام اول و آرش روان خواه مقام دوم را از آن خود د.
به گزارش ایرنا، در این رده سنی نیز تیم رزمی جوجیستوی شاهین شهر موفق به ب مقام اول و تیم های سمیرم و اصفهان به ترتیب دوم و سوم شدند.
7147/ت / 6022 - خبرنگار: محمود افشاری * انتشار : عمادی

برچسب ها : جوجیستو - مقام ,محمد ,کیلوگرم ,منهای ,اصفهان ,مسابقات ,مقام دوم، ,ترتیب مقام ,کیلوگرم محمد ,محمد امین ,محمد مهدی
دوی صحرا نوردی سمیرم
کد خبر: 82273087 (5619016) | تاریخ خبر: 28/07/1395 | ساعت: 16:15|

رقابت دانش آموزان سمیرمی در دوی صحرا نوردی

سمیرم، اصفهان- ایرنا- مسابقه دوی صحرانوردی با حضور 50 دانش آموز در سمیرم برگزار شد.

به گزارش ایرنا، این مسابقه روز چهارشنبه با حضور این تعداد دانش آموز از شهرستان و روستاهای تابعه در دو مقطع متوسطه اول و دوم برگزار شد.
در این رقابت، وحید نظیفی از حنا در مقطع متوسطه دوم(دبیرستان)، یونس بهادری از کیفته، محمد امین تیموری از گرموک و رامین بهادری از فتح آباد به ترتیب مقام های اول تا چهارم را از آن خود د.
در مقطع متوسطه اول(راهنمایی) محمد پیرمرادیان از مدرسه شهید چمران، علیرضا وایا از مدرسه ادب، حسین رستمی از مدرسه سجاد و محمدحسین صالحی از مدرسه شهید چمران مقام اول تا چهارم را ب د.
نفرات برتر با اهدای جوایزی در خاتمه این رقابت ها تقدیر شدند.
شهرستان سردسیر سمیرم با 150 روستا و آبادی، چهار شهر و چهار بخش و افزون بر یکصد هزار نفر جمعیت روستایی، شهری و عشایری در 160کیلومتری جنوب اصفهان واقع است.
انتشار: محمدرضا شکراللهی
7147/ت/6027
کانال اطلاع رسانی : https://telegram.me/esfahanirna

برچسب ها : دوی صحرا نوردی سمیرم - مدرسه ,متوسطه ,مقطع ,سمیرم ,دانش ,مقطع متوسطه ,مدرسه شهید ,دانش آموز
قاچاق
کد خبر: 82275085 (5621223) | تاریخ خبر: 30/07/1395 | ساعت: 17:41|

محموله قاچاق به ارزش یک میلیارد و 200 میلیون ریال در سمیرم توقیف شد

سمیرم، اصفهان- ایرنا- فرمانده انتظامی شهرستان سمیرم از توقیف یک محموله لوازم ازی قاچاق به ارزش یک میلیارد و 200 میلیون ریال خبر داد.

سرهنگ دوم غلامرضا براتی روز در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این کالاها شامل 60کارتن لوزام ازی فاقد مدارک مثبته گمرکی در ایستگاه ایست و بازرسی شهید رئیسیان در شمال سمیرم
توقیف شد.
شهرستان سمیرم با 100 هزار جمعیت شهری عشایری و روستایی در جنوب استان اصفهان واقع شده است.
7147/ت/ خبرنگار: محمود افشاری/ دبیر: محمد سلطانمرادی

برچسب ها : قاچاق - سمیرم ,قاچاق ,شهرستان سمیرم ,میلیون ریال
بدعت های امسال
کد خبر: 82266109 (5609044) | تاریخ خبر: 23/07/1395 | ساعت: 13:50|

سمیرم:

امسال بدعت های کمتری در آئین های عزاداری سمیرم شاهد بودیم

سمیرم، اصفهان- ایرنا- سمیرم گفت: امسال بدعت ها و آسیب های کمتری در مراسم وآئین های عزاداری این شهرستان شاهد بودیم.

به گزارش ایرنا، حجت ال حسین رجایی پور در آئین عبادی این هفته سمیرم اظهار کرد: هر چه عزاداری ها رنگ معنویت بیشتری داشته باشد حسینی تر خواهد بود.
وی تصریح کرد: سال های قبل برخی بدعت ها و حرکات زننده و ناشایست در ایام تاسوعا و عاشورا را شاهد بودیم که امسال از این دست برنامه های زشت و نابجا در منطقه خبری نبود.
خطیب سمیرم ادامه داد: در سال های قبل در بعضی از اماکن مقدس مثل مساجد و حسینیه ها فرش ها را جمع می د و مردم با کفش وارد این مکان ها می شدند اما امسال با همکاری مردم و مسئولان این امر نادرست و بی حرمتی به این مکان های مقدس را شاهد نبودیم.
وی افزود: امروز و در مراسم سوم شهید و در همین هنگامه برخی حسینیه ها ناهار ظهر روز سوم می دهند که کار خوبی است اما بهتر و شایسته تر این بود ابتدا در که ارجحیت داشت حضور می یافتند و سپس به پذیرایی و ناهار می پرداختند.
وی در بخش دیگر خطبه های با محکوم حمله سعودی ها به مردم بی دفاع و مسلمان یمن اضافه کرد: آل سعود و آل یهود کمر به نابودی بسته اند اما بدانند خودشان به فضل الهی و به بهای ریختن همین خون های بی گناه بزودی ساقط و نابود می شوند.
ت/7147/ 6022

برچسب ها : بدعت های امسال - ,امسال ,سمیرم , ,بدعت ,مردم , سمیرم , ,امسال بدعت ,شاهد بودیم
سرشماری اولیم
کد خبر: 82269394 (5613544) | تاریخ خبر: 26/07/1395 | ساعت: 9:46|

سمیرم پیشتاز سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن است

سمیرم، اصفهان- ایرنا- فرماندار سمیرم گفت: این شهرستان با مشارکت 70 درصدی مردم در سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن سال 95 در کشور پیشتاز است.

فرماندار و مدیر اجرایی سرشماری عمومی نفوس و مسکن شهرستان سمیرم روز دوشنبه به ایرنا گفت: این موفقیت با همکاری خوب مردم و همراهی مسئولان حاصل شده است.
محمدحسسن نصرتی اظهار کرد: براساس اعلام وزارت کشور که این شهرستان تا روز گذشته با 70 درصد مشارکت عمومی نه تنها در استان اصفهان بلکه در کشور در طرح سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن در رده اول قرار داشت.
وی ادامه داد: ثبت نام رایگان اطلاعات خانوارها از آغاز طرح سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن در مدارس، ادارات، کافی نت ها، دهیاری ها و سایر مراکز تی و غیر تی شهرستان سمیرم انجام شده و تا پایان زمان مقرر ادامه خواهد یافت.
فرماندار سمیرم با بیان اینکه مشارکت مردم و دغدغه مندی آنان در این طرح حرف اول را می زند، تصریح کرد: آمار در تصمیم گیری ها نقشی اساسی دارد که به یقین مردم با درک این مهم ، رویکرد مثبت را در پیش می گیرند و مشخصات خود را به ثبت خواهند رساند.
وی بااشاره به در پیش بودن سرشماری به روش مراجعه حضوری ان به درب منازل خاطر نشان کرد: 16 ، 2 کارشناس فنی، چهار نفر پشتیبان، یک کارشناس ستادی، یک نفر معاون اجرایی و یک کارشناس اجرایی در ادامه کار در این طرح همکاری خواهند داشت.
شهرستان سمیرم به عنوان یکی از مناطق اصلی ییلاق عشایر کشور، با 150 روستا و آبادی، چهار شهر و چهار بخش و افزون بر 100 هزار جمعیت روستایی، شهری و عشایری در 160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.
ت/7147/ 2093 ** خبرنگار: محمود افشاری ** انتشاردهنده: اصغر دواتگر

برچسب ها : سرشماری اولیم - سرشماری ,شهرستان ,مسکن ,سمیرم ,نفوس ,مردم ,سرشماری اینترنتی ,اینترنتی نفوس ,شهرستان سمیرم ,فرماندار سمیرم
سیب 95
کد خبر: 82242539 (5575815) | تاریخ خبر: 04/07/1395 | ساعت: 11:44|

سیب سمیرم؛ ثبات در قیمت و کاهش در تولید

سمیرم، اصفهان- ایرنا- اوایل برگریزان و شروع دیگر باره پائیز سیب و سیب چینی هم در وادی هزار چشمه رونقی دوباره می گیرد.

عده ای درگیر ب ا دکه های سیب در این سو و آن سوی خیابان های اصلی و بیرون شهر هستند و برخی دیگر سبدها و جعبه های پُر و خالی سیب را این طرف و آن طرف می برند.
سرمای هوای بامدادان این روزهای سمیرم هم که از راه رسیده و کارگران سیب چین باید هر صبحگاهان، هفت صبح نشده، در باغ های سیب حاضر باشند و اگر دستانشان یخ نبندد و یاری کند مشغول چیدن سیب شوند تا غروب شود و به خانه ها یشان برگردند.
کارگرانی که علاوه بر جوانان و اهالی خود سمیرم از دیگر استان های کشورمان از جمله آذربایجان غربی، کردستان، سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد را نیز شامل می شوند.
به هر روی جُنب و جوشی در ا، روستاها و باغ های سیب به چشم می آید که هر چند با ادامه خشکی و خش الی و کمبود آب، از سالیان کمی دورتر کمتر است اما همچنان کلیدواژه «سیب و سیب چینی» را بر سر زبان و بازار و معیشت مردم س ا نگهداشته تا باغدار دست رنج ماه ها زحمت خود را برگیرد و ثمره باغش را برچیند.
ثمره ای که امسال هم دست کم در نرخ و قیمت فروش، تفاوتی با سال قبل ندارد و این در حالی است که قطع درختان در بسیاری از مزاع و باغ ها با ادامه خش الی بویژه در دشت جنوب و حنا در شرق و بخشی از باغ های شمال سمیرم به عینه قابل مشاهده و هویداست.
کارشناس مسئول باغبانی و زراعت جهاد کشاورزی سمیرم در این باره گفت : برآورد برداشت امسال سیب در انواع رد، گلدِن و گلاب بهاره و پاییزه سمیرم به حدود 220 هزار تن خواهد رسید و این یعنی این میزان به طور متوسط حدود 70 تا 80 هزار تن از سال های قبل کمتر است.
کیارش سامی در گفت و گو با ایرنا افزود : بخشی از این کاهش تولید به اعلام ابتدای سال مدیریت جهاد کشاورزی سمیرم به استان باز می گردد که گفته شد 13هزار و 700هزار تار از مجموع 22هزار تار باغ شهرستان با تنش شدید آبی و خشکی مواجه است.
به گفته این مسئول، این اعلام تنش با وجود بی بارشی و کم بارشی به افت کیفیت و کاهش حجم تولید انجامید اما همچنان میزان برداشت و برآورد برداشت سیب بالاست.
وی درباره قیمت فروش سیب درختی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه قیمت امسال نیز همچون سال گذشته تفاوتی نداشته است.
کارشناس باغبانی و زراعت جهاد کشاورزی سمیرم قیمت سیب درجه یک را یکهزار و 500 تومان و سیب درجه دو را 500 تومان در باغ عنوان کرد و افزود: سیب های متوسط و میانه نیز به قیمت یکهزار تومان در هر کیلو به فروش می رسد.
این مسئول جهاد کشاورزی درباره صادرات این محصول به سایر کشورها نیز توضیح داد: طبق تجربه سالیان اخیر همواره صادرات سیب داشته ایم اما سیاست های منطقه ای نیز در میزان و کم یا زیاد شدن صادرات موثرند.
به گفته سامی، پیش بینی می شود امسال افزون بر 30 تا 40هزار تن سیب تولیدی و مرغوب سمیرم به سایر کشورها صادر شود.
صادراتی که با نشان سیب سمیرم می روند تا معرف و مبلغ این محصول خوش عطر و طعم در دیگر کشورها باشند.
اما در همین زمان و در همین شهرستان آن چیزی که بیشتر بر سر زبان کشاورزان و باغداران است پرداخت نشدن غرامت بیمه کشاورزی سال گذشته است که با وجود قول های مسئولان همچنان خبری از پرداختش نیست و عددی به بزرگی 170 میلیارد ریال را روی دست بیمه محصولات کشاورزی گذاشته است.
گ/7147/ 6022 ** گزارش : محمود افشاری * انتشار:عمادی**

برچسب ها : سیب 95 - سمیرم ,قیمت ,کشاورزی ,امسال ,جهاد ,گفته ,جهاد کشاورزی ,کشاورزی سمیرم ,سایر کشورها ,برآورد برداشت ,زراعت جهاد ,جهاد کشاورزی سمیرم
و هیات های مذهبی
کد خبر: 82250182 (5586893) | تاریخ خبر: 09/07/1395 | ساعت: 16:49|

سمیرم:

هیئت های مذهبی از انجام رفتارهای افی در عزاداری ها جلوگیری کنند

سمیرم، اصفهان- ایرنا- سمیرم از مسئولان هیئت های مذهبی ب ا کننده مراسم های عزاداری در ایام محرم خواست از انجام اعمال و رفتارهای افی در این نوع مراسم ها جلوگیری کنند.

به گزارش ایرنا، حجت ال حسین رجایی پور در خطبه های این هفته سمیرم با اشاره به در پیش بودن ماه محرم الحرام، تاکید کرد: دوری از افات، برگزاری مراسم های عزاداری با کیفیت و با اخلاص با حضور منبری ها و ون، دوری از اسراف و ریا و عمل ن به برخی رسم های کاملا غلط در این ایام باید مد نظر باشد.
وی با اشاره به قیام و شهادت حسین (ع) در ماه محرم ، خاطرنشان کرد: شور، شعور و حماسه این قیام است که حتی در زمان های طولانی پس از شهادت حسین، روز به روز در جهان گسترده تر می شود.
وی با بیان آسیب های عزاداری چند پیشنهاد هم برای هیئت ها داشت و ادامه داد: اول باید علل و انگیزه های قیام عاشورا را شناخت و در مسیر یک عزاداری عقلانی و سالم گام برداشت.
حجت ال رجایی پور افزود: نامگذاری اولین هفته از این ماه نشان از اهمیت بالای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ی دارد.
وی با بیان اینکه احترام به مساجد و حسینیه ها باید در این ماه حفظ شود از برخی دسته ها و هیات عزاداری خواست این موضوع را رعایت کنند زیرا این مکان ها حرمت و چارچوب خاصی دارند.
سمیرم به رسم غلط این شهرستان و برخی دیگر از مناطق کشورمان اشاره کرد و گفت: عزاداری محرم باید از همان شب اول ماه آغاز شود نه اینکه از شب ششم و هفتم و تنها برای سه چهار روز ادامه یابد و به اتمام برسد.
وی افزود: ی ال را برای یک ماه محرم صبر می کنید اما به هنگامه عزای سرور و سالار شهیدان به سه چهار شب پایانی دهه اول بسنده می کنید که این کار درستی نیست.
سمیرم با تبریک هفته نیروی انتظامی خاطر نشان کرد: خدمت خالصانه در نیروی انتظامی، شبانه روزی است و وقت، زمان و مکان نمی شناسد.
حجت ال رجایی پور مبارزه با و قاچاقچیان، مفاسد اجتماعی و پیگیری جرائم خشن را خوب ارزی کرد و از مردم خواست قدردان نیروی انتظامی باشند.
وی با اشاره به سرشماری نفوس و مسکن گفت: شرکت درست و اصولی در این رویداد ملی به علت تاثیر در تصمیمات منطقه ای و کلان، راهگشای خیلی از مسائل جاری و بلند مدت خواهد بود.
شهرستان سمیرم در 160 کیلومتری جنوب غرب اصفهان قرار دارد.
7147/ 2093 ** خبرنگار: محمود افشاری ** انتشار دهنده : اصغر دواتگر

برچسب ها : و هیات های مذهبی - عزاداری , ,سمیرم , ,محرم ,اشاره , سمیرم , ,نیروی انتظامی ,ال رجایی ,
لطفی میانجایی ...
کد خبر: 82239392 (5571947) | تاریخ خبر: 01/07/1395 | ساعت: 14:29|

شهردار جدید سمیرم معرفی شد

سمیرم، اصفهان - ایرنا - شهردار جدید سمیرم روز پنجشنبه در مراسمی با حضور معاون عمرانی استانداری اصفهان معرفی شد.

به گزارش ایرنا، « محمد لطفی میانجایی » که پیش از این شهردار الیگودرز استان لرستان بود از امروز ( پنجشنبه ) مسئولیت شهرداری سمیرم را بر عهده گرفت.
معاون عمرانی استانداری اصفهان در مراسم معارفه شهردار سمیرم، متوسط جمعت شهری در کشور را 75 درصد کل جمعیت اعلام کرد و افزود: این میانگین در استان اصفهان 80 درصد است .
محمدعلی طرفه گفت: از هفت هزار میلیارد تومان بودجه ا، 70 درصد در بخش عمرانی هزینه می شود که این موضوع نشان از اهمیت بخش عمرانی در ا است.
وی اظهار کرد: فعالیت های عمرانی همواره مورد توجه اقشار مختلف مردم قرار دارد و بیشتر اعتبارات نیز در این بخش هزینه می شود.
معاون عمرانی استاندار اصفهان با اشاره به ظرفیت و استعدادهای بالای شهرستان سمیرم گفت: مسئولان محلی باید نسبت به فعال بخش خصوصی و حضور سرمایه گذاران در این شهرستان تلاش کنند.
فرماندار سمیرم نیز با اشاره به جایگاه و نقش شهرداری ها در ارائه خدمات به شهروندان گفت: ارتباط مستمر و مستقیم مردم با شهرداری ها و ارائه خدمات شهری به آنها، توجه ویژه به شهرداری ها را می طلبد.
محمد حسین نصرتی تصریح کرد: شهرداری های ای کوچک و کمتر برخوردار، بودجه و درآمد لازم را برای خدمات رسانی در اختیار ندارند و سمیرم نیز امروز از حداقل خدمات شهری محروم است.
شهردار جدید سمیرم نیز در سخنانی با گلایه از کمبود امکانات شهری ابراز امیدواری کرد: شهروندان با ارائه نظرات سازنده و مسئولان با حمایت از مصوبات شورای شهر، در طول مدت زمان باقی مانده تا انتخابات شوراهای شهر، شهرداری را در راه خدمت رسانی به مردم یاری کنند.
لطفی میانجایی بیان کرد: سعی خواهم کرد فضای لازم را به منظور حضور و حمایت از بخش خصوصی و سرمایه گذاران را در سمیرم فراهم کنم زیرا معتقدم تنها راه برون رفت مشکلات درآمدی و اقتصادی شهر، استقبال از سرمایه گذاران است.
منصور نادری، رئیس شورای ی شهر سمیرم هم بهبود مبلمان شهری را دغدغه اصلی این شهرداری دانست و از شهردار جدید خواست با همه توان و تعامل با مسئولان شهر، برای اعتلای سمیرم بکوشد.
محمدجعفر زاده شهردار سابق سمیرم چند ماه قبل از این سمت استعفا کرد که مورد موافقت شورای ی شهر سمیرم قرار گرفت.
محمدعلی آصفی پس از استعفای شهردار سمیرم تا زمان معرفی شهردار جدید به عنوان س رست مسئولیت امور این شهرداری را برعهده داشت.
شهر سمیرم با افزون بر 26 هزار نفر جمعیت و هفت محله خواجگان، قلعه، دهان، دلگر، جنگل، علیا و ماندگار بعنوان مرکز شهرستان سمیرم در 160 کیلومتری جنوب اصفهان قرار دارد.
ت/7147/ 2093 ** انتشار دهنده : دواتگر

ا
برچسب ها : لطفی میانجایی ... - سمیرم ,شهردار ,شهرداری ,اصفهان ,عمرانی ,جدید ,شهردار جدید ,سرمایه گذاران ,جدید سمیرم ,لطفی میانجایی ,معاون عمرانی ,عمرانی استانداری اصفهان ,معا
زنگ مهر 95 بدون سید ضیاء !
کد خبر: 82241027 (5574124) | تاریخ خبر: 03/07/1395 | ساعت: 11:13|

سمیرم :

فراگیری علم و دانش باید با پشتکار و اراده قوی همراه باشد

سمیرم، اصفهان- ایرنا- سمیرم گفت: فراگیری علم و دانش باید با پشتکار و اراده قوی همراه باشد تا اثربخشی تعلیم و تربیت صحیح دوچندان و ارزشمند شود.

به گزارش ایرنا، حجت ال حسین رجایی پور روز شنبه هنگام نواخته شدن زنگ مهر و مقاومت در یکی از مدارس شهر سمیرم اظهار کرد: تعلیم و تربیت اساس بنیادین و ابت هر نظام و کشوری است.
وی با تبریک آغاز سال تحصیلی و تقارن آن با هفته دفاع مقدس افزود: امنیت، آسایش و عزت امروز نظام به برکت از خود گذشتگی رزمندگان در هشت سال دفاع مقدسی است که برخی از آنها کم سن و سال و دانش آموز بودند و به جبهه ها رفتند.
وی افزود: امروز نیز دانش آموزان و دانشجویان باید موقعیت علمی کشور را درک کنند و با تلاش و کوشش بتوانند مراتب بالای علمی و دانش جهان را ب کنند.
حجت ال رجایی پورتاکید کرد: اراده قوی برای فراگیری علم، پشتکار و توکل بر خدا سه عامل مهم برای موفقیت است.
شهرستان سمیرم دارای 10 هزار و 500 نفر دانش آموز است که سال تحصیلی را در 160 واحد آموزشی آغاز د.
7147/ 6022
** خبرمحمود افشاری * انتشارعمادی**

برچسب ها : زنگ مهر 95 بدون سید ضیاء ! - دانش ,سمیرم ,اراده ,پشتکار ,فراگیری ,دانش آموز ,دانش باید , سمیرم
جشنواره سرزمین هزار چشمه
کد خبر: 82234774 (5565244) | تاریخ خبر: 28/06/1395 | ساعت: 15:46|

جشنواره سرزمین هزار چشمه با برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و هنری آ ین روز را سپری کرد

سمیرم، اصفهان- ایرنا- جشنواره سرزمین هزار چشمه سمیرم صبح امروز و شامگاه شنبه همزمان با ایام دهه ولایت، شاهد برگزاری کارگاه ها و برنامه های شاد و متنوعی بود.

به گزارش ایرنا، تجلیل از دو مادر شهید سمیرمی که هرکدام دو فرزند شهید را تقدیم کرده و همچنین مادر یک شهید مفقودالاثر از مهمترین برنامه های شب گذشته این جشنواره فرهنگی بود.
«حبیب خط» عنوان ویژه برنامه ای بود که باهدف پاسداشت و قدردانی از خانواده مرحوم «حبیب الله فضایلی» یکی از مفا و چهره های برجسته شهرستان سمیرم برگزار شد و مایشگاهی از آثار این گرانقدر نیز در حاشیه این جشنواره ب ا شد.
بر این اساس، سومین شب جشنواره سرزمین هزارچشمه با اجرای برنامه های متنوع از جمله اجرای طنز توسط طنزپردازان حوزه هنری اصفهان، اجرای موسیقی توسط گروه چکاوک و حرکات ورزشی و حضور باشکوه مردم این شهرستان برگزار شد.
امروز یکشنبه نیز در حاشیه جشنواره «سرزمین هزار چشمه» کارگاه هایی با همکاری هنرمندان حوزه هنری اصفهان در محل برگزاری نمایشگاه توانمندی های سمیرم در این جشنواره برگزار شد.
درکارگاه تخصصی عکاسی شرکت کنندگان با حضور در پارک تقرچه بصورت عملی نکات آموزشی را با گرفتن ع در طبیعت فراگرفتند.
همچنین یک کارگاه کاریکاتور نیز با حضور 16 نفر از هنرمندان این رشته از حوزه هنری استان اصفهان با موضوع حفظ طبیعت و محیط زیست ب ا شد.
اولین جشنواره هفته فرهنگی اجتماعی سمیرم با عنوان «سرزمین هزارچشمه» در محل ورزشگاه شهید صابری این شهرستان، از 25 شهریورماه کار خود را با ب ایی نمایشگاه توانمندی های سمیرم آغاز کرده و تا 28 شهریورماه با برنامه های متنوع فرهنگی و شاد دیگر ادامه داشت.
شهرستان کوهستانی و معتدل سمیرم با یکصد هزار نفر جمعیت شهری عشایری و روستایی و دادای 11 منطقه نمونه گردشگری در جنوب استان اصفهان، شمال یاسوج، شرق اقلید و آباده استان فارس و غرب لُردگان استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است.
ت/7147/ 1339 / خبرنگار: افشاری /

برچسب ها : جشنواره سرزمین هزار چشمه - جشنواره ,سمیرم ,هزار ,برنامه ,سرزمین ,هنری ,حوزه هنری ,سرزمین هزار ,جشنواره سرزمین ,هزار چشمه ,توانمندی های سمیرم ,نمایشگاه توانمندی های سمیر
پایان کار جشنواره سرزمین هزار چشمه...

سمیرم:

جشنواره سرزمین هزار چشمه الگویی برای معرفی سمیرم است

سمیرم، اصفهان- ایرنا- مردم سمیرم در مجلس شورای ی گفت : جشنواره سرزمین هزار چشمه الگویی ماندگار و همیشگی برای معرفی فرهنگ و هنر و ظرفیت های بکر این خطه است.

به گزارش ایرنا، اصغر سلیمی شامگاه یکشنبه در آئین اختتامیه اولین جشنواره فرهنگی و اجتماعی سمیرم با عنوان سرزمین هزار چشمه اظهار کرد: بهره مندی، معرفی و ترویج این توانمندی ها یک ضرورت اجتناب ناپذیر در دنیای کنونی است.
به گفته وی امروز توزیع مناسب گردشگر در همه جای کشور بویژه در مناطق خوش آب و هوا و بکری مانند سمیرم باید در دستور کار باشد که ب ایی این دست برنامه ها و جشنواره ها حرکت خوبی در همین زمینه است.
وی با قدردانی از اداره میراث فرهنگی و گردشگری، فرمانداری سمیرم و اداره ورزش و جوانان به سبب برگزاری این جشنواره فرهنگی و اجتماعی ابراز امیدواری کرد: ب ایی این جشنواره با کیفیت بهتر در سال های آتی ادامه یابد.
فرماندار سمیرم نیز در ادامه گفت: «جشنواره سرزمین هزارچشمه» فرصت مناسبی برای معرفی مفا و بزرگان این خطه بود.
به گفته محمدحسین نصرتی، بزرگانی همچون جهانگیرخان قشقایی، حبیب الله فضائلی، نقاش باشی سمیرمی، کمال الملک و بسیاری دیگر برای شهرستان سمیرم و ایران ی عزت و ارزش آفرین بوده اند و امروز این راه با ورود جوانان و فرهیختگان نسل جدید ادامه دارد.
دربرنامه پایانی این جشنواره از تعدادی از نخبگان و برترین های ورزشی، فرهنگی و هنری این شهرستان قدردانی شدند.
اولین جشنواره هفته فرهنگی اجتماعی سمیرم با عنوان «سرزمین هزارچشمه» در محل ورزشگاه شهید صابری این شهرستان، از 25 تا 28 شهریورماه با برنامه های متنوع فرهنگی و هنری برگزار شد.
شهرستان 100 هزار نفر جمعیت شهری عشایری و روستایی و دارای 11 منطقه نمونه گردشگری در جنوب استان اصفهان، شمال یاسوج، شرق اقلید و آباده استان فارس و غرب لُردگان استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است.
ت/7147/ 6022

برچسب ها : پایان کار جشنواره سرزمین هزار چشمه... - سمیرم ,جشنواره ,فرهنگی ,سرزمین ,هزار ,چشمه ,سرزمین هزار ,هزار چشمه ,برای معرفی ,جشنواره سرزمین ,اجتماعی سمیرم
سرقت دام و ....
کد خبر: 82222202 (5547852) | تاریخ خبر: 17/06/1395 | ساعت: 19:59|

ان دام به دام پلیس سمیرم افتادند

سمیرم، اصفهان- ایرنا- فرمانده نیروی انتظامی سمیرم از دستگیری ان احشام در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ دوم غلامرضا براتی روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: چهار عضو یک باند که در سمیرم اقدام به سرقت احشام از عشایر و دامداران محلی می د، با تلاش ان نیروی انتظامی این شهرستان به دام افتادند.
وی خاطرنشان کرد: این گروه در یک عملیات شش ساعته و تعقیب و گریز به همراه یک دستگاه کامیونت خاور و دام های سرقت شده دستگیر شدند.
وی افزود: این چهار که از افراد غیربومی استان های همجوار هستند اقدام به سرقت دام عشایر مستقر در این شهرستان می د.
سرهنگ براتی بیان کرد: 35 راس دام که توسط ان یده شده بود، به همراه کامیون حمل دام به مقر نیروی انتظامی شهرستان منتقل شد.
فرمانده نیروی انتظامی سمیرم خاطرنشان کرد: این عملیات در بخش وردشت واقع در شمال این شهرستان که یکی از مناطق عشایرنشین ایل قشقایی است، انجام شد.
براتی تصریح کرد: نیروی انتطامی برای آموزش عشایر و جلوگیری از سرقت دام های این قشر زحمتکش، کارگاه های آموزشی برای آنها در نقاط پر عشایر برگزار کرده است.
وی افزود: پرونده این افراد بعد از انجام مراحل قانونی، تحویل مراجع قضایی خواهد شد.
شهرستان سمیرم با چهار هزار و 750 خانوار عشایر ایل قشقایی که به مدت سه ماه از سال را با حدود یک میلیون رای دام در این شهرستان ن هستند، در 160 کیلومتری جنوب استان اصفهان واقع است.
ت/7147/6027

برچسب ها : سرقت دام و .... - شهرستان ,عشایر ,نیروی ,سمیرم ,سرقت ,انتظامی ,نیروی انتظامی ,چهار ,انتظامی سمیرم ,فرمانده نیروی ,نیروی انتظامی سمیرم ,فرمانده نیروی انتظام
رفع نقاط پرحادثه
کد خبر: 82218106 (5542213) | تاریخ خبر: 15/06/1395 | ساعت: 12:14|

فرماندار سمیرم بر برطرف شدن نقاط حادثه خیز این شهرستان تاکید کرد

سمیرم، اصفهان - ایرنا - فرماندار سمیرم بر رفع نقاط حادثه خیز در این شهرستان تاکید کرد و از اداره راه و شهرسازی این شهرستان خواست، اصلاح و رفع نقاط حادثه خیز شهرستان را در دستور کار خود قرار دهد.

به گزارش ایرنا، محمدحسین نصرتی روز دوشنبه در جلسه شورای ترافیک این شهرستان اظهارکرد: اگر این اداره در یک برنامه ریزی پنج ساله هرسال اصلاح دو نقطه را در دستور کار قرار دهد، پس از این مدت نقاط حادثه خیز در این شهرستان از بین خواهند رفت.
وی افزود: 30 میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات متوازن و تملک دارایی به بخش راه شهرستان سمیرم اختصاص یافته است که این اعتبار برای امور راه و شهرسازی سمیرم از جمله اصلاح و از بین بردن نقاط حادثه خیز هزینه خواهد شد.
فرماندار سمیرم با اشاره به اینکه در فصل برداشت سیب درختی، جاده ها و خیابان های این شهرستان با ترافیک سنگینی مواجه می شوند، افزود: ضروری است دستگاه های متولی با نظارت بیشتر و اعمال قانون، برای کاهش سوانح و تصادفات جاده ای اقدام کنند.
فرمانده پلیس راه سمیرم - شهرضا نیز در این جلسه حضور ان این فرماندهی را در تأمین امنیت جاده ها موثر دانست و تاکید کرد: نقاط حادثه خیز جاده های شهرستان سمیرم شناسایی شده اما تعداد نیروهای پلیس جوابگوی حضور در این نقاط نیست و باید از سایر نیروهای امدادی برای کمک به پلیس استفاده کرد.
سروان ' هادی سعادت نیا' به وجود گردنه ها و راه های کوهستانی در برخی روستاها از جمله روستای خفر اشاره کرد و افزود: جاده های ارتباطی این شهرستان با نصب علائم و تجهیزات ایمنی و گاردریل نیازمند ایمن سازی بیشتر است.
این مسئول انتظامی با بیان اینکه نیازهای راهداری سمیرم در برخی روستاها توسط دهیاری ها و بخشداری ها تهیه و اعلام شده است، خواستار تامین این نیازها از سوی مسئولان ذیربط شد.
وی اظهار کرد: در برخی راه های ارتباطی اگر به هر دلیلی جاده بسته شود، راه های جایگزین نداریم.
وی همچنین با اشاره به وقوع حوادث در جاده ' سی سخت' به ' پادنا' گفت: این جاده، یکی از معضلات شهرستان سمیرم است که با وجود پیگیری ها و مکاتبات انجام شده متأسفانه از مسئولان یاسوج پاسخی درباره مشکلات این محور دریافت نکرده ایم.
فرمانده پلیس راه سمیرم – شهرضا عرض کم جاده، زیر سازی غیر استاندارد، بی کیفیتی آسف و از بین رفتن آن و شانه نداشتن را از مشکلات این جاده ارتباطی بیان کرد و گفت: با توجه به این مشکلات و ایمن نبودن جاده، چنانچه اقدام های لازم انجام شود در آینده شاهد حوادث ناگوار در این مسیر خواهیم بود.
معاون فرماندار سمیرم نیز در ادامه با تاکید به ایمن نبودن برخی جاده های روستایی سمیرم اظهار کرد: سمیرم نیازمند نگاه ویژه مدیران استانی در حوزه راه و شهرسازی است.
محمدرضا عسگریان افزود: یکهزار و 900 کیلومتر راه همسنگ در این منطقه وجود دارد و به رغم اقدامات خوب انجام شده در حوزه احداث، حفظ و نگهداری راهها، بسیاری از جاده های روستایی شهرستان سمیرم از شرایط خوبی برخوردار نیست.
وی از جاده های روستایی حیدرآباد، فتح آباد، مهرگرد بویژه سه راهی مهرگرد، ده نساء، دیزیجان، آق داش، بردکان، قره قاچ و موروک از جمله راه های روستایی شهرستان سمیرم نامبرد که از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند.
علیرضا ف ی زاده بخشدار مرکزی سمیرم نیز در این نشست گفت: به منظور پیشگیری از وقوع حوادث و تصادفات، سه راهی های روستاهای این خطه بویژه در روستای گرموک بخش مرکزی، نیازمند ایمن سازی است.
شهرستان سمیرم با جمعیتی افزون بر 100 هزار نفر دارای 150 روستا و آبادی، چهار شهر به نام های سمیرم، حنا، ونک و کُمه و چهار بخش مرکزی، وردشت، دناکوه و پادنا در 160 کیلومتری جنوب اصفهان قرار دارد.
ت/7147/ 2093

برچسب ها : رفع نقاط پرحادثه - سمیرم ,شهرستان ,نقاط ,جاده ,حادثه ,تاکید ,شهرستان سمیرم ,نقاط حادثه ,جاده های روستایی ,فرماندار سمیرم ,ایمن نبودن ,روستایی شهرستان سمیرم
جسدی در دریاچه
کد خبر: 82218276 (5542638) | تاریخ خبر: 15/06/1395 | ساعت: 13:26|

جسد یک پیرمرد در باغ دریاچه سمیرم پیدا شد

سمیرم، اصفهان - ایرنا - جسد یک پیرمرد سمیرمی در آبهای بند خاکی باغ دریاچه سمیرم پیدا شد.

به گزارش ایرنا، جسد این پیرمرد ظهر دوشنبه از آب های پارک بزرگ باغ دریاچه در مرکز شهر سمیرم خارج شد.
رهگذران پس از مشاهده شده جسد این پیرمرد که بر روی آب بند خاکی باغ دریاچه قرار داشت، موضوع را به نیروهای امدادی و انتظامی گزارش می کنند.
جسد پیرمرد غرق شده ظهر امروز توسط نیروهای امدادی و با حضور ان انتظامی از آب خارج شد.
پارک یا باغ دریاچه سمیرم به عنوان یک فضای گردشگری و سرسبز در مرکز این شهر واقع شده که در وسط آن بند خاکی برای ذخیره سازی آب جهت آبیاری باغ های اطراف احداث شده است.
بند خاکی این باغ چند سال قبل با تصویب اعتبارات خش الی و آبخیزداری احداث شد.
جان باختن این پیرمرد، اولین حادثه ای است که در این بند خاکی اتفاق افتاد.
علت حادثه از سوی ان انتظامی شهرستان سمیرم در حال بررسی است.
سمیرم با افزون بر 26 هزار نفر جمعیت در 160 کیلومتری جنوب اصفهان قرار دارد.
ت/7147/ 2093

برچسب ها : جسدی در دریاچه - دریاچه ,خاکی ,سمیرم ,پیرمرد ,انتظامی ,دریاچه سمیرم , ان انتظامی ,سمیرم پیدا ,نیروهای امدادی
آمار سقط جنین در اصفهان بالا رفت

آمار تلفات ناشی از حوادث ترافیکی در اصفهان کاهش یافت

اصفهان- ایرنا- مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان از کاهش آمار فوت شدگان در حوادث ترافیکی این استان در 10 ماه اخیر خبر داد.

علی سلیمانپور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: 936 نفر در حوادث ترافیکی استان در 10 ماهه اخیر جان خود را از دست دادند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 1.1 دهم درصد کاهش نشان می دهد.
به گفته این مسوول، از مجموع این تلفات 212 نفر زن و 724نفر مرد بودند.
وی گفت: بیشترین تلفات با 543 نفر در جاده های برون شهری،354 نفر در مسیرهای درون شهری، 25 نفر در جاده های روستایی و 14 نفر در جاده های خارج استان رخ داده است.
سلیمانپور اظهار کرد: در همین مدت 19 هزار و 437 مصدوم حوادث ترافیکی به اداره کل پزشکی قانونی و مراکز تابعه مراجعه د که از این تعداد 14هزار و 152نفر مرد و پنج هزار و 285 نفر زن هستند.
وی خاطرنشان کرد:تعداد مصدومان حوادث ترافیکی 10 ماهه گذشته استان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل یک و 8 دهم درصد افزایش داشته است.
وی در ادامه به افزایش آمار فوت شدگان ناشی از استنشاق منوا ید کربن نیز اشاره کرد و افزود: 39 نفر(12 زن و 27 مرد )در این مدت درگذشتند که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل که این تعداد 32 نفر بوده، افزایش داشته است.
مدیرکل پزشکی قانونی اصفهان خاطرنشان کرد: در این مدت آمار فوت شدگان ناشی از سوختگی در استان 157 نفر بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل(180 نفر شامل 94زن و 86 مرد) معادل 12و هشت دهم درصد کاهش داشته است.
وی با بیان اینکه در 10 ماهه سال 1394 تعداد 84 نفر بدلیل فوت ناشی از حوادث کار در مراکز پزشکی قانونی استان مورد معاینه قرار گرفتند، افزود: این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که 127 نفر بود، 33 و 9 دهم درصد کاهش داشته است.
به گفته سلیمانپور، در این مدت آمار مصدومان ناشی از حوادث کار با دو هزار و 378 مورد شامل 177 زن و دو هزار و 201 مرد نسبت به مدت مشابه سال قبل پنج و هفت دهم درصد کاهش داشته است.
وی همچنین از افزایش آمار متقاضیان دریافت مجوز سقط درمانی در استان خبر داد و افزود: 469 نفر در 10 ماهه اخیر برای دریافت مجوز سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی استان مراجعه و 385 نفر از آنها مجوز فوق را دریافت د.
به اذعان وی، متقاضیان سقط درمانی در سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 4 درصد افزایش داشته است .

7147/6022

برچسب ها : آمار سقط جنین در اصفهان بالا رفت - استان ,آمار ,مشابه ,حوادث ,درصد ,کاهش ,حوادث ترافیکی ,پزشکی قانونی ,درصد کاهش ,افزایش داشته ,قانونی استان ,پزشکی قانونی استان ,مراکز پزشکی قانون
قلعه شور
کد خبر: 81965431 (5176309) | تاریخ خبر: 26/11/1394 | ساعت: 20:15|

جاده قلعه شور اصفهان چهار خطّه شد

اصفهان- ایرنا- رییس اداره راه و شهرسازی شهرستان اصفهان از تکمیل طرح چهار خطه جاده قلعه شور در جنوب شهر اصفهان خبر داد.

هوشنگ طایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: طول این مسیر 17 کیلومتر است و برای نهایی شدن احداث آن 90 میلیارد ریال هزینه شد.
به گفته وی، هفت کیلومتر ابت این محور پرتردد بوسیله گاردریل جدا شده است تا شاهد ایمنی بیشتر مسیر قلعه شور باشیم.
وی خاطرنشان کرد: قسمت کندروی این جاده نیز توسط شرکت عمران بهارستان در حال انجام است.
طایی تصریح کرد: تردد زیاد خودروها از داخل شهر جدید بهارستان به اصفهان، تراکم جمعیت زیاد در روستای مجاور و قرار داشتن روستاهای شرق اصفهان در انتهای این محور، وم چهارخطه شدن آن را دوچندان کرده بود.
وی در ادامه به تکمیل قطعه اول جاده چهار خطه هرند به کوهپایه نیز اشاره کرد و گفت: این قطعه به طول چهار و نیم کیلومتر آماده بهره برداری است.
به گفته، برای این بخش 110 هزار مترمکعب عملیات خاکی، چهار پل و افزون بر 31 هزار و 500 مترمربع معادل شش هزار تُن آسف انجام شد.
رییس اداره راه و شهرسازی شهرستان اصفهان، هزینه صرف شده برای این قسمت را 19 میلیارد ریال اعلام کرد.
وی اظهار کرد: کل این طرح جاده ای 14و نیم کیلومتر است که 14 پل و ابنیه نیز در آن دیده شده است و کل پروژه حدود 70 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
به گفته طایی، مجموع عملیات خاکی پروژه 170 هزار مترمربع و میزان آسف مورد نیاز آن 101هزار و 500 مترمربع معادل 18هزار تُن خواهد بود.
یکهزار و 800 کیلومتر راه همسنگ، 29 کیلومتر آزادراه، سه راهدارخانه در بخش های مختف جاده ای، 433 کیلومتر راه اصلی، 470 کیلومتر راه روستایی، 190 کیلومتر جاده بزرگراهی و 888 دهنه پل و ابنیه، تحت حوزه کاری راه و شهرسازی اصفهان قرار دارد.
7147/ت/6027

برچسب ها : قلعه شور - کیلومتر ,جاده ,چهار ,اصفهان ,هزار ,قلعه ,میلیارد ریال ,مترمربع معادل ,شهرسازی شهرستان ,رییس اداره
14 نفر نهایی انتخابات سمیرم برای مجلس دهم
کد خبر: 81970161 (5182736) | تاریخ خبر: 30/11/1394 | ساعت: 10:54|

14 داوطلب نمایندگی مجلس در سمیرم رقابت می کنند

سمیرم، اصفهان- ایرنا- 14 داوطلب نمایندگی مجلس شورای ی در حوزه انتخ ه سمیرم با هم رقابت می کنند.

فرماندار سمیرم روز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: 44 هزار سمیرمی واجد شرایط رأی دادن در انتخابات اسفند ماه برای انتخاب خود شرکت می کنند.
محمدحسین نصرتی افزود: این تعداد منهای جمعیت عشایری است که در زمان حاضر در استان های قشلاقی استقرار دارند.
وی افزود: یکهزارو یکصد رای اولی، امسال برای تعیین حوزه انتخ ه خود در مجلس دهم پای صندوق رای می روند.
نصرتی با اشاره به پیش بینی 63 شعبه اخذ رای در این حوزه تصریح کرد: از این تعداد 33 شعبه ثابت و 30 شعبه سیار با 126 صندوق رای آماده دریافت آرا مردم می شوند.
وی اظهار کرد: 567 نفر عوامل اجرایی در انتخابات هفتم اسفند شهرستان سمیرم فعالیت و خدمت می کنند.
وی اسامی 14 داوطلب نمایندگی مجلس شورای ی در حوزه انتخ ه مستقل سمیرم را به شرح اعلام کرد:
شاهرخ اسعدی، مرتضی افشاری، ناصر بهرامیان، بهروز جعفری، علی قلی حمزوی، سیدکاظم داودی، سید محمدکاظم رجایی رامشه، اصغر سلیمی، محمد علی علیمردانی، سکینه عمرانی، رحیم کریمی، محبوبه منصورزاده، محمد میرزاخانی و محمود نصیری.این شهرستان با افزون بر 100هزار جمعیت شهری، روستایی و عشایری، چهار شهر، چهار بخش و 150 روستا و آبادی در 160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.
7147/ت/ 1339

برچسب ها : 14 نفر نهایی انتخابات سمیرم برای مجلس دهم - سمیرم ,مجلس ,حوزه ,شعبه ,انتخابات ,انتخ ه ,داوطلب نمایندگی ,نمایندگی مجلس ,حوزه انتخ ه ,مجلس شورای ,شورای ی ,مجلس شورای ی
اولین سالگرد زاون
کد خبر: 81970962 (5169135) | تاریخ خبر: 01/12/1394 | ساعت: 9:16|

نقش خیال زاون در آ ین سکانس زندگی

اصفهان - ایرنا - آبشار وشان محبت ها و لبخندهایش را نمی توان فراموش کرد و از یاد برد. هم او که باور رفتنش سخت می نمود و امروز یک سال از فراق و وداع تلخش گذشته است.

هنرمند سینما ، منتقد و کارگردان و نویسنده احوالات زندگانی سینماگران را می گویم؛ «زاون قوکاسیان » که درآن سرد زمستانی اسفند 93 همراه فرشته مرگ شد تا آن خاص بودن های همیشگی او با او همسفر شود و فرهنگ و هنر ایران و اصفهان از وجود این گوهر بی مثال بی نصیب بماند.
63 بهار زندگی در حالی به خزان مرگ منتهی شد که تا آ ین لحظات، دغدغه نشر نوشته هایش را داشت و همین اوا برای مرحوم ارحام صدر و لورتا نوشین 'بردی از یادم' را به تحریر در آورد.
غلامرضا مهیمن یکی از دوستان نزدیک انسان بودن و تامل و شه ِ به هنگام را از خصوصیات شخصیتی زاون برشمرد و افزود: ی را نمی توان جایگزینش دانست، او به قول کیومرث پوراحمد زاینده رود فرهنگ اصفهان بود.
مسعود جعفری جوزانی اما حرف دیگری درباره زده بود و می گفت: زمانی که زاون تماس می گرفت حتی اگر در پارکینگ منزلش می خواست جشنواره ای برگزار کند از هر جای جهان خودمان را به او می رس م تا در کنارش باشیم.
قوکاسیان پایه گذار نوشتن سرگذشت زندگی و فعالیت بسیاری از سینمایی ها بود؛ او سازی را از سینمای آزاد و با ساخت های هشت میلیمتری آغاز کرد و مدتی با تلویزیون همکاری داشت.
هر سال در جشنواره های در برخی کشورها از جمله اتریش، ارمنستان و ایتالیا و تعدادی از استان های کشورمان داور جشنواره ها بود.
ها و موسسات علمی و سینمایی سوره، سپهر و فرهنگ و هنر نیز محلی برای ادای دین به تشنگان هنر هفتم و دوستداران تاریخ و نقد سینما بودند. این اوا هم در راه اندازی و جلو بردن جشنواره کوتاه حسنات اصفهان نقش محوری و اساسی ایفا کرد.
در مجموع زاون قوکاسیان به سبب عشق و علاقه اش به هنر و سینما یک شخصیت چند وجهی داشت. ادبیات، تئاتر، تاریخ، نقد سینما و ارتباط تصویری و حتی تدوین و تألیف در این چند وجهی بودن مصداق داشت.
با اینکه تمام شرایط برایش فراهم بود تا در تهران یا هر کشوری فعالیت کند اما روی از اصفهان برنتافت و سریر هنر را در این دیار به خط هفتم رساند.
خانه پدری او هر صبح آدینه محلی برای دورهمی های دوستانه اهالی سینما و فرهنگ نصف جهان و ایران بود، به هر بهانه ای این دورهمی ها را ب ا می کرد تا همچنان شمع محفل هنر این خطه فیروزفام باشد.فرید فرخنده کیشِ سینمای جوان در مراسمی برای بغض گلویش را گرفت و از آشنایی با زاونِ سینما گفت، آشنایی غریبی که به فعالیت های محرم و عاشورایی باز می گشت و دست آ هم به صراحت گفت: به حضرت عباس که زاون آدم خوبی بود!
در هر بار به هر بهانه دیدار نو، دست به هدیه دادنش آن هم با کتاب و گاهی ی اثرگذار دیگر شاخصه اش بود.
نقش آبی سیمین، معرفی و نقد آثار مسعود کیمیایی، جشن نامه جمشید ارجمند و بوی کافور عطر یاس فرمان آرا، از جمله تألیفات هدیه شده به من بود.
علی خ ، نویسنده و از دوستان هنرمند فقید اصفهانی می گوید: «بدترین حادثه ای که برایم اتفاق افتاد، درگذشت زاون بود، حتی درگذشت پدرم هم به عنوان بدترین حادثه برایم نبود. اصفهان آن روز گریه کرد، چهارباغ گریه کرد و سینما به یاد زاون گریست.»
او در مورد روزهای پایانی عمر این منتقد و نویسنده خاطر نشان می کند: «در ایام بیماری هر روز با هم صحبت می کردیم و جویای حالش بودم. چند روز قبل از فوت هم به دیدنش رفتم. دیروز کمی احوالش بهتر بود اما از صبح حال خوشی نداشت. نیم ساعت قبل از فوتش، تندیسی از بهروز حشمت رسید که پرنده هایی را درحال پرواز نشان می داد.
زاون اما در سرآغاز نقش آبی سیمین می نویسد جست و جوی گوهرهای انسانی در هنرمندان چالش دلنشینی است و من در خاتمه این نوشتار می گویم در این جست و جوی دلنشین جای خودت و جستار در منش و سبک و سیاق تدریس، زندگی، اخلاق و داوری هایت بسی خالی است.
دلنشینی این چالش همیشگی و آن چشم بستن ها و تأمل های گاه و بیگاهش تصویر خیال انگیز مردی بود که درست در ساعت 14 اول اسفندماه 93 غروب کرد و برای همیشه ایام جاودانه شد.
در یکی از کتاب هایش، از یکی از کارهای بهرام بیضایی اینگونه تعبیر می کند. تلخ ترین کار بیضایی یعنی مسافران به تعمّق در معضل مرگ و زندگی ایستاده است و با آوردن رباعی 119 حکیم غیاث الدین خیّام نیشابوری می گوید:
از جرم گل سیاه تا اوج زُحل/ همه مشکلات گیتی را حَل
بگشادم بندهای مشکل به حِیَل/ هر بند گشاده شد به جز بند اَجل
زاون قوکاسیان سینما گر و منتقد برجسته هنر هفتم که از هموطنان ی زاده اصفهان بود یکم اسفند سال گذشته به سبب ابتلا به سرطان معده در منزلش در اصفهان درگذشت و در آرامستان یان این خطه به خاک س شد.
از: محمود افشاری خبرنگار ایرنا استان اصفهان
گ/7147/ 6022

برچسب ها : اولین سالگرد زاون - ,زاون ,سینما ,اصفهان ,جشنواره ,فرهنگ ,محلی برای
اصغری نیامد صدری باز هم آمد!
کد خبر: 81957838 (5165132) | تاریخ خبر: 21/11/1394 | ساعت: 11:1|

دو طرح بهداشتی در سمیرم افتتاح شد

سمیرم، اصفهان- ایرنا- دو طرح بهداشتی همزمان با دهه فجر در شهرستان سمیرم در جنوب استان اصفهان به مرحله بهره برداری رسید و عملیات اجرایی دو طرح نیز آغاز شد.

به گزارش ایرنا افتتاح پایگاه اورژانس شهر حنا همراه با واگذاری یک دستگاه آمبولانس، افتتاح مرکز بهداشتی و درمانی بخش دناکوه در روستای کره دان ، کلنگ زنی مرکز بهداشتی درمانی بیده با مساحت 750متر و اعتباری بالغ بر 10میلیارد ریال، کلنگ زنی درمانگاه شهید مطهری سمیرم با هزینه بالغ بر 10هزار میلیارد ریال و زیر بنای بیش از 750متر از جمله طرح هایی بود که به مناسبت ایام الله دهه فجر در سمیرم به بهره برداری رسید یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.
معاون علوم پزشکی استان اصفهان در مراسم گشایش این طرح ها گفت: در بخش بهداشت و درمان این استان در دو سال گذشته افزون بر سه هزار میلیارد ریال هزینه شده است.
غلامحسین صدری صدری شامگاه اظهار کرد: احداث ساختمان های درمانی و ساخت مراکز بهداشتی کمترین خدمت ما به این مردم است.
به گفته این مسوول بهداشت و درمان اصفهان؛ مهمتر از این مسائل تامین پزشک و کادر درمانی متخصص برای شهرستان ها و مناطق دور از مراکز استانی است.
وی با اشاره به ساخت مرکز درمانی در روستای کَره دان پادنای سمیرم گفت: با این اقدام فشار و بار کاری تحمیل شده به بخش درمانی روستای بیده به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
صدری با اشاره به صرف 40میلیارد ریال اعتبار در بخش بهداشت و درمان شهرستان سمیرم گفت: تلاش ما بهبود شرایط این بخش در همه مناطق با تمرکز جمعیتی است.
همچنین پروژه روشنایی بلوار روستای فتح آباد بخش وردشت با حضور فرماندار سمیرم افتتاح شد.
این طرح با هزینه ای بالغ بر 560 میلیون ریال به طول 850 متر از محل اعتبارات شرکت توزیع برق استان اصفهان و همیاری دهیاری روستای فتح آباد مورد بهره برداری قرار گرفت.
همچنین بطور همزمان پروژه خط دو مدار فشار متوسط از پست روستای موروک به طول 20 کیلومتر و هزینه ای بالغ بر850 میلیون تومان از محل اعتبارات شرکت توزیع برق استان اصفهان به منظور ارتقای ضریب امنیت و پایداری شبکه توزیع برق افتتاح شد.
این شهرستان با افزون بر 100هزار جمعیت شهری، روستایی و عشایری، چهار شهر، چهار بخش و 150 روستا و آبادی در 160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.
7147/ت/ 6022

برچسب ها : اصغری نیامد صدری باز هم آمد! - سمیرم ,درمانی ,اصفهان ,روستای ,بهداشتی ,استان ,استان اصفهان ,بهره برداری ,میلیارد ریال ,اعتبارات شرکت ,شرکت توزیع
سرقت کابل
کد خبر: 81961072 (5169860) | تاریخ خبر: 24/11/1394 | ساعت: 8:20|

کابل های فشار قوی روستایی در سمیرم به سرقت رفت

سمیرم، اصفهان- ایرنا- سه رشته کابل فشار قوی انتقال برق پمپاژ آب روستای خینه از توابع پادنای سمیرم به سرقت رفت.

رییس شورای بخش پادنا و روستای خینه روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این کابل های فشار قوی به طول 20 متر در مسیر انتقال تا پمپاژ روستا به سرقت رفته است.
محمد عبدالی اظهار کرد: چند هفته قبل نیز ترانس بزرگ برق روستا را ش تند که حدود 11 میلیون تومان برآورد خسارت شده بود.
به گفته وی، دو سال قبل نیز تاسیسات پمپاژ آب روستای خفر پادنا را سرقت د که هنوز خبری از دستگیری ان نشده است.
وی با بیان اینکه نیروی انتظامی هیچ گزارشی مبنی بر دستگیری و نهایی شدن پیگیری ها به ما ارائه نکرده است افزود: شمارزیادی تاسیسات آبرسانی و برق رسانی در این روستاها وجود دارد.
عبدالی تصریح کرد: سرقت های کابل های فشار قوی نشان می دهد ان از تجهیزات لازم و حرفه ای استفاده کرده اند.
روستای خینه از توابع بخش پادنای بزرگ سمیرم در 70 کیلومتری جنوب سمیرم و 230 کیلومتری جنوب اصفهان در دامنه دنا و زاگرس واقع شده است.
ت/7147/ 6022

برچسب ها : سرقت کابل - سرقت ,روستای ,فشار ,کابل ,سمیرم ,خینه ,روستای خینه ,کیلومتری جنوب
44 هزار رای دهنده می توانند...
کد خبر: 81949076 (5148767) | تاریخ خبر: 15/11/1394 | ساعت: 12:41|

44 هزار نفر سمیرم حائز شرایط رای دادن در انتخابات هستند

سمیرم، اصفهان- ایرنا- فرماندار سمیرم گفت: 44 هزار سمیرمی واجد شرایط رأی دادن برای شرکت در انتخابات اسفندماه هستند.

محمد حسین نصرتی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد منهای جمعیت عشایری است که در زمان حاضر در استان های قشلاقی مستقر هستند.
وی افزود: یک هزار و100 رای اولی و دانش آموز امسال همگام با مردم سمیرم برای تعیین حوزه انتخ ه خود در مجلس دهم پای صندوق رای می روند.
فرماندار سمیرم با اشاره به پیش بینی 63 شعبه اخذ رای تصریح کرد: از این تعداد 33 شعبه ثابت و 30 شعبه سیار با126 صندوق رای آماده دریافت آرا مردم شریف می شوند.
نصرتی با اشاره به فعالیت گسترده گروه ها و مسوولان مختلف برای برگزاری منظم و باشکوه انتخابات امسال اظهار کرد: 567 نفر عوامل اجرایی در انتخابات هفتم اسفند شهرستان سمیرم فعالیت و خدمت می کنند.
این شهرستان با افزون بر 100هزار جمعیت شهری، روستایی و عشایری، چهار شهر، چهار بخش و 150 روستا و آبادی در 160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.
7147/ت/ 6022

برچسب ها : 44 هزار رای دهنده می توانند... - سمیرم ,هزار ,انتخابات ,شعبه
اشباع از صنعت
کد خبر: 81951158 (5155725) | تاریخ خبر: 17/11/1394 | ساعت: 11:45|

توسعه صنعت در استان اصفهان به نقطه اشباع رسیده است

اصفهان- ایرنا- مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان افزود: این خطه به لحاظ توسعه صنعت به نقطه شباع رسیده و باید رویکرد و نگاه فراصنعتی در این زمینه دنبال شود.

به گزارش ایرنا، محمد جواد بگی روز شنبه در جمع خبرنگاران ، اقتصاد مقاومتی و صنایع دانش بنیان را رویکرد مورد نیاز استان اصفهان در آینده دانست و گفت: گام اول در این خصوص ایجاد زنجیره ارزش افزوده برای تولیدات صنعتی و رقابت پذیر محصولات و تولیدات برای صادرات محور بودن آنهاست.
وی خاطر نشان کرد: تشویق سرمایه گذاران خارجی و جذب آنها با ایجاد زیرساخت های مناسب برای حضور سرمایه گذار خارجی گام دوم ما در این بخش خواهد بود.
وی افزود: در گام سوم تنها برای طرح هایی مجوز صادر می کنیم که با توجه به مزیت های درون استانی و توسعه ای تهیه شده و محورهای توسعه ای و اشتغا ایی آن هم مشخص باشند.
بگی با بیان اهمیت رویکردهای زیست محیطی همچون سبزوپاک بودن اجرای طرح های صنعتی اظهار کرد: در گام چهارم علاوه بر این موارد توجه به اسناد بالادستی و سندآمایش سرزمین نیز مورد نظر جدی ما خواهد بود.
مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان افزود: مزیت بزرگ اصفهان دارا بودن نیروی انسانی جوان و نخبگان ی است با توجه به برتری صنعتی بودن اصفهان است که در گام نهایی دنبال خواهیم کرد.
وی همچنین سیاست جدید این شرکت را تخصصی نواحی و شهرک های صنعتی عنوان کرد وگفت :تلاش داریم با ایجاد مزیت ها و امتیازاتی امکان سرمایه گذاری بهتر و ایجاد شتاب بیشتر در چرخه تولید را با این اقدام و رویکرد دنبال کنیم.
وی با اشاره به اشتغال 112هزار نفر در چهار هزار و 600 واحد صنعتی استان اصفهان اضافه کرد: وجود 700 معدن، 150 هزار واحد صنفی و 9هزار و 600 واحد فعال صنعتی باعث شده این استان رتبه اول استان های اقتصادی در بخش صنعت، تجارت و معدن را داشته باشد.
بگی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص تاثیر نزدیک بودن صنایع به مرکز استان هم توضیح داد: 70 درصد صنایع استان با وجود ممانعت قانونی در ابتدای شعاع 50 کیلومتری قرار دارند که از این جهت شهرک های صنعتی جی و سگزی برترین شهرک های صنعتی استان هستند.
وی یادآوری کرد: در زمان حاضر 76 مصوبه ایجاد ناحیه و شهرک صنعتی داریم که از این تعداد 68 ناحیه و شهرک صنعتی عملیاتی شده و نیمی از این تعداد شهرک فعال نیستند.
ت/7147/ 6022

برچسب ها : اشباع از صنعت - صنعتی ,استان ,شهرک ,اصفهان ,ایجاد ,سرمایه ,استان اصفهان ,صنعتی استان ,شهرک صنعتی ,اصفهان افزود ,شرکت شهرک ,صنعتی استان اصفهان ,استان اصفهان افزو
عمار میشه یا نمیشه!
کد خبر: 81953566 (5159143) | تاریخ خبر: 18/11/1394 | ساعت: 18:21|

صلاحیت 4 داوطلب دیگر انتخابات در سمیرم تایید شد

سمیرم، اصفهان- ایرنا- فرماندار سمیرم از تایید صلاحیت چهار داوطلب دیگر انتخابات مجلس شورای ی در این حوزه انتخ ه خبر داد.

محمدحسین نصرتی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با اضافه شدن این چهار داوطلب، در مجموع تا این لحظه 14 نفر تایید شدگان نهایی این حوزه انتخ ه هستند.
وی تصریح کرد: در این شهرستان 44 هزار شهروند واجد شرایط رای دادن هستند.
شنیده ها حاکیست دو داوطلب سمیرمی دیگر نیز که در شهرستان های ری و اصفهان ثبت نام کرده اند قصد انتقال حوزه انتخ ه خود به زادگاهشان را دارند.
شهرستان سمیرم با افزون بر یکصد هزار نفر جمعیت در 160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع است.
7147/ت/6027

برچسب ها : عمار میشه یا نمیشه! - انتخ ه ,شهرستان ,حوزه ,اصفهان ,سمیرم ,داوطلب ,حوزه انتخ ه ,دیگر انتخابات ,داوطلب دیگر
عمار در حوزه
کد خبر: 81935972 (5128994) | تاریخ خبر: 06/11/1394 | ساعت: 10:51|

های جشنواره عمار در 38مدرسه علمیه اصفهان اکران می شود

اصفهان- ایرنا- مسئول واحد فرهنگی حوزه علمیه استان اصفهان از اکران های جشنواره مردمی عمار در 38 مدرسه علمیه این استان خبر داد.

حجت ال حسین مستاجران روز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد به مناسبت گرامیداشت دهه فجر انقلاب ی در این مدارس اکران می شود.
این مسوول حوزوی ضمن تشریح برنامه های فرهنگی و آموزشی ایام الله دهه فجردرمدارس علمیه استان اصفهان اظهار کرد: این برنامه ها به صورت تهیه و توزیع های متناسب و در بخش مردمی جشنواره عمار در بین مدارس علمیه حوزه ارسال و اکران می شود.
حجت ال مستاجران برگزاری کارگاه های جنگ نرم، سواد رسانه و مبانی نظری انقلاب ی را از دیگر برنامه های واحد فرهنگی حوزه علمیه برشمرد و خاطرنشان کرد: خطر جنگ نرم دشمنان حائز اهمیت است لذا به منظور افزایش سطح دانش طلاب در این زمینه و ارائه تئوری مقابله با شبهات انقلاب ی، کارگاه هایی در این خصوص برگزار می شود.
7147/ت/ 6022

برچسب ها : عمار در حوزه - علمیه ,حوزه ,عمار ,اکران ,انقلاب ,برنامه ,استان اصفهان ,انقلاب ی ,علمیه استان ,حوزه علمیه ,واحد فرهنگی ,علمیه استان اصفهان
اداره ننه سرما
کد خبر: 81939201 (5133479) | تاریخ خبر: 08/11/1394 | ساعت: 12:21|

تداوم سرمای هوا در اصفهان

اصفهان- ایرنا- نان بیشتر نقاط استان اصفهان حداقل تا اوا هفته آتی روزها و سردی را سپری خواهند کرد.

حجت الله علی عسکریان کارشناس اداره کل هواشناسی اصفهان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برودت هوا شب گذشته در شهر اصفهان به منفی شش درجه رسید.
وی افزود : به غیر از ایستگاه هواشناسی چوپانان در منطقه نائین که دمای هوا یک درجه بالای صفر گزارش شده بقیه ایستگاه ها در استان همگی سرمای زیر صفر درجه را ثبت و گزارش کرده اند.
وی خاطر نشان کرد: شهرستان بوئین میاندشت در غرب استان اصفهان با دمای 16 درجه سانتیگراد زیر صفر سردترین خطه استان در شب گذشته گزارش شده است.
عسکریان در توضیح بارندگی در سطح استان نیز گفت: تنها بارش پراکنده و بسیار محدودی در شهرستان سمیرم گزارش شده است.
کارشناس هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: طی چهار روز آینده این سرما با شدت کمتری ادامه خواهد داشت و بویژه شب ها دمای هوا سردتر خواهد بود.
مدیرکل هواشناسی اصفهان ابتدای دی ماه و در نشستی خبری در پیش بینی خود از وضعیت دمای هوا در این فصل گفته بود: زمستان امسال احتمال سرمای مقطعی و کوتاه مدت را پیش بینی می کنیم.
هوای شهر اصفهان برای امروز قسمتی ابری،گاهی افزایش ابر و وزش باد نسبتا شدید و برای فردا نیز صاف تا قسمتی ابری به همراه وزش باد پیش بینی می شود.
7147/ت/ 6022

برچسب ها : اداره ننه سرما - اصفهان ,استان ,گزارش ,دمای ,هواشناسی ,درجه ,استان اصفهان ,هواشناسی اصفهان
وحدت پای صندوق
د خبر: 81930836 (5121552) | تاریخ خبر: 02/11/1394 | ساعت: 15:11|

سمیرم:

مردم با حفظ وحدت، پای صندوق های رای حاضر شوند

سمیرم، اصفهان- ایرنا- سمیرم از مردم و اقشار مختلف خواست با حفظ وحدت، انسجام و همدلی هفتم اسفند پای صندوق های رای و برای مشارکت در دو انتخابات مهم خبرگان ی و مجلس دهم حاضر شوند.

به گزارش ایرنا، حجت ال شیخ حسین رجایی پور در خطبه های این هفته سمیرم اظهارکرد: معظم انقلاب در دیدار با اعضای هیات های اجرایی و نظارت بر انتخابات بر حضور گسترده مردم در پای صندوق های رای و رقابت همراه با رفاقت تاکید د.
وی با اشاره به ثبت نام زیاد داوطبان برای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای ی افزود: پس از رد صلاحیت شماری از آنها از سوی شورای نگهبان، شاهد تشدید هجمه علیه شورای نگهبان هستیم.
سمیرم اظهارکرد: این هجمه وسیع با آن تعدد ثبت نام و حتی رسانه ای شدن این موارد نشان از برنامه ریزی از قبل طراحی شده برای ت یب شورای نگهبان به عنوان نهاد مهم قانون اساسی است.
وی افزود: وظیفه شورای نگهبان قانون اساسی، بسیار سنگین است و در بُعد نظارت استصو که نظارت و دخ در هر مرحله از انتخابات را شامل می شود، این مسئولیت خطیرتر هم می شود.
حجت ال رجایی پور در ادامه به ورود تعدادی از تفنگداران نیروی دریایی که از مبداء کویت عازم بحرین بودند به آب های کشورهای اشاره کرد و افزود: مرزدار نیروی دریایی پاسداران در حرکت هوشمندانه با توقیف و بازداشت تفنگداران نیروی دریایی ، اقتدار نظام و انقلاب را به رخ یی ها کشیدند.
وی با قدردانی از نیروی دریایی کشورمان اظهارکرد:مسئولان و مدیران کشور ی باید ایستادگی، مقاومت و نفوذناپذیری در برابر دشمن را از بیاموزند.
وی با بیان اینکه این حرکت نیروهای بسیار بجا و ارزشمند بود تاکید کرد: این اقدام همان نفوذناپذیری در برابر بدخواهان و دشمنان ملت مسلمان ایران است که پاسداران عزیز ما بخوبی از عهده آن برآمدند.
سمیرم با یادآوری سخنان معظم انقلاب در دیدار با اعضای هیات های اجرایی و نظارت بر انتخابات، افزود: یکی از مسائل مورد تاکید ایشان قابل اعتماد نبودن طرف یی بود.
حجت ال رجایی پور اضافه کرد: این بی اعتمادی علل و سوابق زیادی دارد که با کمی تامل و بصیرت می توان آنها را شناخت و شرایط را سنجید و به این درک رسید که تاکید معظم انقلاب برای چندمین بار درباره بی اعتمادی به یی ها نشان از ادامه رفتارهای خصمانه آنهاست.
شهرستان سمیرم در 160 کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد.
ت/7147/ 2093

برچسب ها : وحدت پای صندوق - سمیرم , ,شورای , ,انقلاب ,تاکید , سمیرم ,نیروی دریایی ,معظم انقلاب ,شورای نگهبان , معظم ,تفنگداران نیروی دریایی
تحقق 70درصدی بودجه شهرداری
کد خبر: 81933787 (5125837) | تاریخ خبر: 04/11/1394 | ساعت: 17:43|

70 درصد از بودجه شهرداری سمیرم وصول شد

سمیرم، اصفهان- ایرنا- شهردار سمیرم از وصول70 درصد از بودجه 50 میلیارد ریالی این شهرداری در سال جاری خبر داد.

محمد جعفرزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار امیدواری کرد: با همکاری و مشارکت مردم 30درصد باقی مانده این بودجه مصوب تا پایان سال محقق شود.
وی با یادآوری و مقایسه بودجه مصوب و محقق دو سال قبل شهرداری سمیرم خاطرنشان کرد: سال 92 بودجه مصوب 20 میلیارد ریال بود که 16 میلیارد ریال آن محقق شد در حالی که 10 میلیارد ریال آن صرف اعتبارات جاری شده بود.
به گفته این مسوول مدیریت شهری، در سال 93 بودجه شهرداری با یک جهش خوب مواجه شد و در حالی که بودجه مصوب ما سه و نیم میلیارد تومان بود اما حدود چهار میلیارد و 200 تومان محقق شد.
وی دلیل این جهش و تحقق بیشتر بودجه شهرداری را همکاری مردم شهر و اعتماد به شهرداری و همچنین مشارکت در طرح هایی همچون آسف کوچه ها و پیاده رو سازی عنوان کرد.
به اذعان شهردار سمیرم، در سال 93 حدود20درصد در هزینه های جاری صرفه جویی و همین درصد به بخش عمرانی اضافه شد.
جعفرزاده ادامه داد: امسال نیز در این بخش نسبت اعتبار عمرانی به جاری 35 درصد به 65 درصد بود و این نشان دهنده توجه جدی به کارهای عمرانی است.
شهر سمیرم با افزون بر 26 هزار نفر جمعیت و هفت محله خواجگان، قلعه، دهان، دلگر، جنگل ،محله علیا و ماندگار بعنوان مرکز شهرستان سمیرم در160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع است.
ت/7147/6027

برچسب ها : تحقق 70درصدی بودجه شهرداری - بودجه ,شهرداری ,میلیارد ,سمیرم ,درصد ,محقق ,بودجه مصوب ,بودجه شهرداری ,میلیارد ریال ,شهرداری سمیرم
اقتصاد مقاومتی استان اصفهان
کد خبر: 81916445 (5101392) | تاریخ خبر: 21/10/1394 | ساعت: 15:35|

در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی

90درصد از اعتبار طرح های اقتصاد مقاومتی اصفهان جذب شد

سمیرم، اصفهان- ایرنا- مدیر کشاورزی و منابع طبیعی سازمان بسیج سازندگی استان اصفهان گفت: 90 درصد از اعتبار تخصیصی طرح های اقتصاد مقاومتی این استان در سال 94 جذب شد.

محسن دانشور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اعتبار پنج هزار میلیارد ریالی طرح های اقتصاد مقاومتی در کل کشور اظهار کرد: سه هزارو 400 میلیارد ریال اعتبار از این مبلغ به استان اصفهان اختصاص داده شده است.
به گفته این مسوول، متقاضیان اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی از سوی نواحی بسیج شهرستان های مختلف برای دریافت تسهیلات با سود 16درصد به بانک مهر اقتصاد معرفی شده و پرداخت مابه فاوت تا سود 21 درصد مصوب را تقبل کرده است.
مدیر کشاورزی سازمان بسیج سازندگی اصفهان ادامه داد: مجموع این طرح ها تا زمان حاضر یکهزار و 442 طرح بوده که افزون بر دوهزار و 500 نفر اشتغا ایی مستقیم داشته است.
دانشور خاطرنشان کرد: این مشاغل اغلب در بخش های کشاورزی و صنایع تبدیلی همچون دام و طیور، باغات، گلخانه، گیاهان دارویی و محصولات خام کشاورزی دسته بندی و ایجاد شده است.
به گفته عضو قرارگاه جهاد اقتصادی اصفهان، کشت زعفران، پرورش زنبور عسل، دام، شتر مرغ و محصولات گلخانه ای به ترتیب بیشترین طرح ها و اشتغال ایجاد شده با این تسهیلات اعطایی است.
وی گفت: نیاز آب کم، بازار جهانی خوب، نداشتن مشکل بازاری و فروش و باقی ماندن پیاز زعفران در زمین به مدت هفت تا 10 سال از عوامل استقبال عمومی از کشت زعفران است.
وی افزود: در شهرستان اصفهان و سه ناحیه مقاومت بسیج علی(ع)، صادق(ع) و رضا(ع) نیز 110 طرح داشتیم که 30 میلیارد ریال تسهیلات گرفته اند و حدود 200 اشتغال پایدار هم ایجاد شده که نشان می دهد میزان جذب اعتبار این منطقه 50درصد بوده است.
به گفته دانشور، شهرستان های کاشان، اردستان و شهرضا بیشترین میزان جذب و طرح اقتصاد مقامتی را داشته اند اما در شهرستان های بوئین میاندشت و چادگان به دلیل شرایط اقلیمی سرد و سخت، میزان اشتغال کمتر بوده است.
وی ابراز امیدواری کرد، با اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی بسیج بویژه توسعه صنایع تبدیلی که به تولید محصولات خام روستاییان می انجامد از مهاجرت روستانشینان به ا هم جلوگیری شود.
مدیر بخش کشاورزی و منابع طبیعی بسیج سازندگی استان اصفهان همچنین با تقدیر از سازمان جهاد کشاورزی به دلیل تعامل و تشکیل کارگروه تخصصی این طرح ها بیان کرد: این کارگروه همه طرح های اقتصادی کشاورزی را قبل از اجرا نظارت و تائید کرده است.
ت/7147/6027

برچسب ها : اقتصاد مقاومتی استان اصفهان - اقتصاد ,اصفهان ,کشاورزی ,مقاومتی ,بسیج ,استان ,اقتصاد مقاومتی ,استان اصفهان ,بسیج سازندگی ,صنایع تبدیلی ,میلیارد ریال ,سازندگی استان اصفهان ,بس
ریه اصفهان کجاست
د خبر: 81916839 (5094978) | تاریخ خبر: 21/10/1394 | ساعت: 20:30|

نجات ریه اصفهان بزرگ با آزادراه شرق- محمود افشاری

همین یک دهه پیش طرح مطالعات و عملیات احداث آزادراه شرق اصفهان از سه راهی مبارکه در جنوب تا شهرستان نطنز در شمال استان اصفهان کلنگ زده شد.

این آزادراه یا کنارگذر راهبردی ارتباط دهنده بهتر و سریعتر ترافیک جنوب به شمال کشور محسوب می شود.
افزایش ایمنی مسیر، کاهش زمان سفر و حمل و نقل، کاهش سوخت و انرژی، کاهش آلودگی کلانشهر اصفهان و از همه مهمتر کم شدن تردد و ترافیک ورودی جنوب اصفهان از مزایای این طرح کلان جاده ای است.
همچنین کاهش چشمگیر بخش عمده ترافیک کنارگذر غرب و ممنوع شدن ورود کامیون به حوزه شهر دو مزیت مهم دیگری است که با افتتاح این آزاد راه شاهد آن خواهیم بود.
صحبت در باره آزادراهی 93 کیلومتری با افزون بر 9 میلیون مترمکعب عملیات خاکی و 340 دهنه پل در مسیر است که تاکنون حدود 40درصد پیشرفت فیزیکی داشته و دستکم پنج سال نیز از توقف کار ساخت و سازش گذشته است.
پروژه ای که آن زمان با صرف حدود یکصد میلیارد تومان اعتبار تکمیل و راه اندازی می شد اما این روزها برای کامل شدنش به شش برابر این مبلغ اعتبار نیاز دارد.
مشاهدات نگارنده نشان می دهد بخش هایی از این جاده از سمت کاشان و نطنز آسف هم شده ولی تاکنون زیر بار ترافیک نرفته و سال ها بلااستفاده مانده است.
البته برنامه آزادسازی و تملک زمین در بخش جنوبی طرح نیز تا روستای قلعه شور و شهر جدید بهارستان در ضلع جنوبی شهر اصفهان انجام شده است.
در این میان، آ ین خبر تقریبا تکراری از این طرح بزرگ آزادراهی در قلب کشورمان در ابتدای زمستان امسال و در نشست خبری روز راهدارِ از سوی مدیرکل و مسوولان راه و شهرسازی اصفهان اعلام شد که از ادامه کار با همکاری صندوق بازنشستگی کشور به عنوان مشارکت کننده و سرمایه گذار پروژه خبر داد.
پیش از این نیز در شانزدهم شهریور امسال حجت الله غلامی در بازدیدی از کنارگذر شرق، از این مشارکت و اعتبار 650 میلیارد تومانی مورد نیاز برای تکمیل طرح سخن گفته بود.
غلامی در همان خبر که در ایرنا هم بازتاب داشت، گفته بود: متاسفانه مسائل مالی و مشارکتی کار اتمام این پروژه را که از آزادراه اصفهان – کاشان شروع و به محور اصفهان – شیراز ختم می شود، متوقف کرده است.
او در باره چگونگی اجرای این کنارگذر شریانی توضیح داد: قطعه اول این پروژه به طول 29 کیلومتر از آزادراه کاشان شروع و به جاده اردستان ختم می شود و بخش دوم از جاده اردستان آغاز و تا جاده اصفهان – نایین به طول 34 کیلومتر ادامه می یابد
مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره به اعتبار مورد نیاز این پروژه در همان زمان گفته بود: تکمیل مرحله اول و دوم پروژه 290 میلیارد تومان و فاز سوم آن از کیلومتر 63 تا 93 بدلیل وجود مناطق شهری، ابنیه و صنعتی 330 میلیارد تومان پول می خواهد که در مجموع همان 650 میلیارد تومان می شود.
کار تکمیل پروژه 70 درصد با سرمایه گذار و 30 درصد با وزارت راه وشهرسازی خواهد بود.
این مسوول در شهریور 94 ابراز امیدواری کرده بود تا ظرف18 ماه آینده فاز اول و دوم این پروژه با مشارکت بخش خصوصی به بهره برداری برسد و فاز سوم آن هم با پیگیری های انجام شده بعد از تکمیل فاز های اول و دوم راه اندازی شود.
مدیرکل راه و شهرسازی اصفهان در توجیه بازگشت سرمایه و دیگر مزایای این پروژه افزوده بود: وجود محور پرترافیک اصفهان – شیراز ، محورهای پرترانزیت نایین اردستان فرودگاه اصفهان و بندر خشک اصفهان و وجود سه شهر جدید بهارستان، فولادشهر و مجلسی، مهمترین عناصر در اهمیت افتتاح و راه اندازی این طرح است.
عضو هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا به عنوان بخش خصوصی مشارکت کننده در این پروژه هم تاکید کرده است: بخش خصوصی به لحاظ برگشت سرمایه به منظور پیگیری حقوق بازنشستگان کشوری می تواند مثمر ثمر باشد.
حسین فروغی ابزار امیدواری کرده است که با توافق خوب مبتنی بر بررسی های واقعی، این صندوق بتواند پاسخگوی نیاز بازنشستگان نیز باشد و بتوان این پروژه عظیم را راس زمان مقرر شروع و در زمان مشخص شده تکمیل کرد.
تعداد تردد کنونی در محورهای ورودی و وجی اصفهان حدود 600هزار دستگاه خودرو است که در ایام خاص بیشتر هم می شود و این رقم در کمترین میزان خود کمتر از 450 هزار تردد نبوده است.
قطع به یقین احداث و تکمیل کنار گذر شرق حجم پرشماری از این ترافیک خودرویی را پوشش خواهد داد و همان مزایای ابتدای این نوشتار که امروز و این سال ها معضل و مشکلات کلانشهر اصفهان هستند را مرتفع خواهند کرد.
مزایای دیگر افتتاح این طرح بخصوص در این سال ها کاهش آلودگی و وارونگی هوای اصفهان، صیانت از سلامت شهروندان این کلانشهر خواهد بود.
*خبرنگار ایرنا در استان اصفهان
گ/7147/6027

برچسب ها : ریه اصفهان کجاست - اصفهان ,پروژه ,تکمیل ,جاده ,سرمایه ,زمان ,میلیارد تومان ,کاشان شروع ,مورد نیاز ,جاده اردستان ,امیدواری کرده
مراسم فولادگر
کد خبر: 81917457 (5102841) | تاریخ خبر: 22/10/1394 | ساعت: 11:51|

مشاور دستیار فرمانده معظم کل قوا:

حضور اصفهان درهمه عرصه ها ستودنی است

اصفهان - ایرنا - مشاور دستیار فرمانده معظم کل قوا در امور نیروهای مسلح گفت: حضور استان اصفهان در بیشتر عرصه های خارجی و داخلی ستودنی و ارزشمند است.

به گزارش ایرنا، پاسدار علی شمشیری روز در مراسم تشییع وخا پاری شهید علی اصغر فولادگر از جانباختگان فاجعه منا در گلستان ی اصفهان گفت: این همه مرهون وجود انسان هایی مخلص و خدوم همچون شهید فولادگر است.
وی خاطر نشان کرد: امروز در مقابل شخصیتی هستیم که در همه ابعاد معنوی و اخلاقی سرآمد و نمونه یک انسان خ و ولایی بود و مجموعه و اصفهان از وجود او بهره های زیادی برد.
وی افزود او در هم مسئولیت گزینش نیروهای را عهده دار شد و در این راه استخدام نیروهای ارزشی را در این نهاد بر عهده گرفت.
شمشیری با بیان اینکه زندگی و فعالیت های فولادگر را می توان در بخش های مختلفی برشمرد افزود: حضور در ، فعالیت های اجتماعی، علمی، فرهنگی و تبلیغی و همچنین تلاش در صحنه خانه و خانواده از خصوصیات وی بود.
این مقام ارشد پاسداران ادامه داد: فولادگر در ردیف انی بود که در سال های ابت انقلاب به پیوست، با اینکه می دانست در این نهاد جایی برای عافیت طلبی و استراحت نیست.
پاسدار شمشیری به دیدار سال 89 انقلاب با اصفهانی ها اشاره کرد و گفت: آن سال انقلاب فرمودند: اصفهان زمانی مرکز نورافشانی علم و دانش ایران بود و شهید فولادگر بلافاصله به همراه تعدادی از مسوولان در همان سال بنیاد علمی پژوهشی نصف جهان را تشکیل دادند.
مراسم تشییع پیکر علی اصغر فولادگر، از ساعت 9 صبح از فلکه فیض تا گلستان ی اصفهان برگزار شد.
مراسم ختم آن مرحوم نیز روز چهارشنبه (فردا) در حسینیه قائمیه خیابان مسجد سید اصفهان برگزار می شود.
پیکر شهید فولادگر از جانباختگان منا روز گذشته به کشورمان انتقال یافت.
7147/ت/ 6022

برچسب ها : مراسم فولادگر - , ,فولادگر ,اصفهان ,مراسم ,انقلاب , فولادگر ,شهید فولادگر , ی اصفهان , انقلاب ,اصفهان برگزار ,گلستان ی اصفهان
نون یوخه و آش دوغ
کد خبر: 81918054 (5103646) | تاریخ خبر: 22/10/1394 | ساعت: 16:34|

جشنواره پخت غذاهای سنتی در سمیرم برگزار شد

سمیرم، اصفهان- ایرنا- جشنواره پخت غذاهای سنتی به مناسبت ششمین بسیج ملی تغذیه سالم در آموزشگاه هاشمیه شهر سمیرم با حضور مادران دانش آموزان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، این جشنواره روز با هدف فرهنگ سازی و تشویق خانواده ها به پخت غذاهای سنتی و آموزش آن به فرزندان و تشویق فرزندان به مصرف ن فست فودها برگزار شد.
یکصد نفر از مادران دانش آموزان در این همایش شرکت و به 20 نفر از برندگان این جشنواره جوایزی اهدا شد.
پخت انواع آش محلی از جمله آش رشته، آش کارده، آش دوغ، انواع خورشت و سالاد و نان یوخه ترکی در برنامه مادران سمیرمی برای این روز بود.
شهرستان یکصد هزار نفری سمیرم با یکهزار و 329 فرهنگی و 10 هزار و 300 دانش آموز، 150 روستا و آبادی، چهار شهر و چهار بخش مرکزی، وردشت، پادنا و دناکوه در 160 کیلومتری جنوب اصفهان قرار دارد.
7147/6027

برچسب ها : نون یوخه و آش دوغ - مادران ,دانش ,جشنواره ,برگزار ,سنتی ,سمیرم ,غذاهای سنتی ,دانش آموزان ,مادران دانش
پیامی برای فیض ال
کد خبر: 81898110 (5075956) | تاریخ خبر: 07/10/1394 | ساعت: 16:33|

با پیام آیت الله صافی گلپایگانی

همایش بزرگداشت «فیض ال » در اصفهان برگزار شد

اصفهان-ایرنا- همایش بزرگداشت مرحوم سید علی نقی فیض اصفهانی معروف به «فیض ال » با پیام آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی از مراجع عظام تقلید در اصفهان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در پیام این مرجع تقلید که روز دوشنبه توسط حجت ال علی قرائت شد، آمده است: باید به بزرگانی که عمر پربرکت خود را در راه احیای مبانی بلند تشیع و دفاع از کیان با عظمت ت و ولایت سپری و نام خود را در این راه با شرافت جاودان کرده اند، تعظیم کرد.
در ان پیام افزوده شده است: یکی از خادمان پرافتخاری که در آستان فرشته پاسبان علوی توفیق خدمت یافت مرحوم مغفور سلاله سادات حجت ال حاج سید علی نقی سید ال بود که خداوند بزرگ بر او منت نهاد و دقایق عمر خود را در تعظیم شعائر دین و اعلای کلمه الله گذارند و چاکری درباری علوی نصیبش گردید.
ادامه این پیام حاکیست: او توفیق ترجمه فارسی کتاب شریف نهج البلاغه را پیدا کرد، کت که بعد از قرآن کریم بزرگترین کتاب هدایت، تربیت و کتاب و سکتاب سعادت بشریت و تابناکترین خورشید معرفت است.
آیت الله صافی گلپایگانی در پیام خود افزوده است: ترجمه این کتاب شریف که بوسیله این عالم بزرگ انجام شد و همچنین ترجمه های دیگری که در طول ادوار و قرون مختلف صورت گرفت،خدمتی است که انی که به کلمات درُبار حضرت علی علیه السلام علاقه داشته و بدنبال تحقیق و پژوهش بودند، انجام داده اند.
در ادامه پیام این مرجع تقلید آمده است: فرهنگ غنی که مشحون از آیات و روایات شریفه و احادیث متبرکه از حضرات معصومین(ع) است همه گنج های معرفت و هدایت محسوب می شوند و در این میان نهج البلاغه از اهمیت بالایی برخوردار است.
آیت الله صافی گلپایگانی افزوده است: حقیر از این فرصت استفاده کرده و به دوستداران علم و ادب تاکید دارم که این کتاب شریف را بارها مطالعه و از حقایق، دقایق و لطایف آن در سبک زندگی خود استفاده کنند.
به گفته وی، اگر جامعه، و زندگی ما با نهج البلاغه آشنا باشد، نورانیت این کتاب منور آنها را فراخواهد گرفت و درهای ترقی، کمال و سعادت برای آنها مفتوح می شود.
به گزارش ایرنا،مرحوم سیدعلی نقی فیض اصفهانی معروف به«فیض ال » در سال 1283 شمسی در«سده»( شهر کنونی) اصفهان به دنیا آمد و از پنج سالگی تحصیل را آغاز کرد و در جوانی از محضر مراجع و بزرگان جهان تشیع بهره های وافر برد.
مرحوم فیض ال صاحب اجازات اجتهاد و روایی ارزشمند از مراجع و محدثان عالی مقام شد و در راستای تلاش و جهاد علمی خود سه کتاب عظیم و مقدس قرآن کریم، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را ترجمه و شرح داد.
در این همایش یکروزه که در سالن اهل البیت اصفهان برگزار شد، فعالان نهج البلاغه در استان اصفهان تقدیر شدند.
ت/7147/ 6027

برچسب ها : پیامی برای فیض ال - کتاب ,پیام ,الله ,ال ,اصفهان ,البلاغه ,الله صافی ,صافی گلپایگانی ,اصفهان برگزار ,کتاب شریف , آیت الله
برف سوم و چهارم
کد خبر: 81902814 (5082222) | تاریخ خبر: 12/10/1394 | ساعت: 10:7|

بارش برف و باران در سمیرم ادامه دارد

سمیرم، اصفهان- بارش باران و برف که پیش از شهر روز گذشته در سمیرم آغاز شده همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، میزان بارش برف در این شهرستان بر اساس گزارش اداره هواشناسی به بیشتر از 16 سانتیمتر رسیده است.
در بخش هایی از مناطق و روستاهای پادنا و دناکوه در جنوب سمیرم بارش بصورت تگرگ و باران همچنان ادامه دارد.
بارش ها باعث تعطیلی مدارس نشد و تنها مدارس ابت با یک ساعت تاخیر کار خود را آغاز د.
بر این اساس، شامگاه گذشته و با شدّت گرفتن بارش برف خودورهای ورودی و وجی به شهر سمیرم مجبور به بستن زنجیر چرخ بویژه در میدان دفاع مقدس و خیابان های اصلی این شهر شدند.
لاین وجی شمال سمیرم به سمت شهرضا در محل ایست و بازرسی شهید رییسان برای لحظاتی به علت جداشدن کشنده از تریلی بسته شد که با جابجایی کشنده با جرثقیل این مسیر بازگشایی شد.
پلیس راه و راهداران در مدت بارش برف در جاده ها و مسیرهای پرتردد شهرستان سمیرم حضور داشتند.
شهرستان کوهستانی سمیرم در جوار دنا و زاگرس مرکزی با ارتفاع دو هزار و 500 متری از سطح دریا، در 160 کیلومتری جنوب اصفهان و 180 کیلومتری شمال یاسوج واقع شده است.
7147/ت/ 1339

برچسب ها : برف سوم و چهارم - سمیرم ,بارش ,شهرستان ,باران ,ادامه دارد ,همچنان ادامه
راهیان نور استان اصفهان

در 20 ماهه گذشته

افزون بر یک میلیون دانش آموز از مناطق راهیان نور دیدن د

اصفهان- ایرنا- جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: افزون بر یک میلیون و 100هزار فرهنگی و دانش آموز از سال گذشته تاکنون از مناطق عملیاتی راهیان نور کشورمان دیدن کرده اند.

به گزارش ایرنا، سرتیپ پاسدار علی فضلی روز شنبه در همایش تقدیر از خادمان ویژه راهیان نور 93-94 استان اصفهان تصریح کرد: در فرمایشات فرهنگی معظم انقلاب، دو موضوع را برجسته تر یافتیم که نخست کار برای بخصوص ی عزیز گمنام و دیگری سفرهای اثرگذار راهیان نور بود.
به گفته این مقام نظامی بسیج، امروز کم هزینه ترین و اثرگذارترین راه برای مقابله با نبرد نرم دشمن، سفرهای راهیان نور با یک عقبه فکری و مردمی قوی و معنوی است.
وی خاطرنشان کرد: این مهم در وضعیتی محقق شده که وضعیت مالی و مادی این عملیات بزرگ و مردمی در حداقل مراتب بوده اما به خواست خدا و عنایت حضرت ولی عصر عج الله تعالی فرجه الشریف این توفیق حاصل شده است.
فضلی تصریح کرد: امروز راهیان نور در یکهزار و 608 کیلومتر از مرزهای زمینی توسعه پیدا کرده و در استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، بوشهر و هرمزگان برگزار می شود بطوریکه استان های دست اندرکار راهیان نور هر سال شرایط بهتری نسبت به سال قبل داشته اند.
جانشین سازمان بسیج مستضعفین ادامه داد: سال های 85 و 86 حدود 400 هزار نفر به کربلای ایران اعزام شده اند و در سال های بعد به ترتیب این رقم افزایش یافته و امروز این عدد به حدود پنج میلیون و 200هزار زائر در مجموع کل سفرها رسیده است.
وی با اشاره به اینکه این کار ادامه دفاع مقدس است، اظهار کرد: امروز نیاز مردم ما در عرصه ی فرهنگی یک نیاز جدی است و مجاهدت مردم شریف در بخش فرهنگی باید مانند دفاع مقدس معنوی، مردمی و همدلانه باشد.
فضلی، اصفهان را جزو استان های برتر در برگزاری اردوهای راهیان نور عنوان کرد و گفت: بهترین زائرسراها و منسجم ترین برنامه های فرهنگی از جمله شاخصه های برتری استان اصفهان در این سفرهای معنوی و جهادی است.
این مراسم که با تقدیر از خادمان و راهیان نور استان اصفهان همراه بود، در اردگاه ی دُرچه اصفهان برگزار شد.
ت/7147/6027

برچسب ها : راهیان نور استان اصفهان - راهیان ,استان ,اصفهان ,فرهنگی ,سفرهای ,مردمی ,استان اصفهان ,دفاع مقدس ,خادمان ,بسیج مستضعفین ,سازمان بسیج
شکارچیان و صیادان
کد خبر: 81904028 (5083346) | تاریخ خبر: 12/10/1394 | ساعت: 20:28|

دو شکارچی متخلف در سمیرم دستگیر شدند

سمیرم، اصفهان- ایرنا- دو شکارچی متخلف در شهرستان سمیرم دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.

به گزارش ایرنا، محیط بانان اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان روز شنبه حین گشت و کنترل مناطق و زیستگاه ها در منطقه ایلان دره سمیرم موفق به دستگیری این دو نفر شدند.
محیط بانان، شب هنگام متخلفان را که بوسیله خودرو و با حرکت چراغ خاموش قصد وج از منطقه را داشتند، متوقف د.
از متخلفان که ن استان های مجاور هستند، دو قبضه اسلحه شکاری ول به همراه 26 تیر فشنگ ساچمه و چهار کشف و ضبط شد.
پرونده مقدماتی به استناد بندج ماده 11 و ماده 15 قانون شکار و صید متخلفان بدلیل شروع به شکار و حمل اسلحه دیگران(متعلق به غیر) به مراجع قضایی ارسال شد.
شهرستان سمیرم در جوار دنا و در محدوده اجرای طرح ملی تنوع زیستی زاگرس مرکزی با داشتن مناطق متعدد چهارگانه زیست محیطی و وجود ذخیره گاه بین المللی دنا، در 160 کیلومتری جنوب اصفهان و 180 کیلومتری شمال یاسوج واقع است.
7147/ت/6027

برچسب ها : شکارچیان و صیادان - سمیرم ,متخلفان ,شهرستان ,محیط ,مراجع قضایی ,شهرستان سمیرم ,سمیرم دستگیر ,شکارچی متخلف
موسیر سمیرم
کد خبر: 81884494 (5055618) | تاریخ خبر: 28/09/1394 | ساعت: 11:13|

موسیر در سمیرم در معرض انقراض است

سمیرم، اصفهان- ایرنا- گونه گیاهی موسیر در شهرستان سردسیروکوهستانی سمیرم در سال های اخیر با خطر انقراض روبرو بوده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم گفت: برداشت بی رویه دامداران و سودجویان بویژه از استان های همجوار ازمهمترین عوامل در معرض انقراض قرار گرفتن گیاه دارویی موسیر در سمیرم است.
محمدرضا طاهری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با کاشت پیازچه موسیر در یک تار از مراتع ملی تلاش می شود تا از انقراض این گونه گیاهی درمنطقه جلوگیری شود.
وی افزود: فصل بهار شاهد رشد و نمو موسیر در مناطقی از سمیرم و همزمان برداشت بی رویه سودجویانی هستیم که بارها دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده اند.
موسیر گیاهی است شبیه سیر با برگ هایی باریک که در نواحی معتدل می روید و در افزایش دفع ادرار، یام، ترمیم زخم ها، تسکین هاب طحال و کبد موثر است.
در شهرستان سمیرم 500 نوع گونه دارویی در افزون بر پنج هزار تار مرتع می روید.
شهرستان سمیرم دارای 36 هزار تار باغ، 22 هزار تار زمین زراعی، 455 هزار تار عرصه ملی و 330 هزار تار مرتع و جنگل های طبیعی است.
7147/ 6022

برچسب ها : موسیر سمیرم - سمیرم , تار ,موسیر ,هزار ,انقراض ,گیاهی ,هزار تار , تار مرتع ,شهرستان سمیرم ,گونه گیاهی ,معرض انقراض
آدم برفی
کد خبر: 81886122 (5058350) | تاریخ خبر: 29/09/1394 | ساعت: 11:39|

برگزاری جشنواره آدم برفی ها در سمیرم

سمیرم، اصفهان- ایرنا- جشنواره ساخت آدم برفی روز یکشنبه در خطه سردسیر و کوهستانی سمیرم برگزار شد.

به گزارش ایرنا، خانواده های سمیرمی با حضور در زمین چمن پوشیده از برف ورزشگاه شهید صابری این شهر مجسمه های برفی ساختند.
در پایان این رقابت به سازندگان شش آدم برفی برتر هدایایی اهدا شد.
سال گذشته نیز رقابت مشابهی پس از بارش دومین برف در حاشیه بند و پارک دریاچه سمیرم برگزار شد.
شهرستان کوهستانی سمیرم در جوار دنا و زاگرس مرکزی با افزون بر 100هزار جمعیت در 160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است
.
ت/7147/ 6022

برچسب ها : آدم برفی - برفی ,سمیرم ,سمیرم برگزار ,کوهستانی سمیرم
سمیرم یاسوج اقلید دزکرد روستای شهید...
کد خبر: 81889873 (5063892) | تاریخ خبر: 01/10/1394 | ساعت: 16:45|

طرح های اتصال بزرگراهی 6 شهرستان استان اصفهان در دست پیگیری است

اصفهان- ایرنا- مدیر ساخت و توسعه راه های اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: طرح های اتصال شش شهرستان باقی مانده این استان به شبکه بزرگراهی در دست پیگیری است.

حمیدرضا خانی روز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تبریک روز راهدار اظهار کرد: اتمام و اقدام برای این اتصال نیازمند اعتبارات کلان ملی و استانی است.
به گفته این مسوول، محور بین استانی کریدور مرکز به جنوب کشور با عنوان اصفهان، سمیرم، یاسوج به طول 67 کیلومتر از مهمترین این طرح هاست که مطالعات آن انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: مطالعات این طرح ملی چند سال قبل به وزارت راه منع و برای تامین و تایید اعتبار به معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری رفت اما چون طرح جدیدی تعریف نشده، طرح در سازمان مدیریت و برنامه ریزی بلاتکلیف مانده است.
مدیر ساخت و توسعه راه های اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان ادامه داد: دیگر پروژه بین استانی در جنوب استان با عنوان 'دِزکُرد' به اقلید استان فارس و روستای شهید سمیرم به طول 16 کیلومتر است که در حد راهگشایی و زیرسازی باقی مانده است.
وی دلیل رکود و توقف این طرح را نیز حذف اعتبار ملی برشمرد و افزود: اعتبارات داخلی جوابگوی تکمیل این طرح پنج ساله نیست و علاوه بر این طرح مورد اشاره 500 میلیون تومان بدهی قبلی هم دارد.
خانی همچنین به دیگر طرح های این معاونت اشاره کرد و گفت: 69 طرح در این بخش با 470 میلیارد ریال اعتبار تعریف کرده ایم و 184 کیلومتر راه در دهه فجر آماده افتتاح داریم.
به گفته این مسوول راه و شهرسازی استان اصفهان، در بخش راه روستایی نیز 21 پروژه با 130 میلیارد ریال اعتبار تعریف شده که در دست اقدام است.
روز اول دی 'روز راهدار' نامگذاری شده است.
ت/7147/6027/

برچسب ها : سمیرم یاسوج اقلید دزکرد روستای شهید... - استان ,اعتبار ,کیلومتر ,تعریف ,استانی ,مانده ,استان اصفهان ,شهرسازی استان ,اعتبار تعریف ,ریال اعتبار ,میلیارد ریال ,ریال اعتبار تعریف ,شهرسازی
سرمای زمستان بهاری است!
کد خبر: 81890566 (5064735) | تاریخ خبر: 02/10/1394 | ساعت: 9:56|

سرمای کوتاه و مقطعی در زمستان اصفهان/ خش الی در حد متوسط است

اصفهان- ایرنا- مدیر کل هواشناسی استان اصفهان سرمای زمستان امسال در اصفهان را کوتاه و مقطعی پیش بینی و در عین حال گستره خش الی را در 65 درصد استان دراندازه متوسط ارزی کرد.

مجید بیجندی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خش الی بیشتر در مرکز، شمال و شرق استان پهناور اصفهان مشاهده می شود.
وی خاطرنشان کرد: 60 درصد خشکی در این بخش ها متوسط و 11درصد شدید گزارش شده و اگر فاکتور جمعیت را هم لحاظ کنیم 65 درصد خش الی در حد متوسط، 17درصد در حد شدید و 11 درصد بقیه مناطق نیز نُرمال است.
مدیرکل هواشناسی اصفهان همچنین پیش بینی خود از وضعیت دمای هوا در زمستان امسال را نداشتن سرمای ماندگار عنوان کرد و افزود: احتمال سرمای مقطعی و کوتاه مدت را پیش بینی کرده ایم.
وی همچنین به متوسط بارش ها در سالجاری اشاره کرد و گفت: از ابتدای مهرتا 30 آذر امسال میانگین بارش ها 44 و نیم میلی متر گزارش شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ی ان است.
به گفته مدیرکل هواشناسی استان اصفهان، بیشترین بارش در فریدونشهر و کمترین بارش در ورزنه گزارش شده و در کوهرنگ هم که بارندگی آن ارتباط مستقیمی با اصفهان دارد، میزان بارندگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته در مقیاس بلند مدت چهار و کوتاه مدت 19درصد کاهش داشته است.
مدیرکل هواشناسی استان اصفهان هچنین از ضرورت پیگیری جدی برای احداث ایستگاه و اداره هوا شناسی شهر اصفهان خبر داد.
وی با اشاره به طرح این موضوع در جلسات ستاد مدیریت بحران استان اظهار کرد: احداث این ایستگاه با توجه به دو موضوع مهم بارش و آلودگی هوادر منطقه، اهمیت دو چندان دارد و در زمان حاضر تنها ایستگاه ما در فرودگاه بین المللی شهید بهشتی مستقر است.
وی ابراز امیدواری کرد: با مشخص شدن محل زمین و پیگیری مدیرکل راه و شهرسازی اصفهان بزودی شاهد بهره برداری از این ایستگاه هواشناسی باشیم.
ت/7147/ 6022

برچسب ها : سرمای زمستان بهاری است! - اصفهان ,استان ,بارش ,هواشناسی ,کوتاه ,ایستگاه ,هواشناسی استان ,مدیرکل هواشناسی ,زمستان امسال ,سرمای زمستان ,استان اصفهان ,مدیرکل هواشناسی استا
برف 40 سانت
کد خبر: 81893514 (5068804) | تاریخ خبر: 04/10/1394 | ساعت: 12:43|

اولین برف زمستانی سمیرم به 40 سانتیمتر رسید

سمیرم، اصفهان- ایرنا- بارش اولین برف زمستانی در منطقه سمیرم به بیش از چهل سانتیمتر رسیده است.

به گزارش ایرنا، بارش برف در ارتفاعات کوهستانی منطقه سمیرم 50 سانتیمترودر جنوب این شهرستان و در بخش پادنای بزرگ نیز به حدود 20 سانتیمتر و در روستاهای نزدیک به دامنه دنا بیش از 25 سانتیمتر گزارش شده است.
تلاش شبانه روزی راهداران و کارکنان راه و شهرسازی سمیرم برای باز نگه داشتن همه محورهای اصلی ادامه دارد. راه های روستایی نیز به علت بارش سنگین برف و مشغول بودن همه نیروها و ماشین آلات در محورهای اصلی بسته است.
طبق پیش بینی اداره هواشناسی بارش برف تا روز شنبه ادامه خواهد داشت.
شهرستان کوهستانی و سردسیر سمیرم در جوار دنا و زاگرس مرکزی با افزون بر 100هزار جمعیت ، 150روستاوآبادی ،چهارشهرسمیرم ، ونک ، کمه وحنا چهاربخش دناکوه ، مرکزی، وردشت وپادنا، و در 160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.
7147/ت/ 6022

برچسب ها : برف 40 سانت - سمیرم ,بارش ,سانتیمتر ,محورهای اصلی ,منطقه سمیرم
انتخابات
کد خبر: 81893807 (5069545) | تاریخ خبر: 04/10/1394 | ساعت: 16:38|

سمیرم:

دشمن برای اختلاف افکنی در آستانه انتخابات تلاش می کند

سمیرم، اصفهان- ایرنا- سمیرم گفت: دشمنان برای اختلاف افکنی در جامعه در آستانه انتخابات اسفندماه تلاش می کنند.

به گزارش ایرنا، حجت ال حسین رجایی پور در خطبه های این هفته سمیرم با اشاره به نزدیک شدن به انتخابات اظهار کرد: همه جناحها و سلیقه ها باید مواظب باشند ناخود آگاه در میدان دشمن بازی نکنند.
وی خاطر نشان کرد: این افراد آگاهانه یا ناآگاه، اگر وارد بازی میدان دشمن شوند ش ت می خورند وسرخورده می شوند.
خطیب سمیرم با بیان اینکه تلاش برای برگزاری انتخاباتی رقابتی در فضایی آرام را ار اصلی گزینش اصلح از سوی مردم است ، گفت: رواج نگرش های قومی و زبانی برای انتخاب مجلس آفت شایسته سالاری و توسعه شهرستان است.
حجت ال رجایی پور با انتقاد از تعدد ثبت نام برای مجلس خبرگان و شورای ی تصریح کرد: انی که خود را شایسته نمی دانند و می دانند که مورد پذیرش مردم هم نیستند هم وقت و هزینه خود را هدر ندهند و هم باعث ایجاد زحمت برای شورای نگهبان و هیات های نظارت نشوند.
وی با گرامیداشت هفته وحدت امت ی و مشکلات منطقه ای گفت: ریشه مظلوم واقع شدن ها، مزدوری بعضی از کشورهای وابسته مثل عربستان و اختلاف بین کشورهای ی است.
اشاره به سالروز تاسیس نهضت سواد آموزی موضوع دیگر مورد اشاره سمیرم بود.
وی در این زمینه خاطر نشان کرد: این حرکت عظیمی بود که در این نظام انجام شد و ریشه بی سوادی را از کشور خشکاند.
خطیب سمیرم بیان کرد: امیدواریم با تلاش این عزیزان اگر هم درصد کمی بیسواد در کشور وجود دارد به زودی این کم و کاستی نیز مرتفع شود.
7147/ت/ 6022

برچسب ها : انتخابات - ,سمیرم ,انتخابات , ی ,اشاره ,اختلاف , سمیرم ,خاطر نشان ,خطیب ,میدان دشمن ,آستانه انتخابات ,برای اختلاف افکنی
برف دوم 94
کد خبر: 81878395 (5047314) | تاریخ خبر: 24/09/1394 | ساعت: 9:13|

بارش برف پاییزی مدارس ابت سمیرم را تعطیل کرد

سمیرم، اصفهان- ایرنا- بارش دومین برف پاییزی باعث تعطیلی مدارس ابت شهرستان سمیرم شد.

ارتفاع برف در سمیرم که از روز گذشته آغاز شد و تا اولین ساعات بامداد امروز ادامه داشت به حدود 20 سانتیمتر رسید .
آموزش و پرورش اعلام کرد: کلیه مدارس ابت شهرستان تعطیل و دیگر مقاطع تحصیلی هم با یک ساعت تاخیر کارشان را آغاز د .
به گزارش ایرنا با وج سامانه بارشی ، آسمان سمیرم در روز صاف و آفت است.
در شهرستان سمیرم 11هزار و 530 دانش آموز در 97 دبستان، 71 دبیرستان، 9 مرکز کاردانش، دو مرکز فنی و حرفه ای و چهار مدرسه ویژه دانش آموزان استثنایی مشغول تحصیل هستند.
این شهرستان در جوار دنا و زاگرس مرکزی و در 160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.
7147/ت/ 6022

برچسب ها : برف دوم 94 - سمیرم ,شهرستان ,ابت ,مدارس ,مدارس ابت ,شهرستان سمیرم ,ابت شهرستان ,مدارس ابت شهرستان
تعدد موقوفات سمیرم
کد خبر: 81876376 (5039650) | تاریخ خبر: 22/09/1394 | ساعت: 20:33|

258 موقوفه در سمیرم ثبت شد

سمیرم، اصفهان- ایرنا- رئیس اداره اوقاف سمیرم از ثبت 258 موفوقه در این شهرستان خبر داد.

حسن قیصری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال در امتیازبندی از طرف سازمان اوقاف کشور، شهرستان سمیرم موفق به ب 92 امتیاز از مجموع یکصد امتیاز شد.
وی خاطرنشان کرد: در سالجاری یک موقوفه زمین مزروعی به مساحت 600 مترمربع برای تامین هزینه های جاری مسجد جامع شهر ونک در این اداره به ثبت رسید.
این مسوول به وضعیت مناسب خوب وقف در شهرستان سمیرم اشاره کرد و گفت: همزمان با هفته وقف، مراسم بزرگداشت 'یاوران وقف' در هفته جاری برگزار و از واقفان، خادمان و هیات امنای زادگان تقدیر می شود.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه سمیرم از مهمترین برنامه های پیش بینی شده در این شهرستان را دیدار با واقفان، ب ایی ایستگاه 'همه واقف باشیم' در آستان زادگان، غبارروبی زادگان و نشست با مدیریت شبکه بهداشت در باره موقوفه حاج محمد تقی قاسمی شهر ونک برای مشخص شدن وضعیت موقوفه اعلام کرد.
وی افزود: وقف در عرصه های ، اقتصادی، اجتماعی و… تاثیر مثبت فراوانی دارد و وجود هر نوع مشکل در این زمینه ها نیز در میزان وقف تاثیرگذار است.
قیصری با بیان اینکه وقف تنها شامل مساجد و حسینیه ها نمی شود، گفت: نیات وقف می تواند شامل مباحث مختلف اجتماعی، کمک به ازدواج جوانان، اعطای کمک تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان، توسعه مراکز درمانی برای بیماری های سرطانی یا نهادهای مختلف خدمات درمانی و احداث بیمارستان ها باشد.
شهرستان سمیرم با افزون بر یکصد هزار نفر جمعیت در 160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع است.
7147/ت/6027

برچسب ها : تعدد موقوفات سمیرم - سمیرم ,شهرستان ,موقوفه ,اداره ,اوقاف ,شهرستان سمیرم ,اداره اوقاف
یادواره سه شهید دانشجو

یادواره سه دانشجوی شهید سمیرمی برگزار شد

سمیرم، اصفهان- ایرنا- یادواره ی دانشجوی سمیرم در سالن اجتماعات پیام نور این شهرستان برگزار شد.

به گزارش ایرنا،رئیس پیام نور سمیرم روز دوشنبه در این مراسم با گرامیداشت یاد ی دانشجو اظهار کرد: این نهضت را به ی ابوذر زمان و پیر جماران به ثمر می رسانند.
عبدالله تاکی خاطرنشان کرد: امروز ثمره شهادت، ایثارگری، رشادت و مقاومت این عزیزان در جای جای منطقه قابل مشاهده است.
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سمیرم نیز گفت: نزدیک به چهار دهه از پیروزی انقلاب می گذرد و دشمن هر روز دشمنی خود را از هر زاویه ای به ما نشانه می رود، اما ملت ما با بصیرت است و با آرمان و ولایت پیمان بسته است.
سرهنگ دوم پاسدار حسن عجمی با اشاره به سخنی از بهشتی افزود: 16 آذر نماد استکبارستیزی دانشجویان و این قشر بزرگ و فرهیخته جامعه ایران است.
وی با اشاره به بیانات ی در جمع ان افزود: باید همیشه سرزنده بوده و در همه عرصه ها حضور فعال داشته باشد.
شهیدان ابوتراب افشاری، مرتضی افشاری و ابوالفضل حسینی از ی دانشجوی سمیرم در دوران جنگ هشت ساله تحمیلی هستند.
در پایان این مراسم به دو نفر از دانشجویان این واحد آموزشی که در مسابقات کشوری قرآن مقام نخست را ب کرده بودند، لوح تقدیر و تندیس یاد بود اهدا شد.
شهرستان سمیرم با افرون بر یکصد هزار نفر جمعیت، دو واحد آموزش عالی پیام نور و آزاد ی و تقدیم 400 شهید به انقلاب ی در 160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع است.
7147/ت/6027

برچسب ها : یادواره سه شهید دانشجو - سمیرم ,پیام , ی ,شهید ,دانشجوی ,یادواره , پیام ,دانشجوی سمیرم , ی دانشجوی , ی دانشجوی سمیرم
تخم مرغ آب پز و انتخابات!

بار دیگر انتخابات و باز هم نزدیک شدن به زمستان، جلسات شبانه، خانه گردی و رفت و آمدهایی از جنس جمع آوری رأی برای ب کرسی سبز مجلس دهم.

پایگاه خبری سمنا/ هر زمان که به انتخابات نزدیک می شویم می بینیم حضور برخی چهره ها در برخی مراسمات و آئین ها هم تازه است و در مواردی اولین حضور محسوب می شود. از شرکت در آئین عبادی و گرفته تا مراسمات ختم و اعیاد و …

عده ای هم که حامی و هوادار برخی نامزدهای احتمالی هستند این روزها دست به کار شده اند و برای جلب آراء عامه مردم تبلیغات غیر رسمیشان را پررنگتر کرده اند.

طبیعی است که در این میان حرف و نقل های درگوشی و شایعات هم روز به روز بیشتر شود و چهره هایی هم که به دنبال رای مردم هستند حضورشان در محافل علنی تر می شود.

بگذریم؛ دوره نهم با همه فراز و نشیب های زیاد اما کم سر و صدا و خاموش خود رو به پایان است. دوره ای که مردمان شهرم برای اولین بار و از سر همان احساس و اجبارِ تقریبا همیشگی، کرسی سبز وک شان را به یک بانوی فرهنگی و معلم سپردند تا محک تجربه بانوان هم چهار سال دیگر را سپری کند و به روزهای پایانی خود برسد.

محکی که ابتدای کار با جنب و جوش و اظهار نظرهای بهتر و فعالانه تری همراه بود اما از سال دوم به بعد این روند رو به انفعال گذاشت و روز به روز دست کم در ارتباط و تعامل رسانه ای مردم با خبرنگاران محلی در این دوره کم رنگ و کمرنگتر شد تا جایی که این سال ها شاهد برگزاری یک نشست خبری و حتی همایش مناسب و عمومی نبوده ایم.

حال در این مرحله همان مردمان سخت کوش و عمدتا کشاورز شهرم می خواهند ای دیگر را راهی خانه ملت کنند.

ای که باید شاخصه ها و خصوصیاتی داشته باشد تا بتواند از حق و حقوق ملت و مردمش دفاع کند و علاوه بر همان دو وظیفه خطیر و اصلی نمایندگی یعنی قانون گزاری و نظارت بر حسن اجرای قانون برای اعتلا و احیای هر چه بیشتر جایگاه واقعی این کرسی اثرگذار بکوشد.

شاخص هایی که اگر در انتخابشان دقت نشود بلای جانمان می شوند و چهار سال سرنوشتمان را به بیراهه می برند.

همین چند روز پیش بود که همسایه میانسالمان صدایم زد و گفت: به فلانی بگو ما به هر ی که دوست داشته باشیم رأی می دهیم. شما نه برای ما تخم مرغی آب پز کردید و نه سیب زمینی برایمان سرخ کرده اید!

به واقع این سخنان به قدری تلخ و ناگوار بود که مرا به سال ها قبل و رأی دادن مادربزرگ خودم انداخت که می گفت: فلانی گناه دارد، چند دوره است می آید و نمی شود، به او رای بدهیم که به آرزویش برسد!

آری؛ این مصداق تنها چند رای عوام از همین مردمان دور و اطرافم بود که در آستانه انتخابات دهم مجلس همچون پُتکی بر سرم فرود می آمد و وادارم می کرد که باز هم دست به قلم شوم و این دغدغه جدی را بر سُطور سفید سیاهه کنم.

حکایت همان حکایت همیشگی است که نکند این بار هم مردمان شهرم بر حسب احساس و اجبار، اینکه این بشود تا آن نشود رأی بدهند سرنوشت یک دوره وک شان را کورکورانه و پوپولیستی رقم بزنند و دیگرانی هم که صلاحیت و شاخص های بهتری برای انتخاب شدن دارند به کناری بشینند و نظاره گر بدبختی شهرشان باشند.

امانت داری، رصد مداوم مطالبات مردم، صداقت در رفتار و عملکرد، ال ه نبودن، عمل به وعده ها، آگاه و متخصص در مسائل و اجتماعی، وامدار نبودن به مراکز ثروت و قدرت، الگو بودن در شاخص های اخلاقی و اجتماعی، سکوت ن در برابر انحرافات ت ها و شجاعت و جسارت از جمله شاخص هایی است که می تواند در انتخاب اصلح یاریگرمان باشد.

حالا این ما و شما و یک انتخابات و انتخاب دیگر برای یکهزار و ۴۶۰ شبانه روز که اگر با عقلانیت و تدبر در رأی خودمان همراه باشد می شود سازنده و اگر با همان منعفت طلبی، محله گرایی و ید و فروش رأی همراه باشد می شویم سرافکنده و بازنده.

مراقب باشیم بهای رأیمان تخم مرغ آب پز نباشد!


برچسب ها : تخم مرغ آب پز و انتخابات! - ,انتخابات ,دوره ,شاخص ,مردمان ,مردم ,شاخص هایی ,مردمان شهرم
اقتصاد سمیرم
کد خبر: 81849845 (5007124) | تاریخ خبر: 02/09/1394 | ساعت: 9:54|

یک اقتصاد دان:

اقتصاد سمیرم با تجمیع سرمایه های خُرد رونق می گیرد

سمیرم، اصفهان ایرنا- یک اقتصاد دان گفت: اقتصاد و بازار منطقه سمیرم با تجمیع سرمایه های خُرد و حتی محدود رونق می گیرد.

به گزارش ایرنا، جمشید تقسیمی شامگاه یکشنبه در همایش اقتصاد مقاومتی و در جمع بازاریان و اصناف سمیرم افزود: این خطه نیازمند تغییر چهره اقتصادی با جذب سرمایه از بیرون شهرستان و تجمیع سرمایه های سرگردان و نابسامان است.
وی با اشاره به ظرفیت گردشگری و کشاورزی خطه سمیرم تصریح کرد: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی و معرفی ظرفیت های خوب شهرستان ضرورت محوری برای معرفی منطقه است.
این کارشناس اقتصایی همچنین راه نجات اقتصاد جامعه و کشور را استفاده ن از کالاهای قاچاق و اجناس خارجی دانست و تصریح کرد: مصرف کالای داخلی موجب افزایش اشتغال و رونق گرفتن معیشت و ب و کار خواهد شد.
وی اقتصاد مقاومتی را ب درآمد مشروع برای فرد، خانواده، جامعه و کشور دانست و گفت: عمل و اجرای این رویکرد اقتصادی نجات بخش این حوزه گسترده و محوری است.
آزاد ی اظهار کرد: اگر همه جهادی و عمل کنیم مشکلات کمتری را شاهد خواهیم بود.
به گفته این اقتصاددان در دوران دفاع مقدس در حالی که دور تا دور ایران را جنگ و ناآرامی فراگرفته بود ان و رزمندگان با فداکاری و ایثار امنیت را به کشور بازگرداندند و افتخارات بزرگی خلق د.
تقسیمی دارای ای مدیریت بازرگانی از کمبریج انگلستان و مدیر آموزش اتاق بازرگانی اصفهان است که با حضور در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد ی سمیرم برای به و بازاریان سمیرم سخنرانی کرد.
این همایش به همت اتاق و بسیج اصناف شهرستان سمیرم برگزار شد.
شهرستان سمیرم با افزون بر 100هزار جمعیت و دوهزار و 600 واحد صنفی در 160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.
7147/ 6022

برچسب ها : اقتصاد سمیرم - سمیرم ,اقتصاد ,سرمایه ,شهرستان ,کشور ,اقتصادی ,تجمیع سرمایه ,شهرستان سمیرم ,اقتصاد مقاومتی
شکارچیان متخلف در زرچشمه
کد خبر: 81851893 (5010125) | تاریخ خبر: 03/09/1394 | ساعت: 13:29|

شکارچی متخلف در زرچشمه سمیرم دستگیر شد

سمیرم، اصفهان- ایرنا- یک متخلف شکار و صید در منطقه شکار ممنوع زرچشمه در شمال سمیرم دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شد.

به گزارش ایرنا، روز پیرو گزارش مردمی مبنی بر تخلف صید و شکار در منطقه شکار ممنوع زرچشمه سمیرم، ان یگان حفاظت محیط زیست این اداره باهمکاری نیروی انتظامی شهرستان موفق به دستگیری یک متخلف در محدوده قره داش سرطاق از زیستگاه های منطقه شکار ممنوع زرچشمه شدند.
از این شکارچی یک اسلحه تک لول شکاری کشف و ضبط شده و به مراجع قضایی معرفی شد.
متخلف دستگیر شده دارای یک فقره سابقه تخلف زنده گیری شش قطعه سهره وحشی در سال جاری است که با وجود برخورد قانونی دوباره اقدام به تخلف شکار و صید کرد.
شهرستان سمیرم با پنج هزا ر و 224 کیلومتر مربع وسعت، ذخیره گاه بزرگ جنگلی دنا، قرار گرفتن در محدوده 150 هزار تار تنوع زیستی زاگرس مرکزی، دارای 440 هزار تار عرصه های ملی و طبیعی، طبیعت گاه ها و مناطق متعدد چهارگانه حیات وحش و زیست محیطی است.
این شهرستان در 160 کیلومتری جنوب اصفهان و 170 کیلومتری شمال یاسوج واقع شده است.
7147/ت/ 6022

برچسب ها : شکارچیان متخلف در زرچشمه - شکار ,زرچشمه ,متخلف ,تخلف ,شهرستان ,ممنوع ,شکار ممنوع ,ممنوع زرچشمه ,منطقه شکار ,هزار تار ,قضایی معرفی ,شکار ممنوع زرچشمه ,مراجع قضایی معرفی
بصیرت نو
کد خبر: 81855337 (5014963) | تاریخ خبر: 05/09/1394 | ساعت: 17:55|

جانشین ناحیه بسیج دهاقان:

بصیرت، کلید واژه مبارزه در جهان معاصر است

سمیرم، اصفهان- ایرنا- جانشین فرماندهی ناحیه مقاومت بسیج دهاقان گفت: کلیدواژه محوری و کانونی آگاهی بخشی و بیدارگری در جهان معاصر، بصیرت است.

به گزارش ایرنا، سرگرد پاسدار هوشنگ نو روز پنجشنبه در مراسم رونمایی از نرم افزار 'لاله های خاکی' با اشاره به اینکه شرایط امروز انقلاب، سخت است و نسبت به رشد آن، تهدیدات هم بیشتر شده است، خاطر نشان کرد: همین انقلاب و ابعاد وسیعش عامل خیزش ها و بصیرت انقل ون عالم شده است.
وی با بیان اینکه دشمن همه راه ها و توطئه ها را برای سقوط انقلاب امتحان کرده است، اضافه کرد: ما هم اکنون در جهاد اکبر هستیم و سلاح رزم در این جهاد بزرگ، بصیرت و هوشمندی است.
این مسوول نظامی، شناخت حق و باطل را از اولین گام بصیرت برشمرد و افزود: حق و باطل قابل جمع نیستند و اگر بخواهیم منحرف نشویم باید حق را بشناسیم تا در مواقع وم راه را اشتباه نرویم.
سرگرد نو ، شناخت اصل حق و باطل را دومین لایه و مرحله بصیرت دانست و خاطرنشان کرد: شخصیت های تاریخی از جمله 'زُبیر' دام های دشمن را در ج از حق می دانستند و عد حضرت علی علیه السلام باعث شد زبیر در جبهه مقابل حق قرار بگیرد.
جانشین فرمانده ناحیه مقاومت بسیج دهاقان، آشنایی از نقشه حق و باطل، نقش فعال هر مؤمن در صحنه و توانایی ارشاد دیگران را از مراحل دیگر داشتن بصیرت عنوان کرد و گفت: امروز باید با سلاح بصیرت به جنگ دشمن رفت و کلید واژه ای که فرزانه انقلاب بارها در سخنرانی ها برای توجه به آن اشاره کرده اند، همین است.
وی نعمت ولایت را بزرگترین هدیه الهی دانست و تصریح کرد: رحمه الله علیه با انقلاب از چهره غبارروبی کرد و مردم را به وحدت در راه فراخواند و امروز بعد از سی و هفت سال، انقلاب ی، محور مقاومت در دنیا شده است.
ان پایگاه ی روستای دِزّج از توابع شهرستان دهاقان ایده ساخت نرم افزار لاله های خاکی را مطرح و هم اکنون اولین نسخه آن را در مراسم پنجم آذر و روز تشکیل بسیج مستضعفین رونمایی د.
این نرم افزار دارای قابلیت هایی از جمله جستجوی پیشرفته بر اساس متن و علاقمندی ها، تنظیمات حرفه ای و امکان اشتراک گذاری در همه برنامه ها و شبکه های اجتماعی، کپی متن در نرم افزار، تماس با ما و وصیتنامه شهید، ع و… است.
شهرستان دهاقان در 90 کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.

برچسب ها : بصیرت نو - بصیرت ,انقلاب ,بسیج ,دهاقان ,دشمن ,باطل ,شهرستان دهاقان ,افزار لاله ,مقاومت بسیج ,ناحیه مقاومت ,کلید واژه
پوتین و سمیرم
کد خبر: 81856015 (5015944) | تاریخ خبر: 06/09/1394 | ساعت: 15:29|

سمیرم:

پیام دیدار پوتین با انقلاب تاکید بر مقابله با نفوذ بود

سمیرم، اصفهان- ایرنا- سمیرم گفت: پیام محوری دیدار ولادیمیر پوتین با معظم انقلاب ی شناخت به موقع نفوذ یی هاست که در این دیدار هم به آن اشاره شد.

به گزارش ایرنا، حجت ال حسین رجایی پور در خطبه های سمیرم در حسینیه انقلاب ی این شهر افزود: این دیدار دو ساعتi پیام های متعددی برای کشورهای مختلف دارد و این اقدام بی سابقه پوتین تعجب سران و ون کشورهای دیگر را در پی داشت.
وی با تاکید بر سردرگمی سران کشورهای استکباری و دامن زدن به توطئه برای سایر ملت ها اظهار کرد: کشورهای استکباری دیگر نمی توانند اجماع گسترده ای بین خود ایجاد کنند.
حجت ال رجایی پور اضافه کرد: با همکاری رژیم صهیونیستی درصدد نفوذ اقتصادی، فرهنگی، و امنیتی به کشور است و مسئولان باید مراقبت کنند که چنین نفوذی در مملکت ی شکل نگیرد.
وی با گرامیداشت هفته بسیج، پویایی ملت و کشور ایران را در عرصه های مختلف ناشی از تفکر دانست و گفت: بسیج گنج بی پایانی است که توسط بنیان گذار کبیر و جاودانه انقلاب ی به ملت ایران عنایت شد.
وی با بیا اینکه امروزه استکبار جهانی در پی ت یب نیروهای و ی است یادآور شد: انقلاب ی به واسطه تفکر و ی فرزانه در جهان ماندگار شده است.
خطیب شهر سمیرم با گرامیداشت یاد و خاطره ی و دفاع مقدس عنوان کرد: بصیرت رمز و راز موفقیت بسیج به شمار می رود و باید بیش از پیش در دوران معاصر تفکر و شه در جامعه گسترش یابد.
7147/ 1339

برچسب ها : پوتین و سمیرم - ی , , ,انقلاب ,سمیرم ,کشورهای , سمیرم ,انقلاب ی ,تفکر , ,کشورهای استکباری
گرازهای تلف شده سمیرم به حنا
کد خبر: 81857325 (5017752) | تاریخ خبر: 07/09/1394 | ساعت: 15:17|

سه قلاده گراز در سمیرم تلف شدند

سمیرم، اصفهان- ایرنا- سه قلاده گراز در اثر برخورد خودروهای عبوری در شهرستان سمیرم تلف شدند.

به گزارش ایرنا، نیروهای یگان منابع طبیعی و محیط زیست سمیرم روز شنبه در جریان گشت در مناطق و زیستگاه های محدوده کیلومتر 25 جاده آسف ه سمیرم - حنا شاهد تلف شدن این سه گراز بودند.
آثار و علائم بقایا و متلاشی شدن لاشه ها حاکی از برخورد خودروهای عبوری با گله حیوانات وحشی و مرگ آنها بر اثر شدت ضربه و خونریزی داخلی است.
لاشه جانوران تلف شده جمع آوری و در محل مناسبی به صورت بهداشتی دفن شد.
شهرستان سمیرم با پنج هزا ر و 224 کیلومتر مربع وسعت، ذخیره گاه بزرگ جنگلی دنا، قرارگرفتن در محدوده 150 هزار تار تنوع زیستی زاگرس مرکزی دارای 440 هزار تار عرصه های ملی و طبیعی، طبیعت گاه ها و مناطق متعدد چهارگانه حیات وحش و زیست محیطی است.
بسیاری از گونه های جانوری از جمله س، گرگ، گراز، روباه، گوش، کل و بز و انواع پرندگان در محدوده حیات وحش محافظت شده و شکار ممنوع دنا و طرح تنوع زیستی زاگرس مرکزی دنا- ونک سمیرم زندگی می کنند.
منطقه شکار ممنوع حنا از توابع بخش مرکزی سمیرم در 30 کیلومتری جنوب شرق این شهرستان و 80 کیلومتری غرب آباده استان فارس قرار دارد.
این شهرستان در 160 کیلومتری جنوب اصفهان و 170 کیلومتری شمال یاسوج واقع است.
ت/7147/6027

برچسب ها : گرازهای تلف شده سمیرم به حنا - سمیرم ,کیلومتری ,شهرستان ,گراز ,مرکزی ,محدوده ,زیستی زاگرس ,زاگرس مرکزی ,شکار ممنوع ,کیلومتری جنوب ,تنوع زیستی ,زیستی زاگرس مرکزی ,تنوع زیستی زا
سیبمان در کربلا
کد خبر: 81828903 (4973222) | تاریخ خبر: 16/08/1394 | ساعت: 19:7|

سیب های سمیرم در راه کربلا

سمیرم، اصفهان-ایرنا- سیب سمیرم امسال و در ایام اربعین سرور و سالار شهیدان، کام زائران و مجاوران آن حضرت را شیرین خواهد کرد.

رییس شورای بخش پادانای سمیرم روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: محبان و شیعیان حسین(ع)، امروز در برخی از روستاهای این منطقه از جمله سیور و علی آباد با جمع آوری سیب های درختی و کمک های مردمی، کاروانی برای عزیمت به عراق آماده د.
محمد عبدالی افزود: این کاروان متشکل از 10 وانت نیسان به میزان 20 تن سیب مرغوب از هم اکنون به سردخانه انتقال یافته است تا با فرارسیدن اربعین راهی کربلا شود.
روستاهای سیور و علی آباد از توابع بخش پادنای بزرگ سمیرم در 50 کیلومتری جنوب این شهرستان و 210 کیلومتری جنوب شرق اصفهان واقع است.
شهرستان سمیرم با تولید سالانه 350 هزار تن سیب از قطب های اصلی کشاورزی و تولید سیب درختی کشور محسوب می شود
.

7147/ت/6027

برچسب ها : سیبمان در کربلا - سمیرم ,کیلومتری جنوب
ان طلاجات
کد خبر: 81830119 (4975240) | تاریخ خبر: 17/08/1394 | ساعت: 17:4|

زیورآلات افراد کهنسال در سمیرم دستگیر شد

سمیرم، اصفهان-ایرنا- ی که طلا و جواهرات افراد کهنسال در سمیرم را سرقت می کرد، شناسایی و دستگیر شد.

فرمانده انتظامی شهرستان سمیرم روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پلیس بعد از دریافت شکایت هایی مبنی بر ورود فردی به منزل افراد کهنسال و سرقت طلاجات آنها،این موضوع را در دستور کار قرار داد.
سرهنگ دوم غلامرضا براتی اظهار کرد: ان پس از انجام اقدامات تخصصی، را که فردی غیربومی بود، شناسایی و در یک عملیات منسجم دستگیر د.
این مسوول انتظامی، ارزش طلاجات سرقتی را یک میلیارد ریال ذکر و خاطرنشان کرد: با شناسایی افراد کهنسالی که به تنهایی زندگی می د و به بهانه کمک به آنها، به ط های خود نزدیک می شد و در فرصتی مناسب طلاجات و وجوه نقد آنان را می ربود و یا اقدام به انتقال وجوه از کارت عابر بانک آنان به کارت خود می کرد.
وی به افراد کهنسال هشدار داد، از نشان دادن اشیای قیمتی خود در ملاء عام خودداری کنند و از گشودن درب منازلشان بر روی افراد ناشناسی که تحت پوشش های مختلف قصد ورود به خانه را دارند، احتراز ورزند و در صورت مشاهده موارد مشکوک نیز موضوع را از طریق شماره تلفن 110 به پلیس اطلاع دهند.
شهرستان سمیرم در 160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع است.
7147/ت/6027

برچسب ها : ان طلاجات - افراد ,طلاجات ,سمیرم ,کهنسال ,شناسایی ,دستگیر ,افراد کهنسال ,شهرستان سمیرم
بادام کاری دیم
کد خبر: 81830702 (4975951) | تاریخ خبر: 18/08/1394 | ساعت: 9:28|

300 تار از زمین های سمیرم بادام کاری شد

سمیرم، اصفهان- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم از بادام کاری 300 تار از اراضی و دیمزار های رها شده شهرستان، توسط این اداره خبر داد.

محمدحسن طاهری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نوع بادام کشت شده در این مناطق از گونه آمارا است که این گونه جنگلی در برابر گرما و کم آبی مقاوم است و در مناطقی مانند سمیرم کاشت می شود.
وی خاطر نشان کرد: این فعالیت در قالب طرح صیانت از جنگل با هدف سازگاری این گونه جنگلی در منطقه، جلوگیری از فرسایش خاک، حفظ آب و خاک و توسعه جنگل در دیمزارهای شهرستان اجرا شده است.
این مسوول اعتبار هزینه شده برای اجرای این طرح را یک میلیارد و 200میلیون ریال عنوان کرد و اظهار کرد: این طرح ها در شهر ونک، کُمه، بخش پادنا و روستای ضرغام آباد سمیرم اجرا شده است.
رییس اداره منابع طبیعی سمیرم بیان کرد: در چند سال گذشته بیش از پنج هزار تار از اراضی و دیمزارهای شهرستان بادام کاری شده و به همت اداره منابع طبیعی، کشاورزان محلی و یگان حفاظت نگهداری می شود.
شهرستان سمیرم دارای 36 هزار تار باغ، 22 هزار تار زمین زراعی، 455 هزار تار عرصه ملی و 330 هزار تار مرتع و جنگل های طبیعی است.
این شهرستان در 160 کیلومتری جنوب استان اصفهان واقع شده و از قطب های اصلی کشاورزی، دامداری و مرتعداری این استان محسوب می شود.
ت/7147/6022

برچسب ها : بادام کاری دیم - تار ,سمیرم ,هزار ,بادام ,شهرستان ,کاری ,هزار تار ,بادام کاری ,اداره منابع ,دیمزارهای شهرستان ,منابع طبیعی ,اداره منابع طبیعی ,رییس اداره منا
قائدی ها در سمیرم
کد خبر: 81817921 (4957801) | تاریخ خبر: 08/08/1394 | ساعت: 13:46|

مدیرکل آموزش و پرورش استان:

بسیاری از فضاهای آموزشی سمیرم به بازسازی نیاز دارد

سمیرم، اصفهان - ایرنا - مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان با اشاره به پراکندگی جمعیت در شهرستان سمیرم گفت: بسیاری از مدارس و فضاهای آموزشی این شهرستان فرسوده شده اند که باید با مشارکت مردم و کمک خیران آنها را بازسازی و نوسازی کرد.

به گزارش ایرنا، محمد حسن قائدیها شامگاه در جمع مدیران وحدهای آموزشی سمیرم اظهارکرد: پیش از شروع سال تحصیلی جدید 350 مدرسه در استان اصفهان نیمه تمام بود که از این تعداد 70باب با شروع سال تحصیلی جدید افتتاح و به بهره برداری رسید.
وی در ادامه ساماندهی و بهسازی نیروی انسانی، جذب مشارکت، تقویت مدیران آموزشگاهها، تمرکز ز و تفویض اختیار و عملیاتی بودجه آموزش و پرورش را از اولویت های اصلی نظام آموزش و پرورش بیان کرد و افزود: اگر مدیر، همراه و هماهنگ با سیستم و نظام آموزشی نباشد در اجرای برنامه های آموزشی مشکلاتی ایجاد خواهد شد زیرا بار اصلی تعلیم و تربیت در مدارس بر دوش مدیران است.
مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان همنچنی به حقوق فرهنگیان و کارکنان آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: حقوق و مزایای فرهنگیان از 14 نهاد تی پایین تر است.
وی اظهارکرد: این در حالیست که سطح تحصیلات و سواد معلمان و کارکنان آموزش و پرورش از نظر علمی در بالاترین جایگاه قرار دارد.
قائدیها به نقش رسانه ها در منتقل مشکلات جامعه اشاره کرد و افزود: رسانه ها باید مشکلات آموزش و پرورش را بررسی و برای مردم و مسئولان تبیین کنند.
وی خاطرنشان کرد: امروزه تاثیر رسانه ها بر افکار عمومی بر ی پوشیده نیست و تاثیر رسانه ها بر افکار عمومی باید در راستای حل مشکلات و نقد منصفانه باشد.
مدیر کل اموزش و پرورش استان اصفهان افزود: کشور ی ما به پشتوانه مردم، خون و رهنمودهای فرزانه انقلاب با شهامت سخنان خود را دنیا مطرح می کند و ما باید از ظرفیت مردمی برای حل مشکلات آموزش و پرورش استفاده کنیم.
شهرستان 100هزار جمعیتی سمیرم با یکهزار و 329 فرهنگی و 10 هزار و 300 دانش آموز، 150 روستا و آبادی، چهار شهر و چهار بخش مرکزی، وردشت، پادنا و دناکوه در 160 کیلومتری جنوب اصفهان قرار دارد.
ت/7147/ 2093

برچسب ها : قائدی ها در سمیرم - پرورش ,آموزش ,اصفهان ,آموزشی ,استان ,سمیرم ,استان اصفهان ,پرورش استان ,مشکلات آموزش ,تاثیر رسانه ,افکار عمومی ,پرورش استان اصفهان
دشت بالی ها بکوچند
کد خبر: 81820532 (4961441) | تاریخ خبر: 10/08/1394 | ساعت: 12:46|

بارندگی سبب ت یب جاده روستایی دشتبال سمیرم شد

سمیرم، اصفهان- ایرنا- بارندگی های تند و بی وقفه سه روز گذشته بار دیگر باعث ریزش آسف و لایه زیرین جاده روستای دشتبال سمیرم شد.

رئیس اداره راه و شهر سازی سمیرم روز یکشنبه درباره این موضوع به خبرنگار ایرنا گفت: برای تکمیل و بهسازی جاده دشتبال بخش دناکوه این شهرستان چهار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
ابوالقاسم صباغی افزود: از کل مسیر هشت کیلومتری جاده دشتبال نزدیک به 500 متر آن مشکلات و ریزش هایی دارد.
وی خاطر نشان کرد: دستگاه ها و امکانات مورد نیاز از طرف اداره راه و شهرسازی برای اصلاح موقت این مسیر اعزام شده اند ولی این جاده نیاز به دیوار چینی در این قسمت ها دارد.
به گفته صباغی، اگر تامین اعتبار صورت نگیرد باید بر خلاف خواست مردم این روستا به فکر جابه جایی آنان و کوچ اجباری اهالی روستا به مناطق دیگر بود.
دبیر کمیته بحران شهرستان سمیرم نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: موضوع جاده دشتبال در این کمیته مطرح شده است ولی به دلیل نیاز به اعتبار زیاد موضع باید در بخش اعتبارات ملی مطرح و از آن مسیر تامین اعتبار شود.
سید اعتصام قائم مقامی با اشاره به کمبود اعتبارات کمیته بحران شهرستان گفت: کمیته بحران هم اکنون قادر به تامین هزینه اصلاح این جاده نیست.
وی اضافه کرد: این نقطه حادثه خیز از سه نقطه ریزش دارد که به نظر می رسد با دیوار کشی و حفظ استحکام مرتفع شود.
روستای دشتبال از توابع بخش دناکوه و افزون بر 50 خانوار در منتهی الیه جنوب شهرستان سمیرم و استان اصفهان واقع شده است.
7147/گ/ 6022

برچسب ها : دشت بالی ها بکوچند - جاده ,دشتبال ,سمیرم ,اعتبار ,کمیته ,شهرستان ,کمیته بحران ,جاده دشتبال ,بحران شهرستان ,شهرستان سمیرم ,روستای دشتبال ,کمیته بحران شهرستان
ریزپزنده
کد خبر: 81823373 (4965436) | تاریخ خبر: 12/08/1394 | ساعت: 11:40|

دانشجویان صنعتی اصفهان در مسابقه ریز پرنده های آلمان چهارم شدند

اصفهان- ایرنا- تیم دانشجویی هوافضای صنعتی اصفهان، رتبه چهارم در بخش فضای باز (outdoor) مسابقه بین الملی ریزپرنده های بدون سرنشین آلمان (imav 2015) را ب کرد.

به گزارش روز ایرنا به نقل از روابط عمومی صنعتی اصفهان این تیم با عنوان « آذرخش » در این رقابت ها که سپتامبر 2015 و با حضور 17 تیم در شهر آخن آلمان برگزار شد با یک پرنده چهار موتوره شرکت کرد.
تیم آذرخش متشکل از جواد پورمحمد، مهدی کاوه، مینا نظریان سامانی و نیما عرفانی جزی از دانشکده های ی مکانیک و ی برق به س رستی مهدی نیلی احمدآبادی عضو هیأت علمی دانشکده ی مکانیک این در این دوره از مسابقه شرکت کرد.
مسابقه بین الملی ریزپرنده های بدون سرنشین آلمان هر سال با حضور کشورهایی از جمله هلند، فرانسه، روسیه، چین، سنگاپور، برزیل و ایران با حمایت و مشارکت سازمان هوافضای اتحادیه اروپا و مرکز تحقیقات بین المللی امریکا جهت نمایش پیشرفت ها و دستاورد های کشور های مختلف برگزار می شود.
تیم هوافضای صنعتی اصفهان رتبه نخست این مسابقه و مقام بین المللی دیگر در سال های گذشته را در کارنامه خود دارد.
صنعتی اصفهان فعالیت خود را از سال 1356 آغاز کرده و اکنون با حدود 12 هزار دانشجو و 500 عضو هیات علمی یکی از های برتر کشور است.
د/7147/3011/ 6022

برچسب ها : ریزپزنده - ,مسابقه ,صنعتی ,اصفهان ,آلمان , ی , صنعتی ,صنعتی اصفهان ,سرنشین آلمان , ی مکانیک ,الملی ریزپرنده , صنعتی اصفهان ,
بادرنج یا زرین گیاه
کد خبر: 81806729 (4939139) | تاریخ خبر: 28/07/1394 | ساعت: 13:4|

سمیرم رویشگاه گیاه کم نظیر زرین گیاه

سمیرم، اصفهان- ایرنا- زرین گیاه، از جمله گیاهان و علف های کوهی دارویی است که در نقاطی از ایران از جمله منطقه کوهستانی و سرد سیر سمیرم در جنوب استان اصفهان رشد می کند.

زرین گیاه از خانواده labiatae بوده و در جنوب شرق آسیا فراوان یافت می شود. اثرات ضدهیپرلیپیدمی و سیستم ایمنی برای این گونه گزارش شده است.
این گیاه دارویی بی نظیر در منطقه سمیرم و بلندی های کر رشد و نمو دارد و در هیچ جای کشورمان مشاهده نشده است.
در مکان های سردسیر با ارتفاع دو هزار و 300 تا سه هزار متر از سطح دریا و در مناطق سنگلاخی رشد می کند. وجود ترکیبی به نام ˈزانتومیکرولˈ در برگ های زرین گیاه مسوول اصلی خاصیت ضد سرطانی این گیاه دارویی است.
زرین گیاه که در ایران و در نقاط مختلف به اسامی محلی مختلفی همچون آغ باش، گل باغچق، بادرنجبویه و … نامیده می شود از گونه های با استفاده خواص داروئی است که در معرض انقراض قرار دارد.
اجزاء اصلی این گیاه شامل لیمونین، verbenone, alpha-terpineol,، الکل پریلیل و کاریوفیلین است . براساس تحقیق مذکور صورت گرفته، اثرات درمانی اسانس زرین گیاه قابل مقایسه با هیوسین و ایندومتاسین می باشد.
اثرات درمانی این گیاه شامل کاهش تب، درد مفاصل و روماتیسم، تقویت حافظه، درمان بیماری ام اس، سریع جریان خون، درمان سرگیجه، وزوزگوش وسردرد اشاره شده است.
لیمونن که یکی از اجزای اصلی اسانس زرین گیاه می باشد، به عنوان یک مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین، ضد تومور، ضد ویروس، باکتری کش، عامل پیشگیری کننده از سرطان، ضد ک دیا، خلط آور، مهار کننده رشد قارچ­ها، ضد اسپاسم و مسکن موثر است.
ژرانیول نیز یکی از ترکیباتی است که در اسانس زرین گیاه وجود دارد و سبب ممانعت از رشد و سنتز پلی آمین ها در سلول ­های سرطانی انسان شده است.
وجود ترکیب فلاونی به نام زانتومیکرول xanthomicrol در برگهای زرین گیاه گزارش شده است که این ترکیب مسئول اصلی خاصیت ضد سرطانی در این گیاه است ،این ترکیب در عصاره زرین گیاه نسبت به داروی ضد سرطان doxorubincin اثر قوی تری را بر علیه سلول های سرطانی از خود نشان داده است و هم چنین عوارض جانبی بسیار کمتری را از خود را بر روی موش آزمایشگاهی نشان داده است.
زرین گیاه نیز مانند سایر گونه های dracocephalum دارای اسانس، فلاونوئید، دی ت ن، تانن و اسیدهای فنولی می باشد. که هرکدام از ترکیبات ذکر شده سبب بروز برخی از خواص درمانی در این گیاهان می گردد.
لیمونن که یکی از اجزای اصلی اسانس زرین گیاه می باشد، به عنوان یک مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین، ضد تومور، ضد ویروس، باکتری کش، عامل پیشگیری کننده از سرطان، ضد ک دیا، خلط آور، مهار کننده رشد قارچ­ها، ضد اسپاسم و مسکن موثر می باشد. ژرانیول نیز یکی از ترکیباتی است که در اسانس زرین گیاه وجود دارد و سبب ممانعت از رشد و سنتز پلی آمین ها در سلول های سرطانی انسان شده است.
در مطالعاتی که بر روی موش انجام شده است اثر ضد دردی اسانس زرین گیاه مربوط به جزء لیمونن این اسانس می باشد که با دارا بودن لیمونن به عنوان یکی از اجزای اصلی اسانس، این گیاه را در زمره داروهای مسکن و ضد درد قرار می دهد شوند.
این گیاه ارزشمند و معطر دارویی در سالهای اخیر در معرض انقراض قرار گرفته بود.
زرین گیاه از نظر خواص دارویی بی نظیر و فوق العاده است و همین خاصیت ها باعث شده سودجویان و برخی افراد محلی بویژه عشایر برای مصرف دام به ت یب و نابودی این نوع گیاهان بکر سرعت بدهند.
امروزه تعدادی از شرکت های تعاونی کشاورزی و زیست محیطی محلی سمیرم تولید و کاشت زرین گیاه در سطح زیر کشت مشخص را بر عهده گرفته است.
محلی ها از این گیاه با نام زرویی یاد می کنند.
در دو سال گذشته و با همکاری منابع طبیعی، سازمان محیط زیست و دفتر فنی پروژه بین المللی سیمای حفاظتی و تنوع زیستی زاگرس مرکزی اقداماتی برای رشد این گیاه و جلوگیری از انقراض آن در بخش هایی از سمیرم از جمله روستای خینه و شهر ونک انجام شده است.
شهرستان سمیرم با قرار گرفتن در جوار دنا و زاگرس مرکزی و دارا بودن455 هزار تار عرصه ملی و 330 هزار تار مراتع و جنگل های طبیعی از نوع خوب و متوسط در 160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع است.
گ/7147/ 6022

برچسب ها : بادرنج یا زرین گیاه - گیاه ,زرین ,اسانس ,کننده ,اصلی ,سرطانی ,زرین گیاه ,اسانس زرین ,مهار کننده ,اجزای اصلی ,مسکن موثر ,عامل پیشگیری کننده ,مهار کننده آنزیم
رو مه نگاری در سمیرم
کد خبر: 81786422 (4910832) | تاریخ خبر: 13/07/1394 | ساعت: 15:25|

رشته رو مه نگاری در پیام نور سمیرم ایجاد شد

سمیرم، اصفهان- ایرنا- پیام نور مرکز سمیرم در رشته علوم ارتباطات اجتماعی مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد.

رییس پیام نور سمیرم روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این رشته به تازگی به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری رسیده و وارد سامانه سنجش برای تکمیل ظرفیت شده است.
عبدالله تاکی افزود : داوطلبان تکمیل ظرفیت تا شانزدهم مهر جاری فرصت دارند با مراجعه به سایت سنجش برای ثبت نام اقدام کنند.
وی خاطر نشان کرد: ظرفیت پذیرش این رشته در تکمیل ظرفیت هشت دانشجوی پژوهش محور و 15 آموزش محور است.
این مسوول اظهار کرد: رشته علوم تربیتی با گرایش برنامه ریزی درسی نیز در این در مقطع ارشد ارائه می شود.
شهرستان سمیرم با دارا بودن دو واحد آموزش عالی آزاد ی و پیام نورو افزون بر 100هزار جمعیت، در 160 کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.
ت/7147/ 6022

برچسب ها : رو مه نگاری در سمیرم - سمیرم ,ظرفیت ,پیام ,رشته , ,تکمیل , پیام ,تکمیل ظرفیت ,رشته علوم ,سنجش برای
سیب هم جهانی شد
کد خبر: 81794840 (4923304) | تاریخ خبر: