دلنوشته های سربازی برای ولایت

پست های وبلاگ دلنوشته های سربازی برای ولایت در این صفحه نمایش داده شده است و شما میتواند با کلیک بر روی عنوان هر پست صفحه مربوطه را مشاهده فرمائید.

دلایلی بر عدم کارایی fatf

چرا مدعیان تدبیر و در یک کلام، اصلاحات؛ برای اجرای اه و تحقق «نفوذ» دشمن، تنها از ابزار دروغ بهره می برند؟ آیا با وجود وعده های کذبی که برای اجرای و ارتباطش با آب خوردن بیان د، توانست تحریم های پیش رو را لغو کند؟

آنچه در پی می آید، دلایلی بر واقعی نبودنِ وعده اصلاح طلبان ذیل fatf است.

1- از سال 2008-2009 (1387-1388) ایران در لیست تحریم fatf قرار گرفت؛ لیکن تا سال 2011-2012 (1390-1391) یعنی شروع تحریم های هدفمند، بدون هیچ مشکلی تبادل بانکی را انجام می داد. پس می توان نتیجه گرفت fatf عامل اصلی برای تحریم ایران نبوده.

2- از بیانیه fatf که منجر به تعلیق تحریم های ایران برای مدت یک سال شد -تعلیق ی اله نام ایران از لیست سیاه کشورهای دارای ریسک بالای پولشویی و حمایت از تروریسم-, 3 ماه گذشته است.

سئوال: آیا در این سه ماه، امکان تبادل بانکیِ آسان و یا حداقل تسهیل تبادل برای ایران فراهم شده؟ خیر.

پس fatf عامل اصلی و تاثیر گذار در حذف تحریم های ایران نیست.

3- موضوع ارتباط بانکی ایران از زمانی دچار مشکل شد که امریکا «تبادل دلار» را برای ایران غیر مجاز دانست و بانکهای دنیا را به این بهانه مجازات کرد.

سئوال: آیا fatf تحریم دلار را لغو می کند؟ خیر. پس می توان نتیجه گرفت fatf راه حل اصلی برای لغو تحریم ایران نیست.

4- تحریم های یکجانبه امریکا نیز پایه اصلی دیگری برای حصر اقتصادی ایران است. 180 فرد و نهاد و شرکت هنوز هم در تحریم امریکا هستند و و قطعنامه 2231 که ت آنها را افتخار آفرین می داند، علی رغم شعارهای پر طمطراق «لغو همه ی تحریم های هسته ای، بانکی، مالی و حتی غیر هسته ای، منجمله نظامی» نتوانست آنها را لغو و یا حتی تعلیق کند. این تحریمها به صراحت گریبان ایران را طی و قطعنامه 2231 گرفته است و عاملی اصلی برای ترس بانکها در معامله با ایران است.

سئوال: آیا fatf می تواند تحریم های امریکا، تحریمهای ذیل قطعنامه 2231 و را حذف کند؟ خیر. این موضع در ید قدرت کارگروه اقدام مالی نیست.

سئوال اصلی:

پس چطور fatf می تواند تحریم های ایران را لغو کند؟

آیا fatf مکمل تحریمهای امریکا، قطعنامه های 2231 و نیست؛ آیا fatf تحریم ها را هدفمند نکرده و قوه مجریه ایران را به ابزاری برای اجرای منویات شبکه جهانی صهیونیست در داخل کشور بدل نمی کند؟

وقتی fatf نمی تواند تحریم ها را لغو کند، دلیل اصرار ت برای قبول و اجرای آن چیست؟

آیا انسانهای هوشمند نباید برای این «حداقل» ها، به نیت بانیان fatf در داخل کشور شک کنند؟

و آیا fatf مکملی برای اجرای دقیقتر نیات امریکا به منظور هدف گرفتن ابزار های امنیت ایران، منجمله محور مقاومت نیست؟

خبر مرتبط

برچسب ها : دلایلی بر عدم کارایی fatf - تحریم ,fatf ,اصلی , ,اجرای ,کند؟ ,برای اجرای ,قطعنامه 2231 ,تواند تحریم ,اصلی برای ,fatf تحریم
آیا به انتهای خط رسیده؟

بعید نیست چند روز آینده، نقطه عطفی باشد بر زوال تفکری که ضمن بزکِ ، سعی داشت امریکا را به عنوان دوست معرفی و خیانت های صورت گرفته از سوی دشمن را، سوء تفاهم جا بزند.

... روزی که هیمنه پوشالی امریکا به واسطه عبور ملائکه ای در قامت علم الهدی ها از دیوار سفارت فرو ریخت؛ دیگر ایالات متحده، امریکا خطاب نشد؛ بلکه بزرگ خوانده شد. هرچند طی چند سال اخیر، بودند مدعیان اعتدالی که آمال خویش را در برقراری رابطه با یانکی ها جستند؛ و تمام سعی را بر آن نهادند که را، کدخدا لقب دهند و کدخدا را جامعه جهانی معرفی کنند. اما به اذن خدا سیزدهم آبان امسال، باز هم طوفانی به پا خواهد شد؛ ولی اینبار، خا تر مصنوعات دروغینِ شان را، بر باد می دهد.

با توجه به اثبات بدعهدی امریکا؛ ان شاءالله لانه جاسوسی مجددا تسخیر و لیبرال های مرتبط، طعم تلخ تحقیر را خواهند چشید. مدعیانی که نه تنها تجربه گرانقیمت سالهای 82-84 را آویزه گوش نساختند، بلکه تمام سعی خویش را بر عبور از خطوط قرمز، تابو شکنی و بزک دشمن قرار دادند.

روزهای پر حادثه ای در پیش است؛ و ما منتظر نهیب مولا.

برچسب ها : آیا به انتهای خط رسیده؟ - امریکا
مصادره 2 میلیارد دلار دارایی های ایران، و مقصرشناسی ت قبل!

جهانگیری معاون اول، سیف رئیس کل بانک مرکزی و بعیدی نژاد از اعضای تیم مذاکره کننده ت بنفش؛ متّفق القول، ت سابق را به جهتِ ید اوراق بهادار و سرمایه گذاری در امریکا؛ مقصرِ مصادره 2 میلیارد دلار دارایی های ایران توسط امریکا معرفی د!

اینکه اساسا سرمایه گذاری در مهد دشمنی با ایران صحیح است یا خیر؛ موضوع نوشتار پیش رو نیست؛ لکن می توان با طرح پرسش و پاسخی، ادعای سست بزک کنندگان امریکا را به چالش کشید.

فارغ از اینکه ید اوراق بهادار در تهای نهم، دهم و یا حتی ت اصلاحات صورت گرفته، باید از ت کنونی سوال کرد؛ چرا امریکا نتوانست در زمان سرمایه گذاری و یا در طول مدت حیات ت سابق، اقدام به عربده کشی و ی 2 میلیارد دلار ایران کند؟ پاسخ آنست که امریکا شرایط را برای انجام این راهزنی مساعد نمی دید. در واقع امریکا طی ت نهم و دهم به این قطعیت رسیده بود؛ که بر اساس قانون عمل و ع العمل، اولین بازخورد مصادره اموال ایران را در بحث هسته ای دریافت می کند. بطور مثال تعداد سانتریفیوژ های ایران از 20,000 به 30 و یا 40,000 افزایش پیدا می کرد و یا درصد غنی سازی از 20 به 60 درصد می رسید؛ لذا منطقا امریکایی ها تصور انجام چنین خطایی را از ذهن دور می ساختند!

اما امروز و با وجود حذف صنعت هسته ای؛ آیا چنین پاسخی به قوت خود باقی است؟

قطعا خیر! رفتار تمردان یازدهم برای امریکا مسجل ساخته است، هم اکنون ت ایران علاوه بر انهدام زیر ساخت هسته ای، قایل به حفظ به هر قیمتی می باشد -حتی چشم پوشی از تمامِ بدعهدی های کدخدا!-؛ لذا می تواند با خیالی آسوده؛ نه تنها ایران را در ابعاد مختلف تحت فشارِ تحریم جدید قرار دهد و یا به تعهدات ذیل پای بند نماند؛ بلکه بر خلاف تمامی معاهدات بین الملل، قوانین قضایی داخلی خود را بر علیه ایران بکار گرفته و از قِبل آن حداکثر ضربه را به ایران ی وارد کند.

با این وجود جای سوال از ت بنفش هست؛ چرا کوتاهی و اعتماد بیجا به دشمن را؛ که مسبب اصلی مصادره 2 میلیارد دلار دارایی ایران است، به گردن ت قبل می اندازد؟

پ.ن.پ 1: اگر برادر اول برای پدر خانواده، خودرویی یداری کند و پس از مدتی، برادر دوم بعلت دست فرمان بد، با خودروی مذکور تصادف کند؛ آیا می توان برادر اول را به جهت ید خودرو مقصر دانست؟

پ.ن.پ 2: اگر فرض را بر قبول نظر تمردان یازدهم بگذاریم و مقصر مصادره 2 میلیارد دلار ایران ت قبل باشد؛ مقصر مصادره برج علوی در نیویورک کیست؟ ت سرنگون شده ی شاهنشاهی ایران و یا ....

پ.ن.پ 3: مگر آقای ظریف پس از اجرای و سفر به فرانسه و ایتالیا نگفت؛ "باید به واقعیتی برگشت ناپذیر تبدیل شود"؟ به عبارتی آنچنان اروپایی ها را با توافق های میلیاردی نمک گیر کنیم، که برای آنان نقض مساوی با ضرر محض باشد؟! حال چگونه ت غربگرا، معترض ید اوراق در امریکا شده و آن را عملی ناپسند تلقی می کند؟ مگر با انجام چنین عملی امریکا نمک گیر نمی شد؟

برچسب ها : مصادره 2 میلیارد دلار دارایی های ایران، و مقصرشناسی ت قبل! - ت ,امریکا ,مصادره , ,میلیارد ,دلار ,میلیارد دلار , ید اوراق ,دلار دارایی ,سرمایه گذاری ,مقصر مصادره , ید اوراق بهادار
ورود هاشمی به صحنه ی

عالم سیاست را می توان عالم سکوتِ پدرخوانده ها عنوان نمود. لذا تا زمانِ چرخیدن چرخ مراد بر صراط؛ نه تنها پدرخوانده اصراری بر نشان دادن خویش ندارد؛ بلکه تمام سعی را بر انحراف اذهان مردم نسبت صحنه گردانی خود قرار می دهد. لکن بطور کلی دو مقطعِ "صف شکنی و بحران"، از نادر مواردی است که می توان حضور و هدایت پدرخوانده را درک و لمس کرد.

هاشمی رفسنجانی را بطور قطع می توان پدرخوانده تدبیر و اصلاحات، که از یک آبشخور تغذیه می شود، دانست. هاشمی نیز بجز در موارد استثنایی، همانند دیگر پدرخوانده ها، از سکوت رادیویی نهایت بهره برداری را کرده. این سکوت در دوران اصلاحات به حدی رسید که مردم، هاشمی را دشمن شماره یک اصلاحات قلمداد؛ و رای به اصلاحاتی ها را مساوی با رای علیه رفسنجانی تصور د. لکن گذر زمان مشخص نمود؛ با وجود سرکشیِ طفل اصلاحات در قبال هاشمی؛ وی نه تنها ی حضور هشت ساله اصلاحات، بلکه صحنه ساز اصلی ایشان بوده. این صحنه سازیی در فتنه 88 و البته ت تدبیر، چهره ای عیان تر به خود گرفت.

با این همه؛ از عید 95 به این سو، پیری که متاسفانه سیاستش ریشه در دیانت ندارد؛ در هر دو جبهه ی "خط شکنی و بحران" ورود پیدا کرده و اظهار فضل نموده.

اما چنین حضوری با کدامین انگیزه صورت می گیرد؟

هرچند قرار بود خط شکنیِ چهارم فروردین هاشمی -که جرقه ی آن با شعار پوچ و بی محتوای "دنیای فردا دنیای گفتمان هاست نه دنیای موشک ها" زده شد- روشنگر سخنان تحویل سالِ ؛ یا همان 2 – 3 باشد؛ و در واقع استارت کانالیزه شدن و نابودی صنعت دفاع موشکی ایران پس از هسته ای زده شود؛ لکن ورود به هنگام و طوفانی فرزانه انقلاب، عنان از کف غربگرایان ربود و رفسنجانی را در موضع انفعال و توجیه عمل ناشایست خویش داد.

با این وجود، اظهارات هاشمی طی چند روز اخیر؛ و تعریف و تمجید هایی که از جنس تعاریف شاذ است، در کدامین پازل قابل ارزی می باشد؟

روز گذشته در چندمین مرحله ی دفاع هاشمی از ؛ وی خود زنی را به غایت رسانده و اظهار داشت: "اگر ت لیست مشکلات حل شده به واسطه را منتشر کند، این افرادی که می گویند دستاوردی نداشته به واسطه این دروغ بزرگ نزد خانواده خود نیز شرمنده می شوند."

هر چند خاضعانه امیدواریم، ت غربگرای لیست دستاورد های نداشته ی را منتشر کند، تا به قول حافظ "سیه روی شود هر که در او غش باشد"؛ لکن تنها دلیل به صحنه آمدن پدرخوانده در مقطع کنونی را می توان بحرانی بودن؛ و یا بطور دقیق، رو به موت بودن عنوان کرد. اگر تا دیروز بر اساس تحلیل و محاسبات ، فرو ریختن دیوار کج قابل ارزی بود؛ اما امروز به چشم خویش می توان آوار آن را دید.

به واقع، پدرخوانده در لحظاتی وارد گود شده؛ که مذاکرات اخیر سیف، ظریف و تیم هسته ای به سرانجام نرسیده و حتی کاریکاتور شکایت نزد بان کی مون با ش تی مفتضحانه مواجه گردید. امروز به وضوح می توان گفت؛ ضرب العجل های ت تدبیر رو به پایان است، لکن امیدی بر بقای نیست؛ و امریکا، با دست اندازی به 2 میلیارد دلار ایران ثابت کرد، بد عهد است و دیگر حتی شیخ حسن نیز قادر به ماله کشیِ ترک های دیوار نخواهد بود. لذا پدرخوانده با تمام توان و البته ناشیانه به صحنه آمده، تا آ ین تیر ترکشِ غربگرایان باشد. و اگر پدرخوانده هم با دروغ، توان حفظ دیوار لرزان را پیدا نکند؟

آن هنگام، دیوار است و و آور.

و تنی پیر، فرتوت و نحیف!

برچسب ها : ورود هاشمی به صحنه ی - ,پدرخوانده ,توان ,هاشمی ,صحنه ,دیوار ,منتشر کند، ,قابل ارزی
ورود به فاز جدیدی از دروغگویی!

حمید بعیدی نژاد، رئیس هیئت کارشناسی ایران در ؛ طی اظهاراتی شگفت آور، که نشان دهنده ورود یون به فاز جدیدی از دروغ پردازی است، گفت: "انتقال مبلغ معادل 750 میلیون دلار به یورو از قسط اول از پرداخت بدهی شرکت های هندی به حساب بانک مرکزی ایران در ترکیه، نشان داد که محدودیت های انتقال بانکی مبالغ بالا و همچنین تبدیل آن مبالغ از ارزهایی مانند روپیه به یورو از میان برداشته شده است."

این درحالی است که تحریم دلاری ایران و معادل سازی و تبدیل آن به ارزهای دیگر، همچنان به قوت خود باقی است. اما سوال مطرح اینست که اگر محدودیت مذکور همچنان باقی است، انتقال معادل 750 میلیون دلار بدهی هند چگونه انجام شده و 5.6 میلیارد دلار مابقی آن در چه قالبی تسویه خواهد شد؟

از آنجا که ت به دلیل عدم تحقق وعده های پوچ تحت فشار زیادی است، لذا به منظور موفق جلوه دادن توافق مذکور، و کم فشارها؛ رو به حربه ای آورده که نه تنها حل معضل بانکی نیست، بلکه می توان نام پیچیده تر بیش از پیش کلاف سر در گم تحریم را بر آن گذاشت. تیم مذاکره کننده در نشست های متعدد اخیر با کدخدایش به این جمعبندی رسیده که هر بار و به صورت موردی برای تبدیل دلار و جابجایی آن، از امریکایی ها مجوزی دریافت نماید. که در اولین قدم اجازه تسویه بدهی هند از این طریق، برای ت صادر شده.

لذا نه تنها گشایشی در برابر حجم عظیم و غیر قابل تصور تعهدات ایران، و در یک کلام نابودی صنعت هسته ای ایران صورت نگرفته؛ بلکه ت یازدهم مهر تاییدی به عدم پایبندی امریکا به تعهدات خود ذیل -بر طبق آنچه مذاکره کنندگان ارشد ایرانی قبل از اجرایی شدن می گفتند- زده و نابکاری امریکایی ها را به رسمیت شناخته!

بر همین اساس ایران از این پس نه تنها امیدی به اجرای تعهدات طرف امریکایی نخواهد داشت، بلکه در هر مرحله با موجی فزاینده از درخواست های خارج از چارچوب امریکا نیز مواجه می گردد. با چنین شرایطی باید از خبره ترین دپیلماتهای تاریخ ایران و ان دیپلماسی! سوال کرد:

اگر ایران با وجود توافقی چنین آور، نیازی مجددا به ب مجوز برای تراکنش های بانکی داشت؛ چرا اساسا استارت توافقی بنام زده شد؟

و آیا ت عقب نشینیِ از ابتدا نمی توانست با توافقات مقطعی -چیزی شبیه به آنچه در بدهی هند اتفاق افتاد- مشکل اقتصاد را بطور موقت حل کرده و چرخ صنعت هسته ای را در کنار چرخ اقتصاد لنگ نکند؟

برچسب ها : ورود به فاز جدیدی از دروغگویی! - ,بدهی , ت ,دلار ,تعهدات ,بلکه ,صنعت هسته , ,میلیون دلار
تحریف سخنان ی توسط بعیدی نژاد

حمید بعیدی نژاد که هر از گاهی همچو دیگر اعضا هیئت مذاکره کننده هسته ای؛ اقدام به درمانی می کند؛ روز گذشته در صفحه تلگرام خود دست به تحریف تاریخ نیز زد!

وی بدون اشاره به دستور صریح فرزانه انقلاب در خصوص ا ام ت اصلاحات به ش تن پلمب مراکز هسته ای گفت: "در سال 1384 ... سه کشور اروپایی با ارائه پیش نویس توافقی حاضر بودند به ایران در قبال دست کشیدن از انجام غنی سازی امتیازات مهم ، اقتصادی، تجاری و فناوری بدهند. در همان سال آقای در دوران پایانی مسئولیتشان به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی این موضع سه کشور را مردود و آن را اهانت به ملت ایران اعلام د. ت وقت حتی قبل از انتقال قدرت به ت جدید آقای تعلیق را ش ت و انجام غنی سازی را از سر گرفت."

این درحالی است که حکیم انقلاب در تاریخ 10/03/1386 با اشاره به ادامه عقب نشینی ت اصلاحات و خلف وعده تروئیکای اروپا، اشاره صریحی به دستور فک پلمب مراکز هسته ای دارند:

"اول گفتند موقت تعلیق کنید، گفتند تعلیق داوطلبانه ید؛ ... بعد هر وقت اسم از برداشتن تعلیق آمد، یک قرشمال بازی ای در سطح دنیا درست د ... آ ش هم گفتند: این تعلیق موقت کافی نیست؛ اصلاً باید بکلی بساط اتمی را جمع کنید. ...

من همان وقت هم در جلسه ی مسئولین - که از تلویزیون پخش شد - گفتم اگر چنانچه بخواهند به این روند مطالبه ی پی د ی ادامه بدهند، بنده خودم وارد میدان میشوم؛ همین کار را هم . بنده گفتم که بایستی این روند عقب نشینی متوقف شود و تبدیل بشود به روند پیشروی، و اولین قدمش هم باید در همان تی انجام بگیرد که این عقب نشینی در آن ت انجام گرفته بود؛ و همین کار هم شد."

فارغ از دیگر مطالب شاذ بعیدی نژاد در صفحه یاد شده؛ باید از وی سوال کرد؛ آیا عقب نشینی های فراوان ؛ که آن را تبدیل به خسارت محض نموده، ارزش تحریف تاریخ و خدشه وارد به سخنان ی را دارد؟

و آیا تحریف آشکار سخنان ی را نمی توان نمونه ای رقیق شده از تحریف تاریخ توسط و ادعای مذاکره پنهانی خوبی ها با امریکا دانست؟

برچسب ها : تحریف سخنان ی توسط بعیدی نژاد - تعلیق ,تحریف , ت ,نشینی ,انجام ,تاریخ ,بعیدی نژاد ,سخنان ی ,تحریف تاریخ ,عقب نشینی ,پلمب مراکز
بررسی ریشه اصلی دستور حکیم انقلاب در موضوع الیاف کربن و 300 کیلو

فرزانه انقلاب طی دیدار رمضانیه با مسئولین؛ ضمن دستور به رئیس سازمان انرژی اتمی فرمودند: "این توقّعاتی را که آنها در زمینه ی الیاف کربن که در سانتریفیوژها به کار میرود، یا توقّعاتی که در مورد اندازه گیری آن سیصد کیلو دارند مطلقاً قبول نکنید، زیر بار نروید."

کمالوندی، دیپلماتی که سابقه 29 ساله حضور در وزارت خارجه دارد و با شروع کار ت یازدهم، همراه صالحی به سازمان تماما تخصصی انرژی اتمی آمد؛ در تشریح بیانات ی آورد؛ امریکایی ها قصد دارند تفسیر خود از کلمه «inventory» «فهرست اقلام» را -که به دلیل گستردگی مفهوم، مورد پذیرش مذاکره کنندگان ایرانی برای درج در متن قرار نگرفت را- به کلمه ی مورد توافق«stockpile» «محصول نهایی انباشت شده» تسری داده و این دو کلمه را هم معنی معرفی کنند.

فارغ از توصیه های سه سال اخیر ولی امر مسلمین به تیم مذاکره کننده در خصوص عقد قراردادِ غیر قابل تاویل و تفسیر، با دشمنِ بد عهد و بد ذاتی همچون امریکا؛ یکی از ایراد های بجای منتقدان؛ اعتراض به یگانه قرار دادن متن انگلیسی به عنوان مرجع اصلی و زبان توافق بود. به عبارتی بر خلاف عرف، در زبان فارسی به عنوان زبان مادری مذاکره کنندگان ایرانی نادیده گرفته شد و دیپلمات های ایرانی با افتخار! زبان انگلیسی و تفسیر های ناشی از آن زبان را به عنوان یگانه مرجعِ توافقی به اهمیت و وسعت در نظر گرفتند. ضمن آنکه حاضر نشدند تفسیری از کلمات کلیدی که احتمالا در آینده مورد مناقشه قرار خواهد گرفت را ارایه دهند. امری که از بدیهیات حقوق و توافقات بین المللی است.

متاسفانه ریشه چنین امری را می بایست در عدم تمکین از خِرد جمعی و نادیده انگاشتن توصیه منتقدان توسط ت کدخدا محورِ جستجو کرد. هنوز دیر زمانی از افتخار تیم مذاکره کننده به اِشراف بر زبان انگلیسی و تحقیر منتقدان به بهانه ندانستن زبان بیگانه نمی گذرد؛ که عشق به غرب و زبان آنگلوسا ون، به عنوان یکی از اصلی ترین خُلل و فُرج؛ و زوایای پر ابهام رخ نموده و زبان انگلیسیِ مورد توجه غربگرایان، عاملی جدید برای سوء استفاده دشمنی عنود قرار گرفته است.

برچسب ها : بررسی ریشه اصلی دستور حکیم انقلاب در موضوع الیاف کربن و 300 کیلو - زبان ,مورد , ,مذاکره ,اصلی ,ایرانی ,زبان انگلیسی , ,مذاکره کننده ,کنندگان ایرانی ,الیاف کربن ,مذاکره کنندگان ایرانی
آیا بیانیه کارگروه اقدام مالی حاکی از به ثمر رسیدن بی سر و صدای 2 است؟

بیش از چند سال است که بنا بر تصمیم fatf یا همان سازمان بین‏ المللی برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم؛ نام ایران در کنار دو کشور میانمار و کره شمالی به عنوان سه کشوری که دارای ریسک بالای پولشویی و تامین مالی تروریسم هستند، به جهان معرفی شده. این امر علاوه بر تحریم هسته ای، اهرمی مضاعف برای فشار بر ایران، در اختیار غرب قرار داد. هرچند طی ، تحریم های هسته ای بر روی کاغذ تعلیق شد؛ لیکن تحریم پولشویی و تامین مالی تروریسم به قوت خود باقی ماند. پس از اجرای ، ت یازدهم که آرزوی حذف تحریم ها را بر باد رفته یافت؛ برای کاستن از فشار افکار داخلی تن به توافق های مقطعی با غرب داد، تا علاوه بر عقود ، تعهدات دوچندانی را به کشور تحمیل کند.

اما بیانیه دیروز کارگروه اقدام مالی، که نظراتش تاثیر زیادی بر روابط موسسات مالی خارجی با کشورها دارد؛ از پروژه پنهانی با نام برنامه اقدام برداشت. این کارگروه طی بیانیه ای اقدامات تنبهی ایران را برای دوازده ماه به ح تعلیق درآورد.

در این بیانیه آمده: "کارگروه اقدام مالی از تصویب و تعهد سطح بالای ایران به یک برنامه اقدام برای رفع کمبودهای مربوط به مبارزه با پولشویی و مقابله با حمایت از تروریسم و همچنین تصمیم ایران برای دریافت کمک هزینه فنی برای اجرای این برنامه اقدام، استقبال می کند. به همین جهت کارگروه اقدام مالی اقدامات تنبهی ایران را برای دوازده ماه به ح تعلیق درآورده تا بر روند اجرای برنامه اقدام نظارت کند. در صورتی که در پایان این دوره، کارگروه اقدام مالی به این جمع بندی برسد که ایران پیشرفت لازم را در اجرای برنامه اقدام نداشته، اقدامات تقابلی کارگروه اقدام مالی بار دیگر اعمال خواهند شد. اگر ایران در این دوره به تعهدات خود ذیل برنامه اقدام عمل کرده باشد، کارگروه اقدام مالی گام های بعدی در این ارتباط را بررسی خواهد کرد."

هرچند جمله ی « تصویب و تعهد سطح بالای ایران» را می توان با اغماض، به مصوبه سال گذشته مجلس شورای ی در خصوص قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم نیز تعمیم داد؛ لکن به نظر میرسد جمله «برنامه اقدام¹»؛ نشاندهنده وجود توافق پنهانی جدید فی م ن ت یازدهم و غرب است که در سفر های مکرر سیف و تیم های مالی و بانکی وزارت خارجه و بانک مرکزی طی چند ماه گذشته حاصل شده.

در صورت وجود چنین توافقی، قطعا راه دسترسی سرویس های اطلاعاتی بیگانه به سیستم مالی و بانکی ایران هموار شده -در کنار اهمال تهیه یکی از مهمترین برنامه زیر ساختی به شرکت امریکایی- و خطر لو رفتن شبکه مالی مقاومت با استفاده از دست اندازی استکبار به تراکنش های مالی پاسداران بطور اعم، و نیروی قدس بطور اخص بیش از پیش احساس می گردد.

در اینصورت دشمن صهیونیستی ضمن شناسایی ارتباطات مالی محور مقاومت، به راحتی قادر به کشف و ضربه زدن به پایگاه اجتماعی ایران در خارج از مرزهای جغرافیایی کشور خواهد شد.

¹ با وجود آنکه خبرگزاری ها به اشتباه، برنامه اقدامرا با برنامه مشترک اقدام یا همان اشتباه گرفتند؛ لیکن این دو مقوله از یکدیگر متفاوت بوده و ارتباطی با ندارد.

برچسب ها : آیا بیانیه کارگروه اقدام مالی حاکی از به ثمر رسیدن بی سر و صدای 2 است؟ - مالی ,اقدام ,برنامه ,کارگروه ,تحریم ,بیانیه ,کارگروه اقدام ,اقدام مالی ,برنامه اقدام ,تامین مالی ,مالی تروریسم ,اجرای برنامه اقدام ,اقدامات تنب
چرا فرزانه انقلاب مسئولین نظام را در روز عید قربان به حضور نپذیرفتند؟

صفحه نخست سایت آقا

مداقه در رفتارِ حکیم انقلاب، درسی است دائمی؛

بودن و نبودنش؛ سخن گفتن و نگفتنش؛ خندیدن و نخندیدنش و خلاصه، همه سکناتش؛ با فکر است، و نه مانند برخی مدعیان، از روی هوا و هوس!

عید قربان است و طبق روال، مسئولین نظام باید به دیدارش می شتافتند؛

لکن هیچ را به حضور نپذیرفت!

هنوز تیتر یک سایت آقا؛ حکایت از دیدار خانواده ی منا دارد.

....

عید سال قبل و امسال را؛ شجره ملعونه آل سعود، عزا کرد.

لکن برخی ...

با وجود تکلیف، تنها سخن از پیگیری فاجعه بر زبان می رانند،

و اوج شکوه شان؛

زانو زدن مقابل شاه کویت است.

....

بهانه را خدا ساخته برای چنین انی.

"حمله به سفارت؛ پیگیری های ما را عقیم گذارد"!

نمی گویند:

از اساس عقیم اند، این جماعت!

ای کاش می توانستند،

کمی درس بیاموزند؛

جماعت حرّاف,

از این آزاده.

برچسب ها : چرا فرزانه انقلاب مسئولین نظام را در روز عید قربان به حضور نپذیرفتند؟ - مسئولین نظام
حضور آقا در حرم (ره)؛ زیارت یا نصیحت زیرکانه ی نواده روح الله

حضور آقا در حرم مطهر ره

سرچشمه ی حضور فرزانه انقلاب بر مزار راحل و تربت پاک شهیدان را می بایست در عشق زاید الوصف ایشان به کبیر (ره) و سربازان آن پیر سفر کرده جستجو نمود. زیارتی که علاوه بر پاسداشت و تکریمِ و شهیدان؛ یام بخشِ دردهای حکیم انقلاب، از جفای نامردان روزگار است. تصور ابت ام از حضور امروز آقا در حرم خوبی ها نیز همین بود؛ لکن نگاهم هنگام ورق زدنِ ع های زیارت ایشان -در سایت معظم له-؛ ناخودآگاه بر قاب تصویرِ سکوت معنی دار سید حسن، برابر سخن گفتنِ حضرت آقا؛ خیره ماند!

و سپس، تکرار سخنان نسنجیده ی دیروز سید و زیر سوال بردن شورای نگهبان در جمع دانشجویان های تهران، از برابر دیدگانم رژه رفت. با خود گفتم چه عظیم الشانی؛ چقدر برای مخاطب خویش قدر و منزلت قایل است؛ -حتی آنانکه زام به ولایتِ امرش ندارند- آنقدر که دعوتِ سید حسن به حسینیه ی ره -بیت ی- را برای پرهیز از وسوسه ی خناسان به صلاح ندانستند؛ لذا به بهانه ی حضور در حرم مطهر ره؛ نصیحت و ارشادِ نوه ی ایشان را دستور کار خویش قرار دادند.

خدا کند سید حسن قدرشناس چنین ی باشد؛ و از ادامه ی بازی در زمین بوالهوسان، بپرهیزد. نا سلامتی حیف است نوه ی (ره)، به یادگارهای (ره) پشت پا زند.

* تذکر: موضوعات طرح شده، تنها تحلیل نگارنده از ع و مرتبط آن با سخنان دیروز سید حسن مصطفوی است.

برچسب ها : حضور آقا در حرم (ره)؛ زیارت یا نصیحت زیرکانه ی نواده روح الله - ,حضور ,ایشان ,
برداریِ غرور آفرین و تذکری تکنیکال

پرواز غرور آفرین پهپاد مسلح ایرانیِ نداجا بر فراز ناو هواپیمابر امریکا طی رزمایش ولایت 94 ، در کنار خبرِ دست اولِ برداری زیردریایی کلاس غدیر ایرانی از ناو مذکور؛ بدون جلب توجه و احساس نگرانی در حریف؛ افتخار دیگری برای ایران و ایرانی رقم زد. افتخاری که همچون پُتک بر سر بزرگ فرود آمد؛ و یکبار دیگر هیمنه نداشته ی امریکا را توسط نیروهای مسلح ایرانی تحقیر کرده و به چالش کشید. امر میمونی که نشان از دست برتر مردان غیور ایرانی بر دشمن تا دندان مسلح خویش در آبهای آزاد دارد.

لکن به زعم نگارنده؛ افشای زود هنگام حرکت رزمندگان می تواند تبعات منفی برای صنعت دفاعی کشورمان تحمیل کند. نوشتار ذیل نقدی تکنیکال بر عجله ی بی مورد برای رسانه ای خبر یاد شده است.

ذخیره داده های الکترونیکی اطراف که شاملِ ثبت و ضبطِ مکالمه بیسیم، تصاویر، امواج رادار، دیتا و ... می شود؛ یکی از شگردهای مرسوم در امور نظامی است. ذخیره ای که هرچند با چالش حجم اطلاعات مواجه؛ و دستگاه عمل کننده را با محدودیتِ ذخیره سازی مواجه می کند؛ اما اصل ماجرا را تحت الشعاع خود قرار نداده و تنها در طولِ مدت ذخیره سازی حدودی را به کاربر تحمیل می نماید.

افشای زود هنگام و اشاره تلویحی به محدوده ی زمانی پرواز پهپاد و یا نزدیک شدن زیردریایی ایرانی به ناو امریکا را می توان دو اشتباه استراتژیک در رسانه ای موضوع برداری دانست. امری که بر محدودیت ذخیره سازی فائق آمده و دشمن را در مراجعه به آرشیوِ دیتا بیس موجودِ خود یاری می کند. به عبارتی مشخص محدوده زمانی برداری می تواند دشمن را در بررسی مجدد اطلاعات گذشته و شناخت نقطه ضعف خود یاری کند. بررسی مجددی که محور فعالیت آن؛ دیدنِ طول موج و نکاتی است که توسط دشمن تا بحال نادیده گرفته می شد.

هرچند بیانیه ی پنتاگون که می گوید: "چون حضور پهپاد ایرانی برای ما خطری نداشت و ناو درگیر فرود یا برخواستن هواپیمایی نبوده است، لذا ع العملی نشان ندادیم." برای توجیه و س وش گذاردن بر ناکارآمدی دستگاه عریض و طویل نظامی امریکا است؛ لکن، حتی بر فرض طرح فریب، نمی توان گفته ی «کوین استفنز» سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی را نادیده گرفت. وی می گوید: "پهپاد ابتدا در ناو فرانسوی شارل دوگل پرواز کرده و سپس بالا سر ناو امریکایی ترومن رسیده." متاسفانه چنین عبارتی می تواند نشان دهنده یِ پایش اطلاعات ذخیره شده توسط امریکا، -پس از اعلام نیروی دریایی ج.ا.ا- و شناخت نقطه ضعف خود باشد.

لذا جا دارد در عین تقدیر از حرکت ارزشمند رزمندگان مسلح کشور؛ به اهدا و افشایِ دو دستیِ نقاط ضعفِ سیستم نظارتی و پایشِ حریف، ده گرفت و توقع بجایی از غرور آفرینان ایران ی برای رفع و عدم تکرار چنین اشتباهی در آینده داشت.

برچسب ها : برداریِ غرور آفرین و تذکری تکنیکال - ذخیره ,ایرانی ,دشمن ,پهپاد ,امریکا ,مسلح ,ذخیره سازی ,نیروی دریایی ,شناخت نقطه ,غرور آفرین
در این ؛ آیا شما هم صدایِ «وای خدا» ی انقلاب را می شنوید؟

فارغ از مخالفت های شدیدِ فرزانه انقلاب، قبل از انتصاب ایشان در جایگاه ی؛ -که برای دنیا پرستان درس عبرتی است- واکنش ولی امر مسلمین پس از رایِ مثبتِ خبرگان نیز جالب توجه است.

حضرت آقا به محض پایان رای گیری و قطعی شدن ی ایشان؛ لحظاتی چشم ها را بسته؛ و ابرو ها را درهم می کشند؛ گویی همان لحظه کوهی از بار سنگینِ مسئولیت را بر دوش خویش احساس می کنند.

* هرچند ی در آن لحظه ت هستند؛ لکن به وضوح می توان صدای "وای خداااااااا" ی آقا را از ورای تصویر چهاردهم داد سال 1368 شنید.

مذکور را در اینجا ببینید.

برچسب ها : در این ؛ آیا شما هم صدایِ «وای خدا» ی انقلاب را می شنوید؟
طرح شکایت از فاقدان شرایط نامزدیِ انتخابات؛ و چند سوال

مرتضی بختیاری معاون دادستان کل کشور طی مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما، ضمن تشریح مواردِ منع داوطلبان از ثبت نام در انتخابات؛ خواستار برخورد قانونی با متخلفانی شد که با وجود رد صلاحیت در دوره های قبل، و یا اطمینان از رد صلاحیت خویش، به قصدِ ایجاد موج و تشویش اذهان عمومی در انتخابات اخیر نیز ثبت نام کرده اند. وی افزود؛ اگر پیگیر موضوع باشد امکان تعقیب افراد و ورود به مراحل قضایی وجود دارد.

به خودی خود وقوع چنین امری باید به فال نیک گرفته شود؛ اما مشکل اصلی در عدم ورود دستگاه قضا بدون شکایتِ است. لکن چرا به زعم نگارنده چنین امر ساده ای ثقیل می نماید؟

فارغ از "قصد ایجاد موج و تشویش اذهان عمومی" که مرتضی بختیاری کلید واژه ی سخن خویش ساخته است؛ همانطور که در مقاله ی پیشین آمد؛ معضل کنونی و سئوال برانگیزِ ؛ دست و پنجه نرم با راس هرمی است که در انتخابات مجلس 1390 و میان دوره ای 1392 بعلت «عدم زام عملی به و نظام» رد صلاحیت شده است!

علوی امسال نیز با وجود رد صلاحیت در دوره های یادشده، مجددا به عنوان ک دای مجلس خبرگان ی ثبت نام کرد. با این وجود جای سوال دارد؛ چرا سید محمود علوی به عنوان ِ یکی از مراجع چهارگانه ی تعیین صلاحیت، مجددا در انتخابات ک د شده؟

آیا اطلاعات به عنوان اصلی ترین مرجع تعیین صلاحیت، نباید بیش از همه پایبند به قانون باشد؟

آیا با وجود دو مرحله رد صلاحیتِ علوی؛ توانایی شکایت از افرادی که سابقاً رد صلاحیت شده، ولی به "قصد ایجاد موج و تشویش اذهان عمومی" نامزد این دوره از انتخابات هستند؛ را دارد؟

آیا نامزد هایی که احتمالا از آنها شکایت خواهد کرد؛ ده نمی گیرند که ما نیز همانند اطلاعاتِ ت یازدهم عمل کرده و نیتی به غیر از نیت سید محمود علوی نداشته ایم!

و آیا نامزد های مذکور با وجود شرایط فوق سوال نمی کنند؛ چرا اطلاعاتِ خود را به محکمه نمی کشید؟

برچسب ها : طرح شکایت از فاقدان شرایط نامزدیِ انتخابات؛ و چند سوال - وجود ,اطلاعات ,صلاحیت ,وزارت ,انتخابات ,دوره , ,تشویش اذهان ,اذهان عمومی , اطلاعاتِ ,تعیین صلاحیت، ,تشویش اذهان عمومی
واکاوی مرقومه ی جدید به انقلاب -بخش اول- القای تفاوت دیدگاه ی با مردم

رئیس ت یازدهم به رسم هر دوره از مراحل توافق، دوشنبه 28 دی ماه، نامه ای خطاب به فرزانه انقلاب مرقوم کرد. در این نامه همانند نامه ی سوم آذر 92 و یا 23 تیر 94، نکاتی به عنوان دستاورد بیان شده. متن ذیل، بخش اولِ نقد بر نامه است.

1-با آنکه نامه یاد شده، تحت لوای «نامه رئیس جمهور به انقلاب» منع شد؛ لکن پرزیدنت یازدهم نامه را خطاب به « ی» و «ملت» نگاشته است: "اینک افتخار دارم به استحضار حضرتعالی و ملت سربلند و مقاوم ایران برسانم ..."

اهمیت مسئله از آنجا ناشی می شود که: الف- اساسا خطاب قرار دادن ملت در نامه ی مستقیم به ی انقلاب، وجاهت نداشته و به عبارتی سوال برانگیز است؛ چرا که نامه نگاری با چنین مشخصه ای را بیانیه می خوانند. ب- رئیس شورای عالی امنیت ملی؛ 25 ساعتِ قبل؛ نامه ای با همین مضمون خطاب به ملت رشید و قهرمان ایران نگاشته؛ و طبیعتاً مخاطب قرار دادن مجدد مردم در نامه ای که حاوی مضامین مشترک می باشد، امری بی معنا و عبث تلقی می گردد؛ مگر هدف خاصی ی خطاب قرار دادن مردم قرار گرفته باشد.

2-در نامه ای که خطاب به فرزانه انقلاب نگاشته شده؛ 15 مرتبه از کلمه ملت و یا مردم استفاده می کند؛ حال آنکه تنها 8 مرتبه بطور مستقیم و غیر مستقیم کلمه را بکار می گیرد.

با این وجود می توان گفت:

الف- در صورتی که ردیف های 1 و 2 را، همراه با نامه 25 ساعتِ قبل کنار هم قرار دهیم؛ اهمیت و وزن دادنِ بیشتر به مردم خودنمایی می کند.

ب- شاکله نامه ی روز یکشنبه -خطاب به ملت-؛ ظاهرا بر خلاف قانون اساسی و قوانین بالا دستی کشور، قصد تحمیل اراده ی منتخبِ سال 92 بر همه ی اراده ها را در خود جای داده؛ اراده ای که با نادیده گرفتن سیاست های کلی نظام، حتی قصد تحمیل و موجه جلوه دادنِ عبور از خطوط قرمز و ا امات ی را دارد:

"یکی از آن لحظاتِ تاریخی، اکنون است که ارادۀ تاریخ ساز ملت ایران تحقق یافته است [اراده ای که در راستای انتخابات 24 داد 92 می باشد] ... ما ایرانیان، دستان خود را به سوی جهانیان به نشانۀ دوستی دراز کرده ایم و با عبور از همه دشمنی ها و بدگمانی ها و توطئه چینی ها، فصل تازه ای در روابط کشورمان با جهان گشوده ایم."

نیم نگاهی به سخنان فرزانه انقلاب که بارها امریکا را بدعهد، عهد شکن، خنجر زننده از پشت، غیر قابل اطمینان و ... معرفی می کنند؛ و مقایسه آن با جمله ی "عبور از همه دشمنی ها و بدگمانی ها و توطئه چینی ها" بیانگر دو نکته ی واضح و مبرهن است؛ 1- امریکا قابل اعتماد است. 2- موضوعات مطروحه از طرف ی، نه توطئه چینی امریکا؛ بلکه تنها بدگمانی است. لذا از بد گمانی ها گذشته و اثبات کردیم ی دچار اشتباه در محاسبه می باشد!

نتیجه آنکه بر اساس روانشناسی نوشتار؛ به صراحت می توان قصد و نیت خاصِ پرزیدنت یازدهم از نگارش نامه را درک کرد؛ هدفی که بیشتر از ارایه نامه؛ قصدِ تلقین و به رخ کشیدنِ 1- تفاوتِ خواسته ی با مردم 2- جدا خط ی از مردم 3- کاهش و بی اهمیت جلوه دادن جایگاه ی در برابر ملت را پی گیری می کند.

اما مهمترین سوال این است که شیخ با کدامین هدف، به سیاق جدیدی نامه نگاری کرده؟

مروری بر پاسخ های چند خطی، حکیمانه و قاطع فرزانه انقلاب به نامه های ی رئیس جمهور؛ نشان از عدم توفیقِ دارد. به عبارتی دستاوردهای اعلامیِ در نامه های ، تا بحال مورد وثوق انقلاب قرار نگرفته است؛ لذا وی در نامه جدید خویش، سعی دارد با رویکردی نوین تد ر ی را خنثی کند.

رئیس ت در گام نخست ضمن دخیل مردم، تمام سعی را بر اثبات همراهی مردم با مواضع خود گذاشته -همراهی مردم با سیاست سهل شی در مقابل دشمن، و خسته شدن ملت از سیاست انقل گری (بطور اعم) و عقب نشینی در موضوع هسته ای بطور اخص- و در مرحله بعد سعی کرده ی را در مقابل مردم نشان دهد! لذا در صورت موفقیت می تواند مواضع و دیدگاه های ی را تضعیف و نهایتا ولی امر را مجبور به پذیرش و تایید دستاورد های کاذبِ کند.

در واقع رئیس جمهور پیگیر دو قطبی سازی ی در برابر ملت می باشد. دو قطبی ای که در صورت عدم بصیرت؛ می تواند قطار انقلاب را از ریل اصلی خارج؛ و همانگونه که رئیس ت اعتدال، در نشست خبری خود به مناسبت اجرای گفت؛ قصد دارد سیاست یست را از حوزه خارجی به حوزه داخلی تسری دهد. حوزه ای که سنگ بنای آن با انتقاد از عملکرد شورای نگهبان و آنچه رد صلاحیت های گسترده خواند؛ استوار گشت.

برچسب ها : واکاوی مرقومه ی جدید به انقلاب -بخش اول- القای تفاوت دیدگاه ی با مردم - نامه ,مردم , , ,رئیس , , , فرزانه ,فرزانه انقلاب ,رئیس ت , انقلاب , فرزانه انقلاب
قانون شکنیِ به اسم قانون مداری!

اصلی ترین شاخصه مذاکرات هسته ای که در قالب به منصه ظهور رسید؛ قبح ز از قوانین کشور، الخصوص قانون اساسی به عنوان میثاق ملی؛ و عقب نشینی مقابل دشمن بود. عبور از خطوط قرمز نظام؛ دور زدن و تفسیر به رای دستورات صریح فرزانه انقلاب، بخش های لاینفکی از محسوب می گردد؛ امری که بارها و در موارد متعدد از رئیس ت و هیئت مذاکره کننده مشاهده شد.

هرچند رئیس شورای عالی امنیت ملی قصدِ فراوانی برای جا زدن به عنوان پیروزی تمام عیار دارد؛ لکن عدم توازنِ داده و ستانده در بخش هسته ای؛ و ضرر ها و تهدیدهای ناشی از آن که متوجه صنایع هسته ای، نظامی، امنیتی، فضایی و حتی صنایع پایین دستی کشور است، امر پوشیده ای نیست؛ موضوعی که انقلاب در پاسخ به نامه ؛ با لفظِ "در برابر آنچه در این معامله بدست آمده، هزینه های سنگینی پرداخت شده است" از آن یاد نمودند.

با این همه قصد دارد، تجربه ای که افق های ش ت آن با اعمال مجدد تحریم ها از سوی امریکا به بهانه واهیِ تروریسم، موشکی و یا ، از هم اکنون هویدا است را؛ بر اساس همان منطقِ عدم پایبندی به قانون؛ به امور داخلی نیز تسری دهد. وی در نشست خبری روز 27 دی؛ در واکنش به پرسشِ، "ع العمل شما در برابر رد صلاحیت های گسترده چیست"، گفت: "در داخل هم باید مدل را اجرا کنیم."

اظهارات رئیس ت به همینجا ختم نشد؛ وی تنها یک روز پس از بیانات حکیم انقلاب در جمع دست اندر کاران برگزاری انتخابات؛ به مخالفت علنی با سخنان ایشان پرداخت. ی در سخنان 30 دی فرمودند: "در هیچ جای دنیا در مراکز تصمیم گیری ، آن ی که اصل نظام را قبول ندارد راه نمی دهند" با این حال رئیس جمهور در سخنانی تعجب بر انگیز اظهار داشت:

"قانون اساسی برای یهودیان، زرتشتیان و آشوریان و ارمنی های کشورمان که جمعیت قابل توجهی هم ندارند، حق برخورداری از قایل شده که این هم خیلی خوب است، اما اکنون آیا ما باید یک جناحی در کشور را که جمعیت خود و هوادارانش به چیزی حدود 10 میلیون نفر می رسد ، نادیده بگیریم؟ آیا باید قانون اساسی را اینگونه تفسیر و اجرا کنیم؟"

فارغ از آمار ارایه شده که بی شباهت به ماجرای عبور از رکود نیست؛ اما تاسف برانگیز ترین بخش سخنان پرزیدنت یازدهم؛ تاکید بر اطاعت از ی در عین تخطی از دستورات ایشان است: "ما هم به تبعیت از ی تأکید داریم که در بررسی صلاحیت ها باید مر قانون ملاک عمل باشد و نه مر سلیقه."

شیخ حسن حتی با زیر پا گذاردن اصل 98 میثاق ملی، که تفسیر قانون اساسی را حقِ شورای نگهبان می داند؛ در حقیقت جا پای سلف خویش؛ ا اجی ؛ جنگ روانی؛ متهم به ترور شهیدان رجایی و باهنر؛ تئورسین جبهه ی اصلاحات که با دست سعید عسگر همان اصلاح طلبِ در پوست میش، تا دم مرگ پیش رفت و یا همان جانباز کذایی اصلاحات؛ گذاشته و ضمن زیر سوال بردن نظارت استصو شورای نگهبان؛ چنین نظارتی را اعمال سلیقه می خواند.

با این وجود جا دارد از رئیس تِ تدبیر، و بدل بلا منازع تکیه گاه فتنه و مبدع تشکیک در انتخابات سوال کرد:

چرا با ژست قانون مداری؛ سعی در گریز از قانون دارید؟

چرا با تاکیدِ اطاعت از ی؛ سعی در تضعیف قولِ سدیدِ ی دارید؟

تا چه هنگام؛ قصد عوام فریبی و استفاده غیر اصولی از قدرتی که قانون، ی و ملت به جنابعالی تفویض کرده را دارید؟

تا چه وقت؛ قصد حمایت و تطهیر عده ای قانون شکن، که اصل نظام را در فتنه 88 نشانه رفتند؛ دارید؟

و خلاصه آنکه؛ شیخ حسن فریدون:

آیا حمایت از فتنه گران؛ عین فتنه گری نیست؟

برچسب ها : قانون شکنیِ به اسم قانون مداری! - رئیس ,فتنه ,دارید؟ ,اساسی ,سخنان , ,قانون اساسی ,رئیس ت
؛ آیا باز هم بهانه ای دارید؟

با پایانِ بی سابقه ترین نابود سازی هسته ایِ تاریخ؛ و اعلام رسمی روز اجرا ی ؛ وارد مرحله ای نوین از تاریخ حکومت پرزیدنت یازدهم شدیم. شروع تاریخی که، پذیرشِ هیچ بهانه ای از سوی ، مورد قبول واقع نخواهد شد.

امروز رئیس شورای عالی امنیت ملی و زیر مجموعه ای که آن را قوی ترین، برترین و نخبه ترین دیپلمات های تاریخ ایران می خواند؛ با عبور از خطوط قرمز و زیر پا گذاردن ا امات اجرای ؛ نه تنها، هر آنچه خواستند بر سر صنعت هسته ای کشور آوردند؛ بلکه ضمن دور زدن چارچوبِ؛ «مذاکره، فقط در حوزه هسته ای»؛ از هر دری که مد نظرشان بود با امریکایی ها وارد گفتگو شدند. مذاکراتی که برجسته ترین آنها –طی دو مقطع- منتهی به 14 نظامی و جاسوس امریکا شد.

رئیس ت یازدهم، قولِ رفع همه ی تحریم ها در ازایِ پذیرفتن را داده بود. خوشبختانه امروز، وارد فاز اجرایی شده؛ و انتظار به حق آنست، همانند مراحل قبل؛ از ارایه انشاء طی زنگ دیکته پرهیز کند.

یادآور می شود، 12 سال پیش هم می توانست با فداکاری و ایثار؛ مسئولیتِ «برنامه مدونِ امکان سنجی بمب اتم» را به عهده گرفته و ضمن به تن یدنِ مجازات جهانی، ملت خویش را از اتهام پیگیری بمب اتم مبرا کند؛ و به عبارتی 12 سال تحریم را به گرده مردم ایران تحمیل ننماید! لکن تشخیص 12 ساله ی دبیر شورای عالی امنیت ملیِ ت اصلاحات، سکوت بود و سکوت بود و سکوت؛ سکوتی که ش ته نشدنِ به هنگامش، 12 سال تحریمِ سختِ ایران را به ارمغان آورد؛ و ش تن آن، تهمت های 12 ساله غرب علیه ایران در خصوصِ pmd یا «ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران» را، مبدل به pm یا همان «ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران» کرد.

با این وجود و به قول قدما؛ ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است! لذا شروع فصل جدیدِ اجرای ، -با همه ی ضرر های مترتبش بر صنایع هسته ای، نظامی، فضایی و حیثیت مردم و کشور- را به فال نیک گرفته و به انتظار میوه می نشینیم. میوه ای که به اعتقاد نویسنده تلخی طولانی مدت آن سهم ایران و حلاوتش مختص دشمنان است.

امروز نه وقت حرف و عمل؛ بلکه وقت لمس و دیدن نتیجه ی است. وقت رفع تحریم ها و حذف کامل رکود. وقت حل مشکل آب خوردن و آب های زیر سطحی؛ وقت سرمایه گذاری خارجی و حل مشکل آلودگی هوا، و خلاصه وقت ثمره ی تمام وعده هایی است که شیخ ، انجام آنها را به بعد از اجرای موکول نمود. طبیعی است، به جان یدن تحقیر های توسط ملت بزرگ ایران، نه برای رفع 40 روزه ی تحریم -از امروز تا روز انتخابات مجلس-؛ بلکه برای پس از انتخابات اسفند هم می باشد.

برچسب ها : ؛ آیا باز هم بهانه ای دارید؟ - هسته , , ,تحریم ,بلکه ,اجرای ,برنامه هسته ,نظامی برنامه ,عالی امنیت ,شورای عالی
واکاوی مرقومه ی جدید به انقلاب -بخش اول- القای تفاوت دیدگاه ی با مردم

رئیس ت یازدهم به رسم هر دوره از مراحل توافق، دوشنبه 28 دی ماه، نامه ای خطاب به فرزانه انقلاب مرقوم کرد. در این نامه همانند نامه ی سوم آذر 92 و یا 23 تیر 94، نکاتی به عنوان دستاورد بیان شده. متن ذیل، بخش اولِ نقد بر نامه است.

1-با آنکه نامه یاد شده، تحت لوای «نامه رئیس جمهور به انقلاب» منع شد؛ لکن پرزیدنت یازدهم نامه را خطاب به « ی» و «ملت» نگاشته است: "اینک افتخار دارم به استحضار حضرتعالی و ملت سربلند و مقاوم ایران برسانم ..."

اهمیت مسئله از آنجا ناشی می شود که: الف- اساسا خطاب قرار دادن ملت در نامه ی مستقیم به ی انقلاب، وجاهت نداشته و به عبارتی سوال برانگیز است؛ چرا که نامه نگاری با چنین مشخصه ای را بیانیه می خوانند. ب- رئیس شورای عالی امنیت ملی؛ 25 ساعتِ قبل؛ نامه ای با همین مضمون خطاب به ملت رشید و قهرمان ایران نگاشته؛ و طبیعتاً مخاطب قرار دادن مجدد مردم در نامه ای که حاوی مضامین مشترک می باشد، امری بی معنا و عبث تلقی می گردد؛ مگر هدف خاصی ی خطاب قرار دادن مردم قرار گرفته باشد.

2-در نامه ای که خطاب به فرزانه انقلاب نگاشته شده؛ 15 مرتبه از کلمه ملت و یا مردم استفاده می کند؛ حال آنکه تنها 8 مرتبه بطور مستقیم و غیر مستقیم کلمه را بکار می گیرد.

با این وجود می توان گفت:

الف- در صورتی که ردیف های 1 و 2 را، همراه با نامه 25 ساعتِ قبل کنار هم قرار دهیم؛ اهمیت و وزن دادنِ بیشتر به مردم خودنمایی می کند.

ب- شاکله نامه ی روز یکشنبه -خطاب به ملت-؛ ظاهرا بر خلاف قانون اساسی و قوانین بالا دستی کشور، قصد تحمیل اراده ی منتخبِ سال 92 بر همه ی اراده ها را در خود جای داده؛ اراده ای که با نادیده گرفتن سیاست های کلی نظام، حتی قصد تحمیل و موجه جلوه دادنِ عبور از خطوط قرمز و ا امات ی را دارد:

"یکی از آن لحظاتِ تاریخی، اکنون است که ارادۀ تاریخ ساز ملت ایران تحقق یافته است [اراده ای که در راستای انتخابات 24 داد 92 می باشد] ... ما ایرانیان، دستان خود را به سوی جهانیان به نشانۀ دوستی دراز کرده ایم و با عبور از همه دشمنی ها و بدگمانی ها و توطئه چینی ها، فصل تازه ای در روابط کشورمان با جهان گشوده ایم."

نیم نگاهی به سخنان فرزانه انقلاب که بارها امریکا را بدعهد، عهد شکن، خنجر زننده از پشت، غیر قابل اطمینان و ... معرفی می کنند؛ و مقایسه آن با جمله ی "عبور از همه دشمنی ها و بدگمانی ها و توطئه چینی ها" بیانگر دو نکته ی واضح و مبرهن است؛ 1- امریکا قابل اعتماد است. 2- موضوعات مطروحه از طرف ی، نه توطئه چینی امریکا؛ بلکه تنها بدگمانی است. لذا از بد گمانی ها گذشته و اثبات کردیم ی دچار اشتباه در محاسبه می باشد!

نتیجه آنکه بر اساس روانشناسی نوشتار؛ به صراحت می توان قصد و نیت خاصِ پرزیدنت یازدهم از نگارش نامه را درک کرد؛ هدفی که بیشتر از ارایه نامه؛ قصدِ تلقین و به رخ کشیدنِ 1- تفاوتِ خواسته ی با مردم 2- جدا خط ی از مردم 3- کاهش و بی اهمیت جلوه دادن جایگاه ی در برابر ملت را پی گیری می کند.

اما مهمترین سوال این است که شیخ با کدامین هدف، به سیاق جدیدی نامه نگاری کرده؟

مروری بر پاسخ های چند خطی، حکیمانه و قاطع فرزانه انقلاب به نامه های ی رئیس جمهور؛ نشان از عدم توفیقِ دارد. به عبارتی دستاوردهای اعلامیِ در نامه های ، تا بحال مورد وثوق انقلاب قرار نگرفته است؛ لذا وی در نامه جدید خویش، سعی دارد با رویکردی نوین تد ر ی را خنثی کند.

رئیس ت در گام نخست ضمن دخیل مردم، تمام سعی را بر اثبات همراهی مردم با مواضع خود گذاشته -همراهی مردم با سیاست سهل شی در مقابل دشمن، و خسته شدن ملت از سیاست انقل گری (بطور اعم) و عقب نشینی در موضوع هسته ای بطور اخص- و در مرحله بعد سعی کرده ی را در مقابل مردم نشان دهد! لذا در صورت موفقیت می تواند مواضع و دیدگاه های ی را تضعیف و نهایتا ولی امر را مجبور به پذیرش و تایید دستاورد های کاذبِ کند.

در واقع رئیس جمهور پیگیر دو قطبی سازی ی در برابر ملت می باشد. دو قطبی ای که در صورت عدم بصیرت؛ می تواند قطار انقلاب را از ریل اصلی خارج؛ و همانگونه که رئیس ت اعتدال، هنگام ارایه لایه بودجه 95 به مجلس گفت؛ سیاست یست را از حوزه خارجی به حوزه داخلی تسری دهد. حوزه ای که سنگ بنای آن با انتقاد از عملکرد شورای نگهبان و آنچه رد صلاحیت های گسترده خواند؛ استوار گشت.

برچسب ها : واکاوی مرقومه ی جدید به انقلاب -بخش اول- القای تفاوت دیدگاه ی با مردم - نامه ,مردم , , ,رئیس , , , فرزانه ,فرزانه انقلاب ,رئیس ت , انقلاب , فرزانه انقلاب
چرا ذخایر آب سنگین ایران به کشور عمان منتقل شد؟

بر اساس ، ایران می بایست برای رسیدن به روز اجرای توافق، ذخیره مازاد آب سنگین تولید شده خود را به بازار جهانی عرضه کند. ذیل اقدامات داوطلبانه و در بخش ب، بند 10 آمده است: "راکتور آب سنگینِ دیگر، یا انباشت آب سنگین در ایران برای مدت 15 سال نخواهد بود. همه آب سنگین اضافی برای صادرات در بازارهای بین المللی عرضه خواهد شد."

همچنین در بخش تعهدات ایران برای رسیدن به روز اجرا نیز آمده است؛ -بند 14 پیوست یک -: "به مدت 15 سال تمامی آب سنگین مازاد بر نیاز (ایران) ... برای صادرات به بازارهای بین المللی آماده شده و بر اساس قیمت بین المللی به یداران بین المللی تحویل می گردد. ..."

از آنجا که ت فخیمه ی ، به جهت چیدن میوه ی رفع تحریم و تاثیر گذاری آن بر رای ک داهای متمایل به ت، تعجیل فراوانی برای رسیدن به روز اجرا دارد؛ و از سویی امریکایی ها لفظ صریح و واضحِ "عرضه " و یا "آماده " ذخایر آب سنگین برای صادرات را؛ به وج آن از ایران تفسیر نمودند؛ -و البته مخالفت های صالحی با چنین دبه ای مثمر ثمر واقع نشد- لذا طبق معمول، دیپلماسی خنده؛ عقب نشینی و وادادگی ت یازدهم که تنها نمونه آن را در طول سالهای 81 تا 84 -حاکمیت اصلاح طلبان و دبیری بر شورای عالی امنیت ملی- می توان دید؛ بار دیگر ناجی ت شد و بدون چون و چرا دستور طرف امریکایی را اجرا کرد! طبق این دستور، ذخایر آب سنگین از کشور خارج و تا زمان پیدا شدن مشتری مناسب، در اختیار کشور پادشاهی عمان قرار می گیرد.

فارغ از بد عهدی و شیطنت حریف، جا دارد از که این روزها به شدت درگیر امور انتخاباتی است؛ و منافع حزبی را بر منافع ملی مقدم می دارد، سوال کرد: آیا رسیدن به روز اجرای ؛ و ورود تعدادی از نمایندگان همسو با ت؛ ارزش تحقیر ملت بزرگ ایران را دارد؟

آیا با تعجیلِ وحشتناک، در وج آب سنگین تولید شده توسط متخصصان جوان ایرانی و وج دستپاچه ی نزدیک به 12 تن ذخایر استراتژیک اورانیوم غنی شده از کشور؛ نابودی سریع قلب راکتور اراک؛ برچیدن غیر اصولی سانتریفیوژ های نطنز و فردو -در حقیقت نابودی 14,000 سانتریفیوژ- و ... می توان زمینه ی اطمینان، ترحم و همراهی دشمنِ سرسختی همانند امریکا را برانگیخت؟

لذا لازم است به پرزیدنتِ یازدهم یادآور شد؛ ، شک نکن و یقین داشته باش، امریکا همچو سالهای 82-84؛ در زمان مقتضی شمشیر داموکلس خود را، از پشت در قلب نحیفت فرو می کند.

برچسب ها : چرا ذخایر آب سنگین ایران به کشور عمان منتقل شد؟ - سنگین ,ذخایر ,المللی , وج ,کشور , ت ,ایران برای ,برای رسیدن ,برای صادرات ,سنگین تولید
آیا پروژه حذف یارانه نقدی، تا انتخابات اسفند به تاخیر می افتاد؟

پس از جلوس به تختِ! ریاست؛ پرزیدنتِ یازدهم، فارغ از درستی و نادرستی اقداماتِ پایه ریزی شده در ت های نهم و دهم؛ ضمن اعلام تنفرِ عملی از قوانین مصوبِ هیئت ت در دوران زجر مردم! مسیر حذف تصمیمات یاد شده را دستور کار خویش قرار داد.

* یکی از موضوعاتی که مورد بی مهری ت قرار گرفت؛ پرداخت یارانه نقدی است. هرچند طی تبلیغات انتخابات 92؛ پرداخت یارانه نقدی را تکریم و قول ارایه سبد کالا در کنار یارانه نقدی را داد؛ با این همه، تمردان وی از روز رسیدن به قدرت، سر ناسازگاری گذارده و پرداخت یارانه را معضل اساسی ت معرفی نمودند. حتی در بهار 93، به توهمِ همراهی ملت، س رست های خانوار را م م به ثبت نام مجدد د؛ لکن برخلاف تصور، ش تِ سختی رقم خورد. ش تی که به رفراندم نه، به ت مبدل شد و 97 درصد شرکت کنندگان، مخالفت خویش با تصمیم در حذف یارانه را اعلام د.

* یکی از اعتراضات به ت نهم و دهم، عدم ارایه لایحه بودجه در وقت مقرر به مجلس بود. امری که طی سال 92 و هنگام ارایه لایحه بودجه 93 به مجلس، با هیاهوی عجیب همراه شد؛ رزمایشی که با شوی زام به قانون همراه بود. با این وجود تنها پس از گذشت دو سال، رئیس جمهور، همان رویکرد پیشینیان را سرلوحه کار قرار داد؛ و بدون توجه به اعتراضات مجلس، از ارایه لایحه بودجه خودداری نمود.

* هرچند دلایل متعددی برای تاخیر ت در ارایه لایحه بودجه می توان برشمرد؛ اما به نظر میرسد دیر کرد ت همچو بالا بردن نرخ دلار، حاوی پنهان کاری خاصی هم باشد. لذا، اگر ت تا زمان برگزاری انتخابات اسفند، اقدام به ارایه لایحه بودجه به مجلس نکند و یا بودجه چند دوازدهمی ارایه دهد؛ فارغ از نتیجه انتخابات، به یقین می توان گفت حذف یارانه نقدی، دستور کار اصلی ت در سال 95 است؛ اما به سبب عدم تاثیر منفی بر رایِ ک داهای متمایل به ت در انتخابات مجلس و خبرگان ی؛ تمایلی به آشکار شدن نظرش ندارد. چرا که اگر علاقه ت برای حذف یارانه نقدی بر ملا شود؛ ضربه ی سختی اینبار، بر نظریه ی تبدیل مجلس به ال ه ها وارد می شود.

پ.ن- ظاهرا مشاوران امنیتی اصلاح طلبِ رئیس جمهور؛ زمینه بهره برداری داخلی از جنگ روانی را، مناسبتر از بستر استفاده ی آن علیه دشمنان خارجی -همچو ت غاصب حجاز- می دانند!

برچسب ها : آیا پروژه حذف یارانه نقدی، تا انتخابات اسفند به تاخیر می افتاد؟ - ت ,یارانه ,ارایه , ,بودجه ,لایحه ,لایحه بودجه ,ارایه لایحه ,یارانه نقدی , ,پرداخت یارانه ,ارایه لایحه بودجه
پایانی بر شروع آنچه جوان خواندند!

امروز فارغ از هر گمانه زنی و هیاهو می توان "در حد ابت " به واکاوی پرونده ی پر حاشیه و جنجالی احزاب اصلاح طلب و خبرگزاری های زنجیره ای؛ در خصوص معرفی جوانی پرداخت، که وی را با عناوین پر طمطراقی همچو جوان همراه د.

بر اساس اطلاعیه شورای نگهبان؛ بجز سه گروه ذیل، همه ی داوطلبانی که برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان ثبت نام نموده اند، می بایست در آزمون ، پانزدهم دی ماه به منظور تعیین سطح علمی اجتهاد در قم شرکت می د. سه گروه استثنا شده عبارتند از، اعضای فعلی مجلس خبرگان؛ پذیرفته شدگان در آزمون های قبلی شورای نگهبان و نهایتا، شرکت کنندگان در آزمون پانزدهم شهریور امسال، فارغ از قبولی یا رد.

با این حال سید حسن مصطفوی علی رغم م م بودن به شرکت؛ به بهانه های مختلفی از شرکت در آزمون سر باز زد. از طرفی سخنگوی شورای نگهبان شائبه ی برگزاری آزمون اختصاصی برای افراد خاص را، در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبِ شبکه دو سیما تکذیب و تاکید کرد؛ با وجود ارسال پیام کوتاه برای داوطلبان، ملاک عملِ دعوت از شرکت کنندگان، فقط قرائت اطلاعیه های شورای نگهبان از صدا و سیما و درج آن در سایت شورای نگهبان می باشد؛ و اساسا هیچگونه دعوتنامه ای برای داوطلبان ارسال نشده است.

لذا با توجه به جمیع شرایط؛ سید حسن را می بایست جزو خط خوردگان از لیست خبرگان محسوب کرد. لکن سوال اساسی و تحلیل های اولیه در این خصوص به شرح ذیل است:

چرا سید حسن حاضر به شرکت در امتحان نشد؟

احتمال اول: سید حسن شرکت در امتحان را برای خود ر شان می دانست!

در خصوص مذمت احتمال یاد شده می توان گفت؛ چرا عالمی دینی به عنوان عملی مردم؛ خود را از لغزشی چنین فاحش مصون نمی دارد و کبر و غرور را سرلوحه رفتار خویش می کند؟

آیا وجود رذیله ای هویدا؛ نفی کننده احراز صلاحیتِ مجتهد؛ در جایگاه رفیع خبرگان ی نیست؟

احتمال دوم: اساسا سید حسن واجد شرایط اجتهاد نبوده! لذا جهت پرهیز از بر ملا شدنِ توصیفات خیالی نظیر مجتهد؛ علامه و ...؛ عطای شرکت در آزمون را به لقای آن بخشیده است!

در این صورت باید پرسید؛ آیا لباس (ص)، برازنده ی تنِ افرادی که دین و عناوین مقدس دینی را وسیله ی حصول امیال می کنند؛ هست؟

و در درجه دوم؛ آیا چنین شخصی صلاحیت هدایت مجموعه ای که قرار است، حافظ نام؛ یاد و آثار خوبی ها (ره) باشد را، دارا است؟

به هر نحو، دیروز روز بزرگی بود؛ روزی که ثابت شد؛ آنچه جوان می خواندند؛ حتی توان تحمل و لیاقتِ نقطه ی "خ" (ره) را هم ندارد؛ چه رسد به ...

برچسب ها : پایانی بر شروع آنچه جوان خواندند! - شرکت ,آزمون ,شورای , ,نگهبان ,احتمال ,شورای نگهبان , جوان ,آنچه
دستور به دفاع

شاید برخی دستور افزایش سرعت تولید انواع موشک به دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، توسط را؛ اقدامی انقل در راستای مقابله با تحرکات اخیر امریکا برآورد کنند؛ لکن با مرور سابقه اقدامات ت باید گفت؛ چنین تصوری اساسا اشتباه است.

ادامه ی روند اجرای بی چون و چرای و وج بیش از 11 تن ذخایر استراتژیک اورانیوم غنی شده (leu) از کشور، با وجود ادامه مسیر تحریم از سوی امریکا؛ در کنار اقدام مشترک و سوال برانگیز معاون خارجه ایران، حمید بعیدی نژاد؛ و امور خارجه امریکا "جان کری"؛ که هر دو با لفظی مشابه، وج ذخایر اورانیوم از ایران را، عملیاتی پیچیده و پیروزیی بزرگ معرفی نمودند؛ فشارهای متعددی را متوجه ت یازدهم و رئیس آن نمود.

اعتراض به تصویب قوانین جدید تحریمی در امریکا و نقض مکرر ؛ توسط جمعی از نمایندگان مجلس؛ رئیس مجلس؛ رئیس قوه قضائیه؛ رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس؛ دبیر شورای عالی امنیتی ملی و حتی معترض بودن هواداران ت و افرادی نظیر بهشتی پور که چشم بسته حرکات ت در اجرای را تایید می کنند؛ زنجیره ای از فشار روانی بر ت غربگرای تحمیل کرد.

فشار هایی از جنس یاد شده، در کنار اطلاعات دریافتی؛ ت رکود و عقب نشینیِ فریدون را به این جمعبندی رساند؛ در صورت عدم انجام حرکتی هرچند نمایشی؛ خطر غرّش شیر بیشه و توقف کامل متصور است. لذا به نظر میرسد مشاوران امنیتی ت؛ با طراحی نامه ی فریدون به حسین دهقان؛ در صدد کاهش فشار های داخلی بر آمدند.

به منظور فهم بهتر از نگرش ت به بخش دفاعی؛ مقایسه لوایح تقدیمی ت به مجلس برای سالهای 93 و 94 و قیاس آن با بودجه تقدیمی برای سال 92؛ بسیاری از مطالب را روشن می کند. افت 654 درصدی بودجه دفاعی سال 93 و 513 درصدی سال 94 در لوایح تقدیمی ت ثابت می کند، اساسا ت برای بخش دفاعی کشور ارزشی قایل نیست. لذا حرکت رئیس ت یازدهم و دستور به دفاع را نه تنها نمی توان حرکتی در راستای مقابله با تحریم های جدید امریکا ارزی کرد؛ بلکه می بایست عملی ایذایی در جهت کم فشار داخلی قلمداد نمود. زیرا انتظار آن بود و البته هست، اگر واقعاً قصد مقابله با تحریم های امریکا را دارد؛ می بایست به نسخه ی پیچیده شده توسط فرزانه انقلاب؛ در دستورات 9 گانه ی تایید مشروط عمل کرده؛ و خواستار توقف وج ذخایر استراتژیک مواد غنی شده –که البته از کشور خارج شد-؛ و یا روند پر قلب راکتور آب سنگین اراک با سیمان شود؛ نه انجام حرکت نمایشی و دستور تسریع در تولید موشک.

برچسب ها : دستور به دفاع - ت ,امریکا , ,رئیس ,فشار , , دفاع ,لوایح تقدیمی ,تقدیمی ت , , فریدون
انتخابات سید محمود علوی به سمت اطلاعات؛ و معمایی به نام کمیته ی 8 نفره بررسی صلاحیت ها

قبل از آغاز گفتار، نویسنده تاکید می کند؛ هدف از نوشتار ذیل زیر سوال بردن روند قانونی تایید صلاحیت از سوی و یا خدشه بر مجاهدات شبانه روزی کارمندان خدوم آن مجموعه نیست؛ بلکه ایراد به روند فعالیت و اعمال نظر افرادِ رد صلاحیت شده در روند تایید صلاحیت ها است.

فتنه 88 گلوگاهی بود که تمیز خالص از ناخالصی را برای ملت میسر ساخت؛ بزنگاهی که دشمنان جمهوریت را از دوستان تمیز داد. انی که در فتنه ی 88 همراه دشمن شدند؛ و یا به ندای أین عمار خویش پاسخ نگفتند، فتنه گر و ت فتنه لقب گرفتند. لذا بطور طبیعی صلاحیت عده ای که حق ملت را در جریان فتنه 88 نا دیده انگاشتند؛ در مقاطع انتخابات، از سوی شورای نگهبان رد شد. یکی از مراحل تصفیه؛ انتخابات نهمین دوره مجلس شورای ی در سال 1390 و البته میان دوره ای در سال 1392 بود.

دو انتخاباتی که اطلاعاتِ ت در آنها به دلیل «عدم زام عملی به و نظام» رد صلاحیت شد؛ لکن علوی رد صلاحیت خود را حاصل پرونده سازی دانست! با این حال انتخاب به ریاست یازدهمین ت، مسیر جدید و البته همواری پیش روی علوی قرار داد. انتخ که می توان آن را پر حاشیه ترین انتصاب ت یازدهم، با مهر تایید مجلسی که راس هرم آن، بزرگترین متهم سکوت فتنه 88 قرار داشت؛ خواند.

فارغ از اتخاذ مواضع غیر مرتبط و سخنرانی های غیر کاری پس از انتصاب علوی به مسند وزارت، -سخنرانی هایی که تا چندین ماه پر حاشیه تر از فعالیت اطلاعاتی وی بود-؛ اولین حضور اطلاعات در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جهت توضیح در خصوص دیدار هیئت اروپایی با فتنه گران؛ نشان داد، ی که بیش از هر شخص دیگر می بایست مقید به موازین اطلاعاتی باشد؛ جایگاه فعالیت خود را با روابط عمومی رو مه های زنجیره ای اشتباه گرفته است.

همراه بردن خبرنگار رو مه پر حاشیه ی قانون، به منظور انعکاس مواضع بعضا بکلی سریِ مطرح شده در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس؛ عدم اطلاع معاونین اطلاعات از هویت فرد همراه ؛ و در گیری با نمایندگان بخاطر عدم معرفی خبرنگار؛ شا اری است که تنها از سید محمود علوی اطلاعات ت ساخته است.

اما علوی حاشیه سازی خود را به همین نقطه معطوف نکرد؛ انتصاب سخن غیر واقعی به انقلاب در جریان مذاکرات هسته ای و ع جلوس وی در کنار خاتمی، که آبان ماه سال جاری توسط کرباسچی رسانه ای شد، از دیگر حواشی علوی بود. با آنکه اطلاعات حضور در کنار خاتمی فتنه گر و خوش و بش با وی را اتفاقی! دانست؛ لکن نمی توان از کنار بی مبالاتی یاد شده، که در واقع مهر تایید دیگری بر غیر حرفه ای بودن ؛ و عدم همخوانی وی با امور اطلاعاتی بود؛ به سادگی گذشت.

اما یکی از اصلی ترین حواشی اطلاعات؛ که کمتر مورد نقد و واکاوی قرار گرفته است؛ تشکیل شورای 8 نفره به منظور تایید صلاحیت ها در است. وی معتقد است: "رد صلاحیت ها از ح فردی خارج شده و یک سلسله ای را برای این منظور در نظر گرفتیم، به طوری که کارشناس مربوطه پس از انجام وظایف محوله اش باید نظر خود را به مدیریت و مدیر مربوطه هم ارائه کند که پس از انجام اقدامات لازم نظرش را به مسئول بالادستی اعلام می کند تا در نهایت تصمیم قطعی برای تایید یا ردصلاحیت فرد مورد نظر گرفته شود.

ما در بررسی صلاحیت ها تاکید کرده ایم که فقط به گزارش ها اکتفا نشود، زیرا امکان دارد این گزارش ها با کم و کاستی تهیه شده باشد و یا نظرات شخصی در آن اعمال شده باشد، بنابراین در بررسی صلاحیت ها از فرد مورد نظر دعوت خواهیم کرد و مواردی که در گزارش وی مطرح شده باشد را به اطلاع او می رسانیم تا آن فرد بتواند از خودش دفاع کند."

علوی بر مبنای همان تصور غیر اطلاعاتی و البته متهم پرسنل خدوم به اعمال نظر شخصی طی بررسی صلاحیت افراد و تقلیل جایگاه به بنگاه خبری؛ گمان می برد، رد صلاحیت در تابع میل و نظر اشخاص است؛ و می توان با همفکری! تبعات آن را به حداقل رساند. این در حالی است که از تعاریف کاری مشخصی پیروی می کند، که همانند معادلات ریاضی، از روشی منطقی، به منظور معرفی خصوصیات افراد سلب کننده امنیت ملی برخوردار است. و طبیعتاً در این معادله، نمی توان از درون ضرب 2×2 با برگزاری جلسات 8 نفره پاسخ 5 را است اج کرد.

علوی فراموش کرده! تعیین صلاحیت افراد، نه بر اساس حدس و گمان؛ بلکه بر اساس اطلاعات موثق در پرونده ی موجود افراد نزد ، صورت می گیرد؛ سوابقی که نه بصورت دفعی؛ بلکه از رصد چندین ساله ی افراد جمع آوری شده؛ زحماتی که نه بر اساس میل و نظر شخصی واحد، بلکه از رصد؛ استفاده از ابزار خاص اطلاعاتی نظیر تعقیب و یا شنود؛ تحلیل و خلاصه بررسی، توسط تعداد متنابهی از سربازان جان بر کف و گمنام زمان عج گرد آوری شده است. کوشش هایی که نهایتا در قالب های مشخص، به تعریف افراد در چارچوب جاسوس، منافق، معاند و یا هر اتهام امنیتی دیگر می پردازد.

حال چگونه محترم قصد دارد با نادیده گرفتن اصول کاری و فرمول بدون خدشه ی 2×2؛ و البته تنگنای محدودیت وقت در فرآیند تعیین صلاحیت، که با استراتژی ثبت نام حداکثری معاندان نظام به اوج رسیده؛ را با حاشیه ای مضاعف درگیر و وقت ارزشمند پرسنل آن مجموعه را درگیر امری باطل کند؟

آیا می شود با نظر کمیته ای 8 نفره؛ سابقه، آرا و عقاید شخصی که سالها تحت نظر بوده را تغییر داد؟

و آیا نباید اساسا به ماهیت وجودی چنین کمیسیونی شک کرد؟

برچسب ها : انتخابات سید محمود علوی به سمت اطلاعات؛ و معمایی به نام کمیته ی 8 نفره بررسی صلاحیت ها - اطلاعات ,صلاحیت ,وزارت ,علوی , ,فتنه , , اطلاعات ,تایید صلاحیت ,بررسی صلاحیت ,بررسی صلاحیت
دلمان هوای غرّش حیدریت را کرده؛ آقا جان

آقا جان؛ دلمان لک زده برای عتاب حیدریت؛

شغالان، بیشه را جولانگاه کرده اند؛

از هر سو میلشان هست؛ می تازند؛

زهی خیال باطل، اما؛

هر که نداند، تصورِ تکرار صفین را می کند؛

قرآن سرِ نیزه ی «جان اف کری» را؛ آیت خدا می خوانند؛

ذلت را در پیشگاه ایشان، حد یقفی نیست؛

مانده ام چرا کاپیتولاسیون را بدون اشکال نمی شمارند؛

و امان از سکوت مجلسِ علی؛

چقدر گفتند؛ به حامیان فتنه و تینِ آن بی اعتماد باشید؛

غیر اهل بصیرت؛ گوشی بد ار نشد؛

امروز تنها؛

غرّش شیر؛

بیشه را از لوث شغالان پاک می کند؛

چقدر دلمان هوای غرّشِ حیدریت را کرده؛

آقا جان.

برچسب ها : دلمان هوای غرّش حیدریت را کرده؛ آقا جان - دلمان ,دلمان هوای
قرآنِ سر نیزه ی جان کری

برخی اوقات؛ ماله کشی و ماست مالی تیم مذاکره کننده؛ و البته مصوب و مسبب 14 سال تحریم ملت غیور ایران؛ جناب ؛ چنان شدت می یابد، گویی امریکا هستند در ت ایران! بحث را از نفوذ هم گذرانده اند؛ این مهره های امریکایی. واقعاً انسان درمانده می شود؛ اینان خود را به نفهمیدن می زنند، یا اساسا شعور ملت را نادیده می انگارند؟

بر پایه نظریه "گوب " -رئیس دستگاه تبلیغاتی آلمان نازی: "دروغ هر چه بزرگتر باشد باور آن راحت تر است"- دروغِ بزرگِ "هسته ای، عامل تحریم است" را گفتند و با دروغ بزرگترِ چرخش همزمان چرخ زندگی مردم و سانتریفیوژ؛ ورز¹ ش دادند؛ تا بر مسند ت یازدهم تکیه زنند.

حرفی نیست؛ لکن امروز گوب هم با تعجب نظاره گر استراتژی قطار بی انتهای دروغِ ت یازدهم است؛ برطرف 100 روزه مشکلات اقتصادی؛ کاهش نرخ دلار؛ ش ته شدن سد تحریم؛ هیچ از عمل به قانون نباید دلخور شود!؛ عبور از رکود –مشخص نیست منظور عبور از رو کود است (چه حیوانی و چه شیمیایی)، یا عبور از رکود-؛ حل مشکل آب خوردن با رفع تحریم؛ آلودگی ریفرمت (بنزین) پتروشیمی؛ کاهش نقدینگی؛ بسته محرک اقتصادی که تنها شامل حال خودرو سازان می شود و ازدواج، مشکل اصلی جوانان را نادیده می گیرد؛ 100 میلیون دلار ضرر بابت هر روز تاخیر در اجرای ؛ در این ت پسر و پسر نداریم؛ و هزاران موضع غیر واقعی، ولی خوش آب و رنگ، بخش کوچکی از وعده های غیر محقَق و البته غیر عملی ت است.

اگر بدن لرزان گوب از درون قبر، توان سخن با حسن فریدون را داشت، قطعا لازمه ی خلط ذره ای واقعیت، با انبوه دروغ را، به وی یادآور می شد!

عشق ؛ برقراری رابطه با کدخدا؛ و البته امید به گشایش تحریم، قبل از انتخابات اسفند؛ چنان کور و کر شان کرده؛ که نامه بی ارزش خارجه امریکا را؛ همانند برگِ های قرآنِ بر نیزه ی جنگ صفین می بینند.

قانون صادرهِ در کنگره و امضای اوباما ذیل آن را نادیده می انگارند و دل به وعده سراب ش می بندند.

چرا؟

از آنچه عدم تبلور نتایج ملموسِ کاهش تحریم، قبل از انتخابات اسفند می خوانند؛ واهمه دارند.

می ترسند به قول خودشان؛ تحریم هایی که ش ته شدن سد ش را، دو سال قبل و با آب و تاب بر طبل کوبیدند؛ بازهم پا بر جا بماند؛ و در این انتخابات –که از دید تی ها بسیار حیاتی است-؛ ال ه ها توان ورود به مجلس شورای ی و خبرگان ی را نیابند.

جالب آنکه حتی سلامتی دانش آموزانِ معصوم را، وجه المصالحه قرار داده و در آلوده ترین روز هفته، و تنها به بهانه استقبال از رئیس ت در شهر ری؛ مدارس شهر تهران را دایر می کنند.

¹ ورز دادن: عمل آوردن؛ پیاپی کاری را انجام دادن؛ ممارست

برچسب ها : قرآنِ سر نیزه ی جان کری - ت ,کاهش ,عبور ,دروغ ,انتخابات ,گوب , ت یازدهم
عبارت خنده داری بنام؛ ظریف، و تهدید cia

عملکرد جوادِ "جان"؛ کری! و رویکرد غربگرایانه ی او بر ی پوشیده نیست. تقدیم دو دستی و تعطیلی کامل صنعت هسته ای با شعار رفع تحریم؛ و عدم رفع، در کنار مضاعف شدن تحریم های جدید؛ شاه کلید دیپلماسی خنده، مماشات و عقب نشینی وی می باشد.

در طول دو سال و وزارت "جانِ" جواد؛ بجز نیش های تا بنا گوش باز؛ و زانو زدن مقابل اُمَرا، پاسخ در خور شانی از وی ندیده ایم. لکن هر از گاه، منابع غربی اخباری هدف دار، در راستای قاطعیت مسئول دیپلماسی ایران منتشر می کنند. اخباری که در شبکه های اجتماعی، به عنوان نقطه برتری ظریف؛ دیپلماسی؛ و قلع و قمع دشمن مطرح می شود. لکن هدف اصلی آن تنزل سطح دیپلماسی کجدار و مریضِ ت یازدهم است.

بر همین مبنا فارین پالیسی ضمن انتشار خبر مذاکرات صلح ژنوِ ؛ از ع العمل شدید! ظریف مقابل درخواستِ قرار دادن نام پاسداران در لیست گروههای تروریستی خبر داد: "اختلاف نظر آنقدر بالا گرفت که مذاکرات به چیزی شبیه نزاع دیپلماتیک تبدیل شد."

در این خصوص باید گفت؛ آرزوی هر ایرانی غیرتمند، داشتن خارجه ای برخوردار از عزت نفس، قاطعیت، بیان پاسخ به هنگام و درخور؛ به حریف است. لکن چنین خصوصیاتی در تضاد کامل با گروه خونی ظریفِ "جان" است. ضمن اینکه قبول این نظر، از شخصی که بنیان دفاعی ایران را توسط یک بمب امریکایی، نابود شده فرض می کند؛ اساسا پذیرفتنی نیست.

عصبانیت خارجه ی ت تدبیر و امید را، تنها هنگام حضور در مجلس شورای ی و کمیسیون های آن می توان دید.

اما جالب ترین؛ و البته خنده دار ترین نکته، نوع تهدید جوادِ "جان" است. فارین پالیسی می گوید: "محمد جواد ظریف دیپلمات ارشد ایران تهدید کرد، اگر پاسداران انقلاب ایران تروریست اعلام شود، برای تروریستی اعلام شدن سازمان cia فشار می آورد"!!!

ابتدا یادآور می شود؛ ارزش تهدید، به اعتبار آن نزد حریف است، به عبارتی اگر طرف مقابل تهدید را غیر عملی برآورد کند، نه تنها لفظ بکار برده شده مفهومِ تهدید را ندارد؛ بلکه ملعبه دست حریف جهت تحقیر شما خواهد شد.

بر فرض صحت خبر؛ گویا ظریفِ "جان" کری فراموش کرده، حتی توان فشار به ت امریکا در راستای وتوی مصوبه "محدودیت سفر شهروندان کشور دوست امریکا به ایران" را ندارد. حال با چه پشتوانه ای ادعایی چنین مضحک طرح می کند؟

اگر حمل را بر وجود چنین توانایی در دستگاه دیپلماسی تدبیر قرار دهیم؛ خوشحال خواهیم شد به سوالات ساده و پیش پا افتاده ذیل پاسخ دهد. ضمن اینکه قطعا مقصود از بکار بردن لفظ فشار، تنها اعلام جرم علیه cia و انتشار بیانیه در مجامع عمومی نیست.

قاعدتا برای فشار بر cia و قرار دادن نام آن در گروه های تروریستی مقدماتی لازم است. بطور مثال در بخش تحریم مالی cia؛ آقای : آیا از شماره حساب های سازمان امنیت مرکزی امریکا مطلع هستید؟

آیا می توانید حساب های مذکور را مسدود و از تبادل اسناد آن جلو گیری کنید؟

آیا کشور های دیگر، ضمن تبعیت از رای شما؛ جلوی انجام تراکنش حساب ها را می گیرند؟

و یا حداقل ایجاد مانع خواهند کرد؟

نیازی به ادامه نیست؛ چرا که توخالی بودن تهدید، از هم اکنون هویدا است.

متاسفانه باید گفت؛ وجه مشترک و تشابه هر دو خبر فعلی و ادعای پرخاش ظریف به موگرینی، -در جریان مذاکرات -؛ عبارتند از؛

پرخاش ظریف پشت درب های بسته

و منبع خبرِ یگانه ی غربی.

جا دارد وزارت خارجه بجای سکوت و تنزل حیثیت دیپلماسی کشور در قبال اخبار سطح پایینی که تنها برای قهرمان پروری پوشالی در شبکه های اجتماعی کاربرد دارد؛ دست به کار شده و با انتشار صوت، تصویر و یا حداقل مفاد گفتگو، از کیان مسئول دیپلماسی خود دفاع کند.

برچسب ها : عبارت خنده داری بنام؛ ظریف، و تهدید cia - دیپلماسی ,ظریف ,تهدید , ,فشار ,اعلام , خارجه ,باید گفت؛ , پاسداران ,فارین پالیسی ,مسئول دیپلماسی
به لطف ت ؛ ایران از npt خارج شد!

برگ دیگری از هنر دیپلماسی ت یازدهم رقم خورد؛ و علی رغم قول عادی سازی پرونده هسته ای ایران تنها از طریق شفافیت و بدون تعلیق؛ همانطور که از سیاق متمایل به غربِ رئیس جمهور انتظار می رفت، علاوه بر عقب نشینی مقابل دشمن؛ دستورات فرزانه انقلاب نیز نا دیده گرفته و بارها خطوط قرمز ترسیمیِ ایشان زیر پا گذارده شد.

اما یکی از عجایب روزگار، قبول وج از پیمان npt به شیوه و روش رئیس شورای عالی امنیت ملیِ ت اصلاحات است. پیشنویس قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، نه تنها پرونده pmd یا همان ابعاد احتمالی نظامی هسته ای ایران را نبست؛ بلکه رسما آن را به ابعاد نظامی تبدیل؛ و مهر تاییدی بر گزارش مغرضانه مدیرکل آژانس زد؛ ضمن اینکه صراحتا عضویت ایران در npt را نادیده گرفت و چارچوبه ای خاصِ ایران ی ایجاد کرد.

پیشنویس قطعنامه شورای حکام بار دیگر مشخص کرد؛ تقید به خطوط قرمز ی توسط ت ، دروغی بیش نیست و این ت علی رغم بیان حرف های قشنگ؛ هیچ اعتقاد و زامی به دستورات ی ندارد و تنها در پی ظاهر سازی است؛ امری که در دوران سیاه اصلاحات نیز مسبوق به سابقه بود؛ و رئیس شورای عالی امنیت ملی وقت، دستورات مکتوب حکیم انقلاب برای ش تن پلمب مراکز هسته ای را نادیده گرفت.

در بند 13 پیشنویس شورای حکام که با مشارکت مذاکره کنندگان ت یازدهم تدوین شده، آمده است؛ "تصمیم می گیرد بلافاصله پس از وصول گزارش مدیرکل ... دیگر به اجرای موافقتنامه پادمان npt و مفاد ذی ربط قطعنامه های شورای امنیت در ایران نخواهد پرداخت و من بعد به یک دستور کار مستقل راجع به اجرای و راستی آزمایی و نظارت در ایران در پرتو قطعنامه 2231 (2015) شورای امنیت سازمان ملل خواهد پرداخت.

خواستار #محاکمه_مصوبین_pmd هستیم.

 • راستی؛ در شب وفات هشتمین اختر تابناک ت و ولایت؛ در جوار بارگاه شریف این همام؛ دعاگویتان هستم.
برچسب ها : به لطف ت ؛ ایران از npt خارج شد! - شورای , ت ,قطعنامه ,امنیت ,حکام ,دستورات ,شورای حکام ,قطعنامه شورای ,نادیده گرفت ,شورای امنیت ,پیشنویس قطعنامه ,پیشنویس قطعنامه شورای
دروغی به نام عدم استفاده از pmd در گزارش آژانس

سید عباس عراقچی تنها دقایقی پس از ارایه گزارش مغرضانه آژانس بین المللی انرژی اتمی بر صفحه سیمای ظاهر؛ و گزارش آمانو را گزارشی سفید خواند!

اما یکی از استدلال های جالب عراقچی به منظور سفید جلوه دادن گزارش، چنگ زدن به منطق اشتباهِ عدم استفاده آمانو از لفظ pmd (ابعاد احتمالی نظامی possible military dimensions) در اسناد اخیر آژانس است. وی عقیده دارد پافشاری دیپلمات های ت تدبیر، آژانس را ناگزیر به عدم استفاده از واژه pmd نمود. و آژانس بجای pmd از واژه ppi (مسایل گذشته و حال past and present outstanding issues) استفاده کرد.

هرچند آژانس در گزارش اخیر خود مجموعا 10 بار از واژه past and present outstanding issues یا همان «مسایل گذشته و حال» استفاده می کند؛ لکن 7 بار لفظ possible military dimensions یا همان «ابعاد احتمالی نظامی» را هم به کار می برد.

لذا با وجودی که آژانس در تیتر و برخی نقاط دیگر، از واژه مسایل گذشته و حال استفاده می کند -البته قابل تحسین است-؛ لکن برخلاف گفته سید عباس عراقچی که معتقد است همانطور که ما خواسته بودیم آژانس از لفظ pmd استفاده نکرده و به آژانس اجازه ندادیم در اسناد اخیر از لفظ pmd استفاده کند؛ آمانو در موارد متعددی عبارت ابعاد احتمالی نظامی را در گزارش اخیر بکار برده است.

یادآور می شود رسانه های زنجیره ای و وابسته به ت بدون مراجعه به متن گزارش آژانس، طوطی وار گفتار عباس عراقچی را منع و تحلیل های فراوانی بر آن نوشتند.

برچسب ها : دروغی به نام عدم استفاده از pmd در گزارش آژانس - آژانس ,استفاده ,گزارش ,واژه ,اخیر ,عراقچی ,عباس عراقچی ,present outstanding ,outstanding issues ,گزارش اخیر ,مسایل گذشته ,present outstanding issues ,possible military dimensions ,ابعاد اح
ظریف در کدامین زمین بازی می کند؟

عبداللهیان معاون آسیا و افریقای وزارت خارجه که به صورت مستقیم در خصوص نشست وین 2 راجع به ؛ با صدا و سیما سخن می گفت، عنوان کرد: "ج زمان بندی در مورد روند آینده به یک دستاورد دیگری که براساس پیشنهاد آقای ظریف بود گره خورد و آن موضوع مهم آتش بس در و مبارزه با تروریسم بود که براساس این موضوع چنانچه آتش بس در طی شش ماه در این کشور محقق شود بحث روند در که در نهایت منجر به تصمیم گیری از سوی مردم برای آینده این کشور می شود در یک پروسه زمانی 18 ماهه صورت می گیرد."

مشخص نیست؛ زمانی که رایزنی بی بدیلِ نیروی قدس و تلاش بی وقفه بی ادعای نظام، قاسم سلیمانی در جهت به میدان آوردن روسیه و ی ره تکلیف ، النصره و دیگر تروریست های مستقر در صورت گرفته؛ و نیروی هوایی پوتین به عنوان بازوی قدرتمند، در خدمت مردم ، پاسداران و حزب الله قرار گرفته است؛ آیا سخن گفتن از آتش بس، مفهوم دیگری به غیر از یدن زمان و فرصت بازی برای تروریست ها دارد؟

به راستی تقاضای توقف کشتار تروریست های وحشی و دیگر گروههای معارض سوری؛ بازی در زمین حریف و بیان خواسته غرب، از زبان دیپلمات های ایرانی نیست؟

برچسب ها : ظریف در کدامین زمین بازی می کند؟ - ,تروریست ,صورت
تدبیر فرزانه انقلاب؛ و بازی دو سر بردِ pmd

هر چند منتقدان توافق هسته ای همچون موافقان ، عقیده ای به بستن پرونده pmd یا همان ابعاد احتمالی نظامی توسط آژانس نداشته و ندارند؛ لکن ت و تیم مذاکره کننده همانند دیگر موضوعات، ارزشی برای دلواپسی ها قایل نشد؛ و دست بر قضا، مجلسِ لاریجانی نیز، نه تنها از د جمعی کمیسیون استفاده نکرد، بلکه به نوعی ضمن برطرف موانع قانونی، ت را م م به اجرای بی چون و چرای توافق کرد؛ به تعبیر صریح تر؛ با دستانی قدرتمند، ت چشم بسته را به سوی اجرای ، هُل داد!

با این همه؛ فرزانه و حکیم انقلاب، به تاسی از سلوک ِ عظیم الشأن و ائمه هدی؛ ضمن باز گذاردن مسیر اجرای نظر ت و مجلس؛ ا اماتی را جهت تبدیل تهدیدِ به فرصت؛ پیش پای مجریان نهاد. در شرط سوم ایشان آمده: "اقدامات مربوط به آنچه در دو بند بعدی آمده است [نوسازی راکتور اراک و معامله اورانیوم غنی شده]، تنها هنگامی آغاز خواهد شد که آژانس، پایان پرونده ی موضوعات حال و گذشته (pmd) را اعلام نماید."

تدبر در تنظیم شرط مذکور؛ اوج هوشمندی و ذکاوت ولی امر را هویدا می کند؛ زیرا دشمنی که در عین نیاز به توافق، نشان داده بالقوه، قصدی برای مختومه پرونده pmd ندارد، در دو راهی بستن پرونده ابعاد احتمالی نظامی و یا ادامه گرفتار می شود.

نتیجه طبیعی چنین رویکردی از دو حال خارج نیست. اگر غرب تن به مختومه پرونده pmd دهد، پیروزی بزرگی که دیپلمات های قهار ت یازدهم توان ب آن را نداشته و تنها دل به امیدواری حل آن بسته بودند؛ نصیب ایران ی خواهد شد؛ و یا در صورت تخطی؛ بد عهدی امریکا و بهانه بودن موضوعی بنام هسته ای -که دشمن قصدی برای پایان آن ندارد-، دوباره آشکار می گردد. لذا طبیعی است که رویت بیش از پیش نیت دشمن برای انی که خود را به خواب زده اند؛ و توقف اجرای ، قبل از نابودی داشته های نظام؛ ب پیروزی مضاعفی خواهد بود.

شرطی که هر دو سر آن؛ پیروزی برای ایران ی است.

برچسب ها : تدبیر فرزانه انقلاب؛ و بازی دو سر بردِ pmd - پرونده , ت ,اجرای ,پیروزی , , ، ,قصدی برای ,مختومه پرونده ,ایران ی , فرزانه ,اجرای ، ,ابعاد احتمالی نظامی
اشتباه استراتژیک ت در برخورد با گزارش آمانو

بر خلاف خوشبینی های مفرط ت یازدهم، شواهد و قراین نشان از گزارش ناصواب و دو پهلوی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص پرونده واهی pmd، یا همان ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ایران دارد -که البته بر مبنای استدلال منتقدان، دور از انتظار نبود- لیکن آنچه باعث تامل است، نوع برخورد اعضای هیئت مذاکره کننده با مصاحبه آمانو می باشد.

مدیرکل آژانس در آ ین اظهار نظر رسمی خود اعلام کرد: "گزارش وی به نتیجه قطعی درباره موضوع فعالیتهای هسته ای گذشته ایران نخواهد رسید؛ این موضوعی نیست که بتوان آن را با بله یا خیر پاسخ داد".

هرچند اعضای هیئت در انتقال پیام دقیق و صحیحِ "یا یا pmd" به حریف، یکپارچه عمل نمودند؛ اما عقب نشینی مقابل سخنان آمانو را می توان به عنوان نقطه منفی و روزنه گزیده شدن نظام در آینده تلقی کرد. در این راستا کلید واژه "آمانو تصمیم گیرنده نیست، بلکه شورای حکام باید پرونده ابعاد احتمالی نظامی ایران را مختومه کند"، نُقل کلام اعضای مذاکره کننده گشته؛ حال آنکه اگر مبنی را، صحت گفتار هیئت مذاکره کننده قرار دهیم و به واقع، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در جلسه آتی خود پرونده pmd را ببندد؛ لکن نمی توان از کنار گزارش مدیرکل به عنوان نقطه مبهم و دو پهلو که در حافظه ی آژانس به عنوان سند ثبت می شود، به راحتی گذشت؛ چرا که این گزارش بطور حتم و یقین می تواند در آینده به عنوان مستمسکی مورد سوءاستفاده دشمنان قرار گیرد.

لذا کوتاهی و عدم ع العمل مناسب در برابر گزارش دو پهلوی آمانو، مفهومی جز باز گذاردن راه دشمن به منظور بهانه جویی در آینده ندارد؛ و لازم است ت یازدهم همانند موضع "یا یا pmd"، برخوردی یکپارچه و مستحکم در برابر آن اتخاذ کند.

برچسب ها : اشتباه استراتژیک ت در برخورد با گزارش آمانو - گزارش ,آمانو ,آژانس ,کننده ,آینده ,مذاکره ,مذاکره کننده ,هیئت مذاکره ,عنوان نقطه ,شورای حکام ,اعضای هیئت ,هیئت مذاکره کننده ,ابعاد احتمالی نظامی
توجیه ناکارآمدی گزارش آمانو از سوی ت

گزارش ارزی نهایی آمانو در خصوص ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران (pmd) بالا ه صادر شد و همچنان که انتظار میرفت؛ مدیرکل آژانس پرونده گذشته ایران را در هاله ای از ابهام نگاه داشت. اما توجیه ناصواب مذاکره کننده ارشد ایران و مسئول اجرای دقیقا پس از صدور، به منظور مثبت جلوه دادن و تخطئه نقاط کلیدیِ منفی آن آغاز شد.

در بند 87 گزارش آمانو آمده: "ارزی آژانس این است که قبل از پایان سال 2003 طیفی از فعالیتهای مرتبط با ساخت ابزار انفجاری در ایران به صورت تلاشهای هماهنگ انجام شده است، و برخی از فعالیتها قبل از سال 2003 انجام شده اند. ارزی آژانس این است که این فعالیتها، از سطح مطالعات امکان سنجی و علمی، و ب برخی صلاحیت ها و توانمندیهای فنی مرتبط بالاتر نرفته اند. آژانس هیچ شواهد موثقی درباره فعالیتهای در ارتباط با ساخت بمب انفجاری هسته ای بعد از سال 2009 در اختیار ندارد."

عراقچی به محض صدور گزارش گفت "شاید تنها نکته قابل تامل در گزارش آژانس همین اشاره به مطالعه در رابطه با برخی فناوری های دو منظوره باشد. مهم این است که مواد هسته ای به سمت مقاصد غیر صلح آمیز منحرف نشوند و در واقع وظیفه اصلی آژانس نیز تایید عدم انحراف است."

اما عراقچی نمی گوید که ایران م ن سالهای 2001 تا 2003 که مورد ادعای آژانس است؛ اساسا به چرخه کامل سوخت دست پیدا نکرده بود؛ لذا کلیه فعالیت ایران تنها بر مبنای مطالعه بوده و اساسا چیزی به نام انحراف در مواد هسته ای معنا نداشته و وجود خارجی ندارد.

حال باید منتظر موج جدید و توجیه کورکورانه گزارش آمانو به منظور نادیده گرفتن و عبور از مرحله pmd توسط ت تدبیر بود؛ توجیهی که اگر جدی گرفته نشود؛ یگانه نکته مثبت موجودِ را، به عنوان شمشیری برنده علیه ایران در آستین غرب، نگاه می دارد.

برچسب ها : توجیه ناکارآمدی گزارش آمانو از سوی ت - آژانس ,گزارش ,هسته ,آمانو ,توجیه ,ارزی ,گزارش آمانو ,مواد هسته ,ارزی آژانس
اگر گزارش pmd مثبت است؛ پس چرا مصوبین آن را محاکمه نمی کنید؟

اگر سید عباس عراقچی به عنوان عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای، معاون خارجه و ایران در اجرای ؛ گزارش آمانو در خصوص ابعاد نظامی احتمالی پرونده هسته ای ایران را به عنوان گزارشی متعادل و دارای جمعبندی مثبت می داند؛ طبیعیتا ت نیز با وی هم عقیده است.

اما سوال اصلی این است که؛ در صورت صحیح بودن گزارش، کدامیک از مسئولین وقت به علت عدم رعایت موازین جهانی، و ملاک های بین المللی باعث بروز چالش 13 ساله ایران و آژانس شدند. فراموش نکنیم که چالش مذکور ضررهای هنگفتی به ت و ملت ایران تحمیل کرد. لذا طبیعی است که ت یازدهم با مسئولین هسته ای قبل از سال 2003 میلادی -مطابق با 1383 شمسی- که آژانس مدعی است، فعالیتهای هسته ای نظامی در آن مقطع زمانی صورت داده اند، برخورد و ایشان را ضمن محاکمه به دادگاه بین المللی معرفی کند.

انی که با ید سانتریفیوژ های آلوده، ایران را در مظان اتهام غنی سازی 90 درصد قرار داده اند؛ و یا با مدیریت اشتباه در سالهای مذکور؛ حاضر به قبول مسئولیت عملکرد خویش نزد ملت و مجامع بین المللی نشدند؛ هم اکنون باید تاوان مضاعفی پرداخت کنند.

اگر گزارش را قبول دارید؛ مطالبه ملت، محاکمه علنی مقصران است.

برچسب ها : اگر گزارش pmd مثبت است؛ پس چرا مصوبین آن را محاکمه نمی کنید؟ - هسته ,المللی ,گزارش , ت
بزک امریکا؛ تا چه وقت؟

 و ما ادراک ال !


در روز استکبار ستیزی؛ و روز شایسته دیده شد؛ که خطای بزک کنندگان امریکا؛ و آنچه سراب رفع تحریم می پندارند را؛ با تکرار تصویر گرافیکی یادآور شوم.
امید است آنان که راه نفوذ دشمن را به بهانه رفع تحریم فراهم می آوررند و با ایجاد هلوکاست هسته ای؛ سعی در مخفی نگاه داشتن نیت واقعی خود دارند، که همانا برقراری رابطه با امریکا است؛ از خواب غفلت بیدار شوند.
هرچند؛
ی که خود را به خواب زده؛ دیر نیست که با لگد دشمن بیدار شود.

برای دریافت تصویر در ابعاد واقعی اینجا کلیک فرمایید.

برچسب ها : بزک امریکا؛ تا چه وقت؟ - امریکا
چرا ی، با تاخیر پاسخ رئیس جمهور را دادند؟

مداقه در چرایی تاخیرِ صدور مجوز مشروطِ اجرای ، توسط فرزانه انقلاب نشان می دهد، چنین تاخیری از دو بعد خارجی و داخلی قابل ارزی است.

ناخدای انقلاب در مواقع مختلف، به تعیین تکلیف غرب خصوصا امریکا؛ و مشخص اولتیماتومِ زمانی در راستای فشار به تیم ایرانی اعتراض د. هرچند تیم مذاکره کننده در موارد نادری به رهنمود ایشان عمل نمود؛ لکن خلا حضور در مذاکره دو جانبه -ایران و 1+5- طی قطعنامه 2231 موجب شد، امریکا تماما نکات باب میل خویش را به ایران دیکته کند. از این رو در بعد خارجی می توان گفت؛ ی با وجود تقید کلی به تعهدات تیم مذاکره کننده در فرایند توافق ؛ مخالفت عملی خود با قطعنامه یکطرفه شورای امنیت را با تاخیری 3 روزه در صدور مجوز مشروط، نشان دادند. به عبارتی، صدور مجوزی که ایران می بایست بر اساس قطعنامه شورای امنیت، حداکثر تا 26 مهر صادر می کرد؛ در تاریخ بیست و نهم انجام شد.

البته باید پاسخ دهد که چگونه ت، با وجود عدم امضای ی ذیل مصوبه شورای عالی امنیت ملی، موافقت قوه مجریه با شروع را به اطلاع شورای امنیت سازمان ملل، اعضای 1+5 و آژانس بین المللی انرژی اتمی رساند؛ و طبیعتاً تا آن زمان، عمل ت به عنوان یکی دیگر از نکات منفی و تخطی از قانون، در حافظه تاریخی ملت ثبت می گردد. لکن مخالفت ی با تعیین تکلیف شورای امنیت نشان داد؛ مسیر تقابل با زورگویی علی رغم کوتاهی های ت، کما فی السابق ادامه دارد.

اما تاخیر انقلاب در ارسال پاسخ به رئیس جمهور، از نگاه داخلی به دو بخش تقسیم می گردد. الف- تاخیر 72 روزه؛ ب- تاخیر 4 روزه (کوتاه مدت)

همانطور که در پاسخ حضرت آقا مشخص است؛ ایشان نامه ی 19/05/94 شورای عالی امنیت ملی را علی رغم اصرار نابجای ت، بر حذف مجلس از روند تصمیم سازی کشور، تا زمان اعلام نظر نمایندگان بدون پاسخ گذاردند. بر این اساس « زام به قانون» و «جلوگیری از سوق کشور به سوی دیکتاتوری» را دلایل چنین رویکرد ی می توان دانست.

لکن تاخیر کوتاه مدت علاوه بر بعد خارجی، از منظر داخلی نیز حایز اهمیت است. هرچند ت مدعی رعایت تمام و کمال خطوط قرمز و دستی به فتح الفتوح و یا بزرگترین توافق تاریخ ایران می باشد؛ لکن بر هیچ عاقلی پوشیده نیست، جز اندک مواردی، ت اهم خطوط قرمز ی را نادیده انگاشته و روزنه های نفوذ بسیاری برای دشمن مهیا کرده است. امری که یِ نکته بین انقلاب، با ظرافت به آن اشاره فرمودند.

ایشان می فرمایند: "اجرایی شدن [لغو تحریم ها] در به بعد از اقدام های ایران موکول گردیده." این درحالی است که یکی از خطوط قرمزی که تیم مذاکره کننده م م به رعایت آن بود؛ همزمانی لغو تحریم ها و انجام تعهدات ایران می باشد.

ی در فراز دیگر ی می فرمایند: "... با این حال محصول مذاکرات ... دچار نقاط ابهام و ضعف های ساختاری و موارد متعددی است که ... می تواند به خسارت های بزرگی برای حال و آینده ی کشور منتهی شود."

لذا تاخیر کوتاه مدت را، با در نظر گرفتن نکات فوق و علی رغمی که مصوبه مجلس را در تاریخ 25 مهر به وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی ابلاغ کرد؛ می توان حمل بر نوعی اعلام ن یتیِ انقلاب تلقی نمود.

برچسب ها : چرا ی، با تاخیر پاسخ رئیس جمهور را دادند؟ - شورای ,تاخیر ,امنیت ,انقلاب ,مذاکره ,کوتاه ,شورای امنیت ,مذاکره کننده , انقلاب ,تاخیر کوتاه ,خطوط قرمز
آیا وظیفه ی مجلس این بود؟

هر چند فرزانه انقلاب، به منظور پاسداری از قانون اساسی و سد راه دیکتاتوری نوین؛ بلاها را به جان یدند و یک تنه در مقابل موج نفاقِ ت بنفش، رئیس مجلس شورای ی و البته پیاده نظام زنجیره ای آنها، ایستاده و را برای بررسی تاریخی به مجلس ارجاع دادند؛ لکن قاطبه مجلس، تحت عنوان فرا یون رهروان ولایت! –فرا یونی که ظاهرا هاشمی رفسنجانی را ولی امر خویش می پندارند- قدر موقعیت تاریخی خویش را ندانسته؛ و به تصور تضمین بقا در دور بعدی مجلس؛ حاضر شدند در برابر خداوند و ملت، با گردنی ش ته به جای افراشته ظاهر شوند.

اینکه چه بود و مجلس چه تصویب کرد؛ و یا ایرادات مصوبه دیروز مجلس، چگونه در گلوگاه شورای نگهبان قانون اساسی، عیان می شود؛ و طبق معمول، راه بسته دشمن در شورای نگهبان را مجلس تشخیص مصلحت نظام، چگونه آسف می کند؛ باید به نوشتاری دیگر سپرد. با این حال تبصره دوم، یا آ ین پاراگراف مصوبه ی دیروز مجلس، از رازهای مگوی فراوانی برداشت.

گویی تکلیف اصلیِ سهل شانی که از طریق مجلس شورای ی، راه نفوذ دشمن را هموار د؛ تنها اتحاد با ت و تاییدِ قلع و قمعِ خطوط قرمزِ ولی امر نبود؛ بلکه وظیفه ای مهمتری با عنوان حذف قوانین مغایر را بر عهده داشتند.

در واقع روز گذشته مجلس، فقط مهر تایید بر رخِ نزد؛ بلکه کلیه مصوبه های سابق در خصوص صیانت از حق مسلم هسته ای را، به یکباره منهدم ساخت. هرچند ت شیخ دیپلمات، عدم تعهد و علاقه ی خود به اجرای چنین قوانینی را در عمل نشان داد؛ لکن تصویب دربست و محو قوانین متضاد، تنها می تواند یک مفهوم داشته باشد:

از نگاه مجلس هم، انرژی هسته ای دیگر یک «حق» برای ملت ایران نیست!

برچسب ها : آیا وظیفه ی مجلس این بود؟ - مجلس , ,مجلس، ,شورای ,مصوبه , ت ,شورای نگهبان ,دیروز مجلس، ,مجلس شورای
اعتراف بزرگ بعیدی نژاد

تا کنون اخبار و اطلاعات هسته ای، به وضوح نشان از همکاری بی کم و کاست تِ عقب نشینی، با آژانس بین المللی انرژی اتمی، به امید واهیِ حل و فصل موضع pmd دارد؛ و از آنجا که غرب، تعلیق نصفه و نیمه ی تحریم ها را مشروط به حل نگرانیِ ابعاد احتمالی نظامیِ پرونده هسته ای ایران کرده؛ ل تمردان تدبیر حاضر به ارایه اطلاعات حساس و سری، خصوصا نظامی به آژانس شدند. در این راستا متاسفانه شواهد حکایت دارد ت یازدهم، به اسم جلسات کارشناسی، تن به بازجویی از دانشمندان هسته ای نیز داده است.

در شرایط کنونی که است اج و تحلیل اطلاعات از دل اخبار آمیخته با دروغ، امر دشواری تلقی می گردد؛ لکن آنچه باعث حیرت می شود؛ اعتراف ظاهرا بدون مقدمه و ناگهانی اعضای تیم مذاکره کننده و گاهاً تی، به انجام رفتارِ غیر متعارف است.

حمید بعیدی نژاد در صفحه اینستاگرام خود به سیاق گذشته؛ با ساده انگاری و اعتماد به دشمن، و به تصور بسته شدن پرونده pmd تا دو ماه آینده، نه تنها ارایه اخبار سری را پر افتخار تلقی کرده؛ بلکه عرضه اطلاعات یاد شده را حاصل تلاش مشترک بخشهای مختلف، خصوصا بخش دفاعی عنوان می کند.

هرچند در کنار فشار های وارده به مسئولین دفاعی به منظور ارایه اطلاعات مورد نظر آژانس، وزارت دفاع با هدفِ به حداقل رساندن خطرات متعدد عقب نشینی های ت، با وزارت خارجه همکاریِ حداقلی می کند؛ لکن چرایی افشای این همکاری، می تواند حاوی پیام های خاصی باشد. طبیعتاً مسئولی در چنین رده از وزارت خارجه، خود سرانه دست به انتشار اخبار خاص نمی زند. لذا تصور می شود با توجه به تاکید فراوانِ فرزانه انقلاب بر حفظ حرمت اسرار نظامی، درز خبر مذکور نیز در راستای قبح ز بیش از پیش از خطوط قرمز ی؛ و عادی جلوه دادن چنین همکاری هایی صورت گرفته است.

فراموش نشود، علی رغم نهی شدیدِ ورود بیگانگان به حریم دفاعی؛ وزارت خارجه با بازدید آمانو و معاونش از سایت پارچین موافقت و آن را امری تشریفاتی عنوان کرد. تشریفاتی که بزرگترین نتیجه اش؛ ش تن حرمتِ بیان قاطع ی بود.

برچسب ها : اعتراف بزرگ بعیدی نژاد - اطلاعات ,اخبار ,وزارت ,هسته ,ارایه ,وزارت خارجه ,بعیدی نژاد ,ارایه اطلاعات
نمایندگان مجلس از چه چیزی واهمه داشتند؟

برخی نمایندگان مجلس شورای ی در جلسه روز یکشنبه تقاضای رای گیری علنی برای طرح یک فوریتی د. -به صورت ورقه- در رای گیری ورقه ای علاوه بر ثبت رای موافق و یا مخالف، نام هم ذیل برگه رای ثبت می گردد؛ لکن مجلس با چنین پیشنهادی مخالفت نمودند.

فارغ از مشخص نوع رای گیری، که اختیار آن در ید نمایندگان می باشد و نگارنده به چگونگی و انتخاب ایشان خللی وارد نمی داند، دلیل و چرایی مخالفت نمایندگان در موضوعِ حساس و سرنوشت ساز ، قابل وا کاوی است.

از آنجا که نه تنها 15 سال آینده، بلکه سال های متمادی و در برخی مفاد، به صورت مادام العمر امنیت، علم، صنایع نظامی، صنایع برتر و حتی حق حاکمیت نظام ی را تحت تاثیر قرار می دهد، قضاوت مردم در خصوص رای تک تک نمایندگان منطقی خواهد بود.

اما دلایل متعددی می تواند زمینه ساز مخالفتِ نمایندگان باشد. ترس از آینده شغلی، ترس از تهدیدات پیش رو، ترس از قضاوت دیگران و ... می تواند از این جمله باشد.

به نظر می رسد دلیل بخشی از نمایندگان مجلس، مصلحت شی، ترس از آینده شغلی و راه نیافتن به دور بعدی باشد. اما نگارنده بیش از هر چیز، دور ماندن از قضاوت را، دلیل رای مخفی نمایندگان می داند. قضاوتی که می تواند نام برخی را همچو تمردان قاجار و نام برخی را، مدرس گونه برسر زبان ها جاری کند.

لذا می بایست به مخالفین محترمِ رای گیری علنی یادآور شد؛ هرچند امروز توانستید از تیغ قضاوت مردم دور بمانید؛ لکن فرار از قضاوت روز واپسین، محال می باشد. خوشا به حال نمایندگانی که با اطمینان از رای خویش به ؛ با گردنی افراشته در محضر حق تعالی حضور می یابند.

برچسب ها : نمایندگان مجلس از چه چیزی واهمه داشتند؟ - نمایندگان ,قضاوت ,تواند ,گیری ,مجلس ,دلیل ,قضاوت مردم ,گیری علنی ,نمایندگان مجلس
تصحیح اشتباه تکرار نشدنی فرا یون رهروان ولایت، توسط لاریجانی

هرچند طی فرایند بررسی ؛ اختلاف نظر بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای ی و زاکانی رئیس کمیسیون ویژه آشکار شد؛ لکن بیانیه بروجردی و چهار عضو دیگر کمیسیون ، عمق تفاوت دیدگاه دو گروه را مشخص کرد. اختلافی که ریشه در نگرش فرا یون رهروان ولایت دارد؛ فرا یونی که بهتر است آن را، رهروان تکیه گاه فتنه؛ و یا رهروان لاریجانی خواند، تا رهروان ولایت.

طرح های دو فوریتی ارایه شده در روزهای اخیر، که پیشنویس آن، خارج از چارچوب کمیسیون ارایه، و یکی از آنها مورد انتقاد نویسنده قرار گرفت؛ همگی مکمل و را ارِ برون رفتی است، که علی لاریجانی، آن را بحران پیش روی خویش و ت می پندارد. در واقع لاریجانی به برکت چنین طرح هایی، سعی دارد، اشتباهی که باعث شد، زمام کار بررسی را از دستش خارج و به کمیته ای مستقل بسپارد، جبران کند. این درحالی است که ارایه دهندگان طرح های دو فوریتی، حداقل اشرافِ لازم بر محتوای قطعنامه و را ندارند.

لکن اعتراض بروجردی و چهار تن دیگر از اعضای کمیسیون ، در کدامین جورچین قابل تعریف است؟

به واقع اتکا به طرح های دو فوریتی، که خارج از کمیسیون ویژه تهیه شد؛ نیاز به کاتالی داشت، تا حرکت خارج از عرف لاریجانی، در پذیرش این طرح را، توجیه کند. در غیر این صورت، اساس تکیه به طرح های یادشده مورد سرزنش عامه قرار می گرفت.

از اینرو بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی که نشان داده، ید طولانی برای بازی در زمین لاریجانی و رفسنجانی دارد، -به همراه غلامرضا تاجگردون و منصور حقیقت پور، دو عضو دیگر فرا یون رهروان ولایت؛ و عباسعلی منصوری آرانی و مسعود پزشکیان، از اعضای اصلاح طلب کمیسیون -، استارت حرکتی را زند؛ تا خدشه ای اساسی به گزارش بی طرف و منصفانه ی کمیسیون وارد نمایند. اینان با متهم گزارش کمیسیون ویژه، به ی ویه بودن و تنظیم آن در بیرون مجلس، عملا دست علی لاریجانی جهت یکه تازی را باز گذاردند؛ و رئیس مجلس با اتکا به چنین اعتراضی توانست، بررسی طرح دو فوریتی، که بطور طبیعی باید در کمیسیون ویژه صورت پذیرد را؛ به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، که لاریجانی، رفسنجانی و ت، خیالی آسوده از بابت آن دارند، بسپارد.

حال همانند مسابقات باخته جهانی، می بایست منتظر نتیجه بازیِ رقبا و حذف آنها توسط یکدیگر ماند؛ شاید رای قاطبه ی مجلسی که از ی و، هیئت رئیسه ی آن، همچو موم در مشت لاریجانی است و از سوی دیگر اکثریت اعضای آن را، فرا یونی به نام رهروان ولایت! تشکیل می دهند؛ در حرکتی انقل ، اشتباه ت در پذیرش فاجعه را، -که می توانست با گزارش کمیسیون ویژه تصحیح گردد-؛ دوباره به ریل مصالح کشور باز گردانند.

لذا لازم است به نمایندگان ملت در مجلس شورای ی یادآور شد؛ فارغ از نکوهشِ شیاطین دنیوی؛ فراموش نکنید در پیشگاه خداوند متعال و ملت شریف ایران، مسئول هستید. مبدا رایی دهید، که در روز قیامت، توان افراشته نگاه داشتن گردن خود در محضر حق تعالی را نداشته باشید.

برچسب ها : تصحیح اشتباه تکرار نشدنی فرا یون رهروان ولایت، توسط لاریجانی - کمیسیون , ,رهروان ,لاریجانی ,ویژه ,رئیس ,ویژه ,کمیسیون ویژه ,فرا یون رهروان ,رهروان ولایت ,کمیسیون ,مجلس شورای ی ,رئیس ک
توان افشا را باور کنیم؛ یا حواله به جهنم را

* وقتی پیام ظریفِ خارجه را در نی ؛ به توهم تخیلی بودن؛ دست به تهدید ایرانی میزنی. اما تفاوت است فی م ن تهدید یک ایرانیِ ظریف، و تهدید ایرانیِ غیر ظریف. ل وقتی جرات تهدید ایرانی غیر ظریف را پیدا کردی؛ می بایست انتظار تهدید نیز داشته باشی!

* فارغ از تقبیحِ تبلیغات حزبی و انتخاباتی رئیس جمهور و تعریف و تمجید از ماست ترش ظریفش!؛ بار دیگر خاطر نازنین ، از بیان واقعیات تلخِ عقب نشینی هسته ای، در مجلس شورای ی؛ و پوچ بودن توافق قرن، همچنین آشکار شدن تعطیلی صنعت هسته ای، در قبال دریافت وعده هایی سراب گونه، مکدر شد. لذا شمشیرِ تیز زبان انتقاد خویش را، معطوف نمایندگان مجلس کرد.

رئیس ت که در روز تنفیذ حکم ریاست جمهوری از بستن دهان منتقدان به خدا پناه برد، بار دیگر نشان داد، به منظور حفظ سرابِ رفع تحریم ها و در راستای هلوکاست هسته ای؛ حاضر به منکوب عصاره ملت نیز هست؛ و علاوه بر قلب راکتور اراک، توانایی بتن ریزی محفظه های تریبون مجلس را هم دارد.

رئیس جمهور در سخنانش چنان از دفاع کرد و مذاکره ت با 1+5 را، بی نظیر ترین توافق 100 سال اخیر خواند؛ گویی تنها کانال تغذیه فکری ایشان، تعریف و تمجید تیم نیویورکی ها از توافق هسته ای است. همانند ادعاهای پوچ "فرو ریختن دیوار تحریم" و "عبور از رکود"؛ مجددا دست به تکریم زده و آن را یگانه ستاره درخشانِ تمام قرون و اعصار نامید.

شیخ دیپلمات که از گزارش مستدل نمایندگان کمیسیون ویژه برآشفته می نماید؛ منتقدان هسته ای را تهدید به افشاگری می کند! لکن امان از کبَر سن، چرا که اگر چنین توانی وجود داشت، نیازی به حواله منتقدانِ کم شمار، به جهنم نبود!

لذا مجددا به کلید دار محترمِ ت بنفش یادآور می شود؛ این نه برگ زرینی است، که ت توان دفاعِ دراز مدت از آن را داشته باشد؛ بل لکه ننگی بر دامان ملت شریف ایران است؛ که دیر یا زود، حباب تخیل زیبای ت مردان، با سوزن واقعیات خواهد ترکید؛ و ل سیاهی زغال، بر صورت تنظیم کنندگان و تایید کنندگان آن خواهد ماند.

برچسب ها : توان افشا را باور کنیم؛ یا حواله به جهنم را - تهدید ,هسته , ت , ,مجلس ,رئیس ,رئیس جمهور ,تهدید ایرانی
همزمانی اتفاقی؛ یا قربانی مهم در پیشگاه اهم؟

نمی دانم این روز ها چرا بارش حوادث اتفاقی، فراگیر شده؟ شاید علت العلل شده و، سد اتفاقات نیز، همانند ابر های باران زا، شامل رفع تحریمِ اتحادیه اروپا شده! ظریف هنگام رد شدن از کوچه آشتی کنانِ سازمان ملل، اتفاقی با اوباما دست می دهد. اتفاقی چهار ک نه بر علیه ت شورش می کنند و اتفاقی ...

اما همزمانی زوج اتفاقات؛ موضوع غریبی است. یک زوجش همین نامه 4 ؛ درست همزمان با قرائت گزارش کمیسیون ویژه در مجلس، و زیر سوال رفتن بزرگترین توافق قرون و اعصار؛ بطور اتفاقی بمب خبری نامه 4 افشا می شود و تیتر یک رو مه و خبرگزاری ها؛ و گزارش کمیسیون ویژه، به صفحات پستو منتقل می شود!

اساسا کشته، مرده اتفاقات اینچنینی هستم. یکهویی!

انسانِ در خطر مرگ، مال و اموال خویش را به منظور بقا وا می نهد؛ درست همانند حرکت امروز ت. گزارش کمیسیون ویژه، حکم مرگ ت را داشت؛ لکن فداکاری 4 ، هرچند به قیمت زیر سوال رفتن بخشی از تصمیمات ت؛ فعلا توانست خطر مرگ را دور سازد.

بنازم اساتید سابقِ جنگ روانی را، که این روزها دروس خود را در معیت ت امنیتی اعتدال، خوب پس می دهند. و در کمال آرامش، چالش های بزرگ را؛ از پیش راه کنار میزنند.

* و گلی به جمال امنیتی های سابق، دستی بر آتش هر بحرانِ کشور دارند! از مظنونین ترور شهید رجایی و باهنر گرفته؛ تا تئورسین های فتنه ی 1377 و 1388؛ حتی ایجاد فتنه ی قتل های زنجیره ای درون و شهادت سعید ی.

ای کاش میشد از شر شیاطین در امان ماند!

برچسب ها : همزمانی اتفاقی؛ یا قربانی مهم در پیشگاه اهم؟ - اتفاقی , ت ,کمیسیون ,گزارش ,گزارش کمیسیون , ,سوال رفتن ,کمیسیون ویژه، ,گزارش کمیسیون ویژه،
چرا ت اصرار بر انجام اقدامات نابجا دارد؟

هر چه به روز توافق¹ نزدیک می شویم، تعداد اشتباهات فاحش عمدی و غیر عمدیِ ت یازدهم افزایش می یابد. قوه مجریه که بر مبنای توهمی خود ساخته، حتی تصور بررسی توسط مجلس شورای ی را، از مخیله عبور نمی داد؛ این روزها با فشار روانی ناشی از برهم خوردن محاسبات، و البته بر باد رفتن آرزوهای حزبی، نه تنها قدرت اهم فی الاهم خویش را از دست داده، بلکه بر شدت تابو شکنی نیز افزوده است.

عدم درک عمق فاجعه ی منا، و نیمه کاره نگذاشتن سفر نیویورک، نمونه ای از تشخیص اشتباه و اولویت دادنِ برقراری رابطه با کدخدا، بر جان بیش از 500 تن از هموطنانی است، که دفاع از تک تک آنان، بخشی از وظیفه ذاتی هر تی محسوب می گردد. ت های بسیاری نشان داده اند، حتی به منظور حفظ جان «تنها یکی از اتباع خویش» حاضر هستند، وارد جنگی گسترده شوند؛ با این وجود، مشخص نیست چرا ، که با شعار پر طمطراق تحقق «منشور حقوق شهروندی»، در صدد حمایت از معدود قشر غرب گرای جامعه بر آمد؛ حاضر نشد، شخصا ی و هدایت دفاع از حجاج بیت الله الحرام و البته شرافت لکه دار شده ایرانی را بر عهده گیرد.

اما فارغ از بحث منا؛ گویی عبور از خطوط قرمز نظام و تابو شکنی، بخشی از عملکرد ت تدبیر و امید گشته است. خبر ملاقات ظریف و اوباما را نمونه دیگری از چنین رفتار نا بجایی می توان تلقی کرد. این درحالی است که مجوز ت برای انجام مذاکره؛ تنها تا سطح خارجه می باشد.

لکن جالب ترین بخش؛ رنگ گنجشک اخبار، توسط تی ها است. ایشان به نحوی ملاقات دو مقام را اتفاقی و غیر منتظره عنوان می کنند؛ گویی اوباما و ظریف در زمانی مشخص، از کوچه تنگ آشتی کنان! عبور، و ل شانه ی هر کدام به دیگری برخورد نموده. موضوع وقتی جالب می شود که مقامات کاخ سفید روایتی متفاوت از ماجرا بیان می کنند:

"اوباما و ظریف، یک برخورد کوتاهی در زمان ناهار داشتند و در آنجا دست دادند".

هرچند نویسنده علاقه وافری برای ملاک عمل قرار دادن سخن مسئولین ت یازدهم دارد، لکن با عرض پوزش باید گفت؛ گذشته نشان داده، بیان و عمل مجریان امریکایی در ماجرای مذاکرات هسته ای، بیشتر به واقعیت می نماید. لذا باید از امور خارجه پرسید:

آیا اوباما بطور اتفاقی میز نهار خود را در راهروی سازمان ملل پهن کرده است؟

یا ظریف بطور اتفاقی از سالن ناهارخوری پرزیدنت اوباما عبور کرده!؟

و در نهایت لازم است به ت یازدهم و تئورسین های عادی سازی رابطه با امریکای خبیث یادآور شد: مردم تفاوت ش تنِ حرمت سخن وزین فرزانه انقلاب را، با امور اتفاقی، درک کرده و در زمان مقتضی، پاسخ رفتارهای نابجای مسئولین را قاطعانه خواهند داد.

ضمن اینکه عدم تمایل ت به رعایت خطوط قرمز؛ شاهد دیگری بر این مدعا است، که حتی پس از محدود ت در اجرای توسط مجلس؛ ت مسیر دلخواه خویش را ادامه داده و کمترین وقعی برای قوانین مجلس قایل نیست.

¹ بر اساس پیوست پنجم ، "روز قبول توافق"90 روز پس از تایید از طریق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است. قطعنامه 2231 در تاریخ 29/04/94 تصویب شد.

برچسب ها : چرا ت اصرار بر انجام اقدامات نابجا دارد؟ - ت ,اوباما ,کرده ,اتفاقی ,عبور ,یازدهم , ت یازدهم ,بطور اتفاقی , توسط
دریابان شمخانی؛ از شما توقع نداریم!

هرچند هزینه کرد از جیب شورای عالی امنیت ملی طی دو سال صدارت ت یازدهم، بدل به امری عادی گشته و نمونه های بارز آن را در ماجرای محرمانه پرونده خیانت نفتی کرسنت و حمله به منتقدان سیاست عقب نشینی هسته ای ت، می توان دید؛ لکن توقع حرکتِ بدون چون و چرا در مسیر ولایت و انجام منویات ی، از دریابان شمخانی بیش از پیش است.

به واقع، نگرش مردم به نظامیان میهن ی در باب ولایت مداری، تفاوتی ماهوی با نگرشِ به ون دارد. در این بین، توقع از اعضای « پاسداران» و «بسیج»، توقعی مضاعف است. لکن برخی رفتارِ معدود نظامیان رده بالا؛ و البته کلیدی! در ماجرای مذاکرات هسته، حداقل به ظاهر، منطبق با هدایت فرزانه انقلاب نبوده است. نوشتار ذیل، نقدی بر سلسله عملکرد اخیر دریابان شمخانی است؛ که تکرار اشتباهات ایشان همچو دیگر اعضای ت، با نزدیک شدن به روز توافق ملموس تر می گردد.

دفاع تمام قد شمخانی، از نقض صریح خط قرمزِ ورود بیگانگان به مراکز نظامی کشور؛ یکی از نوادر تاریخیِ هتک حریم امنیتی کشور است. فرزانه انقلاب فرمودند؛ این خط تبلیغی که برخی از خط قرمزهایی که رسما اعلام می شود، در جلسات خصوصی از آنها صرفنظر می شود، حرف خلاف واقع و دروغی است. لذا ورود آمانو و معاونش تحت هر عنوانی به مرکز نظامی پارچین، نه تنها نقض گفتار سدید ی محسوب می گردد، بلکه دفاع از چنین عملکردی، ش تن هیمنه ی سخن ی، توسط دبیر عالی ترین مرجع امنیتی کشور نیز محسوب می گردد. لازم به یادآوری نیست، آمانو کارشناس و یا متخصص امور نظامی هم پیمان با ایران نیست؛ بلکه مدیرکل مجموعه ای است، که از قضا انقلاب، بدلیل عدم استقلال و سابقه بد آژانس؛ ورود آنها به حریم نظامی کشور را ممنوع کرده اند.

متاسفانه حرکت حزبی دبیر شورای عالی امنیت ملی، که معتقد به مچ گیری ن از یکدیگر، در شرایط کنونی می باشد! در گفتار مذکور خلاصه نمی شود، وی می گوید؛ به طور قطع وارد اجرای شده ایم.! این در حالی است که کمیسیون ویژه به علت عدم همکاری و پنهان کاری ت در ارایه توافقات محرمانه با آژانس، کماکان موفق به ارایه گزارش نهایی در صحن مجلس نشده است.

لکن تاسف زمانی بیش از پیش می گردد؛ که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بر خلاف دریابان شمخانی؛ زام عملی خویش به قوانین ایران را اثبات می کند. موگرینی می گوید: "گروه 1+5 منتظر است پیش از برداشتن هر گام دیگر، پارلمان ایران این توافقنامه را بررسی کند."

جالب اینکه دریابان، پا را از این هم فراتر گذارده عنوان می کند؛ مجلس شورای ی مبتنی بر ملاحظاتی به ت اجازه اجرای را می دهد. سخنان شمخانی به گونه ای است، گویی بر نظر تک تک نمایندگان مجلس شورای ی اشرافیت دارد! و یا خدای ناکرده، نمایندگان موظف به اجرای نظر ت هستند.

لذا از دریابان شمخانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی و البته فرزانه انقلاب، که ملبس به لباس پاسداری نیز می باشد انتظار می رود؛ فارغ از خط و خطوط حزبی، نه در گفتار، بلکه در عمل سرباز ولایت بوده و اجازه عبور از خطوط قرمز ترسیمی ی را به هیچ احدی ندهد.

برچسب ها : دریابان شمخانی؛ از شما توقع نداریم! - شورای ,دریابان ,شمخانی ,نظامی , , ت ,شورای عالی ,دریابان شمخانی , فرزانه ,عالی امنیت ,مجلس شورای ,مجلس شورای ی , فرزانه انقلا
تمبر طلای و چند سوال

خوانندگانی که دلنوشته های حقیر را دنبال می کنند؛ به خوبی واقفند، محور اصلی سلاحِ قلم خویش را، متوجه آغاز نسل جدید عقب نشینی هسته ایِ نموده ام. لکن خبر رونمایی از تمبر های طلا و نقره حضرت (ره) توسط سید حسن مصطفوی، نگاهم را بر صفحه نمایشگر میخکوب کرد.

فارغ از ادله سطحی و بی محتوای سید، که نویسنده به سبب عمق شناسیِ پابرهنگان و کافی دانستن استدلال نظر دهندگانِ ذیل خبر؛ از ورود به آن پرهیز می کند؛ چرایی تولید تمبر یاد شده از جنبه اقتصادی، فکر نگارنده را به خود مشغول کرده است.

طبیعتاً کل یونر های حرفه ای، به محض تولید شیی خاص، نسبت به ید، نگهداری و فروش چندین برابر قیمت، اقدام می کنند. هرچه تعداد شی محدود باشد؛ رقابت بر سر تملّک شدید تر شده، لذا بازار سیاه و افزایش قیمت پلکانی، در فاصله زمانی کوتاه تری شکل می گیرد.

ناگفته پیداست، اگر تولید کننده شی، به مرکز قدرت و ثروت وابسته، یا دارای پتانسیل بهره برداری از طرح تولید شده باشد؛ مراتب تشدید فضای یاد شده، بیش از پیش هموار می گردد. در چنین شرایطی، زمینه سوء استفاده و کانالیزه شدن بستر، ایجاد و سود هنگفتی به جیب دلالان سرازیر می شود.

توجه به این نکته ضروری است، قیمت تمبر طلا و نقره هنگام ثبت نام، به ترتیب 210 و 120 هزار تومان؛ و هنگام رو نمایی 600 و 220 هزار تومان قیمت گذاری شد؛ لذا کافی است، فردی بخش قابل توجه از 3700 تمبر طلا و 1800 قطعه نقره را یداری، و با رعایت موازین کل یونری به بازار عرضه کند!

در این صورت باید پرسید؛ منافع سرسام آور چنین تفسیری از خوبی ها؛ کجای زخم دلِ ولی نعمتان انقلاب را دوا خواهد کرد؟

مگر نه اینکه داعیه دار آیت اللهی؛ بیش از دیگران می بایست خود را از مظان اتهام مبرا کند؟

و نهایتا

آیا با چنین رویکردی، می توان توهم ورود به خبرگان و شه خام ی را در سر پروراند؟

برچسب ها : تمبر طلای و چند سوال - تمبر ,تولید , ,چنین ,قیمت ,نقره
نقدی بر تعیین تکلیف صالحی برای مجلس

علی رغم تاکید فرزانه انقلاب، بر وم بررسی توسط مجلس؛ این روزها حس اظهار نظر حقوقی، سرا پای ت را فرا گرفته؛ و از عباس عراقچی تا صالحی، هر یک با عناوینی همچو نظر کارشناسی یا شخصی؛ دست به تخطئه دستور ی می زنند؛ نظری که باید فصل الخطاب تلقی گردد.

فارغ از؛ اولا- بی احترامی و سبک شمردن نظر حضرت آقا و دوما؛ چرایی اظهار نظر ت مردان، که گویا نشات گرفته از قانون گریزی و تضمین های خودسرانه به طرف امریکایی است؛ نادیده گرفتن مرجع تفسیر قانون اساسی نیز، سوال برانگیز است. طبق اصل نود و هشتم میثاق ملی، تفسیر قانون اساسی انحصارا به عهده شورای نگهبان می باشد.

با این حال صالحی که این روزها بجای روبان افتتاح راکتور آب سنگین اراک !، یا راه اندازی خط تولید سانتریفیوژ فوق پیشرفته ir-8 !؛ در قامت راه و شهر سازی، یک روز، جاده اختصاصی فردو و دگر روز، زیرگذر ucf اصفهان را افتتاح می کند؛ وظیفه تفسیر قانون اساسی شورای نگهبان را نیز به عهده گرفته و اظهار می کند؛ چون npt یکبار در مجلس به تصویب رسیده؛ لذا نیازی به بررسی مجدد -که در حقیقت بخشی از npt است-؛ وجود ندارد.

ایشان برای تفهیم دقیقتر تفسیر به رای خویش می گوید: "آیا باید معاهده ای که قبلا تصویب شده را دوباره برای بررسی و تصویب به مجلس ببریم؟ برای مثال یک فروشنده و یک یدار قراردادی را با هم امضا کرده و به تایید محضر می رسانند «ولی بعدا تبصره ها و ملاحظاتی به این قرارداد اضافه می شود در این ح دوباره نیاز نیست قرارداد از نو نوشته شده و به تایید برسد، بلکه در قالب همان قرارداد امضا شده قبلی مواردی که بار حقوقی نیز دارند به تعهدات طرفین اضافه می شود»."

این درحالی است که بر اساس تفسیر شورای نگهبان؛ ت تنها در محدوده تصویب سابقِ مجلس، می بایست عمل کرده و خارج از آن، چه جزئی و یا کلی، نیاز به اعمال نظر مجدد مجلس دارد. ضمن اینکه، قرارداد های جزئی، که خارج از محدوده قرارداد اصلی است؛ می بایست به تصویب مجلس برسد¹.

حال آنکه اساسا، تعهدات جدید و فراتر از npt را بر دوش نظام ی گذاشته و در بسیاری موارد، حقوق مصرح کشور در npt را، نقض می کند. بطور مثال، علاوه بر نادیده گرفتن اصلِ «حق غنی سازی» ایران، و جایگزینی «اجازه» بجای «حق» -در متن و قطعنامه 2231-؛ محدودیت شدیدی بر حجم، ظرفیت و محدوده غنی سازی ایران، طی مدت زمانی طولانی اعمال می کند و عملا مذاکره کنندگان ایرانی، با نادیده گرفتن حقوق ایران در npt، بر استثنا بودن کشور صحه گذارده اند. همین بحث در خصوص فردو؛ راکتور اراک؛ تولید آب سنگین؛ تحقیق و توسعه؛ و ... نیز حکم فرما است.

جالب اینکه صالحی از عبارت «مختصر محدودیت» بجای «نادیده گرفتن بیش از 100 حق مسلم ایران» طی ، استفاده می کنند.

که گویا، به جهت وجود اتوبان یکطرفه تبلیغی ت به نفع ؛ همه چیز را تمام شده تلقی و را تایید شده تصور می کند؛ با لحنی عامرانه می گوید: "مجلس با بررسی خوب و نه دخل و تصرفی، که خدای ناکرده به گونه ای باشد که طرف مقابل، مقصر اصلی در ش ت مذاکرات، ایران را معرفی کند، به بپردازد».

صالحی در ادامه، گویا همانند دیگر اعضای ت، که تنها دل در گرو محاسبات مادی دارند؛ با نادیده انگاشتن بشارت خداوند متعال، که از زبان انقلاب -در دیدار اعضای ت و خبرگان ی-، بیان شد: "از چه انسان واهمه کند؟ همه ی نیروهای زمین و آسمان، همه ی سنن طبیعت، جنود الهی هستند و متعلّق به خدایند؛ اگر ما مؤمن باشیم، اگر ما بنده ی خدا باشیم" با لحنی نا امیدانه، که تصور می شود تنها راه برون رفت، توافق و زد و بند با کدخدا است؛ ادامه می دهد: "در غیر این صورت همه چیز را از دست می دهیم."!

لذا جا دارد از صالحی که معتقد است؛ « جوانب ایج فراوانی دارد» ولی «منافع حاکمیت ملی در آن لحاظ شده»؛ سوال کرد، چرا شما و دیگر اعضای ت، از بررسی توسط تنها مرجع صالح قانونی در کشور –طبق اصول قانون اساسی-؛ واهمه دارید؟

مگر طی همین مصاحبه نگفتید «نمایندگان مجلس نمی گذارند مسایل بگونه ای پیش برود که متضرر بشویم»؟ پس اگر به قول قدما، ریگی به کفش ندارید؛ تن به فرمان فرزانه انقلاب داده و فضایی مناسب جهت بررسی در مجلس را فراهم آورید.

-----------------------------------------------

¹ نظر تفسیری 9993 مورخ 08/09/1362 در خصوص اصل 77 قانون اساسی:

1-در هر مورد عمل ت یا هر مقام مسئولی به استناد تصویب مجلس شورای ی انجام می شود. فقط در محدوده مصوبه قانونیت دارد و خارج از آن محدوده جزئاً و کلاّ به تصویب مجلس شورای ی نیاز دارد.

...
3-قراردادهای جزئی در رابطه با اصل قراردادهای موضوع اصل 77 قانون اساسی در صورتی که خارج از محدوده قرارداد اصل باشد باید به تصویب مجلس شورای ی برسد.

برچسب ها : نقدی بر تعیین تکلیف صالحی برای مجلس - مجلس , ,قرارداد ,بررسی , ,صالحی ,قانون اساسی , صالحی ,مجلس شورای ,تصویب مجلس ,تفسیر قانون ,تصویب مجلس شورای ,تفسیر قانون
شرایط سخت پیش رو!

انسانها، برخی امور را برای شرایط سخت نگاه داشته و از عمل به آن در ح عادی، پرهیز می کنند. چنین سلوکی را، حتی در سیره ائمه ی هدی نیز می توان یافت. پیشانی بند زرد المومنین علی (ع)، که تنها در بهبهه جنگ های طاقت فرسا مورد استفاده قرار می گرفت، نمونه بارز این رویکرد است. حتی در قرآن کریم نیز، برخی آیات شامل همین وضعیت شده و کاربرد خاص آنان در شرایط وخیم، مشهود است.

شاید به عنوان یکی از شداید، بتوان مثالِ عملیات ناهمگون کربلای چهار را زد؛ عملیاتی که باوجودِ اطمینان از لو رفتن –نه دقیقا قبل شروع و یا پس از آغاز عملیات؛ بلکه از چند روز قبل-، بازهم بنا بر اصرار و دستور جانشین وقت فرماندهی کل قوا؛ «اکبر هاشمی رفسنجانی» ، صورت پذیرفت. شبِ عملیات؛ رزمندگان یکی از گردان های لشکر محمد رسول الله (ص)؛ که قرار بود خط ش ته شده توسط دلاوران لشکر 41 ثارالله، به فرمانده ی قاسم سلیمانی را، در روز اول کارزار، تحویل گرفته و تثبیت نمایند؛ با اطلاع از شرایط وخیم و تقریبا غیر قابل بازگشت؛ اقدام به پخش دست نوشته هایی مزین به آیه کریمه "یا مُنَزّلِ السّکینةِ فی قُلوبِ المؤمِنین" د.

هر چند عدم به موقع جزیره "ام الرصاص" و وخیم شدن شرایط کارزار؛ مانع از صدور دستور ورود گردان، به حد خویش گردید؛ ولی پاکباختگانِ لشگر 41 ثارالله در شب اول عملیات، با وجود اطلاع از لو رفتن عملیات -بر خلاف سیره امروزی مسئولین نظام و البته آن روزی!-؛ به دستور عمل کرده و تنها بر مبنای ادای تکلیف، به خط دشمن زدند. با وجوی که اکثر آنان در کمال گمنامی، شهد شیرین شهادت را نوشیدند؛ لکن هنوز یاد و خاطره لحظات سخت آن روزها، با رویت دست نوشته "یا مُنَزّلِ السّکینةِ فی قُلوبِ المؤمِنین" زنده است.

به زعم نگارنده؛ مقدمه فوق، مقایسه سازی م ن شرایط طاقت فرسای عملیات کربلای چهار؛ که این روزها به لطفِ بشارت تردید ناپذیر حضور 175 غواصِ شهیدِ دست بسته؛ از غربت و مظلومیت آن عملیات کاسته شده؛ با شرایط کنونی بود. انقلاب طی هر دو دیدار اخیر خود؛ از آیه ی "هُوَ الَّذی اَنزَلَ السَّکینَةَ فی قُلوبِ المُؤمِنینَ لِیَزدادوا ایمانًا مَعَ ایمانِهِم وَ للهِ جُنودُ السَّمٰوٰتِ وَ الاَرضِ وَ کانَ اللهُ عَلیمًا حَکیمًا" استفاده د. مداقه در بیانات انقلاب، نشان دهنده آنست؛ که ایشان نیز بطور معمول؛ آیه مذکور را در شرایط خطیر استفاده می کنند.

از مجموع 8 مورد؛ اولین نمونه، شش ماه قبل از فتنه سال 1378 –در دوران سیاه اصلاحات-؛ دومین مورد طی اختتامیه مسابقات حفظ و قرائت قرآن در سال 1379؛ سومین مرتبه سال 1382، دیدار مجلس ششم با ایشان؛ -مجلسی که قائله ی تحصن و استعفا را در همان سال به پا کرد-؛ مورد چهارم ده ماه قبل از فتنه 1388؛ پنجمین بار طی اقامه اولین ، پس از شروع فتنه 1388؛ ششمین مورد، در سال تشدید تحریم های ظالمانه -1389- و ترک تازی جریان انحرافی؛ و هفتمین و هشتمین مرحله، با فاصله ی هشت روز از یکدیگر، در شهریور امسال بیان شده است.

فرزانه انقلاب؛ در ایامی که خواص بی بصیرت، جرقه های فتنه 88 را، با نامه بدون سلام و والسلام، تمرّد از قانون اساسی و نادیده انگاشتن رای مردم رقم زدند؛ در تبیین این آیه، به نحوی که می تواند عبرت و البته بشارت دهنده برای چنین روز هایی باشد؛ می فرمایند: "این آیه ای که من تلاوت ، به مؤمنان بشارت میدهد و نزول سکینه ی الهی را یادآوری میکند. سکینه یعنی آرامش در مقابل تلاطم های گوناگون روحی و اجتماعی. این آیه مربوط به حدیبیه است. در ماجرای حرکت اکرم از مدینه به سمت مکه با چند صد نفر از یاران و اصحاب خود به قصد عمره - در سال ششم از هجرت - حوادثی پیش آمد که از چند جهت موجب طوفانی شدن دلهای مؤمنان بود. از یک طرف، دشمنان با نیروی مجهزی آنها را محاصره کرده بودند؛ اینها از مدینه دور بودند - حدیبیه نزدیک مکه است - نیروهای دشمن متکی به عقبه ی مکه بودند، نیرو داشتند، سلاح داشتند، جمعیت زیاد داشتند؛ این یک طرف قضیه بود که موجب اضطراب میشد، موجب تشویش برای بسیاری از مؤمنین میشد؛ از طرف دیگر، پیغمبر اکرم بر طبق آن سیاست عظیم مکتوم الهی - که بعد برای همه آشکار شد - در مقابل کفاری که آمده بودند در مقابل او، در مواردی کوتاه آمد؛ گفتند اسم «رحمان و رحیم» را، «بسم اللَّه»، را از این نوشته حذف کنید، پیغمبر قبول کرد؛ و چند مسئله از این قبیل پیش آمد. این هم دلهائی را مشوش کرد، مضطرب کرد، به تردید انداخت.

در یک چنین مواردی که این اضطرابهای گوناگون - چه به لحاظ مسائل شخصی، چه به لحاظ مسائل اجتماعی - برای مؤمنینِ به پیش می آید، اینجا باید منتظر سکینه ی الهی بود؛ آنوقت میفرماید: «هو الّذی انزل السّکینة فی قلوب المؤمنین»؛ خدا دلها را قرص کرد، آرامش به آنها داد، آنها را از تلاطمهای روحی برحذر و برکنار داشت و مسلمانها از لحاظ روانی، به خاطر این آرامشی که خدا به آنها داد، آسوده شدند. آنوقت نتیجه ی این سکینه ی الهی و آرامش روحی این میشود که: «لیزدادوا ایمانا مع ایمانهم»؛ آنوقت بذر ایمان در دل آنها عمیقتر میروید، نور ایمان دل آنها را بیشتر روشن میکند؛ ایمان آنها عمیقتر میشود. این است که برای یک مجموعه ی مسلمان، مجموعه ی مؤمن مهم است که به خدا حسن ظن داشته باشد، بداند که خدا کمککار اوست، بداند که خدا پشت سر رهپویان راه حق است. وقتی دلها قرص شد، گامها هم محکم میشود؛ وقتی گامها استوار شد، راه به آسانی طی میشود، به هدف نزدیک میشود."

اما تفسیر دو مقطع فتنه 88؛ و شرایط کنونی، توسط انقلاب، که از قضا طی هر دو تاریخ، آیه مذکور به عنوان صدر سخنان استفاده شد؛ جالب توجه است. ایشان در دیدار چند روزِ قبل خبرگان ی می فرمایند: "این سکینه ی الهی، مایه ی ازدیاد ایمان و مایه ی تقویت ایمان است. معنای سکینه هم آرامش در مقابل تلاطم است؛ حوادث گوناگون، خبرهای گوناگون، دشمنی ها، وضعیّتهای مختلف، در روح انسانها به طور طبیعی تلاطم ایجاد میکند. این آرامش خیلی از اوقات مایه ی استقرار فکر و ذهن و استقامت در طریق میشود. خدای متعال این سکینه را، آرامش را به مؤمنین میدهد به برکت ایمانشان و به آنها خاطر جمعی میدهد که «وَ للهِ جُنودُ السَّمٰوٰتِ وَ الاَرض». از چه انسان واهمه کند؟ همه ی نیروهای زمین و آسمان، همه ی سنن طبیعت، جنود الهی هستند و متعلّق به خدایند؛ اگر ما مؤمن باشیم، اگر ما بنده ی خدا باشیم، این نیروها در خدمت مؤمنین قرار میگیرند. این همان آرامشی است که انسان پیدا میکند. باز در یکی دو آیه ی بعد [میفرماید]: وَ للهِ جُنودُ السَّمٰوٰتِ وَ الاَرضِ وَ کانَ اللهُ عَزیزًا حَکیمًا؛ این عزّت الهی و قدرت الهی، نشانه ی همین «للهِ جُنودُ السَّمٰوٰتِ وَ الاَرض» است. مؤمنین در یک چنین عالمی، در یک چنین فضایی حرکت میکنند، زندگی میکنند و تنفّس میکنند."

حال باید منتظر بود و دید؛ که این بار قصد انقلاب از زینت دادن بیانات خویش به آیات مذکور چیست؟

هرچند وضعیت پیش رو؛ شرایط همواری نیست، و اعمالی همچون موافقت ت با تصویب زود هنگام قطعنامه 2231 -قبل از انجام سیر قانونی در مجلس، به منظور قرار دادن نظام در عمل انجام شده-، قطعا کشور را با مشقات فراوانی مواجه می کند؛ لکن با توجه به ترسیم مجدد خطوط قرمز، -همان خطوط اصلی که توسط ت؛ در تبیین مذاکرات هسته ای نادیده انگاشته شد- به یقین می توان گفت، زمان محدودیت و حذف نام پروردگار عظیم الشان، از صلح نامه حدیبیه گذشته؛ و ان شاء الله دیر زمانی تا رسیدن به آرامش فتح مکه، راه نیست.

ان شاءالله دست اندرکاران تصویب نیز، با دقّت مصالح را -مصالح کشور را، مصالح ملّی را- در نظر بگیرند و آنچه را تحویل ملّت خواهند داد، بتوانند با گردن افراشته، در مقابل خدای متعال هم ارائه بدهند.

برچسب ها : شرایط سخت پیش رو! - شرایط ,آرامش ,الهی , ,فتنه ,مقابل ,جُنودُ السَّمٰوٰتِ ,للهِ جُنودُ ,باید منتظر ,لحاظ مسائل ,آنها داد، ,للهِ جُنودُ السَّمٰوٰتِ
چرا نباید را تایید کرد؟

گفتگوی ویژه خبری چهارشنبه، بررسی توافق هسته ای در مجلس شورای ی را، از زبان محمد جواد لاریجانی واکاوی کرد. حقیقتاً میهمان برنامه، نقطه نظرات مفید، ارزشمند و قابل تقدیری ارایه داد؛ لکن دیدگاه ذیل الاشاره را می توان نقض کننده ی دیگر گفتار ایشان دانست.

دبیر ستاد قوه قضائیه گفت: "نظر شخصی بنده این است، خوب است در نهایت مجلس با توجه به سرمایه گذاری عظیمی که رئیس جمهور در این زمینه کرده نظر موافق بدهد." وی دلایل رغبت خویش به تایید را چنین بر شمرد: "اگر در مجلس رد شود اعتبار رئیس جمهور در صحنه جهانی کاهش پیدا می کند که این به نفع منافع ملی ما نیست و دلیل دوم این است که علی الخصوص توسط غربی ها ما به عنوان بچه بد تبلیغ می شویم که در نهایت زیر مذاکرات زدیم."

هرچند دیدگاه لاریجانی از بعد جهانی قابل تحسین است؛ لکن با نگاه داخلی، ایرادات ماهوی به نگرشی چنین می توان وارد کرد.

 • فرزانه انقلاب طی دو سال مذاکره مستقیم با امریکا؛ علنی و خصوصی، چارچوبه مذاکره و خطوط قرمزی که می بایست مذاکره کنندگان و شخص در مسیر توافق رعایت کنند را، بطور شفاف اعلام کرده اند. لذا توقع به حق مردم و مسئولین؛ رعایت حد و حدود تقریر شده توسط ی است.
 • مجلس شورای ی قبل از حصول جمعبندی ، قانون ا ام ت به حفظ دستاوردهای هسته ای را تصویب نمود. بر این اساس ت مکلف به رعایت مفاد مصوبه نمایندگان است.

خدشه به خطوط اصلی و نادیده انگاری آن در ؛ از بعد جهانی و البته داخلی، تبعات جبران ناپذیری متوجه حیثیت و جایگاه ی می کند. این امر در خصوص نادیده انگاشتن قانون مصوب مجلس نیز حکم فرما است. با این حال، جا دارد از محمد جواد لاریجانی که طی مصاحبه، مکررا به نقاط ضعف، تعهدات سنگینِ تحمیل شده بر نظام، تحقیر ملت و روزنه های نفوذ دشمن؛ همچنین به مغایرت با قانون اساسی اشاره نمودند و اوج اعتراض خود را در جمله "کارشناسان خبره ای که ما داریم چه طور توانسته اند متن را قبول کنند" بیان د؛ سوال نمود؛ تبعات کدام یک از دو دیدگاه برای نظام سنگین تر است؟

ضربه به جایگاه رفیع ی، مصوبه مجلس، قانون اساسی، همچنین تحمیل توافقی بد به نظام؛ یا اب شدن وجهه ی رئیس جمهور نزد مجامع بین المللی و معرفی ایران به عنوان پسر بد؟

ایجاد چنین شرایطی که همانند چوب دو سر طلا، نظام ی را در وضعیت باخت قرار داده؛ و حکومت را با چالش مواجه می کند، توسط چه ی و یا انی ایجاد شده؟

آیا ت برای دور زدن قانون اساسی، قوانین جاری کشور، مجلس و منویات ی؛ به منظور قرار دادن نظام در عمل انجام شده؛ با پذیرش زود هنگام قطعنامه 2231 موافقت نکرد؟ (قبل از تصویب در مسیر قانونی)

آیا بهتر نیست در شرایط باخت باخت کنونی، بجای بی اعتبار قول سدید ی و قوانین کشور نزد مجامع داخلی و خارجی؛ مسبب ایجاد وضعیت حاضر ملامت شده و توافقی که وجهه ی نظام را علاوه بر بعد جهانی، در داخل کشور نیز به چالش می کشد؛ مردود اعلام شود؟

آیا تایید در مجلس، ایجاد رویه ای حقوقی و زمینه ساز تخطی های مشابه مسئولین نظام نخواهد بود؟

آیا رد ؛ مهر تاییدی بر پایان زیاده خواهی و قانون گریزی خواص نیست؟

آیا طی 36 سال اخیر، خصوصا چالش 12 ساله هسته ای؛ علی رغم همکاری تمام و کمال، و پایبندی ایران به معاهدات بین الملل؛ همواره ایران از سوی غربی و علی الخصوص امریکا؛ به عنوان پسر بد معرفی نشده؟

اوج همکاری ایران و امریکا را می توان در مشارکت اطلاعاتی ت اصلاحات، هنگام حمله امریکا به افغانستان مشاهده کرد؛ مگر نتیجه چنین همکاری، تبدیل ایران به محور شرارت نبود؟

مکرر باید گفت؛

فراموش نکنیم که فرزانه انقلاب؛ نقطه مقابل قانون گرایی و انقیاد در مقابل قانون را دیکتاتوری می دانند.

برچسب ها : چرا نباید را تایید کرد؟ - ,مجلس ,نظام , ت ,چنین ,ایجاد ,رئیس جمهور , فرزانه ,قانون اساسی، ,مقابل قانون ,تایید ,مجلس شورای ی
آشکار شدن نشانه های گروکشی قطعنامه های گذشته

"نباید فکر کنیم پس از حصول توافق می توانیم هر طور که بخواهیم حرف بزنیم و عمل کنیم و دیگران در برابر این تغییر رفتار ما واکنشی نخواهند داشت. باید همان مسیر سازنده را به درستی به پیش ببریم، همان راهی را که مردم در داد ۹۲ به آن اقبال د و عامل این توفیق بود که اگر آن راه را ادامه ندهیم، چه بسا توافق نیز پایدار نباشد."

طی چند روز اخیر تحلیل های مختلفی در خصوص سخنان یاد شده ارایه گردید؛ اغلب تحلیل ها حول محور مخالفت علنی رئیس ت یازدهم، با فرمایشات فرزانه انقلاب بود؛ حضرت آقا در دیدار اعضای مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام فرمودند: "هر ی با مبارزه کند و رژیم صهیونیستی را بکوبد و مقاومت را تأیید کند، ما از او حمایت میکنیم؛ ... از همه ی انی که در مقابله ی با سیاستهای تفرقه افکنانه ی ایستادگی میکنند حمایت میکنیم"

لکن به زعم نگارنده؛ سخنان یاد شده، به جهتِ مخالفت عیان با ی بیان نشده؛ بلکه باید چنین رفتاری را در چارچوب شروع کُرنشی ذلیلانه مقابل غرب، به دلیل گروکشی قطعنامه های پیشین توسط امریکا تفسیر نمود. به کلید واژه ی آ گفتار توجه فرمایید: "اگر آن راه را ادامه ندهیم، چه بسا توافق نیز پایدار نباشد."

متاسفانه باید گفت؛ بر خلاف تبلیغات ت و ادعای که قطعنامه 2231 را خاتمه دهنده 6 قطعنامه قبلی شورای امنیت سازمان ملل، بر علیه ایران می دانند؛ قطعنامه یاد شده، هر شش قطعنامه سابق را گروگانِ رفتار ایران نگاه داشته و به عبارتی بر اساس بند 41 فصل هفتم منشور ملل متحد، این قطعنامه وجه الظمانی، به منظور تبعیتِ بی چون چرای ایران از 1+5 است. زیرا هر یک از اعضای می تواند، تنها بر مبنای «اعتقاد به عملی که مصداق عدم پایبندی اساسی ایران به تعهدات می داند¹»؛ در پروسه ای 30 روزه، کلیه تحریم های سابق را اعاده کند.

برای روشن شدن موضوع به مثالی تمسک می جوییم. فرض کنید ایران بر خلاف میل فرانسه، رغبتی به عقد قرارداد مجدد با شرکت پژو ندارد؛ و فرانسه در رایزنی دیپلماتیک به نتیجه مطلوب خویش دست نمی یابد؛ ناگهان تبعه ایرانی -و حتی خارجی-، که به ادعای محافل غرب، قصد فروش غیر مجاز دستگاهی با کاربرد دوگانه به ایران را دارد (طبق قطعنامه 2231 فروش چنین اقلامی به ایران، می بایست با مجوز کمیسیون مشترک صورت گیرد)، دستگیر و ایران متهم به تلاش برای دور زدن تحریم های سازمان ملل می گردد. لذا فرانسه اعلامیه ای مبنی بر اعتقاد به عدم پایبندی ایران¹ به شورای امنیت می دهد -و یا؛ تنها تهدید به ارایه چنین اعلامیه ای می کند- در نتیجه ت ایران که نشان داده احیای تحریم ها را نابود کننده آینده خویش می داند؛ مجبور به تمکین از فرانسه و عقد قرارداد با شرکت پژو خواهد شد.

مثال ساده و البته پیش پا افتاده فوق؛ عمق فاجعه پیش روی نظام ی را، در مواجهه با تهدیدات و روزنه هایی که قطعنامه 2231 به منظور نفوذ و تمکین ایران به خواسته های استکبار فراهم می آورد، آشکار می سازد. اما جالب ترین بخشِ موضوع، عدم توانایی اعتراض ایران به بد عهدی هر یک از اعضای است؛ چرا که اعتراض ایران همانند روال یاد شده؛ منتهی به صدور اعلامیه ای خواهد شد؛ که ظرف 30 روز کلیه تحریم های سابق را اعاده می کند! لذا نباید فراموش کرد، این همه عزت از برکتِ ذکاوت و هوشیاری نخبه ترین دیپلمات های ایرانی به دست آمده!

¹ بند 11 قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل

برچسب ها : آشکار شدن نشانه های گروکشی قطعنامه های گذشته - قطعنامه ,تحریم ,سابق ,اعلامیه , ,سازمان ,قطعنامه 2231 ,شورای امنیت ,اعضای ,کلیه تحریم ,اعتراض ایران ,شورای امنیت سازمان
خوش خیال هایی که دل به ارزانی پسا توافق دادند!

کاری ندارم مجموع رشد نقدینگی کشور، در کمتر از دو سال استقرار ت یازدهم، 320 میلیارد تومان افزایش یافت؛ حال آنکه همین رشد، در 8 ساله ی ت های نهم و دهم، 312 میلیارد تومان بود! کاری هم ندارم کارشناسان اقتصادی نام چنین افزایش بی رویه نقدینگی را می گذارند؛ فاجعه!

در کار ت هم دخ نمی کنم، چرا مجموع دلار های بلوکه شده ایران، قبل از توافق بیش از 100 میلیارد دلار بود و پس از گذشتن ِ توافق از پل مذاکره؛ به رقم 6 میلیارد دلار و سپس هیچ! کاهش یافت –بخوانید آب رفت-؛ اساسا به ما ربطی ندارد، تدبیر با یقینِ انجام توافق، دلارِ در خزانه نبوده! را پیش خور کرد.

جمله ی "انتظار نداشته باشید وضع اقتصادی به این زودی ها تغییر کند" را هم، نادیده می انگارم. فرض می کنم طی مصاحبه زنده ی پس از جمعبندی توافق وین؛ چنین چیزی نگفته!

اما سوالی به شدت ذهنم را به خود مشغول کرده؛

طبیعی است، رئیس تی که قصد چرخش چرخ سانتریفیوژ را، همراه با چرخیدن چرخ زندگی مردم دارد؛ و کفگیر مخارج زندگی شخصی اش قبل از دهم ماه، به کف دیگ می خورد؛ یکی از محوری ترین تلاش های خود را، متوجه کنترل و کاهش نرخ ارز کند.

با این حال؛ چرا بعدِ توافق ژنو، رئیس کل بانک مرکزی؛ مخالف کاهش قیمت دلار می شود؛ و ت با سیاستی نرم؛ ظرف 730 روز، قیمت دلار تی را از 2479 تومان به 2976 تومان افزایش می دهد. اگر سیر صعود را بر همین منوال تصور کنیم؛ شش ماه دیگر؛ و تقریبا در روز اجرای توافق، شاهد دلار 3240 تومانی خواهیم بود؛ که با دلار آزاد تفاوتی ناچیز دارد!

با این وصف؛ خوش خیالی نیست، برخی انتظار کاهش قیمت؛ و ارزانی کالا و خدمات را می کشند؟

به راستی ت هدف خود را گم کرده؛ یا اساسا مذاکره بهانه ای بود برای مقاصد ، انتخاباتی و به عبارتی برقراری رابطه با امریکا؟

باید از ت پرسید؛ مذاکره و توافق کردید تا تحریم ها برداشته شود؛ یا هسته ای را تعطیل نموده و راه نفوذ دشمن را باز کنید؟

برچسب ها : خوش خیال هایی که دل به ارزانی پسا توافق دادند! - دلار ,توافق , ت ,تومان ,میلیارد ,کاهش ,قیمت دلار ,میلیارد دلار ,تومان افزایش ,میلیارد تومان
چرا نظر ی، تصویب در مجلس است؟

کلید واژه ی تصویب در مسیر قانونی؛ لفظی است که فرزانه انقلاب پس از جمعبندی (خطبه های عید سعید فطر)؛ از آن بهره جسته اند. در مقاله پیشین بر زام شدید ی به رعایت قانون؛ خصوصا قانون اساسی اشاره شد. لذا رعایت مسیر پیش بینی شده در اصول 77 و 125 قانون اساسی؛ امری بدیهی است؛ لکن به منظور مقابله با تشکیک چندین باره اعضای ت؛ موارد ذیل که نشانه هایی از تاکید انقلاب مبنی بر تصویب ، در مجلس شورای ی است، ارایه می گردد.

اول؛ خط فکری رئیس مجلس شورای ی و تشابه آن با نگرش بر همگان مشخص است؛ لاریجانی همانند رئیس ت؛ معتقد به بررسی و تصویب در شورای عالی امنیت ملی بود؛ و چنین نظری را به وضوح در جلسه ی 04/05/94 فرا یون رهروان ولایت اعلام کرد. لکن کمتر از 20 روز بعد، با گردشی 180 درجه ای، خواستار ارایه لایحه از سوی ت به منظور تصویب در مجلس گردید. آنان که با خصوصیات اخلاقی علی لاریجانی آشنا هستند؛ به خوبی می دانند تغییر عقیده، جزئی نادر از مواضع وی محسوب می گردد. یکی از معدود مواردی که علی لاریجانی را مجبور به تغییر موضع می کند؛ دستور از بالا است!

دوم؛ حجت ال ابوتر فرد؛ ارائه لایحه از سوی ت را تصمیم نظام می داند. وی ارایه لایحه را موضوعی ملی معرفی می کند، که عمل به آن بر اساس تصمیمات نظام خواهد بود. تاکید ابوتر بر تصمیم نظام، نشان دهنده ی تصمیمی فرا قوایی است که علی رغم مخالفت ت؛ انجام آن امری تخطی ناپذیر است.

سوم؛ اما سومین موضوع، که می توان به عنوان مهمترین ادله از آن یاد کرد؛ سخنان فرزانه انقلاب در جمع اعضای مجمع جهانی اهل بیت است. ایشان فرمودند: "این توافقی که حالا نه در اینجا هنوز تکلیفش معلوم است، نه در ؛ هم اینجا معلوم نیست که رد بشود یا قبول، هم آنجا معلوم نیست که رد بشود یا قبول" لذا بر اساس همین بخش کوتاه از سخنان حضرت آقا می توان گفت:

اولا؛ توجه به این نکته ضروری است؛ ت های ایران و امریکا اساسا هیچ مخالفتی با نداشته، بلکه خواستار تایید آن هستند. لذا اگر قرار بر بررسی و تایید در قوه مجریه بود؛ سخن گفتنِ ی از رد ، امری عبث تلقی می شد.

دوما؛ با توجه به ترکیب شورای عالی امنیت ملی (شرح آن در مقاله دیگری آمد)؛ در صورت بررسی و تصویب در این شورا؛ به یقین مانعی بر سر راه تصویب و اجرای آن وجود نخواهد داشت؛ لذا همانند بند قبل، نیازی به احتمال رد توسط ی نبود.

سوماً؛ هم ردیف دانستن مراحل رد یا قبول در ایران و امریکا می تواند، نشان از نگرشِ ی ان ی، به موضوع بررسی در ایران و امریکا داشته باشد. به این مفهوم که محلی غیر از قوه مجریه که موافقِ صرف است؛ بررسی عقلانی و به دور از جنجال فکری و آن را انجام دهد.

هرچند نباید از مطالبه به حقِ بررسی و نظارت مجلس، بر جمعبندی توافق هسته ای دست کشید؛ لکن با توجه به ادله ی فوق، و البته سیره انقلاب؛ که نقطه مقابل قانون گرایی و انقیاد در مقابل قانون را دیکتاتوری می دانند؛ می توان انتظار هموار شدن مسیر رسیدگی به در مجلس را؛ علی رغم کارشکنی متولیان قوه مجریه داشت.

برچسب ها : چرا نظر ی، تصویب در مجلس است؟ - ,تصویب ,بررسی ,مجلس ,است؛ ,شورای ,تصویب ,ارایه لایحه ,لایحه ,معلوم نیست ,مقابل قانون ,مجلس شورای ی , فرزانه انقلاب
غافل نباشید! صدای پای فتنه می آید

علی رغم رسیدن ت به جمعبندیِ توافق هسته ای؛ فرزانه انقلاب در دیدار مسئولان و سفرای کشورهای ی (پس از با شکوه عید سعید فطر)؛ بازهم از بی اعتمادی به امریکا سخن گفته و فرمودند؛ اینها انی نیستند که حرف راست از دهانشان خارج شود؛ صداقت در اینها نیست. در همین آزمایش دشواری هم که آقای رئیس جمهور اشاره د بی صداقتی متعدد و مکرر آنها در طول مذاکرات نشان داده شد.

ایشان در ادامه فرمودند: "ملّت ایران باید متّحد باشد. از این قضایای هسته ای و غیر هسته ای و مانند اینها، دودستگی درست نشود که هر دسته یک جور بگویند -بالا ه یک کاری است دارد انجام میگیرد، مسئولینی دارد، دنبال میکنند؛ ان شاء الله آنچه منافع ملّی است تشخیص بدهند و دنبال آن باشند- بین مردم نباید دودستگی به وجود بیاید. دشمن این را میخواهد. ... نگذارید دودستگی بشود؛ وحدت را حفظ کنید، با هم باشید."

طی این روزها، فرمانبرداری ملت از ولی امر خویش، به اثبات رسید؛ اما ظاهرا افرادی که مسئول پیگیری موضوع و انطباق متن توافق با منافع ملی هستند؛ اتحاد را، لازمه کار خود نمی دانند.

در فتنه 88 نیز؛ عوام بر خواص پیشی گرفتند و ننگ بی بصیرتی بر پیشانی برخی ماند. جرقه فتنه 88 را بخشی از حاکمیت نظام، بر علیه قانون اساسی کشور زد؛ همانند آنچه این روزها می توان، رنگ و بوی دوباره آن را دید و استشمام کرد. در ماجرای دیروز رای شورای نگهبان قانون اساسی نادیده گرفته شد و این روزها؛ ی نادیده انگاری رای مجلس.

چه حق مجلس، در بررسی توافقات بین المللیِ تعهد آور را (اصل 77 و 125 قانون اساسی) و چه قانون مصوبش را (قانون ا ام ت به حفظ دستاوردهای هسته ای).

دیروز عده ای سعی داشتند اتحاد ملت را با تمسک به دروغِ « ی آرا» تقسیم بر دو کنند و امروز عده ای با فریبِ «مصلحت نبودن رای مجلس به ».

حال باید منتظر بود و دید، نتیجه ی دور جدیدِ کشاکش قانون مداری و قانون گریزی خواص؛ به کجا می رسد. آیا بازهم خواص بی بصیرت، زمینه ساز انشقاق مردم خواهند شد؟

و یا بصیرتِ قانون مداران؛ مانع از بروز فتنه ای دگر می شود.

برچسب ها : غافل نباشید! صدای پای فتنه می آید - فتنه ,اساسی ,دودستگی ,هسته ,قانون اساسی
ابهامات مصاحبه زنده (بخش دوم)

در تاریخ 11/05/94 طی مصاحبه تلویزیونی به مناسبت جمعبندی توافق هسته ای، با مردم سخن گفت؛ لکن آنچه بیش از همه توجه ناظران را به خود جلب کرد؛ اطلاعات مخدوشی بود که رئیس ت یازدهم؛ ارایه داد.

و اینک ادامه بخش اول را پی می گیریم.

 • با کوچک گرفتن تهدید پروتکل الحاقی و برابر دانستن ایران با کشورهای بند انگشتی نظیر holy see – liechtenstein – seychelles – st. kitts & nevis – the fyrom و ... که اساسا تلفظ نام آنها نیز مشکل است؛ پیوستن به پروتکل را با توجه به سابقه ی خوب 2 ساله همکاری ایران! با آژانس طی دوران اصلاحات؛ بدون خطر تلقی کرده؛ و علی رغم خیانت های آشکار آژانس، که منجر به شناسایی و شهادت تعدادی از دانشمندان هسته ای گردید – یی که تنها اسامی چهار تن از آنها به دلیل نحوه ترور علنی شد- همچنین ضربات فنی بر پیکره ی صنعت هسته ای؛ بدون ایراد می داند.
 • ادعا می کند «قدرت دفاعی ما کم نخواهد شد». در این مورد نگارنده با ایشان هم عقیده است؛ چرا که الحمدلله قدرت دفاعی و نظامی ما اساسا در اختیار ایشان نیست؛ و اگر نه طی توافق مطمئنا کاسته می شد.
 • اما یکی از شاخص ترین ابهامات مطرح شده توسط رئیس ت؛ «افزایش بی سابقه ی بودجه دفاعی؛ در مقایسه با 10 سال گذشته است.» این درحالی است که بودجه پیشنهاد شده توسط ت برای سال 93 مبلغ 20,929,320 میلیون ریال و برای سال 94 مبلغ 26,646,266 میلیون ریال بوده است. اگر ارقام لایحه پیشنهادی بودجه سالهای 93 و 94 را با بودجه پیشنهادی ت دهم «فقط» برای سال 92؛ که رقم 136,925,800 میلیون ریال بوده مقایسه کنیم؛ افت منفی 115,996,480 میلیون ریالی در سال 93؛ همچنین با افت منفی 110,279,534 میلیون ریالی در سال 94 مواجه خواهیم شد.

لذا باید از رئیس جمهور محترم سوال کرد، اگر مجلس با ر بودجه دفاعی و تصویب نظر ت موافقت می کرد؛ اکنون همان وضعیتی که بر صنعت هسته ای رفته؛ در انتظار صنعت دفاعی کشور نبود؟

 • یکی از جالب ترین ادعاهای ؛ افتخار به تست مکانیکی سانتریفیوژ ir-8 در ت خویش است!

- باید از ایشان سوال کرد؛ آیا تست مکانیکی وسیله ای، که اساسا در ت قبل، مراحل طراحی را گذرانده و در بهمن 92؛ یعنی پس از اجرای توافق ژنو، برای اولین بار به سایت نطنز منتقل شده؛ و اتفاقا بر خلاف برداشت ت از بند تحقیق و توسعه ی توافق ژنو، توسط آژانس در سایت تحقیقاتی شهید قشقایی توقیف و پلمب شد؛ افتخار است؟

می دانیم که از تاریخ انتقال اولین و البته تنها سانتریفیوژ ir-8 ایران به نطنز، قریب به یک سال و نیم گذشته است؛ آیا افتخار به وسیله ای که شاید مراحل طراحی و ساخت آن از زمان توقیف و تست مکانیکیِ محدود آن کمتر بوده؛ امری دقیق است؟

 • آنچه و تیم مذاکره کننده در خصوص بند تحریم موشکی ایران به آن استناد می کنند؛ «عدم طراحی موشک های ایران برای حمل کلا هسته ای» است. در واقع قطعنامه از ایران می خواهد تا 8 سال پس از روز اجرای توافق، هیچ فعالیتی مرتبط با موشک های بالستیک طراحی شده برای قابلیت حمل سلاح هسته ای؛ شامل پرتاب با استفاده از چنین فنآوری صورت ندهد.

فارغ از تعریف و تحلیل بند مذکور؛ که خارج از مقوله نوشتار است؛ و تیم مذاکره کننده وی، باید به این پرسش پاسخ دهند؛ مرجع تعریف «موشک بالستیک با قابلیت حمل سلاح هسته ای» کیست؟

اگر مرجع ایران است؛ ایران اساسا از ابتدای بحران هسته ای، منکر تحقیق و تلاش برای ساخت بمب اتم بود؛ لذا بر مبنای تعریف ایران؛ آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت نباید در موضوع هسته ای ایران دخ می د.

و اگر قرار است شورای امنیت و یا هر مرجعی به غیر ایران تعریفی برای «موشک بالستیک با قابلیت حمل سلاح هسته ای» ارایه دهد –از قضا اینگونه هست- لذا تصور انطباق تعریف مرجع دیگر با تعریف تمردان ایران؛ ساده شی محض است.

 • مشخص نیست چگونه دم از امنیت بهتر ایران نسبت به گذشته میزند؛ حال آنکه تهدید به حمله نظامی و یا زمینه سازی برای حمله نظامی؛ نقل مجلس اوباما؛ کری؛ کارتر؛ و حتی سخنگوی کاخ سفید شده است؛ بگذریم که دفاع مفلوک عربستان نیز، این روز ها از تهدید نظامی ایران سخن می راند.
 • در حالی از رشد اقتصادی 3 درصد در ابتدای سال 94 سخن می گوید؛ که در شهریور 93، رشد اقتصادی بهار همان سال را 4.6 اعلام کرده بود.
 • یکی از نکات پر رنگ سخنان ؛ شبهه افکنی در خصوص تغییر خطوط قرمز فرزانه انقلاب بود؛ وی مدعی است خطوط قرمز در دوره ای از مذاکره تغییر کرد؛ لذا چنین تغییری درصد احتمال توافق را تحت تاثیر شدت قرار داد.

چنین سخنی ایرادِ تهمت؛ و دروغی واضح به ی است؛ چرا که خطوط قرمز ایشان از ابتدا صریح؛ روشن و آشکار بود؛ و هیچ تغییری در آن مشاهده نشد.

متاسفانه هیئت مذاکره کننده، طی چانه زنی؛ خطوط قرمز ی را به عنوان سقف خواسته ها و نه کف آن، مطرح می کرد؛ لذا طبیعی است توان حفظ آن را پیدا نکرده؛ و در موارد متعدد خطوط قرمز را نادیده می انگاشت؛ لکن هر از گاه با نهیب ی مجبور به ویران بنای کج و تصحیح آن می شد.

لذا چنین امری را نباید به منزله تغییر خطوط قرمز تلقی کرد؛ بلکه می بایست از و تیم وی سوال کرد؛ چرا در ابتدا اهتمام بیشتری نسبت به رعایت خطوط اصلی به ج نمی دادند؛ تا در آینده مجبور به تصحیح مسیر شوند؟

 • اما با وجودی که تیم مذاکراتی؛ امضای توافق را کتمان می کند؛ می گوید: "توافقی را امضا د [!] که این توافق برد برد است.»

لذا می توان حدس زد چرا از اجرای قطعی توافق سخن می راند؛ حال آنکه هنوز مراحل بررسی و تصویب در کشور نهایی نشده است.

برچسب ها : ابهامات مصاحبه زنده (بخش دوم) - ,هسته , ,توافق ,خطوط , ت , ,خطوط قرمز ,سلاح هسته ,میلیون ریال ,«موشک بالستیک
نگاهی گذرا به جلسه توجیهی کمیسیون امنیت ملی مجلس و عراقچی (بخش اول)

سید عباس عراقچی؛ معاون ظریف و عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای کشور، در تاریخ 08/05/94 به منظور توضیح و پاسخگویی به سوال نمایندگان؛ در جمع اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حضور یافت. نکات شاخص جلسه از دید نگارنده؛ به شرح ذیل می باشد.

قبل از شروع باید گفت؛ هرچند برخی موارد تکرار مکررات است؛ لکن به سبب اهمیت؛ نمی توان آنها را نادیده گرفت. و می بایست بر خطوط قرمز ترسیم شده توسط فرزانه انقلاب؛ که واضح، صریح و لازم الاجرا هستند؛ تاکید نمود؛ و تخطی از آنها را یادآوری کرد.

1- با وجود توضیحات متعدد، و البته کلیشه وار عراقچی؛ یکی از برجسته ترین ابهامات؛ لغو همزمان تحریم های اقتصادی، مالی و بانکی بود. با آنکه معاون ظریف؛ هنگام بیان خطوط قرمز فرزانه انقلاب، تنها روی دو تحریم اقتصادی و مالی تاکید کرد؛ لکن توضیح عراقچی، نه تنها موجب حل ابهام نشد؛ بلکه موجی از سوال، به انحای مختلف و قالب هایی جدید طرح نمود.

عراقچی دلیل عدم همزمانی را اینگونه بیان کرد: اجرای تعهدات ما چند ماه زمان می برد، ولی تعهدات طرف مقابل چند روز؛ ما به آنها اعتماد نداریم و آنها به ما. لذا بهترین ح آن بود که در روز توافق، و قبل از اینکه ایران اقدامی انجام دهد؛ اروپا قوانین تحریمی خود را لغو؛ اوباما دستور توقف تحریم را انشاء کند و شورای امنیت نیز که با قطعنامه 2231 قطعنامه های قبلی را لغو کرد[!]

در این روز با توجه به دستورات غرب [!] ما نیز شروع به اجرای تعهدات مان می کنیم. پس از دو، سه ماه؛ می رسیم به روز اجرا؛ در آن روز آژانس تایید می کند که ایران تعهدات خود را انجام داده؛ و سپس غرب نیز اجرای لغو تحریم ها را آغاز می کند.

فارغ از اینکه ایران در روز اجرا؛ غریب به 10 هزار کیلو ذخایر ارزشمند غنی شده ی 5% خود را صادر کرده؛ قلب راکتور اراک را خارج و کانال های آن را با بتن پر نموده؛ بیش از 14 هزار سانتریفیوژ خود را برچیده؛ غنی سازی 5% را متوقف کرده ... ؛ و در مجموع ایران صاحب هیچ یک از موارد فوق نیست؛ ولی غرب، تنها قوانینی را لغو و یا تعلیق کرده؛ که می تواند با چرخش قلم، همه ی آنها را ظرف چند ساعت احیا کند. لذا می بایست از جناب عراقچی پرسید:

مفهوم خط قرمز چیست؟

آیا می توان هنگام عدم دستی به دیدگاه مشترک، با پرش؛ اجرای خط قرمز را نا دیده انگاشت؟

و یا مفهوم خط قرمز آن است که؛ در صورت عدم تحقق شرط؛ مذاکره را رها و از ادامه ی آن تا زمان کوتاه آمدن حریف، پرهیز کرد؟

با این وجود، آیا چنین عملکردی نمی توان "انجام توافق به هر قیمت!" نامگذاری نمود؟

نکته ای که پیشاپیش ت محترم تدبیر، به انحای گوناگون؛ همچو چاپ پوسترِ "هیچ توافقی، بدتر از عدم توافق نیست" ؛ مهر تایید بر آن زد.

اما جالب ترین بخش؛ پاسخ عراقچی به بد عهدی امریکا است؛ وی می گوید: "اگر به تعهدات خود پایبند نباشد ایران ظرف چند سال به ح قبل خود بر می گردد." [!]

2- یکی دیگر از نکاتِ جدی مورد پرسش نماینگان؛ فاصله زمانی لغو مابقی تحریم ها هست. عراقچی در پاسخ نماینگان می گوید؛ انقلاب فرمودند تحریم های اقتصادی و مالی می بایست در روز توافق صورت گیرد و مابقی تحریم ها در فاصله زمانی معقول؛ لذا برخی از تحریم ها 5 سال؛ و برخی 8 سال بعد لغو می شود[!]

مشخص نیست چرا مذاکره کنندگان پاسخ نمی دهند؛ با وجود چنین شرایطی، اساسا توجیح مذاکره با امریکا، منطقی است؟

مگر نه اینکه قرار بود؛ مقابل تعدیل برخی مواضع هسته ای؛ تحریم های غرب بطور کامل بر طرف؛ و حتی مشکل آب خوردن مرتفع گردد؟

مگر نه اینکه حضرت آقا فرمودند؛ لغو تحریم یک مراحل اجرائی ای دارد، ما این را قبول داریم؛ اجرائیّات لغو تحریم با اجرائیّاتی که ایران به عهده میگیرد، باید متناظر باشند؛ بخشی از این در مقابل بخشی از آن.

مگر نه اینکه فرزانه انقلاب فرمودند؛ رفع تحریم ها جزو موضوعات مذاکره است، نه نتیجه ی مذاکرات؛ آن انی که دست اندرکار هستند، فرق این دو را بخوبی میفهمند. این یک خدعه ی یی است که میگویند قرارداد میبندیم، نگاه میکنیم به رفتارها، بعد تحریم ها را برمیداریم! رفع تحریم جزء توافق است نه چیزی مترتّب بر توافق؟

چرا با وجود تعطیل شدن بخش عمده ای از صنعت هسته ای؛ و حتی تسری تعلیق به موضوعات نظامی و یا دست اندازی غرب به علوم استراتژیک؛ بازجویی از دانشمندان و یا بازرسی از مراکز نظامی؛ لغو تحریم ها با اما و اگر فراوان مواجه شده؟

3- دومین خط قرمزِ نادیده انگاشته شده در سخنان معاون ظریف؛ موکول عدم لغو تحریم ها، به تایید آژانس است.

لذا جا دارد مجددا مفهوم خط قرمز و چرایی ترسیم آن را، از هیئت مذاکره کننده ت پرسید؛ همچنین به ایشان یادآور شد، در صورت عدم تطبیق شرایطِ حریف با خطوط قرمز؛ تنها راه چاره، ترک میز مذاکره است، و نه پرش از روی خط قرمز.

برچسب ها : نگاهی گذرا به جلسه توجیهی کمیسیون امنیت ملی مجلس و عراقچی (بخش اول) - تحریم ,مذاکره ,قرمز ,عراقچی ,تعهدات ,اینکه , فرزانه ,فاصله زمانی ,مابقی تحریم ,مذاکره است، ,اینکه ایران
قطعنامه شورای امنیت؛ ضمانت اجرا، یا بلای جان؟

قطعنامه شورای امنیت در تایید را می توان یکی از ابهامات پر رنگِ توافق هسته ای دانست؛ ظریف دلیل اصرار ت به صدور قطعنامه را؛ ضمانت اجرایی توافق بیان کرد. وجه الضمانی که ت امریکا را م م به اجرای تعهداتش مقابل ایران می کند.

از سوی دیگر منتقدان، بر این باورند که امریکا با توجه به داشتن حق وتو؛ در حاشیه امن قرار دارد؛ همچنان که طی تاریخ وجودیِ سازمان ملل، پیشنویس هیچ قطعنامه ای بر علیه امریکا و سگ هار آن در منطقه، به تصویب نرسیده است.

صدور پیشنویس قطعنامه؛ و رونمایی از حیله امریکا در خصوص محدودیت موشکی و تسلیحاتی بر علیه ایران؛ تاییدی بود بر گمانه زنی ها نسبت به نظر مساعد تیم ایرانی با مفاد پیشنویس قطعنامه. چنان که سید عباس عراقچی گفت؛ «امریکایی ها می خواستند بحث موشکی را در بیاورند، لکن با توجه به مخالفت ما؛ گفتند پس این موضوع را در قطعنامه می آوریم»!

خوشرو دایم ایران در سازمان ملل نیز، پس از صدور قطعنامه، با ادبیاتی که حاکی از رضایت ت ایران است؛ بدون هیچگونه اعتراضی، نسبت به ادامه ی دست اندازی شورای امنیت؛ قطعنامه 2231 را تحولی مهم و چرخشی بنیادین در بررسی پرونده هسته ای ایران؛ و رهیافتی که با رویه های سابق شورا متفاوت است؛ معرفی کرد.

هم دستاورد صدور قطعنامه را، وج پرونده ایران ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد دانسته[!] و گفت؛ مردم ایران عظمت و بزرگی چنین اتفاقی را می دانند. علی رغم اینکه دایم امریکا در شورای امنیت، به محض صدور قطعنامه، ایران را عامل بی ثباتی منطقه و حامی تروریسم معرفی کرد؛ اظهار داشت: خودشان قطعنامه دادند که دیگر، ایران را مخل صلح و امنیت جهانی نمی دانند. ظریف و دیگر اعضای ت نیز، صدور قطعنامه شورای امنیت را دستاوردی تاریخی و بی نظیر دانستند.

اما موج اعتراض به دخ شورای امنیت در مبحث دفاعی، که منقش به مهر تایید ت ایران نیز شد؛ اعضای تیم مذاکره کننده را به تناقض گویی وا داشت؛ عراقچی که تا دیروز قطعنامه شورای امنیت را ضمانت اجرایی می دانست؛ به یکبار اعلام کرد؛ « بخش هایی از قطعنامه را که ناقض منافع مان باشد اجرا نمی کنیم؛ اگر لازم باشد به متحدین منطقه ای خود در راستای مبارزه با تروریسم سلاح می دهیم؛ موشکهای بالستیک خود را طراحی و آزمایش می کنیم؛ ما با احدی در خصوص امنیت ملی خود، تعارف نداریم» [!]

چنین مواضعی این سوال جدی را مطرح می کند؛ چطور از یک سو، می توان قطعنامه شورای امنیت را با توجه به شاخصه ی ا ام آوری؛ ضامن اجرای دانست؛ و از سوی دیگر، به مفادی که مخالف نظر ایران است، عمل نکرد؟

و اگر چنین موضعی در خصوص ایران صدق کند؛ توقعِ عمل به تعهدات امریکایِ دارای حق وتو؛ ذیل ، منطقی است؟

برچسب ها : قطعنامه شورای امنیت؛ ضمانت اجرا، یا بلای جان؟ - قطعنامه ,شورای ,امنیت ,صدور ,امریکا , ت ,قطعنامه شورای ,شورای امنیت ,صدور قطعنامه , ت ایران ,شورای امنیت؛ ,قطعنامه شورای امنیت
صالحی؛ و خطرات ناشی از مدالیته ناگهانی با آژانس

فرزانه انقلاب؛ به دفعات از مذاکرات هسته ای سالهای 82-84 به عنوان عقب نشینی؛ و همچنین ب تجربه یاد کرده اند. یکی از تجربیات ارزشمند نظام؛ طی عقب نشینی سالهای مذکور؛ ایجاد زمانبندی و تقسیم موضوعات مورد مناقشه به منظور ب نتیجه حداکثری، در قبال ایجاد محدودیت، مقابل سوء استفاده حریف بود. به این مفهوم که دشمن جهت ایجاد تشتت و تاثیر گذاری بر قدرت تحلیل مذاکره کنندگان هسته ای؛ و یا به قولی قرار دادن نظام در گوشه رینگ؛ مسلسل وار اقدام به طرح شبهاتی متعدد، مطالبه ی زیاده خواهانه و البته بدون محدودیت زمانی در جمعبندی می کرد.

لذا طی سال 86 به منظور مقابله با چنین ترفندی؛ علی لاریجانی به عنوان دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی، اقدام به تدوین مدالیته ای فی م ن ایران و آژانس نمود. بر اساس مدالیته ها؛ ابتدا آژانس کلیه سوالهای خویش را طرح کرده و مقرر شد طی زمانبندی مشخص، هر بار به تعداد معینی از سوال های مدیرکل پاسخ داده شود؛ سپس آژانس در گزارشی رسمی؛ خاتمه بخش اول ابهامات را اعلام؛ و درصورت اقناع آژانس، بخش دیگری از سوالات مطرح گردد. نتیجه چنین تدبیری منجر به ختم دعاوی آژانس در مدت زمانی محدود بر علیه ایران و اعلام رضایت رسمی محمد البرادعی شد.

اما روی کار آمدن آمانو؛ زمینه ای مجدد جهت طرح اوهامی به نام pmd را ایجاد کرد. موضوعاتی که آژانس برخلاف نص صریح npt؛ از ارایه مستندات ادعایی به ایران پرهیز می کند. نتیجه کشمکش و تقابل آژانس که ناشی از رویکرد جدید مدیرکل آن بود؛ صدور ضمیمه ی گزارش شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با عنوان pmd یا ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران شد.

با شروع کار ت یازدهم و ایجاد جو مثبت فی م ن دو طرف؛ سازمان انرژی اتمی ایران به منظور حل و فصل موضوعات طرح شده در ضمیمه ی مذکور، اقدام به تنظیم سه مدالیته با آژانس کرد. دو مدالیته اول که شامل یازده اقدام عملی ایران بود؛ با ب نظر مساعد مدیرکل بسته؛ و حتی پنج سوال از مجموعه 7 سوال مدالیته سوم نیز حل و فصل شد. اما زیاده خواهی آژانس و تبدیل 3 سوال در خصوص چاشنی های انفجاری مفتولی، موسوم به ebw و تبدیل آن به 60 سوال؛ در کنار عدم اعلام نظر قطعی توسط مدیرکل؛ همچنین موکول نتیجه به پاسخی سیستماتیک؛ بد بینی به نظرات سوء آژانس را، در شورای عالی امنیت ملی و مدیران عالی سازمان انرژی اتمی ت یازدهم؛ به یقین تبدیل کرد. از اینرو با توجه به خلف وعده آژانس، همکاری در زمینه حل مسایل گذشته و حال متوقف؛ و به صورت غیر رسمی، ادامه ی آن منوط به اعلام رضایت و نظر قطعی مدیرکل راجع به دو پاسخ آ شد ( داد 1393).

مجموعا می توان گفت، حصول چشم انداز جمعبندی توافق جامع؛ فشار امریکا و گره زدن زلف pmd به رفع تحریم ها؛ مذاکره کنندگان ارشد ایران را مجبور به کوتاه آمدن و مصالحه ناگهانی با آمانو کرد. در بهبهه مذاکرات؛ حضور غیر منتظر آمانو در هتل کوبورک و سفر به تهران؛ خبر از نهایی رسیدگی به pmd داشت. لکن پاسخ بسیاری از سوالات جدی؛ همچنان در ابهام بود.

 • با توجه به عدم اعلام نظر آژانس در خصوص دو سوال آ مدالیته؛ سازمان انرژی اتمی و شخص صالحی با چه تضمینی حاضر به ادامه همکاری با آژانس و نادیده انگاشتن تجربه های ارزشمند نظام شده اند؟

توجیح در مصاحبه با گزارش ویژه خبری شبکه دو سیما، قابل تامل می باشد: «چون اساس pmd از دید آژانس و ppi از دید ایران؛ است و نه فنی؛ لذا شرایط حاکم بر توافق، امریکا و غرب را به این جمعبندی رساند که ابعاد احتمالی نظامی را خاتمه دهند. در واقع این پیشنهاد از سوی مذاکره کنندگان ایرانی بود؛ که چنین موضوعی خاتمه یابد. لذا امریکا و غرب هم با این مسئله موافقت د.»

وی در ادامه، تضمین چنین رویکردی را اینگونه شرح می دهد: «نمی شود که امریکایی ها و غرب چندین ماه وقت، صرف مذاکره کنند، تنها برای بهانه جویی؛ اگر قرار بر بهانه گیری بود نیازی به مذاکراتی چنین وسیع نیست. لذا من با دید مثبت می گویم که تا پایان سال میلادی موضوع نگرانی های آژانس حل می شود و احتمال بهانه جویی، غیر محتمل است.»

 • همانطور که مشاهده می شود؛ اساس حل موضوع، بر اساس خوشبینی به مرجعی بنا شده، که فرزانه انقلاب در خصوص آن می فرمایند: "ما به آژانس بدبینیم؛ آژانس نشان داده که هم مستقل نیست، هم عادل نیست؛ مستقل نیست زیرا تحت تأثیر قدرتها است؛ عادل نیست [چون] بارها و بارها برخلاف عد حکم کرده و نظر داده."
 • در مقاله ی پیشین آمد؛ اساس موضوع pmd با هدف نفوذ به اندرون نظامی ایران ایجاد شد؛ و امریکا آن را پلی از موضوع هسته ای به سلاح های متعارف ایران تلقی می کند. لذا به هیچ عنوان عقلانی و منطقی نیست؛ که امریکا سرمایه گذاری های ناتمام خویش را بدون دریافت مابه ازا، خاتمه یافته تلقی کند.
 • پس از جمعبندی توافق جامع؛ مسئولین مختلف ت امریکا؛ به کرات از دسترسی به مراکز نظامی ایران و ایجاد زمینه حمله نظامی با اتکا به اطلاعاتِ چنین بازرسی هایی سخن گفته اند. بازرسی هایی که اساس و شاکله ی آن بر مبنای pmd بنا شده. با توجه به سابقه ی تحقق 92 درصدی ادعا های امریکا پس از توافق ژنو و لوزان؛ همچنین عدم تحقق گفتار تیم مذاکره کننده و مسئولین ارشد ت؛ آیا رد چنین هدف گذاری از سوی امریکا؛ دمندانه است؟

اگر صحت گفتار امریکا مبنا قرار گیرد -که البته هست- جمع خاتمه ی pmd تا پایان سال میلادی و تحقق هدف فوق؛ چگونه امکان پذیر است؟

اما سوالات اصلی در نادیده انگاشتن تجربیات گذشته؛ و تکرار گزیده شدن از سوراخ سابق، همچنان باقی است:

چه تضمینی باعث شده صالحی تن به پاسخگویی یکجا به همه ی سوالات آژانس دهد؟

چه تضمینی به بستن پرونده هر سوال وجود دارد؟

آیا ممکن نیست آژانس پس از دریافت همه ی پاسخ های ایران؛ دست به نتیجه گیری غیر متعارف زند؟

چه تضمینی برای اضافه نشدن سوالات آژانس متصور است؟

در صورتی که آژانس پاسخ های ایران را مکفی ندانست و همانند موضع چاشنی های انفجاری مفتولی بر تعداد سوالات خویش افزود؛ و یا حتی خواستار دسترسی به مراکز نظامی و یا دانشمندان شود؛ تکلیف چیست؟

 • اما جالب ترین بخش؛ برخلاف ادعای صالحی، نحوه اظهار نظر آژانس تا پایان سال 2015 است. آژانس به صراحت از ارایه نظر تا پایان سال میلادی سخن گفته و نه بستن پرونده pmd.

با این وجود می بایست منتظر بود و دید، آیا اشتهای جاسوسان آژانس که تا پایان سال میلادی، با انبوهی از اطلاعات به بکلی سری ایران مواجهه خواهند شد؛ اقناع می گردد؟ و یا طبق پیش بینی فرزانه انقلاب؛ در مقابل عقب نشینی ها، دشمن قدم به قدم پیش خواهد آمد.

برچسب ها : صالحی؛ و خطرات ناشی از مدالیته ناگهانی با آژانس - آژانس ,ایجاد ,چنین ,امریکا ,سوال ,مدالیته ,انرژی اتمی , فرزانه ,سازمان انرژی ,مذاکره کنندگان ,نظامی ایران ,جمعبندی توافق جامع؛ ,ابعاد احتما
ابهامات گزاره برگ ایرانی
در ابتدا جا دارد از زحمات تیم ایرانی مذاکره کننده هسته ای تقدیر نمود؛ و در ادامه با توجه به محدودیت چندین ساله مترتب بر نظام ی؛ به کالبد شکافی آنچه اتفاق افتاده پرداخت. از اینرو به بررسی مقدماتی گزاره برگ ایرانی از دید نویسنده می پردازیم.
1- در اولین پاراگراف گزاره برگ سخن از به رسمیت شناختن برنامه هسته ای صلح آمیز ایران می شود. توجه به این نکته ضروری است که م ن «برنامه هسته ای صلح آمیز» و «غنی سازی» تفاوتی ماهوی وجود دارد. به این مفهوم که برنامه هسته ای، جمله ای کلی و قابل تفسیر است؛ و دال بر به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران نمی شود.
همین امر را می توان در خصوص شناسایی از سوی سازمان ملل متحد مشاهده کرد؛ با این تفاوت که تفسیر ایرانی آن «چرخه کامل سوخت و غنی سازی» در ادامه آورده شده.
2- وقتی صحبت از برداشته شدن تحریم ها می شود؛ هرچند از حذف یکباره تحریم ها سخن به میان می آید؛ لکن همه این گفته ها در «قالب چارچوبه مورد توافق» است؛ که بر اساس آنچه در توافق ژنو و لوزان مشاهده شد؛ حذف یکباره را زیر سوال می برد و می توان به صراحت گفت حذف یکباره نمایشی بیش نیست.
3- در ادامه بحث تحریم ها؛ ذیل صدور قطعنامه شورای امنیت، چند نکته قابل تامل مشاهده می شود:
الف- صدور این قطعنامه تنها شامل «بندهایی از تحریم های گذشته» می شود. از آنجا که این جمله بسیار مبهم است؛ باید منتظر نتایج مترتب بر آن بود.
ب- این قطعنامه با توجه به دو قید «ذیل ماده 25 منشور ملل متحد» و «ماده 41 منشور» برای ایران ا ام آور و تخطی از آن موجب عقوبت بین المللی است.

ج- تصویب قطعنامه شورای امنیت قبل از تایید در کشور و تصویب در مجلس شورای ی؛ تنها یک مفهوم می تواند داشته باشد؛ و آن فرمایشی بودن عمل مجلس و نظام است.

4- توافق ژنو و لوزان نشان داد که؛ جمله کلیشه ای «ادامه به کار همه ی مراکز هسته ای» تنها شعاری بیش نیست؛ چرا که تعطیلی فردو و ماندن کاریکاتوری از آن؛ تعطیلی آب سنگین اراک؛ و ... این گفتار را به واژه ای خنده دار مبدل می کند.
هرچند نویسنده منکر این نکته نیست؛ در مذاکره، توقع تحقق همه ی خواسته ها، امری غیر ممکن است؛ لکن می بایست میزان داده ها در مقابل ستانده ها مورد توجه قرار گیرد.
5- با اینکه آورده شده هیچ سانتریفیوژی برچیده نخواهد شد و قبل از آن به "حفظ زیر ساخت" اشاره شده؛ لکن طبق آنچه در لوزان اتفاق افتاد؛ زیر ساخت بیش از 14 هزار سانتریفیوژ باید برچیده شود.
6- همانند توافق ژنو، از باقی ماندن راکتور آب سنگین سخن به میان می آید؛ لکن از زمان و هزینه تحمیل شده بر کشور هیچ سخنی به میان نمی آید؛ و گفته نمی شود راکتوری که طبق زمان بندی می بایست هم اکنون مورد بهره برداری قرار می گرفت؛ چه زمانی قابل استفاده خواهد بود؟ 10 یا 15 سال آینده؟
7- هر چند در این گزاره برگ، ایران را به عنوان تولید کننده محصولات هسته ای معرفی می کند؛ و از مواد «غنی شده» و «آب سنگین» به عنوان چنین محصول یاد می شود؛ لکن هیچ اشاره ای نمی شود که اساسا ایران حق تولید آب سنگین را ندارد و ذخایر مواد غنی شده آن نباید از 300 کیلو گرم فراتر رود!
حال چگونه با توجه به عدم تولید؛ ایران جزو صادر کنندگان خواهد بود؟
آیا «صادرات»؛ پوششی برای خالی دست ایران از این سرمایه های استراتژیک نیست؟
8- توجه به این نکته ضروری است، لغو تحریم های اقتصادی و مالی در حوزه های بانکی، مالی، نفتی، گازی، پتروشیمی، تجاری، بیمه، حمل و نقل؛ به دو قید منوط گشته است:
الف- تحریم های یاد شده می بایست در زمره تحریم های هسته ای قرار گیرند.
ب- تحریم ها در ابتدای «اجرای توافق» لغو می شوند. در سخنان نیز مفهوم «اجرا» کاملا نا مفهوم بیان شد؛ بطوری که مشخص نیست لغو مصادف با اجرای تعهدات ایران که همان وج آب سنگین؛ ذخایر سوخت از کشور و برچیدن زیر ساخت هسته ای و نابود قلب راکتور اراک است؛ یا مورد دیگری بر آن مترتب می باشد.
9- در خصوص لغو تحریم های موشکی هم دو پهلو گویی کاملا مشهود است. مشخص نیست بکار بردن جمله ی «در حوزه موشکهای طراحی شده برای سلاح هسته ای» شامل چه چیز می شود.
10- لغو تحریم تسلیحاتی نیز شامل مبهم گویی است. «تحریم تسلیحاتی لغو و با برخی محدودیتها جایگزین خواهد شد»؛ در ادامه، منوط امکان واردات یا صادرات اقلام دفاعی به قید «موردی»؛ براین ابهام می افزاید.
دومین نکته در تحریم تسلیحاتی؛ محدودیت 5 ساله است؛ ضمن اینکه به م مات این لغو هیچ اشاره ای نمی کند؛ به این مفهوم که آیا این تحریم بطور اتوماتیک پس از 5 سال لغو می شود و یا در این بخش نیز ایران تعهداتی را پذیرفته که لازمه این لغو خواهد بود.
11- در این متن؛ ممنوعیت تحریم اقلام، با کاربرد دوگانه لغو گردیده است؛ لکن ید های ایران می بایست از طریق کمیسیونی مشترک با 5+1 انجام گیرد که این نیز مساوی است با اما و اگر های فراوان.
ضمن اینکه اقتدار و عمل کشوری مستقلی بنام ایران؛ با وجود چنین قیدی مورد خدشه قرار گرفته است.
حال باید منتظر متن اصلی و نتیجه یِ عملیِ توافق ماند و دید؛ آیا این وعده و وعید ها از جنس وعده های توافق ژنو و لوزان است؛ و یا واقعا تحولی چشمگیر در قبال تعطیلی بخش های مهمی از صنعت هسته ای و از بین بردن دستاورد های استراتژیک حاصل خواهد شد.
برچسب ها : ابهامات گزاره برگ ایرانی - تحریم ,هسته , ,است؛ ,توجه ,توافق ,خواهد بود؟ ,مشخص نیست ,باید منتظر ,قطعنامه شورای ,برنامه هسته
پیشنویس قطعنامه هسته ای شورای امنیت و نکاتی چند (بخش اول)
پیشنویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد؛ حاوی نکات درخور توجهی است؛ که بخش اعظم آن؛ مخالف نص صریح خطوط قرمز ترسیمی توسط فرزانه انقلاب؛ و بخشی دگر مخالف قانون ا ام ت به حفظ دستاوردهای هسته ای است. لذا نوشتار ذیل؛ به واکاوی بخش های مورد نظر پیشنویس می پردازد.

در موارد متعددی از پیشنویس قطعنامه؛ بر نقش بی بدیل آژانس تاکید گردیده و اساسا زلف به گیسوی آژانس گره زده شده؛ همچنین آژانس به عنوان یگانه مرجع؛ که ایران م م به اطاعت بی چون و چرا از آن است، معرفی شده. در بند سوم پاراگراف های اجرایی صراحتا عنوان می کند؛ "ایران باید به طور کامل بر اساس خواسته های آژانس با آن همکاری کند تا آژانس بتواند تمام مسائل باقیمانده را همانطور که در گزارش هایش آمده، حل کند."

 • سوزان رایس مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مورد بازرسی ها به خصوص دسترسی به اماکن نظامی، می گوید؛ اگر ما به اطلاعات مشکوکی دست پیدا کنیم، آن را به آژانس ارائه و آژانس از ایران می خواهد از سایت مشکوک بازدید کند. اگر ایران اجازه نداد، چه نظامی باشد یا نه، روندی وجود دارد که نهایتا ظرف 24 روز نهایی می شود. در طول این زمان، اگر ایران نتوانند بر سر شروط دسترسی به توافق برسند یا آژانس قانع نشود، مسئله وارد یک کمیسیون مشترک می شود.
کمیسیون مشترک متشکل است از تمامی امضا کنندگان توافق. یعنی ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، اتحادیه اروپا، روسیه، چین و ایران. اگر 5 عضو از 8 عضو کمیسیون مشترک اعلام کنند نگران هستیم -ایالات متحده و متحدان اروپایی اش با هم 5 عضو می شوند-، آن وقت ایران، م م به ارائه دسترسی خواهد بود.

به این شکل؛ اصل عدم بازرسی از اماکن نظامی، عدم بازجویی از دانشمندان و یا ... تحت چنین شرایطی، دچار خدشه شده و ایران م م به پذیرش نظر آژانس خواهد بود. در غیر اینصورت به عنوان تخطی از تلقی و تحریم ها مجددا بر قرار می شود.
 • هدف سوم از توافق با غرب را، در پیام زنده تلویزیونی به مناسبت توافق جامع؛ اینگونه بیان می کند: "هدف سوم این بود که کلیه قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل که از دید ما قطعنامه های غیرقانونی بود، لغو کنیم. ... طبق توافق امروز، در روزهای آینده که این توافق در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب خواهد رسید، تمام ۶ قطعنامه قبلی لغو خواهد شد."
 • همچنین در پیام تبریک به فرزانه انقلاب می گوید: " این دستاورد بی نظیر در تاریخ روابط بین الملل [است] که همه ی قطعنامه های تهدید آمیز شورای امنیت را در نتیجه ی مذاکره کنار می نهد."
بر خلاف تاکید در دو فراز بالا؛ قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران، نه تنها خاتمه نمی یابد؛ بلکه با گزارش های دوره ای مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به روز می شود. اساسا لغو به مفهوم باطل و ابطال است؛ طبیعتاً ابطال امری، مترتب بر ادامه ی آن نیست. حال آنکه در بند چهارم پاراگراف های اجرایی پیشنویس، از مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی می خواهد؛ گزارش های منظمی از اجرای را به موازات شورای حکام، به شورای امنیت سازمان ملل؛ و حتی هنگام وجود نگرانی، گزارش همزمان به شورای امنیت ارایه دهد.

ضمن اینکه در بند اول پاراگراف های اجرایی پیشنویس؛ صراحتا ، جایگزین قطعنامه های شورای امنیت می شود؛ جایگزینی که

الف- طبق زمان بندی آن می بایست اجرا شود.
ب- بر اساس بند چهارم پاراگراف های اجرایی، شورای امنیت همواره باید در جریان اجرای دقیق آن و تخلفات احتمال ایران باشد.

در همین راستا؛ بند پنجم پاراگراف های اجرایی پیشنویس، از مدیرکل آژانس می خواهد؛ بلافاصله پس از اطمینان از اینکه اقدامات مشخص شده در پاراگراف های 15.1 تا 15.11 ضمیمه پنجم توسط ایران اجرایی شد، گزارشی در خصوص تائید این اقدامات به شورای حکام و شورای امنیت ارائه کند.

پاراگراف 15.1 در خصوص نابود قلب راکتور اراک؛ و تبدیل پلیت های سوخت تولید شده به unh (هگزا نیترات اورانیوم) و یا فروش آن در بازار جهانی؛ همچنین عدم تحقیق، تست و یا تولید سوخت راکتور اراک است.

پاراگراف 15.11 نیز مربوط به اجرای موقت پروتکل الحاقی و انجام مراحل قانونی به منظور تصویب پروتکل در مجلس شورای ی با همکاری رئیس جمهور؛ همچنین اجرای کد اصلاحی 3.1 می باشد.

 • توجه به این نکته ضروری است؛ که ت بر اساس قانون سال 1384 مجلس، اجازه همکاری فراتر از پادمان –منجمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی- را ندارد. ضمن اینکه تا بحال اقدامی در راستای ب مجوز از مجلس شورای ی به منظور اجرای موقت نیز ننموده. (ارایه لایحه)
 • اساسا امکان مخالفت مجلس شورای ی با اجرای (دائم) پروتکل الحاقی متصور است.

اما بند ششم پاراگراف های اجرایی پیشنویس، خواستار آن است که؛ هر زمان مدیر کل به این نتیجه کلان رسید تمام مواد هسته ای در ایران تحت فعالیت های صلح آمیز است، این نتیجه را طی گزارشی به شورای حکام آژانس و به موازات آن به شورای امنیت گزارش دهد.

عمق فاجعه زمانی آشکار می شود که جمع بندی مبسوط آژانس؛ همتراز 5 تا 10 سوال تلقی شده است. بطور مثال ذیل تبصره a بند 6 ضمیمه b می آید: کشورها به منظور جلوگیری و ممانعت از انجام هرگونه فعالیت مغایر با مفاد ، تا مدت ده سال پس از «روز پذیرش » و یا تا زمانی که آژانس گزارش تأیید «جمع بندی مبسوط» را ارائه دهد؛ بسته به اینکه کدام زودتر اتفاق افتد؛ مغایرت بندهای 2 و 4 و 5 را به شورای امنیت گزارش دهند.

لذا با توجه به نکات یاد شده؛ امکان حصول جمع بندی مبسوط مدیرکل، تا 10 سال و یا بیشتر، نیز متصور است.

 • هدف چهارم توافق با غرب را، در پیام زنده تلویزیونی اینگونه عنوان می کند: "پرونده هسته ای ایران را از ذیل فصل ۷ منشور ملل متحد و از شورای امنیت خارج کنیم."

اما بند هفتم پاراگراف های اجرایی پیشنویس می گوید: تصمیم می گیرد بر اساس بند 41 منشور ملل متحد و پس از دریافت گزارش مذکور در بند 5:

 1. a. تمهیدات قطعنامه های شماره 1696 صادره در سال 2006، 1737صادره در سال 2006، 1747 صادره در سال 2007، 1803 صادره در سال 2008، 1835صادره در سال 2008 و 1929 صادره در سال 2010 و 2224 صادره در سال 2015 باید لغو شوند.
 2. b. تمام کشورها باید از پاراگراف های 1، 2، 4 و 5 و همچنین تمهیدات زیر پاراگراف های a تا f بند 6 ضمیمه b در دوره مشخص شده در هر بند یا زیر بند تبعیت نموده و همچنین از کشورها خواسته می شود که از بند های 3 و 7 ضمیمه b پیروی کنند؛

هرچند بند 7 و تبصره ی a آن؛ صراحتا از لغو بند 41 منشور ملل متحد سخن به میان می آورد؛ لکن چنین لغوی با مفاد تبصره های b؛ به گزارش مبسوط آژانس و یا مدت زمانی؛ حتی تا 10 سال پس از پذیرش موکول می شود. خلاصه اعمالی که ایران به منظور لغو بند 41 منشور ملل، می بایست انجام دهد و یا لغو، مشروط به آن است در ذیل می آید:

 • انجام بر اساس ج زمانی آن. (بند 1)
 • گزارش های منظم مدیرکل به شورای امنیت و تایید پایبندی ایران به . (بند 4)
 • نابود قلب راکتور اراک؛ و از بین بردن پلیت های سوخت آن. (بند 5)
 • اجرای موقت پروتکل الحاقی و تصویب دایم آن در مجلس. (بند 5)
 • اجرای کد اصلاحی 3.1. (بند 5)
 • کشورها به منظور جلوگیری و ممانعت از انجام هرگونه فعالیت مغایر با مفاد ، تا مدت ده سال پس از «روز پذیرش » و یا تا زمانی که آژانس گزارش تأیید «جمع بندی مبسوط» را ارائه دهد؛ بسته به اینکه کدام زودتر اتفاق افتد؛ مغایرت بندهای 2 و 4 و 5 را به شورای امنیت گزارش دهند. (تبصره a بند 6 ضمیمه b)
 • کشورها از ید، فروش و انتقال تسلیحات به؛ و از ایران تا پنج سال بعد از «روز پذیرش» ، و یا تا تاریخ ارائه گزارشی در تأیید «جمع بندی مبسوط» توسط آژانس بین المللی انرژی ـ هر کدام که زودتر عملی شود ـ جلوگیری کنند؛ مگر در مواردی که شورای امنیت اجازه داده است. (تبصره b بند 6 ضمیمه b)
 • کشورها تا هشت سال بعد از «روز پذیرش» یا تا تاریخ ارائه گزارش تأییدیه «جمع بندی مبسوط» توسط آژانس - هر کدام که زودتر باشند - به مسدود وجوه یا سایر دارایی های مالی و منابع اقتصادی موجود در خاک آنها در روز پذیرش ادامه دهند؛ و یا وجوه و ... که بعدا وارد خاک آنها می شود تا زمان تصویب قطعنامه جدید؛ و انی که در راستای پرتاب گرهای هسته ای فعالیت نمایند. به استثنای افراد و موسساتی که در ضمیمه 1 مشخص شده اند یا شورای امنیت آنها را مستثنی کند. (تبصره c بند 6 ضمیمه b)
 • کشورها تا هشت سال بعد از «روز پذیرش» یا تا تاریخ ارائه گزارشی توسط آژانس در تأیید «جمع بندی مبسوط» - هر کدام که زودتر باشند- اطمینان حاصل کنند که هیچ گونه وجوه، دارایی های مالی یا منابع اقتصادی توسط اتباع یا هر فرد و موسسه فعال در خاک آنها در اختیار افراد یا موسسات تحت تحریم قرار نگرفته یا برای سود رسانی به آنها مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. به غیر از موارد استثنا با اجازه شورای امنیت که در ذیل تبصره d آمده است. (تبصره d بند 6 ضمیمه b)
 • کشورها به مدت 5 سال بعد از روز پذیرش یا تا تاریخی که آژانس گزارشی موید «جمع بندی مبسوط» را ارائه کند، اقدامات لازم برای پیشگیری از ورود یا انتقال افراد اعلام شده در پاراگراف 6 (a) فوق از طریق اراضی شان را انجام دهند. (تبصره e بند 6 ضمیمه b)
 • کشورها اقدامات لازم را در انطباق با قطعنامه و دستورالعمل ارائه شده از سوی شورای امنیت و با توجه به مواردی که تامین، فروش، انتقال یا صادرات آنها بر خلاف مجوزهای یا این بیانیه صورت گرفته، انجام داده و در این زمینه همکاری کند. (تبصره f بند 6 ضمیمه b)
 • از ایران خواسته می شود تا هیچ فعالیتی مرتبط با موشک های بالستیک طراحی شده با قابلیت حمل تسلیحات هسته ای تا زمان هشت سال پس از «روز پذیرش » و یا تا تاریخ ارائه گزارشی توسط آژانس در تأیید «جمع بندی مبسوط» - هر کدام که زودتر باشند- صورت ندهد. (بند 3 ضمیمه b)
 • از همه کشورها خواسته می شود اجرای کامل را از طریق بازرسی تمام محموله ها به و از ایران، در اراضی شان انجام دهند؛ در صورتی که دلایل متقنی دارند محموله بر خلاف مجوزهای باشد. (بند 3 ضمیمه b)

همانطور که مشاهد شد؛ اساس پیشنویس قطعنامه شورای امنیت، مست م تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی است. درحالی که فرزانه انقلاب خطوط قرمز صریحی، راجع به همکاری با آژانس ترسیم نمودند؛ که هیئت مذاکره کننده بطور خاص؛ و ت بطور عام، مکلف به اجرای مفاد آن هستند. این موارد شامل:

الف- با موکول هر اقدامی به گزارش آژانس مخالفیم.
ب- به آژانس بدبینیم؛ آژانس نشان داده که هم مستقل نیست، هم عادل نیست. مستقل نیست زیرا تحت تأثیر قدرت ها است؛ عادل نیست [چون] بارها و بارها برخلاف عد حکم کرده و نظر داده.

ج- اینکه بگویند «آژانس باید اطمینان پیدا کند که فعّالیت هسته ای در کشور نیست» این یک حرف غیر معقولی است. مگر تک تک خانه ها و وجب به وجب کشور را اینها بگردند!

د- با بازرسی های غیر متعارف هم بنده موافق نیستم.

ھ - پرس و جوی از شخصیتها را هم به هیچ وجه قبول ندارم و موافق نیستم.
ی- بازرسی از مراکز نظامی را هم نمیپذیریم.

البته خطوط قرمز، به همکاری با آژانس خلاصه نمی شود. دیگر خطوط اصلی که مخالف موارد ذکر شده در صدر است؛ به قرار ذیل می باشد:

الف- محدودیت ده سال و دوازده سال و مانند اینها را قبول نداریم؛ ده سال یک عمر است.
ب- تحریم های اقتصادی و مالی و بانکی، چه آنچه به شورای امنیّت ارتباط پیدا میکند، چه آنچه به کنگره ی ارتباط پیدا میکند، چه آنچه به ت ارتباط پیدا میکند، همه باید فوراً در هنگام امضای موافقت نامه لغو بشود؛ بقیّه ی تحریم ها هم در فاصله های معقول [لغو بشود].
ج- لغو تحریم ها منوط به اجرای تعّهدات ایران نیست؛ نمیشود بگویند: شما رآکتور آب سنگین اراک را اب ید، سانتریفیوژ ها را کاهش بدهید، ... آن وقت آژانس شهادت بدهد، بعد تحریم ها را بردارند! نه، این را ما مطلقاً قبول نداریم؛ لغو تحریم ها منوط به اجرای تعهّداتی که ایران میکند نیست.

حال باید سوال کرد؛ آیا بخش اول از پیشنویس قطعنامه که بالا آمد؛ با خطوط قرمز ترسیم شده توسط فرزانه انقلاب منطبق است؟

برچسب ها : پیشنویس قطعنامه هسته ای شورای امنیت و نکاتی چند (بخش اول) - آژانس ,شورای ,امنیت , ,پاراگراف ,قطعنامه ,شورای امنیت ,بندی مبسوط» ,پروتکل الحاقی , فرزانه ,تاریخ ارائه ,شورای امنیت سازمان ,«روز پذیر
پیشنویس قطعنامه شورای امنیت و نکاتی چند (بخش دوم)

پیشنویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد؛ حاوی نکات درخور توجهی است؛ که بخش اعظم آن؛ مخالف نص صریح خطوط قرمز ترسیمی توسط فرزانه انقلاب؛ و بخشی دگر مخالف قانون ا ام ت به حفظ دستاوردهای هسته ای است. لذا نوشتار ذیل؛ به واکاوی بخش های مورد نظر پیشنویس می پردازد.

در ابتدا، لازم است دو نکته را به مقاله پیشین (بخش اول) اضافه کرد:

1- اولین موضوع راجع به وج ایران، از ذیل بند 41 فصل هفتم منشور ملل متحد می باشد؛ که رئیس جمهور محترم به عنوان دستاورد مذاکره با امریکا از آن یاد می کند. در پیام زنده تلویزیونی به مناسبت توافق جامع گفت: "پرونده هسته ای ایران را از ذیل فصل ۷ منشور ملل متحد و از شورای امنیت خارج کنیم."

با اینکه طی چند بندِ پیشنویس، به وج ایران از ذیل بند 41 فصل هفتم منشور اشاره می شود؛ لکن علاوه بر سیستم ماشه، که اساسا می تواند چنین وجی را منتفی کند (در ادامه به آن خواهیم پرداخت)؛ بسیاری از تصمیمات اتخاذ شده در این پیشنویس، بر اساس بند 41 منشور ملل متحد گرفته می شود. بر این مبنا باید از پرسید: چگونه امکان دارد پیشنویسی که بند 41 قطعنامه های قبلی را لغو کرده و ایران را از ذیل آن خارج می کند؛ در موارد متعددی بر اساس همان بند 41؛ تعهدات دیگری به ایران تحمیل کند؟

لذا بهتر است بجای استفاده ی وج ایران از ذیل بند 41 فصل هفتم؛ عبارت هرس شاخه و زیبا کار، در قبال فربه تنه ی بند 41 را به کار برد. زیرا عبارت "ذیل بند 41 منشور ملل متحد، تصمیم می گیرد" را به کرات می توان در پیشنویس مشاهده کرد.

2- رئیس جمهور محترم در پیام زنده تلویزیونی به مناسبت توافق جامع گفت: "طبق توافق امروز، در روزهای آینده که این توافق در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب خواهد رسید، تمام ۶ قطعنامه قبلی لغو خواهد شد." حال آنکه تعداد قطعنامه ی تصویبی بر علیه ایران؛ نه 6 قطعنامه، بلکه 7 قطعنامه است؛ و متاسفانه رئیس ت یازدهم، قطعنامه 2224 را که اتفاقا در سال 2015 بر علیه ایران به تصویب رسیده؛ محاسبه نکرده. لذا جای سوال هست؛ چرا قطعنامه ای که در زمان ریاست جمهوری خود بر علیه ایران، به تصویب رسیده است را نادیده می گیرد؟

علاوه بر مسایلی که در بخش اول به آن اشاره شد؛ ذیل بند 41 منشور ملل متحد؛ دو تصمیم کاملا متناقض هم اتخاذ می شود:

الف- لغو کامل هر 7 قطعنامه.

ب- بازگشت! اتوماتیک هر 7 قطعنامه. (سیستم ماشه)

بند 8 پاراگراف های اجرایی؛ تصریح می دارد 10 سال پس از روز پذیرش ، این قطعنامه و هر 7 قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل کن لم یکن شده و شورا از رسیدگی مسئله هسته ای ایران دست بر می دارد و گزینه ی عدم اشاعه از دستور کار شورا خارج می شود.

در واقع برداشت از بند 8 چنین است که، پرونده هسته ای ایران؛ تحت هر شرایطی پس از 10 سال شامل مرور زمان شده و تاریخ انقضای آن فرا می رسد. لکن این تمام ماجرا نیست؛ زیرا صراحت بند 8 را، نه تنها بند نهم خدشه دار، بلکه از اساس منتفی می کند.

بند 9 پاراگراف اجرایی را می توان یکی از خطرناک ترین بندهای قطعنامه دانست. این بند تصریح می کند؛ اگر ظرف 30 روز از تذکر یکی از 6 کشور 5+1 و اتحادیه اروپا؛ ایران بر ادامه امری، که آن کشور تخلف محسوب کرده، اصرار ورزد؛ می بایست:

الف- باید ادامه لغو مصرح در تبصره a بند 7؛ مجددا به رای شورای امنیت گذاشته شود. ( وج ایران از ذیل بند 41 منشور ملل متحد. -به بخش اول مقاله مراجعه فرمایید-)

ب- یک پیشنویس قطعنامه جدید، تقدیم شورای امنیت شود. اگر چنین پیشنویسی تقدیم شورا نشود؛ و یا اگر پیشنویس در شورا رای نیاورد؛ تمامی 7 قطعنامه -علی رغم لغو شدن- دوباره احیا می شود. (قطعنامه های شماره 1696 صادره در سال 2006، 1737صادره در سال 2006، 1747 صادره در سال 2007، 1803 صادره در سال 2008، 1835صادره در سال 2008 و 1929 صادره در سال 2010 و 2224 صادره در سال 2015)

ج- بند 9 تصریح می کند؛ در این صورت بند 8 نیز بی اثر می شود. (منظور لغو تحریم ها پس از 10 سال است)

عمق فاجعه زمانی مشخص خواهد شد که یادآور شویم، ایران قلب راکتور اراک را خارج و نابود کرده؛ پروتکل الحاقی و کد اصلاحی 3.1 را پذیرفته است؛ بیش از 13 هزار سانتریفیوژ خود را حذف و زیر ساخت های آن را از بین برده؛ بیش از 9 هزار کیلو گرم، با ارزش ترین سرمایه خود، یعنی ذخایر غنی شده 5 درصد را به خارج از ایران منتقل کرده؛ موجودی چندین تن آب سنگین خود را در بازار جهانی فروخته و اجازه تولید ندارد؛ فردو را از سایتی هسته ای به موزه تبدیل نموده؛ تحقیق و توسعه را در حد کاریکاتور کوچک و بی استفاده کرده؛ آژانس یا همان جاسوسان رژیم غاصب صهیونیستی و امریکا را، بر اساس بازرسی هر زمان و هر مکان از تمام سَر و سِر هسته ای خود، بلکه اسرار نظامی مطلع نموده؛ بر اساس این پیشنویس، همه ی قطعنامه های قبلی را که غیر قانونی می دانسته، به رسمیت شناخته؛ و بر مبنا این پیشنویس، محدودیت های جدیدی همانند ساخت و آزمایش موشک های بالستیک را پذیرفته است؛ و ... ؛ همچنین به این موارد می بایست تعهدات اجرا شده در توافق ژنو را نیز افزود: دیگر اورانیوم 20 درصد غنی نمی کند؛ 200 کیلو گرم اورانیوم غنی شده ی 20 درصدی خود را نابود کرده؛ بیش از 4 هزار کیلو گرم اورانیوم قابل غنی شده تا 10 درصد خویش (tail) را نابود کرده؛ هیچ سانتریفیوژی تولید نمی کند؛ و خلاصه صنعت هسته ای اش بطور کامل نابود شده و دانشمندان آن به سبب نبود زمینه کار، تغییر شغل داده و یا از کشور خارج شده اند؛

... و تازه تحریم ها و قطعنامه های سازمان ملل؛ یعنی آنچه فلسفه وجودی مذاکره بوده؛ مجددا احیا شده است. برگشتی که با هر بهانه ی واهی امکانپذیر است.

فرزانه انقلاب در جوار حرم رضوی خط قرمز "نپذیرفتن تعهدات برگشت ناپذیر" را برای هیئت مذاکره کننده ترسیم نمودند. لکن تیم هسته ای، خود را م م به رعایت آن نکرد، و با عبور از خط قرمز، امکان نفوذ و تعدی دشمن را فراهم نمود. ی طی روز اول فروردین امسال فرمودند:

اگر چنانچه طرف مقابل میتواند به هر بهانه ای باز هم تحریم ها را علیه ملّت ایران برقرار کند، هیچ وجهی ندارد که هیئت مذاکره کننده ی ما بپذیرد و کاری انجام بدهد که برگشت ناپذیر است؛ به هیچ وجه.

اما جلوه دیگری از ژرف شی انقلاب را، می توان در اعتماد به مذاکره کنندگان ایرانی؛ و عدم اعتماد به دشمن دید. ایشان در بهمن ماه 1393 طی دیدار با اعضای مجلس خبرگان فرمودند:

با اینکه این دوستان و این برادران، برادران خوبی هستند، برادران امینی هستند و میدانیم که دارند برای صلاح کشور تلاش میکنند، در عین حال من نگرانم؛ چون طرف مقابل، طرف حیله گری است. اهل خدعه است، اهل خنجر از پشت زدن است؛ ما نباید این جور تصوّر که حالا اینها چون مثلاً بمب اتم دارند یا وسایل نظامی قدرتمندی دارند، بنابراین احتیاجی ندارند به اینکه دست به حیله و خدعه بزنند؛ نه، اتّفاقاً احتیاجشان هم زیاد است و عمل هم میکنند و واقعاً خدعه گری میکنند؛ این ما را نگران میکند. باید مراقب شگردهای دشمن باشیم.

بر همین اساس خدعه گری دشمن را در بند نهم و ترتیبات آن به وضوح می توان مشاهده کرد. در حقیقت روال عادی و متداول به کرسی نشاندن نظر یکی از اعضا، در شورای امنیت؛ ارایه پیشنویس و تصویب آن است. حال آنکه امریکایی ها در موضوع بازگشت اتوماتیک تحریم های ایران؛ دقیقا خلاف چنین جهتی عمل کرده اند. به مفهوم دیگر، از آنجا که امریکایی ها نگران وتوی قطعنامه خود توسط روسیه و چین در شورای امنیت می باشند؛ بجای ارایه پیشنویس قطعنامه تحریم مجدد ایران در صورت تخطی؛ دست به نیرنگ زده و موضوع را دقیقا برع د! یعنی اگر قطعنامه ای برای ادامه ی لغو تحریم ها در شورای امنیت صادر نشود؛ به صورت اتوماتیک هر 7 قطعنامه قبلی که ملغی شده، مجددا احیا می شود.

به این شکل نه تنها روسیه و چین قدرت اعمال نفوذ ندارند؛ بلکه قطعنامه های ضد ایرانی با اعمال کوچکترین بهانه از سوی دشمن، مجددا برقرار می شود.

حال جا دارد از تئورسین های ت تدبیر سوال کرد:

چرا از عمل به نصایح پدرانه ی و آنچه ایشان در خشت خام می بینند؛ طفره می روند؟

چرا اصول و پایه ی مذاکره را بر مبنای "قول دشمن" و اعتماد به او گذاشته اند؟

برچسب ها : پیشنویس قطعنامه شورای امنیت و نکاتی چند (بخش دوم) - قطعنامه ,شورای ,امنیت ,پیشنویس ,هسته ,منشور ,شورای امنیت ,پیشنویس قطعنامه , ,نابود کرده؛ , وج ایران ,شورای امنیت سازمان ,قطعنامه شو
چرا در اولین قدم، دست به تهدید زد؟

ظاهرا متن توافق جامع آنچنان مسئله دار هست؛ که طی اولین سخنرانی پس از رو نمایی توافق جامع؛ به جهت نگرانی از آشکار شدن عقب نشینی های وحشتناک؛ دست به تهدید منتقدین به منظور واگذاری میدان به حریف، زند. غافل از اینکه امنیت ملی و اقتدار ایران؛ چیزی نیست که رئیس تی با تقلید از کلید واژه ی فرزانه انقلاب «اجازه نمی دهم» بتواند ایرانیان غیور را ت نماید.

لذا در همین ابتدای امر با صراحت لهجه به رئیس جمهور محترم می گوییم؛ «اجازه نمی دهیم» انی با منافع ملی ایران بازی کنند؛ حتی اگر رئیس ت باشند.

متاسفانه مرور سریع بخشهای مختلف توافق جامع؛ نشان از خدشه واقعی به خطوط قرمز و عبور از آنها دارد. بطور مثال در بخش تحقیق و توسعه، ایران با محدودیت شدید تست سانتریفیوژ ها مواجه بوده و صحت گفتار مونیز کاملا مشهود است. وی گفته بود محدودیت های تحقیق و توسعه آنچنان هست که ایرانی ها پس از طی دوره 10 ساله نمی توانند به کارآیی سانتریفیوژ های پیشرفته خود مطمئن باشند.

تهدید را در اینجا می توانید ببینید.

برچسب ها : چرا در اولین قدم، دست به تهدید زد؟ - رئیس ,تهدید , ,توافق ,توافق جامع؛
چرایی ایراد دور جدید سخنان ساختار شکن، توسط

ایران ی طی چند روز گذشته؛ شاهد تکرار سخنان ساختارشکن از سوی رئیس ت تدبیر بود. اما نشانه بارز این دور؛ عجله در بیان مسایل مختلف می باشد؛ که نشان از نوعی دستپاچگی در اردوگاه ت دارد.

در تاریخ پنج اردیبهشت؛ در کمال ناباوری وظیفه پلیس را اجرای قانون دانست و نه ! حال آنکه اساس حکومت ایران؛ بر پایه و فقه جعفری است؛ لذا گفتار مخالف صریح اصول مختلف قانون اساسی و حتی نام جمهوری ی ایران می باشد.

لیکن رئیس جمهور محترم به همین جمله بسنده نکرد و سه روز بعد مجددا نوک پیکان حملات خویش را به سوی منتقدان نشانه گرفت؛ تا شاید آمال دردهای تدبیر گردد! حتی پا را فراتر نهاد و با جدا سازی منتقدان از مردم؛ سعی در تحریک دلواپسان نظام داشت.

اما چند سوال:

چرا شیخ دیپلمات با وجود تاکید بر بیانات فرزانه انقلاب و همدلی ت و ملت در سال پیش رو؛ مجددا دو قطبی سازی جامعه را دستور کار ت قرار داده است؟

تجربه نزدیک به دو سال زمامداری ت امنیتی ثابت کرده؛ سعی فراوانی در پر ری و خلع ناشی از ش ت جریان فکری بنفش دارد. لذا هر نقطه ای که جریان متبوع ایشان دچار رخوت شده؛ مستقلاً وارد کارزار می گردد.

دلیل فعالیت دور جدید چیست؟

ظاهرا بر ملا شدن دروغ پول های کثیف؛ با ضد تدبیر! بجای مجلس و برگزاری محاکمه علنی کشور، ت و خصوصا رسانه های زنجیره ای حامی آن را دچار سردرگمی شدید کرده؛ لذا دستور تغییر وضعیت فکری جامعه و انحراف آن را با ایجاد جو روانی کاذب، بهترین گزینه پیش رو یافته است.

چرا با گذشت سه روز از سخنان شاذ اولیه و بر خلاف رویه گذشته؛ مجددا وارد عرصه شد و حمله به منتقدان را دستور کار ت بنفش قرار دارد؟

ظاهرا سکوت ناشی از هوشیاری جناح اصولگرا در برابر حمله اول ت اعتدال؛ را به انجام عملیاتی مجدد وادار نموده است.

نتیجه:

سکوت جناح اصولگرا؛ و عدم تغییر موضع رزمایشِ پول های کثیف؛ که رسوایی بزرگ اردوگاه اصلاح طلبان است؛ بنفش های غربگرا را دچار سردرگمی بیشتر کرده و باعث بر ملا شدن بیش از پیش هویت واقعی ایشان خواهد کرد. لذا تمرکز بر موضوع یاد شده؛ همچنین رها ن تنگه اُحد هسته ای؛ روشنگری بیش از پیش در خصوص مذاکرات لوزان و نتایج بار آن در صورت عدم تصحیح رویگرد کنونی؛ امری اجتناب ناپذیر ناشی از بصیرت است؛ که پافشاری بر آن برملا کننده رویه ی غلط اطلاح طلبان و لازمه ی امر می باشد.

برچسب ها : چرایی ایراد دور جدید سخنان ساختار شکن، توسط - ت , , ,ناشی ,بنفش ,دچار ,دچار سردرگمی
وصیتنامه راجع به خاطرات امروز هاشمی چه می گوید

خاطرات امروز اکبر هاشمی رفسنجانی ناخود آگاه انسان را به یاد فراز پایانی وصیتنامه (ره) می اندازد؛ مرور این بخش، پاسخ قاطعی است به خاطرات بی مبنای تکیه گاه، و هر آن که راجع به خوبی ها خاطره سازی کند.

(ره) در دو بخش از صفحه سی ام وصیتنامه می فرمایند:
(1) اکنون که من حاضرم، بعض نسبت های بی واقعیت به من داده می شود و ممکن است پس از من در حجم آن افزوده شود؛ لهذا عرض می کنم آنچه به من نسبت داده شده یا می شود، مورد تصدیق نیست مگر آن که صدای من یا خط و امضای من باشد، با تصدیق کارشناسان؛ یا در سیمای چیزی گفته باشم.


(4) من در طول مدت نهضت و انقلاب به واسطه ی سالوسی و نمایی بعضی افراد، ذکری از آنان کرده و تمجیدی نموده ام که بعد فهمیدم از دغلبازی آنان اغفال شده ام. آن تمجیدها در حالی بود که خود را به متعهد و وفادار می نمایاندند و نباید از آن مسائل سوء استفاده شود؛ و میزان در هر حال فعلی او است.
روح الله ال ال

برای مشاهده دو بخش یاد شده وصیتنامه (ره) اینجا کلیک بفرمایید

برچسب ها : وصیتنامه راجع به خاطرات امروز هاشمی چه می گوید - ,وصیتنامه ,خاطرات ,وصیتنامه , ,خاطرات امروز
تکرار توافق ننگین ژنو؛ در لوزان

متاسفانه علی رغم خوشبینی به فرزندان انقلاب؛ توافق ننگین ژنو، دوباره در لوزان تکرار شد و تیم مذاکره کننده در دام پلیس بد کنگره امریکا گرفتار شد و ضمن گذشتن از خط قرمز یک مرحله ای توافق؛ تن به توافقی دو مرحله ای داد.

تنها تفاوت عمده توافق ژنو با توافق لوزان؛ تعطیلی گسترده تر مراکز هسته ای و تعلیق امور است.

ضمن تسلیت سالروز شهادت ام البینین (س)؛ توافق ننگین مذکور را نیز به ملت شریف ایران تسلیت می گویم.

برچسب ها : تکرار توافق ننگین ژنو؛ در لوزان - توافق ,ننگین ,توافق ننگین
تاملی بر پیام تبریک به مناسبت توافق لوزان (بخش اول)

رئیس ت تدبیر در پیامی به مناسبت توافق لوزان ضمن تبریک، از ملت و تیم مذاکره کننده تشکر نمود. بخشهایی از مصاحبه مذکور، مورد توجه نگارنده قرار گرفت که در دو بخش مختلف ارایه می گردد.

1- "در طول 100 روز اول اولین گام را برداشتیم (توافق ژنو) ... بالا ه شب گذشته (تلاش ها) به سرانجام رسید، ما گام دوم را برداشتیم (توافق لوزان) ... توافق پیش رو که گام سوم خواهد بود امیدها بر این است که تا اوایل تیر ماه برداشته شود ... و گام چهارم نیز بعد از آن برداشته خواهد شد."

با کمی تامل متوجه خواهیم شد، رئیس جمهور محترم جنس بیانیه لوزان را هم تراز توافق ژنو و توافق جامع دانسته و از آن به عنوان دومین پایه توافق با 5+1 نام می برند. لذا باید گفت، حتی جناب نیز به "توافق" بودن آنچه ظریف و مجموعه تحت مدیریتش برخلاف واقعیت "بیانیه" می خوانند؛ معترف است.

از اینرو بر طبق نظر ، آنچه اتفاق افتاد همان توافق دو مرحله ای است که فرزانه انقلاب، آن را خط قرمز دانسته و تیم مذاکره کننده را از انجام آن نهی و تاکید فرمودند توافق می بایست یک مرحله ای و تفسیر ناپذیر باشد.

ضمن اینکه آنچه در توافق لوزان آمده، به شدت تفسیر پذیر است.

2- رئیس ت بیان می کنند: "رآکتور اراک با فناوری مدرن تر فعال خواهد شد" اما نمی گویند، درحالی که قبل از تعلیق ت تدبیر و طبق زمان بندی قرار بود؛ راکتور آب سنگین اراک حدود یک سال پیش به بهره برداری برسد، چه مدت زمانی برای باز طراحی این راکتور لازم است؛ و به عبارت دقیق تر، نمی گویند بیش از ده سال زمان برای باز طراحی و راه اندازی مورد نیاز است.

3- ایشان می گویند: " فردو که برخی فکر می د بسته میشود برای همیشه باز می ماند، در فردو 1000 سانتریفیوژ مستقر خواهد بود و فعالیت و فناوری های دیگر هسته ای و فیزیکی در آنجا انجام خواهد شد."

قطعا انتظار مردم از رئیس جمهور خود، بیان واقعیت است. موگرینی به هنگام قرائت توافق از فردو چنین می گوید: "فردو از یک سایت غنی سازی به مرکز فیزیک هسته ای و تکنولوژی تبدیل می شود. ... در فردو هیچ مواد شکافت پذیری باقی نخواهد ماند."

چنین گفتاری فکت شیت و یا تفسیر امریکا از توافق لوزان نیست. این سخنان در حضور امور خارجه ایران و توسط موگرینی بیان شد و اگر اشتباه بود؛ قطعا ظریف می بایست به این سخنان اعتراض می کرد.

ضمن اینکه فارغ از هزینه و زمان سرسام آور ایجاد تغییرات در فردو، باقی ماندن 1000 سانتریفیوژ که بیش از هر چیز؛ نقش مجسمه های موزه را بازی می کنند؛ درد زیادی از صنعت هسته ای دوا نمی کند.

4- در بخش دیگری می آورد: "همه تحریم ها در بخش مالی، اقتصادی، بانکی در همان روز اجرای توافق و همه قطعنامه های علیه ایران لغو خواهند شد."

متاسفانه این بخش نیز منطبق بر سخنان موگرینی که در حضور ظریف بیان کرد، نیست. موگرینی می گوید: "اگر ایران به تعهداتش عمل کند، فراغتی از تحریم ها خواهد یافت. پس از اینکه آژانس تایید کند که ایران گامهای کلیدی مرتبط با هسته ای را برداشته است تحریم های مرتبط با هسته ای اروپا و تعلیق خواهد شد و چنانچه در هر زمانی ایران نتواند به تعهداتش عمل کند تحریم ها به جای خود، باز خواهند گشت. ساختار تحریم های برای بخش عمده ای از دوره توافق باقی خواهد ماند، همه ی قطعنامه های قبلی شورای امنیت همزمان با انجام اقدامات ایران در زمینه ی نگرانی های اساسی برداشته خواهد شد. تحریمهای به خاطر نقض ، تروریسم و موشکهای بالستیک ایران همچنان پا برجا خواهد بود."

همانطور که از سخنان موگرینی کاملا مشخص است؛ تعلیق تمامی تحریم ها و نه لغو آنها؛ مشروط به انجام تعهدات از سوی ایران شده.

پر واضح است که تنها یکی از نگرانی های اساسی، مربوط به pmd یا همان انحراف احتمالی نظامی است و بیش از هشت ماه است ت تدبیر بدلیل زیاده خواهی و اختلاف با آژانس؛ همچنین عدم تعیین تکلیف دو پاسخ آ ایران به مدالیته، به حق از ادامه همکاری با آن مرکز طفره رفته است.

در ثانی برابر تاکیدات مواکد ی، مذاکرات هسته ای تنها معطوف به موضوع هسته ای است و نه موضوعات دیگر منجمله موشکی که در قطعنامه های شورای امنیت به آن اشاره شده.

5- رئیس ت تدبیر می گوید: "چرخش سانتریفیوژها زمانی برای ما ارزشمند است که چرخ اقتصاد هم در کنار آن در چرخش باشد." فارغ از عدم اجرای اصول اقتصاد مقاومتی توسط ت، ظاهرا جناب به این نتیجه رسیده اند، با توجه به عدم قدرت ت تدبیر در ایجاد توازن فی م ن چرخش چرخ سانتریفیوژها و چرخش چرخ اقتصاد؛ چرخ سانتریفیوژها را هم بطور کامل متوقف نماید. لذا فی المثل در توافق ژنو تصمیم به توقف غنی سازی 20%؛ در توافق لوزان غنی سازی 5% و ظاهراً تدبیر امیدوار است؛ غنی سازی زیر 5% را نیز طی توافق تیرماه متوقف و اص اً بحث غنی سازی را به منظور عادی سازی روابط با جهان –بخوانید کدخدا- و حل عدم چرخش اقتصاد، کاملاً تعطیل نمایند.

برچسب ها : تاملی بر پیام تبریک به مناسبت توافق لوزان (بخش اول) - توافق ,هسته ,لوزان ,تدبیر ,سازی ,تحریم ,توافق لوزان , ت تدبیر ,رئیس ت ,زمانی برای ,1000 سانتریفیوژ ,مناسبت توافق لوزان
تاملی بر پیام تبریک به مناسبت توافق لوزان (بخش دوم)

رئیس ت تدبیر در پیامی به مناسبت توافق لوزان ضمن تبریک، از ملت و تیم مذاکره کننده تشکر نمود. بخشهایی از مصاحبه مذکور، مورد توجه نگارنده قرار گرفت که در دو بخش مختلف ارایه می گردد.

6- علی رغم اینکه در بخشی از سخنان خود می آورد: "همواره از رهنمودهای ی بهره بردیم و ایشان نیز سخاوتمندانه ارشادات خود را در اختیار ت و تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان قرار دادند" در بخش دیگری می آورد: "برخی فکر می کنند ما یا باید با دنیا بجنگیم و یا باید تسلیم قدرتها شویم، ما معتقدیم که هیچ یک از این دو صحیح نیست، راه سومی وجود دارد که ما می توانیم با دنیا همکاری داشته باشیم."

مسلما در کشور ی ایران، ی خواهان جنگ با هیچ کشوری نیست و اصولا شیعه در زمان غیبت؛ شروع کننده جنگ نخواهد بود. اما سابقه بکار بردن چنین عباراتی که به منظور مرعوب تفکر مخالف کاربرد دارد را می بایست ابتدا در جریان اصلاحات و سپس در ت تدبیر جستجو نمود؛ لذا اساسا راه حل اول وجود خارجی ندارد؛ و راه حل سوم به واقع همان راه حل دوم است که قایل به کوتاه آمدن در مقابل دشمن می باشد.

متاسفانه مقایسه بیانات فرزانه انقلاب در حرم رضوی؛ و سخنان رئیس جمهور، ناخود آگاه انسان را با موضوع نگران کننده ای مواجه می کند. ی ضمن تقسیم بندی نگرش ها به اقتصاد کشور، از دو نوع نگاه یاد می کنند؛ نگاه به درون و نگاه به بیرون.

ایشان در تبین نگاه به بیرون می آورند: "نگاه دوّم به اقتصاد کشور نگاه به پیشرفت اقتصاد با استفاده از کمک بیرون از مرزها است؛ میگوید سیاست خارجی مان را تغییر بدهیم تا اقتصاد ما درست بشود، با فلان مستکبر کنار بیاییم تا اقتصاد رونق پیدا کند، تحمیل قدرتهای مستکبر را در بخشهای گوناگون و مسائل گوناگون بپذیریم تا اقتصادمان رونق پیدا کند .. امروز شرایط کشور به ما نشان داده است که این نگاه دوّم یک نگاه کاملاً غلط و عقیم و بی فایده است ... امروز خارجی ها و رؤسای قدرتهای مستکبر میخواهند همین نگاه دوّم را در مردم ما تقویّت کنند."

هرچند بطور قطع رئیس ت قصد مواجهه با ی فرزانه انقلاب را نداشته؛ لیکن عبور از خط قرمزِ یک مرحله ای بودن توافق، در کنار بیان چنین سخنانی جای گله گذاری دارد.

7- بخش دوم که محل انتقاد مجدد از جناب است؛ بیان سخن ذیل است: "مذاکرات هسته ای برای تعامل سازنده با جهان است، بحث ما فقط هسته ای نیست، ... (اگر) این موضوع تمام شود، این پله اول برای رسیدن به بام تعامل سازنده با جهان است ... با کشورهایی که رابطه سرد داریم رابطه بهتر می خواهیم و اگر با کشورهایی دارای تنش یا احیانا خصومت هستیم، خواهان پایان تنش و پایان خصومت هستیم."

ظاهرا فراموش کرده اند؛ ی بارها و بارها هشدار داده اند که موضوع هسته ای هیچ ارتباطی با دیگر موضوعات اختلافی فی م ن ایران و امریکا ندارد و سر آغاز هیچ رابطه ای نخواهد بود.

بد نیست جناب که خویش را مقید به حرکت در چارچوبه تبیینی توسط ی می دانند؛ هر از گاه با مرور سخنان ایشان؛ به این امر اهتمام ورزند.

8- امید داریم تاکید دوباره رئیس جمهور بر جمله "سال انتخابات" بیانگر شروع زود هنگام ماراتن انتخابات، همچنین نگاه انتخاباتی جهت ب رای به موضوعات مختلف، خصوصا توافق هسته ای نباشد.

9- در پایان باید گفت حقیر نیز همانند رئیس ت تدبیر امروز (روز توافق لوزان) را: "روزی که در خاطره تاریخی ملت بزرگ ایران باقی خواهد ماند" می دانم؛ با این تفاوت که تصور می کنم ملت، این روز را همچون روز توافق ژنو و یا روز توافق سعدآباد، به عنوان روزی کدر و ناراحت کننده که به دلیل واگذاری امتیازات حداکثری و دریافت وعده های نسیه؛ شاید با توافقات و عهدنامه های چند صد سال پیش قابل قیاس باشد به خاطر خواهد سپرد.

برچسب ها : تاملی بر پیام تبریک به مناسبت توافق لوزان (بخش دوم) - توافق ,رئیس ,هسته ,اقتصاد , ,کننده ,نگاه دوّم ,رئیس ت ,توافق لوزان , ت تدبیر ,قدرتهای مستکبر ,مناسبت توافق لوزان
چون قافیه شیخ به تنگ آید!

"مسئولین اجرایی باید انی باشند که به رأی مردم در ۲۴ داد ۹۲ معتقد باشند، اگر ی اعتقاد به رأی مردم ندارد، ... نمی تواند مدیر سطح بالای کشور باشد."

سخنان فوق نه بخشی از موضع اصولگرایان به منظور انتقاد از فتنه و فتنه گران سال 88، بلکه سخنان رئیس ت یازدهم در سوم اسفند 93 است.

باید پرسید، قانون فوق که از لبان مبارک و معجزه گر! شیخ دیپلمات خارج شده؛ قانونی کلی است و یا تنها در خصوص ت یازدهم صدق می کند؟

اگر کلی است؛ چرا ایشان مقید به معرفی و بکارگیری ظالمان به رای ملت طی سال 88، آنهم در راس وزارتخانه و سازمان ها هستند؛ و حتی پس از استیضاح علوم بدلیل حرکت در راستای فتنه، اصرار به ادامه همان راه دارد؟ " علوم جدید ادامه دهنده راه و مسیر عزیزان پیشین در ت یازدهم است همان راهی که بنا بود میلی منفرد طی کند و نگذاشتند، بنا بود توفیقی ادامه دهد نگذاشتند، ادامه راه برای فرجی دانا ممکن نشد، اما همان راه را ادامه داد و همان راه را قرار بود نیلی احمد آبادی و احمدی دانش آشتیانی ادامه دهند و امروز نیز فرهادی همان راه را ادامه خواهد داد."

متاسفانه حرف و عمل شیخ، یادآور ضرب المثل "رطب خورده کی توان منع رطب کرد" و مصداق بارز دیگری از تناقض گویی های رئیس ت یازدهم است.

نباید از این نکته غافل شد؛ که بیان گاه و بیگاه چنین مسایلی از سوی شیخ، تنها به منظور ی افکار عمومی و انحراف از معضلات اساسی، خصوصا چاه خود ساخته مذاکرات هسته ای است؛ لذا باید هوشیار بود.

برچسب ها : چون قافیه شیخ به تنگ آید! - ,یازدهم , ت , ت یازدهم , علوم ,رئیس ت
در 22 بهمن؛ چرا ما عمار نباشیم؟

در معرکه صفین؛ هر جا شبهه ای بود، عمار هم بود. او بساط فتنه را با روشنگری جمع می کرد.

بیش از 15 ماه از هل من ناصر فرزانه انقلاب گذشت.

جوانان چه کردیم؟

سال قبل، هنگامه نسکافه خوردن مذاکره کنندگان هسته ای با تیم امریکایی؛ حضرت آقا مصادف با یوم الله استکبار ستیزی؛ در جمع دانش آموزان و دانشجویان فرمودند: "مذاکره در موضوعات خاص اشکالى ندارد؛ منتها گفتم من اعتماد ندارم٬خوشبین نیستم به مذاکره٬ لکن میخواهند مذاکره کنند٬ ند؛ ما هم به اذن الله ضررى نمیکنیم."

در آن سخنانی ی، مکرراً بر وم آگاهی مردم پای فشردند. همان پاشنه آشیلی که شیخ و یارانش جهت مبارزه مع ! دستور گفتگو در پستو! برایش صادر د، زیرا همانند شرمن معتقدند: "مذاکره همانند قارچ در تاریکی رشد بیشتری دارد"!!!

در آن سخنرانی آقا از وم آگاهی مردم، بخصوص بیداری جوانان فرموده و تاکید د: "چشم و گوشها را باز کنید، هر ملّتى با آگاهى ٬ با هوشیارى ٬ با بیدار ماندن و به خواب نرفتن ٬ میتواند به اه والاى خود دست پیدا کند."

قطعا شما جوانان و امت حزب الله، علی رغم میل خط تسامح؛ بیدار بوده و مذاکرات را به دقت رصد کرده اید؛ از همین رو است که هر از گاه؛ بی شناسنامه، تازه به دوران رسیده، کاسب تحریم، هم صدا با ، اقلیت، ترسو و بزدل، به جهنم رفته، بی عقل و یا ... می خوانندتان.

ی فرمودند مردم بیدار باشند، بدانند دارد چه اتفاقی می افتد، تا برخی افراد مواجب بگیر دشمن و بی مزد و مواجب بگیر ها، نتوانند ملت را گمراه کنند و اینجور القا کنند که اگر از قضیه هسته ای کوتاه بیائیم همه ی مشکلات اقتصادی و معیشتی و غیره حل خواهد شد.

عمار به غیر از داشتن بصیرت؛ بصیرت افزایی هم می کرد.

ما هم اینگونه بوده ایم؟

پیشنهاد:

از طرح، ع ، شعار و هر آنچه در خصوص هسته ای و کوتاهی خط تسامح داریم؛ پرینت، پارچه نوشته، بیلبرد و ... تهیه؛ هنگام حضور در 22 بهمن به روشن گری بپر دازیم.

باور کنید؛ حتی با نوشته های کف دست هم می توان به یاری شتافت.

به یاد داشته باشیم؛ تا عمار بود، مالک به سوی خیمه معاویه می تاخت؛ و مکر عمرو عاص بر قرآن سر نی، کارساز نبود.

بیایید عمار ی باشیم.

برچسب ها : در 22 بهمن؛ چرا ما عمار نباشیم؟ - عمار ,هسته , ,جوانان ,مواجب بگیر , وم آگاهی
منتقدان بی عقل یا بی عقلان عاقل نما!

خزانه خالی؛ همه پرسی هسته ای و یا وصل نبودن آرمان به سانتریفیوژ؛ تنها بخش ناچیز سخنانی است، که درست حین انجام ماراتن سخت و نفس گیر مذاکرات هسته ای توسط سربازان خط مقدم مذاکرات، از زبان مبارک شیخ دیپلمات خارج شده.

لازم به توضیح نیست، ک ن نیز توان فهم پالس های نهفته در چنین افاضاتی را دارند. نیت مشتاقانه شیخ، در انجام "توافق به هر قیمتی" بیش از حد تصور تابلوست، که درک آن برای افعی های مار خورده ایی نظیر کری، برنز و یا شرمن مشکل باشد. لیکن ثقیل می نماید دست شیخ فریدون در امور داخلی چنان خالی باشد؛ که هر از گاه، واضحات را وا نهاده و ناشیانه بر طبل تکراری هجمه بر منتقدان بنوازد؛ آنهم با توسل به واژه خنده دار "کف زدن منتقدان برای حریف"!

به راستی کدام فقدانِ تئوری و دستاورد، شیخ حسن را به تذبذب واداشته، تا هر از گاه به سخنان زیگزاگی در امور مختلف روی آورد (1) و نهایتاً آنچه دیروز تایید کرده را فردا تکذیب کند؟

آیا چنین رفتاری برازنده سیاستمداری دون پایه و یا دیپلماتی ناشی هست، که بر قامت رئیس ت بدرخشد؟

فارغ از بی ارزش شدن سخن و جایگاه رئیس جمهور در امور داخلی؛ آیا طرفهای خارجی با مشاهده چنین رفتاری، حاضر به د تره هم برای ایران خواهند بود؟ توافق برد برد پیش کش!

واقعیت آنست، سخنان بی ارزش و غیر واقعی؛ که تنها برای خارج میدان از دست رقبا، توسط شیخ در زمان انتخابات ریاست جمهوری بیان شد؛ امروز ناجور! گریبان او و همفکرانش را گرفته؛ چنانکه با دست و پا زدن، تنها موجب فرو رفتن بیش از پیش تدبیر و امید، در باتلاق خود ساخته می شوند؛ لذا ایشان را هیچ راه نجاتی نیست مگر وا گذاردن راه اشتباه اتکا به بیرون و تصحیح آن با پیمودن مسیرِ نگاه به درون.

(1) نمونه ای از رفتار زیگزاگی رئیس ت تنها به فاصله سه روز! و در هنگامه انجام مانور بی نظیر در دریای عمان و اقیانوس هند.

بعضی ها فکر می کنند که برد موشک ما بیشتر شود این اقتدار است. 07/10/93

امروز موشک هایی که توسط متخصصان داخلی نیروهای مسلح تولید می شوند از سرزمین ایران دفاع قدرتمندانه می کنند. 10/10/93

برچسب ها : منتقدان بی عقل یا بی عقلان عاقل نما! - رئیس ,منتقدان ,امور ,چنین ,انجام ,رئیس ت
پیام فرزانه انقلاب به جوانان اروپا و امریکای شمالی؛ به زبان های مختلف

فرزانه انقلاب درخصوص و به طور خاص، تصویر و چهره ای که از توسط سیاستمداران غرب ارائه میگردد؛ و وم شناختی مستقیم و بی واسطه از دین ؛ همچنین ایجاد سدّ عاطفی و احساسی توسط تمردان غرب و عدم امکان داوری بیطرفانه؛ خطاب به جوانان اروپا و امریکا شمالی پیام روشنگرانه ای صادر فرمودند.

سایت معظم له، این پیام را به زبانهای مختلف نشر داده است؛ که لینک هر یک در ادامه می آید.

نامه انقلاب به جوانان اروپا و امریکای شمالی

إلى جمیع الشباب فی أوروبا وأمریکا الشمالیة:

mensaje del gran líder los estudiantes en general de europa y norte américa

to the youth in europe and north america

an alle jungen menschen in europa und nordamerika

aux jeunes d'europe et d'amérique du nord

برچسب ها : پیام فرزانه انقلاب به جوانان اروپا و امریکای شمالی؛ به زبان های مختلف - پیام ,اروپا ,جوانان ,انقلاب , ,جوانان اروپا ,فرزانه انقلاب , فرزانه , فرزانه انقلاب
پیاده روی ظریف، کری و چند سوال بی جواب

در خصوص مذمت پیاده روی ظریف و کری در خیابان های ژنو، مطالب زیاده به رشته تحریر درآمده و تنها توجیه طرفداران چنین حرکتی؛ طرح امکان شنود سخنان وزرای خارجه دو کشور است.

نیازی نیست دلایل مبرهن بیان شده توسط منتقدان تکرار شود؛ اما آنچه بیان نشد، سوالات ابت از مخترعین طرح شنود است. لذا بر آن شدیم ضمن طرح چند سوال؛ توجیه خنده دار شنود را به چالش بکشیم.

1- وزرای دو کشور ایران و امریکا، ی ال و نیم قبل را در حال مذاکره بوده اند. آیا با یک ربع پیاده روی در محیطی امن و غیر قابل شنود! پرونده هسته ای ایران ختم به خیر شد؟ به تعبیر دیگر چرا مشکلی که با پانزده دقیقه قابل حل بود، یک سال و نیم کش پیدا کرد و البته هم اینک نیز به قوت خود باقی است!

2- اگر قبول کنیم به واقع بحث عدم اطمینان و احتمال شنود جلسه دغدغه اصلی است؛ آیا تنها راه حل مقابله با چنین تهدیدی، پیاده روی می باشد؟ آیا قطع پانزده دقیقه ای یا بیشتر به بهانه رفع خستگی و یا صرف چای؛ شرایط را برای تیم فنی چک، مهیا نمی کرد؟

3- با فرض قبول شنود؛ یقیناً اقدام تامینی مذکور به پیشنهاد تیم اطلاعاتی همراه یکی از دو سوی مذاکره اتخاذ شده. در امور اطلاعاتی، اصول "عادی سازی" و "گمراه حریف" جزو دستورات ابت است. آیا ع العمل ظریف و کری باعث ایجاد حساسیت در سرویس اطلاعاتی کشورهای اروپایی نشد؟ آیا چنین برخوردی از سوی دو دیپلمات کارکشته با پشتوانه نفرات اطلاعاتی همراه (خصوصاً در تیم امریکایی) عجیب نیست؟

4- باز هم اگر قبول کنیم بحث شنود، صحت داشته، این پرسش باقی خواهد ماند؛ مگر پای بیان چه سخن حیاتی، فوری و فوتی به میان آمده، که عدم تاخیر آن خسارت جبران ناپذیر را متوجه کشور نموده و امور خارجه ایران را م م به بیان بدون تاخیر آن، در کوچه و خیابان های ژنو کرده؟ آیا جنس این سخنان با سخنان تکراری ی ال و نیم اخیر، متفاوت است؟

5- از نگاه بدبینانه باید گفت ظاهراً جنس سخنان رد و بدل شده در پیاده روی، آنچنان متفاوت بوده که ظریف و کری را بر آن داشته بدون حضور معاونین و اعضای تیم خویش و در فضایی خارج از مکان اصلی مذاکرات به گفتگو بنشینند. مذاکراتی که واقعاً امکان شنود بر آن متصور بوده! اما به واقع این ترس؛ از سوی همان دشمنان فرضی است، که توسط حامیان ت گفته شد؟ (کشورهای اروپایی) و یا ترس مذکور متوجه شنود سخنان، توسط اعضای تیم ایرانی و یا امریکایی بوده است؟!

6- چه چیز خارجه کشورمان را بر آن داشته که در محیطی امن بدون حضور معاونین و اطرافیان خویش به تبادل سخن با کری بپردازد؟

برچسب ها : پیاده روی ظریف، کری و چند سوال بی جواب - شنود ,پیاده ,بوده ,سخنان ,بیان ,قبول ,بدون حضور ,حضور معاونین ,کشورهای اروپایی ,اطلاعاتی همراه ,پانزده دقیقه
آنها که خواب امریکا را می بینند؛ بشنوند: حد یقف کجاست؟

دشمن، و سیاستمدار است؛ مغزِ طرّاحِ دارد، فکر میکند که چه کار باید د. یکی از طرّاحیها این است که حرف آ را اوّل نزنند؛ آرام آرام و بتدریج طلبکاری ایجاد نمایند و طرفِ مقابل را وادار به عقب نشینی کنند. به مجرّدی که عقب نشینی کردید، طلبکاری دیگری شروع خواهد شد. حالا بعضیها میگویند چیزی بدهیم، چیزی بگیریم! بدهیمش درست است، بگیریمش درست نیست؛ هیچ چیز نخواهند داد. شعارهایی را درست میکنند؛ ایران را در محور شرارت گذاشته اند. فلان کارها را تا ما را از محور شرارت بردارند! این شد حرف!؟ غلط د گذاشتند که حالا بخواهند بردارند. دوباره و هر وقت لازم شد، ما را در محور شرارت میگذارند. اگر قرار است قدرتی این امکان و توان را پیدا کند که اخمهایش را در هم بکشد و بگوید من قوی هستم و میزنم و میبَرم و میبندم؛ حواستان جمع باشد، انسان جا بخورد، این جاخوردن، حدّ یقف ندارد؛ شما این سنگر را عقب مینشینید، فرض کنید فلان الحاقیه را قبول میکنید، بعد یک مطالبه دیگری را مطرح میکنند: فلان ت غیرقانونی را به رسمیت بشناسید! باز همان فشارها و همان تهدیدها. به مجرّدی که فلان ت غیرقانونی را به رسمیت شناختید، باز یک درخواست دیگر مطرح میشود: اسم را از قانون اساسیتان بردارید! شما باید ذرّه ذرّه عقب بنشینید؛ این حدّ یَقِفی ندارد. من این موضوع را بارها به بعضی از مسؤولانی که دچار وسوسه و واهمه هایی بودند، گفته ام که حدّ یَقفِ فشار کجاست؛ آن را مشخّص کنید، که اگر به آن جا رسیدیم، دیگر بعد از آن هیچ فشاری علیه ما نخواهد بود. من عرض کنم حدّ یقف کجاست؟ آن جایی است که شما - که چنین حقّی را نه شما دارید، نه من - از طرف ملت ایران اعلام کنید که ما ، و حکومت مردمی را نمیخواهیم؛ هر ی که شما مصلحت میدانید، بیاید در این مملکت حکومت کند! این حدّ یَقِف است؛ اوّلِ اسارت مملکت. مگر میتوانیم؟ من و شما مگر میتوانیم مملکت را به دست دشمن بدهیم؟ مگر ما چنین حقی داریم؟ این ملت ما را برای این سرِ کار نیاورد.

بخشی از بیانات فرزانه انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس شورای ی 92/03/07

برچسب ها : آنها که خواب امریکا را می بینند؛ بشنوند: حد یقف کجاست؟ - فلان ,مملکت ,شرارت ,محور ,درست ,محور شرارت , ت غیرقانونی ,فلان ت
اندر احوالات بیانیه شیخ و تمدید سه باره توافق ژنو

آقای ؛

وقت بیان حقیقت نشده؟

وقت حذف ی افکار عمومی نیست؟

شیخ؛

باور کن؛ قبری که بر سرش گریه می کنی خالی است!

این زاده که کدخدا می خوانی؛ کور می کند، شفا نمی دهد!

دیروز می گفتی کلید حل مشکلات نزد کدخدا است!

چه شد؟!

بر خلاف شعارت؛ ترجمان "شفافیت"، همان "تعلیق" بود؛ بلکه بدتر!

ثمر خون ی هسته ای را در مقابل 4.2 و 2.8 میلیارد دلار؛ پول غیر قابل وصول خودمان، تنها ظرف یک سال دود هوا کردید.

حفظ اطلاعات سری هسته ای و نظامی پیش کش!

تحقیق و توسعه در جا می زند و آب سنگین اراک و مرکز غنی سازی فردو را واگذاشته و عطایش را به لقایش بخشیدید.

و ...

اما شیخ؛ خودمانیم!

کاسبی توافق بدجور به دهان مزه می کند!

شش ماه؛ چهار ماه؛ هفت ماه و ...

به راستی چه شد معجزه بلد بودن زبان فرنگ؟

شیخ را چه شده؛ که بیانیه می خواند پس از هر ش ت برای ملت!؟

"سانتریفیوژها هرگز متوقف نمی شود!!!!! چرخ زندگی مردم بهتر خواهد چرخید!!!!!!"

اما شیخ؛

به واقع، باور نداریم از حقوق هسته ای کوتاه نیامده باشی؛ توافق ژنو را بنگر!

باور نداریم عزتمان همان باشد که می گویی؛ پاسپورت دور از سازمان مللت را ببین!

باور نداریم فناوری هسته ای حفظ شده باشد؛ به ذخایر 20%، که امروز وجود خارجی ندارد نظر کن!

ولی شیخ؛

یقین داریم تحریم کم نشد، هیچ، بلکه تشدید شد.

یقین داریم به مانند دور قبل، عقب نشینی سر دادی.

یقین داریم توقع و مطالبات حریف دو چندان شد.

لیکن شیخ؛

دنیا نه امروز؛ که سالها است می داند، تنها راهش گفتگو با ایران مقتدر است.

ایرانی که کوچک می شماریدش با رقابت آبگوشت بزباش و قرمه سبزی!

اما شیخ؛

شکی نداریم آنچه هست از لطف خدا، هدایت ی، برکت حضور مردم و اجماع ملی است؛

ولی بدان حضور و اجماع، تا عدم شک در کلامت پا برجاست.

شیخ؛

دیر یا زود باید قبول کنی، مشکل جای دیگری است!

باور کن، کدخ که دوست می پنداری؛ دشمن است و از دشمن انتظار لطف نیست.

هرچند توقع بی جایی است قبول بد عهدی نزد شما!

که اگر در خانه بود؛ همان تجربه قبل [82-84] بس بود!

برچسب ها : اندر احوالات بیانیه شیخ و تمدید سه باره توافق ژنو - شیخ؛ ,باور ,نداریم ,هسته ,داریم ,توافق ,یقین داریم ,باور نداریم
هدف واقعی خط تسامح چیست؟ تسخیر مجلس؛ یا تغییر !

هر چند دشمنی امریکا با فرزانه انقلاب موضوع جدیدی نیست و بارها اعتراف کرده اند، به دلیل برخورد با سدی محکم، که از آن به عنوان "ابر حریف" یاد می کنند، ش ت خورده اند. اما روند هجمه، پس از مذاکرات نیویورک و شروع دیپلماسی عمومیِ دو سوی مذاکره، -مصاحبه شرمن با بخش فارسی رادیو امریکا در طرف امریکایی، و همچنین ماس ظریف از شورای روابط خارجی امریکا در طرف ایرانی- رنگ بویی دگر یافته است.

پس از موارد یاد شده بود که ولی نصر و البته دیگر مقامات و افراد نافذ امریکایی، نه تنها از ی انقلاب با عنوان عامل اصلی عدم دستی به هر توافقی یاد می کنند؛ بلکه پا را فراتر گذارده و به فکر تغییر ایشان افتاده اند!

نصر می گوید: "در دسامبر 2015 انتخابات مجلس [خبرگان] ایران برگزار می شود... این مجلس آتی ایران را تعیین می کند." و در بخش دیگری در همین خصوص می گوید: "انتخابات آینده می تواند جهت گیری در ایران را تغییر دهد."

لذا باید پرسید: چه انی طی مذاکره مستقیم و نشست و برخواست با امریکا؛ سیاست گزاران دشمن را به سمت چنین راهبردی متمایل کرده اند؟

امروز امریکا با مشاوره چه انی، مذاکرات هسته ای را مانعی در راه تحقق اه ش و «زمینه ای برای تغییر جهت و سمت انقلاب» می بیند؟

به راستی هدف واقعی ظریف از درخواست همکاری کنگره امریکا با خط تسامح؛ کمک به پیروزی در انتخابات مجلس شورای ی است و یا همانند نصر، تغییر ترکیب مجلس خبرگان ی را مد نظر دارند؟

شاید برخی در داخل، هنوز صراحت لهجه نصر را پیدا نکرده اند؟

برچسب ها : هدف واقعی خط تسامح چیست؟ تسخیر مجلس؛ یا تغییر ! - امریکا ,تغییر ,مجلس ,انتخابات , ,مجلس خبرگان ,انتخابات مجلس
نگاه شرمن به مذاکرات هسته ای


چندی قبل، شرمن در مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی واشنگتن؛ آ ین دیدگاه خویش در خصوص مذاکرات هسته ای را به اشتراک گذارد. هر چند بخش هایی از سخنان شرمن، بازتاب وسیع و ع العمل هایی در داخل داشت لیکن وی، نکات قابل تامل دیگری نیز بیان کرد که از دید صاحب نظران پنهان ماند.

شرمن مدعی است: "ایران در چارچوب طرح مشترک اقدام، گامهای مهمی «در مسیر درست» برداشته است."

آیا امریکا با تغییر رویکرد خصمانه بر علیه تهران، واژه "مسیر درست" را باز تعریف کرده و یا خط تسامح از اصول انقلاب تخطی نموده و در مسیر مورد علاقه امریکا حرکت کرده؟ به عبارت دیگر، خط تسامح طی توافق ژنو و ادامه آن، چه مسیری برگزیده که مهر تایید امریکا، ذیل کارنامه اش نقش بسته؟

البته معاون خارجه امریکا، بلافاصله ابهام موجود را برطرف؛ و مصادیق حرکت صحیح از نگاه امریکا را چنین بیان کرد:

الف- توقف فعالیت های مهم هسته ای ب- به عقب باز گرداندن آنها ج- توقف توسعه ظرفیت غنی سازی د- ثابت نگاه داشتن ذخایر leu هـ- تعلیق غنی سازی 20% ی- توقف ساخت راکتور آب سنگین اراک ن- موافقت با بازرسی «بی سابقه» از نطنز و فردو.

وی در فراز دیگری می گوید: "این گفتگوها «ارزشمند است» و همچنان «ارزشمند خواهد بود.» ... این مذاکرات آسان نیست اما «منفعت آن» «فوق العاده و حیاتی» است."!!! همچنین می آورد: "جهان هم اکنون بهتر از زمانی است که ان دو طرف آغاز (گفتگوها) را نادیده می گرفتند."

به راستی پیروزی ارزشمند؛ و فتح الفتوح هسته ای شیخ، چنین است؟ کدام نتایج مذاکره، دستاوردهای ارزشمند و منافع حیاتی، برای امریکا به ارمغان آورده؟ آیا بهتر بودن جهان از دید شرمن؛ همان مفهوم «تامین امنیت غاصب» از دید کری را دارد؟ کری در مرکز سابان و پس از توافق ژنو گفت: "من بدون هیچ تردیدی اطمینان دارم که از لحظه ای که این توافق به اجرا گذاشته شود، امن تر خواهد بود. این را تکرار می کنم، از روزی که این توافق اجرایی شود در مقایسه با روز پیشتر از آن امن تر خواهد بود."

شرمن در بخش دیگری می گوید: "با این همه حوادثی که امروز در خاورمیانه اتفاق می افتد، «اگر برنامه هسته ای ایران بی حرکت نمی شد» ... «عامل ثبات دهنده وجود نداشت.»" یاللعجب، توقف و کند برنامه هسته ای ایران، چه ثباتی برای امریکا به ارمغان آورده است؟ آیا ثبات حاصله برای امریکا، ثبات متقابل برای ایران به همراه داشته؟

رئیس تیم مذاکره کننده امریکا می گوید: "اگرچه تا به امروز روند گفتگوها نتوانسته «امیدهای عالی ما» را برآورده سازد، اما همچنان «بیش از انتظارات بسیاری از ناظران است»."

قطعا امید عالی امریکا؛ همان نقطه نظر اوباما، یعنی جمع تک تک پیچ و مهره های هسته ای ایران است؛ لیکن جای پرسش وجود دارد، مگر توقع امریکا از مذاکره چه بوده که عقب نشینی های خط تسامح، حیرت صاحب نظران را در پی داشته و نتایج آن را فراتر از تصور می دانند؟

فارغ از عدم رعایت صحیح و دقیق خطوط قرمز توسط تیم مذاکره کننده؛ به راستی اگر تعیین چنین حدودی توسط فرزانه انقلاب نبود؛ دستاوردهای دانشمندان جوان، نخبه و ی هسته ای چه وضعیتی داشت؟

برچسب ها : نگاه شرمن به مذاکرات هسته ای - هسته ,امریکا ,توقف ,شرمن ,توافق ,ثبات ,برنامه هسته ,برای امریکا ,صاحب نظران ,مذاکرات هسته
نسخه جدید سهای نیویورکی!

"شاید یه چیز نگفته ای که تا حالا نبوده من بگم، اینکه آقای توی یه ملاقات خصوصی از آقای البرادعی سوال کرد که این تعلیقی که شما میگید یعنی چی؟ آقای البرادعی به آقای گفت، فقط مواد به سانتریفیوژ ها وارد نشه، تعریف تعلیق! وقتی توافقنامه امضا شد و قطعنامه شورای حکام صادر شد؛ خوب ما به آژانس گفتیم اینو کتبی تعریف کنید دیگه؛ تعریف کتبی تونو بدید، به ما و اروپا. اونجا جایی بود که البرادعی تحت فشار غربی ها، یک تعریف فوق العاده گسترده ای از تعلیق داد؛ یعنی قطعه، مونتاژ، تولید سانتریفیوژ، حتی ساخت و ساز، تحقیقات، اصفهان؛ همه اینها رو اورده بود تو تعلیق."

گفته های فوق بخشی از سخنان حسین ان؛ عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای طی سالهای 82-84؛ و البته محکوم دادگاه انقلاب در همین رابطه است.

طبیعی است، هیچ شنونده ای توقع تکرار و اعتماد مجدد صاحب سخنان مذکور، به آژانس انرژی اتمی بطور اخص و امریکا بطور اعم را ندارد. اما گویا امروزه دنیا بر پاشنه ای، غیر معمول گشته و انِ دیروز، که اعتماد به آژانس بین المللی و دبیرکل آن را، نقطه ضعف مذاکرات هسته ای دوران اصلاحات می دانست؛ مجددا شیخ ، که اینبار نه در نقش دبیر شورای امنیت ملی و رئیس تیم مذاکره کننده؛ که در قامت رئیس ت اعتدال است را، به سوی همان چاه قبلی هدایت کرده و همان نسخه را برای دور جدید مذاکرات تجویز می کند.

وی می گوید: "درصورتی که طرفین نتوانند تا ضرب الاجل (3آذر) به توافق برسند، باید برای «تعیین نیاز عملی ایران» به آژانس بین المللی انرژی اتمی مراجعه کنند. «آنها نیاز به یک داور دارند»."!

ظاهرا عدم اعتماد به آژانس و کدخدا!، از اعضای تیمی که عمر خویش را در مهد تمدن گذرانده و دست پرورده ینگه دنیا می باشد؛ توقع ناجایی است. و اساسا معصوم علیهم­السلام، حدیث گزیده نشدن مومن از یک سوراخ را، برای چنین افرادی بیان نکرده اند! لذا بی راه نیست، که رو مه وال استریت ژورنال اندکی پس از اقامت ان در امریکا از قول مقامات کاخ سفید نوشت: "با ورود ان به امریکا پنجره بزرگی از اطلاعات به روی غرب گشوده شد."

فارغ از سابقه ان؛ این سوال بطور جدی وجود دارد؛ چه سودی از احاله پرونده هسته ای ایران به مرجعی که در راس آن گماشته تمام عیار امریکا قرار داشته و قطعا داوری آن یکطرفه و به سود امریکا است؛ نصیب افرادی همچون ان می شود؟

فراموش نکنیم، آمانو حتی اندک توان مقاومتی که البرادعی در برابر فشار امریکا -در خصوص انتشار گزارش ابعاد احتمالی نظامی ایران- از خود بروز داد را هم ندارد و هرآنچه که امریکا از زبان آژانس قادر به انتشار آن در زمان البرادعی نبود؛ در دوره آمانو میسر شد.

برچسب ها : نسخه جدید سهای نیویورکی! - امریکا ,آژانس ,البرادعی ,تعریف ,آقای ,بطور ,انرژی اتمی ,آقای البرادعی ,آقای
به رسمیت شناختن نگرانی های غرب (مشروعیت بخشی به قطعنامه های شورای امنیت)

یکی از نکات مورد انتقاد، طی توافق ننگین ژنو و مذاکرات پس از آن؛ چرایی به رسمیت شناختن نگرانی های غرب، توسط تیم مذاکره کننده، علی رغم عدم اقدام متقابل غرب است. لذا سعی داریم در چند مقاله کوتاه، به بررسی نمونه هایی از این دست بپردازیم.

علی م مشاور ظریف، که نظر شاذ ایشان مبنی بر "تایید شدن خط به خط توافق ژنو توسط ی" در جلسه دانشجویی با ع العمل منفی و البته مقتدرانه دانشجویان مواجه شد؛ در تاریخ 07/08/93 گفت: "فقط تحریم های سازمان ملل مبنای «قانونی دارد» و مابقی تحریم ها «غیرقانونی» و یک جانبه است."

هرچند منتقدان بر اساس متن توافق ژنو معتقد بودند، تیم مذاکره کننده بر خلاف تمامی موازین، قطعنامه های سازمان ملل را قانونی شمرده است؛ لیکن از م می توان به عنوان اولین مقام وزارت خارجه یاد کرد، که با صراحت لهجه و در تریبون عمومی، به قطعنامه های شورای امنیت مشروعیت می بخشد.

وی همچنین معتقد است: "«امریکا» قبل از توافق غنی سازی ایران را به رسمیت نشناخت؛ حین مذاکره ماهیت غنی سازی؛ و سپس فعالیت هسته ای[!] ایران را پذیرفت و الان هم کاری به فعالیت هسته ای[!] ایران ندارد."

با استناد به سخن م می توان گفت؛ هر عملی از سوی «سازمان ملل» «قانونی» و هر عملی از سوی «امریکا»، «غیر قانونی» است؛ لذا بر همین مبنی اصل ثابتی بدست می آید: "آنچه بر مبنای «قطعنامه های شورای امنیت» است؛ قانونی و آنچه بر طبق نظر «امریکا» باشد، غیر قانونی است."

از آنجا که قطعنامه های شورای امنیت؛ به صراحت غنی سازی ایران را غیر قانونی می داند؛ ولی -طبق گفته م- امریکا غنی سازی ایران را قانونی؛ لذا می توان نتیجه گرفت: غنی سازی ایران تا زمان حذف قطعنامه های شورای امنیت بر علیه برنامه هسته ای ایران، -که امریکا قصد لغو آن را به این زودی ها ندارد- غیر قانونی است و به رسمیت شناختن غنی سازی ایران توسط امریکا بدون تصویب در شورای امنیت سازمان ملل، هیچ ارزشی ندارد.

برچسب ها : به رسمیت شناختن نگرانی های غرب (مشروعیت بخشی به قطعنامه های شورای امنیت) - شورای ,قانونی ,قطعنامه ,سازی ,رسمیت ,توافق ,سازی ایران ,شورای امنیت ,رسمیت شناختن ,فعالیت هسته ,شناختن نگرانی ,رسمیت شناختن نگرانی
پنهان کدام موضوع؟

چرا رئیس ت یازدهم، علاقه وافری به طرح موضوعات جنجالی داشته و هر از گاه، با مقدمه و یا بدون مقدمه، اقدام به طرح مسایل حاشیه ای بجای بطن می کند؟

در همین راستا، ضمن یادآوری سخنان هفته قبل در خصوص بخشایش سران فتنه، و خلط ناشیانه آن با توبه جناب حر و بخشش حسین (ع) می توان گفت:

الف- انقلاب در هفته ت و در تاریخ 05/06/93 نسبت به وم فاصله گذاری با فتنه، به هیئت ت تذکر دادند:

"مسئله فتنه و فتنه گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمز است."

ب- فارغ از هر تعارف ، عدم تایید شاخص ترین چهره در انتخابات 92؛ تنها به سبب حمایت و موضع گیری وی، به نفع فتنه و فتنه گران اتفاق افتاد؛ و از این پس نیز "به یقین" چنین رویکردی در خصوص هر شخص و مقام دیگری، با موضع حمایت از فتنه و سران آن اتخاذ خواهد شد و شورای نگهبان ی غیر قابل عبور برای چنین افرادی است.

نتیجه:

با توجه به اینکه انجام اعمالی از این دست [سخنان زنجان]؛ خودزنی محض، و معامله روی آینده خواهد بود؛ این سوال بطور جدی مطرح می شود؛ پوشش به کدامین راهبرد با ارزش و پنهان چه موضوع حساسی، شیخ حسن دیپلمات را، مجبور به اتخاذ چنین ریسک غیر متعارفی نموده؟

برچسب ها : پنهان کدام موضوع؟ - فتنه ,چنین , ت
پس لرزه های توافق ژنو؛ قبول رسمی نقض معاهده منع تکثیر توسط تیم مذاکره کننده!

یکی از دست گل های فاجعه بار تیم نیویورکی ها طی توافق ننگین ژنو، قبول اتهام نقض معاهدات منع تکثیر است. اما امریکا بر چه اساسی ایران را ناقض معاهدات منع تکثیر می دانند؟

شرمن می گوید: "شورای امنیت به دلایلی ایران را تحریم کرد، زیرا ت این کشور «ا امات خود براساس معاهده منع تکثیر را نقض کرد» و وارد «فعالیت های مخفی هسته ای مرتبط با تسلیحاتی» شد."

الف- تیم مذاکره کننده برخلاف تمامی موازین، قطعنامه های غیر قانونی شورای امنیت را بر اساس توافق ژنو قانونی و مشروع دانست!؛ در متن توافق ژنو آمده:

"در فاصله میان گام های اولیه و گام آ ، گام های دیگری از جمله پرداختن به قطعنامه های شورای امنیت با هدف پایان رضایت بخش بررسی موضوع توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد وجود خواهد داشت."

این درحالی است که تا قبل از این؛ ایران بر اساس ادله حقوقی، احاله پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت و بالطبع قطعنامه های آن را غیر قانونی می دانست.

ب- در بخش انتهایی توافق ضعیف ژنو آمده:

"در پی اجرای موفقیت آمیز گام نهایی برای رسیدن به راه حل جامع در طول بازه زمانی مشخص شده برای آن، با برنامه هسته ای ایران نیز «همانند برنامه های غیر تسلیحاتی هسته ای دیگر کشورهای عضو ان پی تی» برخورد خواهد شد."

بر اساس همین نکته:

ب-1تیم مذاکره کننده پذیرفته ایران یک استثنا در بین کشور های عضو npt است.

ب-2 تا رفع ح استثنایی، شرایط خاصی را نیز باید پذیرا باشد.

ب-3 تیم مذاکره کننده با قبول دو شرط قبل، عملا پذیرفته، ایران در پی ساخت سلاح هسته ای است. و اگر نه؛ چه ا امی به قبول شرایط مذکور داشته؟

برچسب ها : پس لرزه های توافق ژنو؛ قبول رسمی نقض معاهده منع تکثیر توسط تیم مذاکره کننده! - توافق ,شورای ,امنیت ,کننده ,مذاکره ,قبول ,شورای امنیت ,مذاکره کننده
هدف واقعی خط تسامح چیست؟ تسخیر مجلس؛ یا تغییر !

هر چند دشمنی امریکا با فرزانه انقلاب موضوع جدیدی نیست و بارها اعتراف کرده اند، به دلیل برخورد با سدی محکم، که از آن به عنوان "ابر حریف" یاد می کنند، ش ت خورده اند. اما روند هجمه، پس از مذاکرات نیویورک و شروع دیپلماسی عمومیِ دو سوی مذاکره، -مصاحبه شرمن با بخش فارسی رادیو امریکا در طرف امریکایی، و همچنین ماس ظریف از شورای روابط خارجی امریکا در طرف ایرانی- رنگ بویی دگر یافته است.

پس از موارد یاد شده بود که ولی نصر و البته دیگر مقامات و افراد نافذ امریکایی، نه تنها از ی انقلاب با عنوان عامل اصلی عدم دستی به هر توافقی یاد می کنند؛ بلکه پا را فراتر گذارده و به فکر تغییر ایشان افتاده اند!

نصر می گوید: "در دسامبر 2015 انتخابات مجلس [خبرگان] ایران برگزار می شود... این مجلس آتی ایران را تعیین می کند." و در بخش دیگری در همین خصوص می گوید: "انتخابات آینده می تواند جهت گیری در ایران را تغییر دهد."

لذا باید پرسید: چه انی طی مذاکره مستقیم و نشست و برخواست با امریکا؛ سیاست گذاران دشمن را به سمت چنین راهبردی متمایل کرده اند؟

امروز امریکا با مشاوره چه انی، مذاکرات هسته ای را مانعی در راه تحقق اه ش و «زمینه ای برای تغییر جهت و سمت انقلاب» می بیند؟

به راستی هدف واقعی ظریف از درخواست همکاری کنگره امریکا با خط تسامح؛ کمک به پیروزی در انتخابات مجلس شورای ی است و یا همانند نصر، تغییر ترکیب مجلس خبرگان ی را مد نظر دارند؟

شاید برخی در داخل، هنوز صراحت لهجه نصر را پیدا نکرده اند؟

برچسب ها : هدف واقعی خط تسامح چیست؟ تسخیر مجلس؛ یا تغییر ! - امریکا ,تغییر ,مجلس ,انتخابات , ,مجلس خبرگان ,انتخابات مجلس
اندر سراب هسته ای ت راستگویان

هرچند بخش هسته ای مصاحبه ی رئیس ت راستگویان؛ باعث تفننی شد؛ لیکن مانده ام، اندر استقامت شیخ دیپلمات، بر سراب مواضع! ای کاش اینهمه اصرار بر گرفتن حق و پیشبرد اه هسته ای؛ لااقل کمی نزدیک به واقعیت بود؛ شاید مابقی را نیز به آن بخش، می گذر م زیر سیبیلی! اما افسوس ...

جنس سخنان شیخ در این سخنوری! را؛ همانند فرود آوردن سر تعظیم قدرت های شرق و غرب مقابل ایران و چیزی شبیه، به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران، در نامه پس از توافق ژنو، به فرزانه انقلاب باید دانست. سخنانی که سراسر حماسی، اما شعار گونه و تو خالی است و فقط برای بیخبران از دنیا و به عبارت بهتر، به خواب زدگان، خوب است!

شیخ تصور می کند با گفتن عباراتی نظیر با منطق کارشناسی و تبحر؛ کاهش تلاطم خارجی؛ تعامل سازنده با جهان و یا حرکت رو به جلوی سیاست خارجی، مشکلات حل خواهد شد! جالب آنکه همانها که دیگران را اهل "شعر و شعار" می خوانند؛ خودشان می خواهند تنها با برقراری "شب شعر"، مملکت را گل بلبل کنند، غافل از اینکه با حلوا حلوا دهان شیرین نمی شود!

طنز و فکاهی جالب روزگار است!، ادعا می کنند کشور بزرگی نیست، در اجلاس ها داوطلب مذاکره با ایران نباشد؛ ولی فراموش می کنند همانها که قدرت بزرگ می خوانند و رو مه و خبرگزاری های داخلی شان، برای ش ته شدن طلسم 35 ساله ملاقات سرانش، کف و هورا کشیدند؛ به ساعت نشده، گالِ لایق خود را، باز کرده و کشور را به لجن می کشند؛ اما امان از ذره ای وجود، در دل شیردلان!!! که حتی بیانیه ای خشک و خالی مقابل روباه مکار دهند.

جناب شیخ! روزگار خواهد گذشت و تاریخ قضاوت می کند، راجع به این عقب نشینی ها که پیروزی می خوانید! همانطور که سیاهی به ذغالِ سالهای 82-84 ماند؛ بگذریم که هنوز هم آن روزهای نکبت بار را پیروزی می دانید!

جناب شیخ؛ فرمودید دیپلماسی رو به جلو! و توافق 6 ماهه موفق!!! اگر آتش زدن به ذخایر سوخت، تعلیق مراکز هسته ای و ساخت قطعه؛ تعلیق 20 درصد و توقف تحقیق و توسعه در نقطه ای؛ دادن اطلاعات بکلی سری و دسترسی به مراکز نظامی ساخت و تولید سانتریفیوژ و روتر، و حتی تحقیق سانتریفیوژ، و خلاصه وادادگی محض؛ نامش موفقیت است، وای به حال عدم موفقیت تان! لابد هنگام ش ت تان ایران را یکجا تقدیم دشمن می کنید!

انگار همین دیروز بود که در تبلیغات انتخاباتی تان؛ دایم می گفتید؛ اینها بلد نیستند مذاکره کنند؛ سر میز مذاکره بیانیه می خوانند؛ با ترش رویی که نمی شود مشکلات را حل کرد؛ و اگر نه، حل مسئله هسته ای ساده است و اینها بلد نیستند! حالا چه شده، که دیپلماسی خنده تان کند شده و از مذاکره برای مذاکره سخن می گویید و نمی توانید معضل 12 ساله را یک شبه حل کنید!

اما شیخ، خودمانیم؛ فهمیدیم معنی حل معادلات پیچیده را! فهمیدیم معنی جدید "مذاکره برای مذاکره" را؛ فهمیدیم معنی کاسبی از مذاکره را؛ فهمیدیم ... بگذریم. تعاریف جدیدِ سیاست نیز، عالمی دارد برای خودش! از ت راستگویان! گرفته تا حواله منتقدان به جهنم!

شیخ! گفتید امروز 5+1 حق ایران را به رسمیت شناخته است! کدام حق؟ حقی که بر خلاف همه ی معاهدات بین المللی منجمله npt؛ امریکا و 5 کشور دیگر باید برایمان مشخص کنند: چه داشته باشیم، چند تا داشته باشیم، کجا داشته باشیم، چقدر داشته باشیم، تا چه سقفی داشته باشیم و ...؛ نوبر است، اینگونه به رسمیت شناختن حق!!!

تازه کدام حق! ظاهرا فراموش کرده اید بر طبق قانونی که دیپلماتهای متبحر شما، [طبق توافق ننگین ژنو] به قطعنامه های سازمان مللش مشروعیت بخشیدند؛ همین غنی سازی ویترینی هم که سرش چانه میزنید؛ غیر قانونی است؛ قطعنامه هایی که طرفتان حاضر نیست به این زودی ها، دست به ساختارش بزند؛ چرا؟

چون "شمشیر داموکلس" می داند آن را!!!

تازه همین مقدار را هم بواسطه پافشاری حکیم انقلاب داریم؛ و اگر نه معلوم نبود کلاهمان پس کدام معرکه است!

شیخ! گفتید ایران برای چند سال شرایطی محدود را بپذیرد! اگر محدودیت این است؛ خدا بخیر کند جمع ش را!!! خاطرمان هست روزی بر سر سه، چهار سانتریفیوژ ماس می کردید و استراو از داخل تو قطار! جواب منفی به شما می داد!!!!

راستی مگر به گفته حسین ان، سیاست شما با سالهای 82-84 فرقی کرده که امروز توقع دارید محدودیت امروز تان، با آن زمان فرقی کند؟ اگر تا به اینجا هم توانسته اید تحمل کنید، تنها بواسطه پافشاری در دوران طلایی استقامت، که نه مرهون ِ پیاده شده از قطار انقلاب است و نه جلیلی، که با همان یک پای باقی مانده اش؛ بیشتر از خیلی از دو پاهای فعلی، گذشته و آینده استقامت کرد؛ بلکه همه و همه مدیون هدایت و سیاست های فرزانه انقلاب و فرمانبرداری ملت غیور ایران است؛ که امثال شما سعی دارید، یک شبه همه ی آن را دود هوا کنید؛ تا با کدخدایتان رابطه برقرار شود.

شیخ؛ گفتید در اینکه تحریمها باید برداشته شود جای اختلاف نظر نیست!!!! حتما توقع داشتید بعد از دادن بالاترین سطح مجوز مذاکره با امریکا در دوران انقلاب، و مهمتر، پس از اینهمه شعار که تنها برای رفع تحریمهایی که با بوق کرنا مدعی رفع کوتاه مدت آن شدید ولی امروز همانطور که بیان شد؛ مذاکره می کنید برای مذاکره!؛ تحریمها هم باقی بماند؟!

شما همه اینکار ها را کردید تا تحریم برداشته شود؛ تازه می فرمایید بر سرش اتفاق نظر است؟ لابد میخواستید نباشد؟! بگذریم که قول برداشته شدن یکجای آن را به ملت دادید و امروز از قطره قطره رفع شدنش سخن به میان است!

شیخ! دو پهلو که نه؛ چندین پهلو گفتید "فردو مرکزی برای ایران است" این مرکز که می فرمایید یعنی چه؟!

مرغداری است، داری است؛ تحقیقاتی است و یا غنی سازی؟ امان از توافقات پنهان تیم نیویورکی ها که تمامِ داشته های نظام را دود می کنند!

شیخ! به خوبی می دانید که اگر فردو مرکز تحقیقات غنی سازی هم بشود، از همه ی مسایلش که بگذریم؛ چند میلیارد باید ضرر تنها تغییر لوله کشی های آن را بدهیم؟ قبول دارید اینها که علف س نیست، بلکه پول بیت المالی است، که از نان شب این مردم برای خوش آمد غرب هبه می کنید؟ فردا هم اگر اراده کنند و به نطنز آسیبی بزنند؛ دست ملت تا سالی در پوست گردو است تا فردو عملیاتی شود!

راستی فراموش که شما حرف کدخدا برایتان حجت است و خلف وعده در کارش نیست!!! بگذریم قسط چهارم هم سر رسید و هنوز از واریز قسط غیر قابل برداشت سوم، خبری نیست!!!

شیخ؛ گفتید در اینکه در اراک نیاز به نیروگاه داریم بحثی نیست! معنی این نیروگاه که گفتید یعنی چه؟!

نیروگاه گازی است؛ فسیلی است یا سیکل ترکیبی؟ قطعا منظورتان نیروگاه هسته ای که نبود! آنهم از نوع آب سنگین! چرا که شما و تیم یگانه یِ مذاکره کننده تان؛ اساسا نگرانی های امریکا در خصوص وجود پلوتونیوم را به رسمیت شناخته اید و اگر آب سنگین بسازید که اخمان کدخدا درهم می رود و تاب و تحمل شما هم به این واسطه بریده! نا سلامتی قبله آمال است برای بعضی ها!

اگر هم تغییر کاربری دهید و آب سبکش کنید، که خوب، نتانیاهو ده سالی برای زمان باز طراحی خیالش آسوده است!

جناب شیخ! دل خوش باش به وعده های سراب گونه غرب؛ تا تکنولوژی و فن آوری نوین هسته ای برایت طبق کنند و به تهران آورند. اساسا امید را باید سرلوحه ت امید قرار داد!!!

شیخ، گفتید موضوع هسته ای بازگشت ناپذیر است و به یک سال قبل برنمی گردیم؛ در این مقوله باهم متفق القول هستیم! چرا که قبول دارم، تا سیاست عقب نشینی را در پیش دارید، نه ذخایر سوخت 20 درصد ما قابل جبران است؛ نه سانتریفیوژ های جدید ساخته خواهد شد؛ نه تحقیقات؛ نه ذخایر 5 درصد و نه ...

هیچکدام مانند سال قبل نخواهد شد؛ بلکه شرایط وخیم تر نیز می شود و با هر بار تمدید؛ آتش، بخشی از داشته های نظام را دربر خواهد گرفت! شک نکن یا شیخ!

و گفتید با این شرایط به توافق می رسیم؛ یقیناً می رسیم! چرا که اساسا امریکا و غرب بارها گفته اند؛ به تیم مذاکره کننده شما، به چشم فرصت غیر قابل تکرار می نگرند.

شیخ؛ آنچه دنیا می نامید، که قبول کرده ایران دارای فن آوری هسته ای باشد، سالهاست که قبول دارد؛ اگر می گویید نه، حداقل به متعدد بیانیه ی کشورهای عضو نم در اجلاسهای شورای حکام مراجعه کنید. فرق ما و شما در آن است، که جنابعالی و تیم تان امریکا و چند کشور را جامعه جهانی می داند و ما نه.

شیخ؛ خستگی تها از تحریم ایران هم که می گویید، چیز جدیدی نیست، اما متاسفانه شما و تیم تان بدون در نظر گرفتن تجربیات، و تنها بر اساس همان نظریه حسین ان که در بالا آمد و مذاکرات فعلی را، ادامه مذاکره دوره قبل تان خواند؛ از حول حلیم درون دیگی افتادید که حتی تجربیات خودتان را نادیده انگاشتید.

و اگر نه، وزارت خارجه امریکا صراحتا گفت؛ دیگر نمی توانستیم متحدین خود را پای تحریمها نگه داریم، اما توافق ژنو این فرصت را به ما داد.

و باز صدایت در گوشم تنین انداز است، یا شیخ؛ توافق ژنو می دانی یعنی چه؟ یعنی سر فرو آوردن قدرت های بزرگ غرب و شرق در برابر ایران!

برچسب ها : اندر سراب هسته ای ت راستگویان - مذاکره ,هسته ,گفتید ,داشته ,است؛ ,شیخ؛ ,داشته باشیم، ,برای مذاکره ,فهمیدیم معنی ,بواسطه پافشاری ,شیخ؛ گفتید , فرزانه انقلاب
دیپلماسی عمومی امریکا، در راستای جبران ش ت هسته ای خط تسامح

رئیس تیم مذاکره کننده امریکا، ضمن ترتیب نمایش خیمه شب بازی، با "ستاره درخشش" رئیس بخش فارسی رادیو امریکا، نکاتی را بیان نموده، که با توجه به مفاد آن، به واقع خبر مذکور را، در ردیف دیپلماسی عمومی ناشیانه بزرگ، به منظور بازگشت آنچه "امید" به جامعه ایرانی می خواند،–خصوصا قشر متوسط و ضعیف که از تحریم، آسیب جدی دیده اند-، همچنین مع موج انتقاداتِ روز افزون، به عقب نشینی خط تسامح باید دانست.

ظاهراً مسئولین امریکایی –به هر دلیل- متوجه رشد و شکل گیری انتقادات گسترده به خط تسامح شده و به عبارت واضحتر، در صدد خنثی آنچه سیاست آهسته و گام به گام فرزانه انقلاب است؛ بر آمده اند. لذا موارد ذیل را می­توان دلایل طرح موضوع دانست.

پیشاپیش از برخی گِرد جملات، به منظور بیان بهتر و رعایت اختصار در تفسیر، پوزش طلبیده و توجه خوانندگان محترم را به مطالعه لینک منبع خبر جلب می نمایم.

1- مصاحبه شرمن با بخش فارسی زبان رادیو امریکا و ستاره درخشش رئیس این بخش صورت گرفته؛ از اینرو جامعه اصلی هدف، ملت ایران است.

2- خوشبختانه درخشش در طرح اولین سوال، بخش مهمی از اه و زوایای پنهان مصاحبه را آشکار می­ سازد:

"یک سال از تماس تلفنی اوباما با در نیویورک گذشته ... برخی شک دارند پیشرفت عمده ای در این مذاکرات حاصل شده... بعضی حتی بر این باورند شکاف میان دو طرف بیشتر هم شده." و در نهایت شلیک تیر خلاص: "پاسخ شما به ... منتقدان آقای در ایران چیست؟"

آنچه که از گفتار درخشش می­توان فهمید عبارتست از:

الف- امید [بخوانید سراب] زاید الوصفی که تصور می­کنند، تماس تلفنی اوباما و در خصوص رفع تحریم، در جامعه ایرانی ایجاد نموده.

ب- درخواست پاسخ از شرمن، به منظور ایجاد امید کاذبی دوباره، در جامعه ایرانی.

3- اما گامهای شرمن در تعریف شرایط و تلقین اه خویش دارای اهمیت وافری است. وی ابتدا نکاتی را، به منظور تبیین شرایط مذاکره (اهمیت موضوع) بیان می­کند:

3-1 الف-"ما یک موقعیت تاریخی داریم"

ب-"هر دو کشور از این موقعیت استفاده کنند"

ج-"باید در نحوه تعامل با طرف مقابل تغییراتی بدهیم"

٭در این بخش وم کوتاه آمدن هر دو طرف، با لطایف الحیل بیان می­شود!

3-2 سپس شرمن مواردی را به عنوان (توصیف موضوع) می­آورد:

الف-"ما اه ساده ای داریم"

ب-"می خواهیم اطمینان حاصل کنیم ایران سلاح اتمی نمی سازد"

ج- لذا با توجه به دو اصل قبل "تعریف گام های قابل سنجش، برای اطمینان بخشی به جامعه جهانی برای ایران، باید «آسان» باشد"

٭در این بخش شرمن، علی رغم توصیف پیچیده بودن مذاکرات سعی دارد، اصل و اساس کار [اطمینان بخشی ایران به جامعه جهانی] را ساده جلوه دهد.

3-3 (امید سازی) شرمن در بخش میانی گفتارش به امید و رویاهای خویش، از تحقق رابطه با ایران پرداخته و همچون ظریف، هسته ای را سد راه برقراری رابطه ی ایران و امریکا می­نامد:

الف-"اگر ما بتوانیم موضوع هسته ای را حل کنیم، رابطه ، ایران و جامعه جهانی به شکل مطلوبی تغییر خواهد کرد."

ب- وی حتی پا را فراتر از این نهاده و با شریک سازی از ایران! می­گوید "به نحوی که زمانی در آینده، ممکن است موضوعاتی باشند که ما بتوانیم با هم درباره آنها همکاری کنیم."

ج- جالب آنکه وقتی سخن از زمینه ی اختلافات دیگر ایران و امریکا و اتهامات واهی همیشکی غرب به ایران نظیر، حمایت تی از تروریسم!، ! و نحوه حل مسائل جهانی به میان می­آورد؛ بازهم با امید دادن و بی­ اهمیت خواندن موضوع می­گوید "اما ما با کشورهای دیگر هم اختلافاتی داریم و علی رغم این اختلافات مسیرمان را پیدا می کنیم!!!"

د- عجوزه ای که تا دیروز dna ایرانی را با دروغ عجین می­دانست، امروز همچون ملکه خوبیها!!! به گذاشتن هندوانه زیر بغل ایرانی اقدام می­کند: "من می دانم ایران کشور خارق العاده، با طبقه متوسط بسیار وسیع، شهروندانی بسیار باهوش و تحصیل کرده، خدمات شایانی به جهان ارائه، پیشینه طولانی از تمدن و فرهنگی درخشان برخوردار هستند."

هـ- وی مجددا با ترویج حس امید به نتیجه مذاکرات می گوید: "من امیدوارم آن روز فرا برسد" – "من خیلی امیدوارم روزی فرا برسد که من بتوانم به ایران سفر کنم" – "حتی به عنوان یک مقام یی" – "بتوانم با مردم ایران آشنا شوم" – "ما منتظر روزهای بهتر هستیم."

٭در واقع شرمن در این بخش، ابتدا «امید به تحقق و نتیجه دار بودن مذاکرات هسته ای» و سپس «حتمی بودن رفع تحریم های ایران» به شرط دستی به مذاکرات جامع را، بیان می­کند.

3-4 (بستر سازی) آنچه حایز اهمیت است بخش انتهایی سخنان شرمن می­باشد؛

الف- فارغ از تناقض گفتار شرمن در این بخش، وی جمله ای پیوسته با سه کلید واژه بیان می­کند:

"«ما این انتقاد را از بسیاری از کشورها می شنویم»«که شما چطور به ایران اجازه غنی سازی می دهید»«در حالی که به ما نمی دهید»"!!

ب- شرمن با بیان این بخش، اوج گفتار خود، به عنوان لطف بزرگ امریکا به ایران! را نمایان می­کند: "پرزیدنت اوباما و ان گروه پنج به علاوه یک، با پذیرفتن مذاکره برای غنی سازی محدود توسط ایران، «تصمیمی متهورانه» گرفتند"

٭در این بخش شرمن سعی می­کند با نشان دادن اوج فشار بر کشورش!، لطف بزرگ امریکا به ایران و نتیجتاً تلقین اتمام وظایف 5+1 در مقابل ایران را گوشزد کند!

3-5 در بخش پایانی شرمن، ضمن (بیان اه ) نتیجه دلخواه خود را که البته بر خلاف بند3-1 یکطرفه به نفع امریکا است، عیان می­کند:

الف-"ما امیدواریم ایران از این «موقعیت» و «تصمیم تاریخی» ان کشورهای عضو ۱+۵ «به نحو مثبتی» استفاده کند.

ب-"اکنون «نوبت ایران» است تا «تصمیم های سخت» خود را «اتخاذ کند»".

٭٭نتیجه گیری: همانطور که مشاهده فرمودید عجوزه امریکایی بر خلاف ت تدبیر، با شیبی واقعاً ملایم! به بیان اهمیت؛ توصیف؛ امید سازی؛ بستر سازی و نهایتاً بیان هدف می­پردازد؛ که همانا «امریکا تمامی آنچه در توان داشت انجام داده و در صورت ش ت، این ان ایران هستند که مقصرند و مردم ایران می­بایست کوتاه آمدن و رسیدن به مقصود، یعنی برداشته شدن تحریم ها را، از ان خویش مطالبه نمایید».

برچسب ها : دیپلماسی عمومی امریکا، در راستای جبران ش ت هسته ای خط تسامح - بیان ,شرمن ,امید ,جامعه ,می­کند ,امریکا ,جامعه جهانی ,جامعه ایرانی ,بیان می­کند ,بودن مذاکرات ,مردم ایران ,تماس تلفنی اوباما
اهرم فشار بر دشمن، یا ترغیب به دخ حریف در امور داخلی

سخنان ظریف در جمع اعضای شورای روابط خارجی امریکا و یادآوری رویکرد ایشان در سال 2004-2005 که منجر به حذف اصلاح طلبان از ساختار قدرت شد؛ همچنین شبیه سازی آن، با وجی نتیجه انتخابات مجلس آینده؛ موج فزاینده انتقاد و البته حمایت هایی در پی داشت.

نوشتار ذیل نقد مقاله یکی از موافقان سخن ظریف را دستور کار قرار می دهد.

سایت دیپلماسی ایرانی به قلم محسن دهقان، در حمایت از سخنان ظریف آورده است "عنصر مهم در ظاهر و باطن سخنان ظریف ، دفاع ظریف از مولفه قدرت نقش مردم در ساختار ایران و مردم سالاری دینی است که بنا بر کلام بنیانگذار کبیر ایران کلمه ای کم یا اضافه ندارد."!

شالوده نوشتار مذکور، در توجیه عمل قهرمان دیپلماسی، توسل وی به قدرت رای و انتخاب مردم، در تعیین نمایندگان مجلس آینده و استفاده ظریف از این ابزار، به منظور فشار بر امریکا؛ با هدف ترغیب اعضای شورای روابط خارجی آن کشور، به مصالحه هسته ای با ایران بیان شده. اما آنچه نویسنده نادیده انگاشته و خلط نموده؛ تفاوت تشویق بیگانه به دخ در امور داخلی کشور و بهره برداری از ابزار فشار داخلی بر حریف است.

بیان اینکه مسئولین، در مذاکرات هسته ای می بایست، از اهرم پرقدرت فشار داخلی، بر علیه حریف استفاده کنند، سخن کاملا بجا و منطقی است، اما آنچه ظریف استفاده کرده، نه اهرم فشاری به منظور تحقق نتیجه مورد نظر نظام، بلکه ترغیب دشمن به دخ در سیاست داخلی کشور و البته سوء استفاده از موضوع هسته ای در جهت منافع حزبی؛ شبیه به آنچه طی گفتگوی وی با البرادعی، در حاشیه توافق سعدآباد اتفاق افتاد است.

بر این مبنا ابتدا مدعیان صحت نظر ظریف، باید پاسخ دهند؛ در تعاریف دیپلماتیک، اساساً رای ملت به گروه و حزبی خاص، جزو سیاست داخلی کشورها قابل ارزی است و یا سیاست خارجی؟

به منظور تبیین، لازم است به مثالی اشاره گردد:

فارغ از تاثیر نادر صهیونیسم، بر تعیین ت ها در امریکا؛ آیا عقلانی است، دمکرات ها به مجلس و یا ت ایران بگویند: جمهوری خواهان نسبت به شما کینه توزی بیشتری دارند، لذا برای بقای ما در قدرت، اجازه دهید را تسخیر کنیم؟

و مهمتر از طرح سوال اول؛ بر فرض محال صحت دوستی و حزب دمکرات امریکا با ایران؛ آیا ایرانی ها برای ماندن آنها در قدرت –به عنوان منفعتی زود گذر-؛ حاضر به قربانی منافع بلند مدت خویش در هستند؟ این در حالی است که ایرانی ها اساسا، م ن دو حزب دمکرات و جمهوری خواه، تفاوتی قایل نیستند و هر دو حزب را دشمن واقعی خویش می دانند!

همین مثال را در خصوص روسیه و تحویل اوکراین به امریکا می توان بیان نمود.

باید به خط تسامح یادآور شد، امریکا منافع بلند مدتِ "حذف و یا محدود سازی صنعت هسته ای ایران"؛ به عنوان دشمن بالقوه رژیم صهیونیستی در منطقه را، به ماندن گروهی "که می پندارند!" نزدیک به امریکا هستند -منافع زودگذر-؛ ترجیح نخواهد داد.

از اینرو بهتر نیست ظریف بجای ترغیب دشمن به دخ در امور داخلی ایران؛ به همان روش ت امریکا -ترساندن ایران از اِعمال قدرت کنگره-، بسنده کند؟ آیا تا بحال امریکایی ها به غیر از بیان قدرت حزب مخالف، ادله دیگری به طرف ایرانی ارایه کرده اند؟

جناب ظریف؛ فرق است میان ماس از دشمن؛ با تهدید دشمن.

برچسب ها : اهرم فشار بر دشمن، یا ترغیب به دخ حریف در امور داخلی - ظریف ,داخلی ,قدرت ,امریکا ,دشمن ,بیان ,سخنان ظریف ,امور داخلی ,سیاست داخلی ,منافع بلند ,ترغیب دشمن ,شورای روابط خارجی ,اعضای شورای روابط
دیپلماسی عمومی امریکا، در راستای جبران ش ت هسته ای خط تسامح

رئیس تیم مذاکره کننده امریکا، ضمن ترتیب نمایش خیمه شب بازی، با "ستاره درخشش" رئیس بخش فارسی رادیو امریکا، نکاتی را بیان نموده، که با توجه به مفاد آن، به واقع خبر مذکور را، در ردیف دیپلماسی عمومی ناشیانه بزرگ، به منظور بازگشت آنچه "امید" به جامعه ایرانی می خواند،–خصوصا قشر متوسط و ضعیف که از تحریم، آسیب جدی دیده اند-، همچنین مع موج انتقاداتِ روز افزون، به عقب نشینی خط تسامح باید دانست.

ظاهراً مسئولین امریکایی –به هر دلیل- متوجه رشد و شکل گیری انتقادات گسترده به خط تسامح شده و به عبارت واضحتر، در صدد خنثی آنچه سیاست آهسته و گام به گام فرزانه انقلاب است؛ بر آمده اند. لذا موارد ذیل را می­توان دلایل طرح موضوع دانست.

پیشاپیش از برخی گِرد جملات، به منظور بیان بهتر و رعایت اختصار در تفسیر، پوزش طلبیده و توجه خوانندگان محترم را به مطالعه لینک منبع خبر جلب می نمایم.

1- مصاحبه شرمن با بخش فارسی زبان رادیو امریکا و ستاره درخشش رئیس این بخش صورت گرفته؛ از اینرو جامعه اصلی هدف، ملت ایران است.

2- خوشبختانه درخشش در طرح اولین سوال، بخش مهمی از اه و زوایای پنهان مصاحبه را آشکار می­ سازد:

"یک سال از تماس تلفنی اوباما با در نیویورک گذشته ... برخی شک دارند پیشرفت عمده ای در این مذاکرات حاصل شده... بعضی حتی بر این باورند شکاف میان دو طرف بیشتر هم شده." و در نهایت شلیک تیر خلاص: "پاسخ شما به ... منتقدان آقای در ایران چیست؟"

آنچه که از گفتار درخشش می­توان فهمید عبارتست از:

الف- امید [بخوانید سراب] زاید الوصفی که تصور می­کنند، تماس تلفنی اوباما و در خصوص رفع تحریم، در جامعه ایرانی ایجاد نموده.

ب- درخواست پاسخ از شرمن، به منظور ایجاد امید کاذبی دوباره، در جامعه ایرانی.

3- اما گامهای شرمن در تعریف شرایط و تلقین اه خویش دارای اهمیت وافری است. وی ابتدا نکاتی را، به منظور تبیین شرایط مذاکره (اهمیت موضوع) بیان می­کند:

3-1 الف-"ما یک موقعیت تاریخی داریم"

ب-"هر دو کشور از این موقعیت استفاده کنند"

ج-"باید در نحوه تعامل با طرف مقابل تغییراتی بدهیم"

٭در این بخش وم کوتاه آمدن هر دو طرف، با لطایف الحیل بیان می­شود!

3-2 سپس شرمن مواردی را به عنوان (توصیف موضوع) می­آورد:

الف-"ما اه ساده ای داریم"

ب-"می خواهیم اطمینان حاصل کنیم ایران سلاح اتمی نمی سازد"

ج- لذا با توجه به دو اصل قبل "تعریف گام های قابل سنجش، برای اطمینان بخشی به جامعه جهانی برای ایران، باید «آسان» باشد"

٭در این بخش شرمن، علی رغم توصیف پیچیده بودن مذاکرات سعی دارد، اصل و اساس کار [اطمینان بخشی ایران به جامعه جهانی] را ساده جلوه دهد.

3-3 (امید سازی) شرمن در بخش میانی گفتارش به امید و رویاهای خویش، از تحقق رابطه با ایران پرداخته و همچون ظریف، هسته ای را سد راه برقراری رابطه ی ایران و امریکا می­نامد:

الف-"اگر ما بتوانیم موضوع هسته ای را حل کنیم، رابطه ، ایران و جامعه جهانی به شکل مطلوبی تغییر خواهد کرد."

ب- وی حتی پا را فراتر از این نهاده و با شریک سازی از ایران! می­گوید "به نحوی که زمانی در آینده، ممکن است موضوعاتی باشند که ما بتوانیم با هم درباره آنها همکاری کنیم."

ج- جالب آنکه وقتی سخن از زمینه ی اختلافات دیگر ایران و امریکا و اتهامات واهی همیشکی غرب به ایران نظیر، حمایت تی از تروریسم!، ! و نحوه حل مسائل جهانی به میان می­آورد؛ بازهم با امید دادن و بی­ اهمیت خواندن موضوع می­گوید "اما ما با کشورهای دیگر هم اختلافاتی داریم و علی رغم این اختلافات مسیرمان را پیدا می کنیم!!!"

د- عجوزه ای که تا دیروز dna ایرانی را با دروغ عجین می­دانست، امروز همچون ملکه خوبیها!!! به گذاشتن هندوانه زیر بغل ایرانی اقدام می­کند: "من می دانم ایران کشور خارق العاده، با طبقه متوسط بسیار وسیع، شهروندانی بسیار باهوش و تحصیل کرده، خدمات شایانی به جهان ارائه، پیشینه طولانی از تمدن و فرهنگی درخشان برخوردار هستند."

هـ- وی مجددا با ترویج حس امید به نتیجه مذاکرات می گوید: "من امیدوارم آن روز فرا برسد" – "من خیلی امیدوارم روزی فرا برسد که من بتوانم به ایران سفر کنم" – "حتی به عنوان یک مقام یی" – "بتوانم با مردم ایران آشنا شوم" – "ما منتظر روزهای بهتر هستیم."

٭در واقع شرمن در این بخش، ابتدا «امید به تحقق و نتیجه دار بودن مذاکرات هسته ای» و سپس «حتمی بودن رفع تحریم های ایران» به شرط دستی به مذاکرات جامع را، بیان می­کند.

3-4 (بستر سازی) آنچه حایز اهمیت است بخش انتهایی سخنان شرمن می­باشد؛

الف- فارغ از تناقض گفتار شرمن در این بخش، وی جمله ای پیوسته با سه کلید واژه بیان می­کند:

"«ما این انتقاد را از بسیاری از کشورها می شنویم»«که شما چطور به ایران اجازه غنی سازی می دهید»«در حالی که به ما نمی دهید»"!!

ب- شرمن با بیان این بخش، اوج گفتار خود، به عنوان لطف بزرگ امریکا به ایران! را نمایان می­کند: "پرزیدنت اوباما و ان گروه پنج به علاوه یک، با پذیرفتن مذاکره برای غنی سازی محدود توسط ایران، «تصمیمی متهورانه» گرفتند"

٭در این بخش شرمن سعی می­کند با نشان دادن اوج فشار بر کشورش!، لطف بزرگ امریکا به ایران و نتیجتاً تلقین اتمام وظایف 5+1 در مقابل ایران را گوشزد کند!

3-5 در بخش پایانی شرمن، ضمن (بیان اه ) نتیجه دلخواه خود را که البته بر خلاف بند3-1 یکطرفه به نفع امریکا است، عیان می­کند:

الف-"ما امیدواریم ایران از این «موقعیت» و «تصمیم تاریخی» ان کشورهای عضو ۱+۵ «به نحو مثبتی» استفاده کند.

ب-"اکنون «نوبت ایران» است تا «تصمیم های سخت» خود را «اتخاذ کند»".

٭٭نتیجه گیری: همانطور که مشاهده فرمودید عجوزه امریکایی بر خلاف ت تدبیر، با شیبی واقعاً ملایم! به بیان اهمیت؛ توصیف؛ امید سازی؛ بستر سازی و نهایتاً بیان هدف می­پردازد؛ که همانا «امریکا تمامی آنچه در توان داشت انجام داده و در صورت ش ت، این ان ایران هستند که مقصرند و مردم ایران می­بایست کوتاه آمدن و رسیدن به مقصود، یعنی برداشته شدن تحریم ها را، از ان خویش مطالبه نمایید».

برچسب ها : دیپلماسی عمومی امریکا، در راستای جبران ش ت هسته ای خط تسامح - بیان ,شرمن ,امید ,جامعه ,می­کند ,امریکا ,جامعه جهانی ,جامعه ایرانی ,بیان می­کند ,بودن مذاکرات ,مردم ایران ,تماس تلفنی اوباما
گزارش جدید آژانس و نکاتی چند

مدیر­کل آژانس بین­ المللی انرژی اتمی روز 14/06/93 اقدام به انتشار گزارش فصلی در خصوص ایران کرد. این گزارش حاوی نکات حداکثریِ منفی و حداقلیِ مثبت است. در ذیل بخشی از موارد منفی آن را مرور می­کنیم.

 • بخش ابت گزارش آژانس را می بایست به عنوان ننگین ترین برگ عقب نشینی خط تسامح به خاطر سپرد:

"ایران هیچ ذخیره ای از uf6 غنی شده تا 20% ندارد."

تاریخ شهادت خواهد داد؛ انی که خود را شیردل، باسواد، برترین دیپلمات جهان، قهرمان و ... می نامیدند؛ مدعی بازگرداندن اعتبار با پاسپورت ایرانی بوده و دل در گرو رابطه با کدخدا دارند؛ چگونه یادگار ی هسته ای، خصوصا شهید شهریاری را در مقابل اندک "پول خودمان" [که البته قابل برداشت هم نیست] نابود د.

 • اقدامات توافق شده در گام دوم ایران و آژانس دارای هفت بند است؛ ولی مدیرکل تنها 6 مورد آن را در پاراگراف 9، مختومه می­کند، لذا آمانو دو اشاره صریح به موارد ذیل دارد:

الف- بسته نشدن موضوع ebw یا همان چاشنی های مفتولی انفجاری. دستاویزی که سه سوال اولیه آژانس را، به 60 سوال تبدیل کرد، لیکن این همه، تازه ابتدای راهی است که خدا می داند ورای آن، چه دسایس شومی نهفته. متاسفانه توافق ننگین ژنو، دست غرب برای مهیا بهانه های جدید، از دل پاسخ های صادقانه ایران؛ و البته ساده لوحانه­ ی خط تسامح، را همچون اتوبانی یکطرفه باز گذاشته.

ب- آنچه مسلم است آمانو در پاراگراف 64 به صراحت ایران را، دروغگویی خطاب می­کند، که علی رغم واهی و بی ارزش دانستن پاسخ به موضوع ebw در سال 2012؛ ل در موقعیت کنونی مجبور به اعتراف و بیان بخشی از حقایق شده.

 • آمانو در پاراگراف 11 و 78 به اجرای زمانبندی در پاسخگویی به سوالات آژانس اصرار داشته و در پاراگراف 14، ایران را به خلف وعده متهم می­کند. حال آنکه چنین نگرشی در تضاد آشکار با سخن دیپلماتی است، که در ردای سخنگوی سازمان «فنی» انرژی اتمی ظاهر شد؛ کمالوندی می­گوید: "25 آگوست تاریخی است که آژانس تعیین کرده و ما تعهدی به دوره های سه ماهه بعد از دوره اول نداشتیم!" مشخص نیست دلیل عدم ثبت تاریخ سررسید برای موضوعی چنین مهم، از سوی سازمان انرژی اتمی چیست؟ نکته­ ای که دلیلی بر بد­ عهدی ایران در چهل و سومین سند سال 2014 آژانس؛ و بهانه­ ای برای خبرگزاری های غرب شد.
 • با توجه به عملکرد خط تسامح، هیچ انتهایی برای سوالات آژانس نمی­ توان تصور کرد. آمانو با ارایه هر بخش از پاسخ های ایران بجای ر، بر ابهام و تعداد سوالات می­ افزاید. موضوعی که در پاراگراف های 12 و 13 به عنوان پیش دستی و طلب آژانس! از ایران آمده. ضمن اینکه در پاراگراف 16 مدیر­کل عملاً با درخواست ایران مبنی بر ایجاد نقشه راهی قبل از هرگونه اقدام، مخالفت؛ و در موضعی تهاجمی، درخواست ایران را اتلاف وقت می خواند!
 • به نظر می رسد آنچه در بند اول پاراگراف 14 و البته پاراگراف 41 آمده، قابل تامل است. در متن توافق ژنو، تنها به سه بخش از کارگاههای سانتریفیوژ اشاره شده: الف- اسمبل ب- تولید روتر ج- ذخیره سازی. در حالی که گزارش مدیر­کل، پا را فراتر از توافق ژنو گذارده و از موافقت بر سر ارایه اطلاعات و بازدید از مرکز «تحقیق و توسعه» سانتریفیوژ سخن به میان می­آورد.
 • هرچند تکرار مکررات است لیکن باید گفت؛ قهرمانانی که در توافق ژنو، به قطعنامه های غیر قانونی شورای امنیت مشروعیت بخشیدند، می بایست پاسخ دهند، جمع دو مقوله "به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران" و "تضاد غنی سازی ایران با قطعنامه های شورای امنیت" ذیل پاراگراف های 18 الی آ گزارش آژانس، چگونه امکانپذیر است؟
 • بدبختانه باید پذیرفت، علی رغم افشاگری خبرگزاری ها و تایید رقیق سازی 3000 کیلو ذخایر مواد leu، توسط عراقچی؛ این میزان در گزارش جدید آژانس 4118 کیلو گرم، یعنی 1118 کیلو بیش از خبر اولیه می باشد. نابودی ذخایر مواد غنی شده ایران، آرزوی نتانیاهو کودک کش بود؛ که امروز به دست توانای قهرمانان دیپلماسی، تحقق یافته و میابد!
 • هرچند ایران تعهدی مبنی بر ا ام دسترسی آژانس به سایتهای نظامی ندارد و حداقل مصاحبه "کلی" چنین موضوعی را تایید می­کند، لیکن مدیر­کل در پاراگراف 62 با گستاخی تمام و بر خلاف پادمان، مدعی وم ایجاد دسترسی توسط ایران می­شود. چنین رویکردی را می توان در پاراگراف 67 نیز مشاهده کرد. جالب ترین بخش، ا ام ایران به اجرای پروتکل الحاقی است که در پاراگراف 70 به عنوان اوج وقاحت آژانس و غرب، به منصه ظهور رسیده است.
 • متاسفانه ادعاهای بدون سند و مدرک مدیر­کل تمامی ندارد و هم اکنون به رویه ای معمول در گزارشات آژانس بدل شده. جالب آنکه خط تسامح با مشروعیت بخشی به چنین اتهامات واهی، راه را برای ادامه و تشدید زیاده خواهی غرب هموار می­کند. پاراگراف 63 موید چنین امری است.
 • آژانس برای زیاده خواهی خود، حد و مرزی قایل نیست؛ مدیر­کل در پاراگراف 74 از عدم صدور روادید برای یکی از کارشناسان شکوه می کند. درحالی که طبق مفاد پادمان، آژانس م م به جلب نظر ایران برای ورود کارشناسان خود به کشور می­باشد.

برچسب ها : گزارش جدید آژانس و نکاتی چند - آژانس ,پاراگراف ,گزارش ,چنین ,مدیر­کل ,توافق ,انرژی اتمی ,گزارش جدید ,جدید آژانس ,زیاده خواهی ,ذخایر مواد
خط و نشان جدید ژنرال امریکایی برای خط سازش

رئیس ستاد مشترک امریکا طی بازدید از امارات متحده عربی ضمن تکرار سخن ابلهانه روی میز بودن گزینه نظامی؛ آشکارا نسبت به تهدید تیم مذاکره کننده ایرانی در صورت عدم اصلاح آنچه وی "نفوذ شریرانه ایران" می خواند؛ اقدام کرد.

ژنرال دمپسی گفت: "پایان دادن به بلندپروازی های هسته ای ایران مشکل آفرینی این کشور برای منطقه را مرتفع نمی کند. آنها نفوذ شریرانه ای را به روش های دیگر از جمله با دست نشاندگان و عوامل خود همچون حزب الله لبنان و نیروی قدس پاسداران اعمال می کنند. آنها بزرگترین قاچاقچی سلاح در منطقه هستند. آنان در حوزه سایبری به طرز شرارت باری فعال هستند. موارد زیادی اعم از منطقه ای و جهانی وجود دارد که نگرانی ام را بابت ایران برانگیخته است و این موارد حتی با حل و فصل موضوع هسته ای هم مرتفع نمی شود. اگر ان ایران رفتار خود را تغییر ندهند، برای موضوعات دیگری بازخواست خواهند شد"

چه زیبا فرزانه ی انقلاب قبل از توافق ننگین ژنو پاسخ ساده دلانی را که تصور می کنند مشکل امریکا با ایران، بر سر قضیه هسته ای است دادند:

"این خطا است اگر خیال کنیم که دعواى با ما سرِ قضیّه ى هسته اى است؛ نه ٬ قضیّه ى هسته اى بهانه است."

حال باید دید خط سازش تا کجا هزینه های عقب افتادن در: صنعت هسته ای؛ درز و افشای حساس ترین اطلاعاتِ پرسنل، مراکز، منابع و تکنولوژی؛ زمینه سازی برای اجرای اه دشمن در راستای شناسایی عوامل مستعد هسته ای و صنایع مرتبط به منظور ب جاسوس، حذف از طریق ترور، حذف از طریق اتهام زنی و بد نام ؛ تحقیر ملت سر فراز ایران به دلیل مقهور اراده ی دشمن شدن، حذف ذخایر استراتژیک 20 و 5 درصد و یا ا ید آنها؛ عقب راندن و تعلیق صنعت هسته ای و ... را به نظام تحمیل می کند؟

خوب است هشت سال استقامت خط مقاومت بود، تا 300 سانتریفیوژ را به 21000 تبدیل کند، اورانیوم غنی شده ی نداشته را، به 3/5 و 5 و 20 درصد تبدیل کند، کارخانه غنی سازی نطنز را، که علی رغم 20 متر زیر زمین بودن باز هم، هدفی نه چندان سخت برای امریکا است، به فردوی زیر کوه و 70 متر در عمق خاک و البته کابوس بمب های سنگر شکن امریکا تبدیل کند، صفحه های سوخت تولید کند و دنیا را به تحیّر وادارد، دانشمندان شناسایی شده از اعتماد قبلی به دشمن را، با عنوان ی هسته ای و صنایع دیگر ،،با جان و دل تقدیم،، انقلاب کند و خلاصه ...؛ خط سازش هر آنچه را که از نام ایران، ایرانی و مقاومت جانانه مقابل غرب در دل داشتند، به بهانه ِ خارج شد از ریل ولایت - طی ت دهم -، به پای خط مقاومت بنویسند و انتقام ش تِ سقیفه در سالهای 78 و 88 را؛ از نظام و مردم دیندارش بستانند.

گفتم مردم، شاید شیخ دوباره بگوید شناسنامه ات کو و به کدامین گروه وابسته ای؟ اما باید خدمت ایشان عرضه داشت، در این مملکت؛ کم نیستند بیسوادن و کم سوادانی همچو منِ لبو فروش و راننده ی تا ی، که دغدغه انقلاب دارند و رنج جنگ، تحریم، سختی اقتصاد و انواع و اقسام برچسبِ تها را، به جان یدند اما؛ نه وامدار تکیه گاه فتنه هستند، نه خاتمی فتنه گر یا پیاده شده از قطار انقلاب، حتی شیخ فریدون ؛ بلکه تنها دل در گرو ولایت دارند.

نامم سرباز ولایت است و فرزند ایران و انشاالله با دعای حضرت بقیة الله ارواحنافدا و نایبش، تا فرا رسیدن اجل؛ در رکاب انقلاب خواهم ماند و امید به فضل خداوند یگانه دارم، تا جزو تارکین خط ولایت نباشم و مرگم همانند عمار، با بصیرت و بر دار عاشقی باشد. انشاالله

برچسب ها : خط و نشان جدید ژنرال امریکایی برای خط سازش - هسته ,امریکا ,انقلاب ,ولایت ,کند، ,مقاومت ,تبدیل کند، ,صنعت هسته
بن بست مذاکرات هسته ای؛ یا چاه خود ساخته

سایت خبری تحلیل پرس - احمد

مذاکرات هسته ای وین 4، در سرعت گیری که ظریف و عراقچی، آن را زیاده خواهی امریکایی ها می خوانند، افتاد و عملاً به بن بست کشیده شد.

هر چند نویسنده اساساً با واژه "بن بست" مذاکرات هسته ای در ت شیخ، مخالف است؛ و اعتقاد دارد دو طرف، خصوصاً تیم تدبیر با ع از مواضع، نسبت به حل و فصل موضوعات مورد مناقشه اقدام خواهند کرد - بدلیل اولویت دادن به برقراری رابطه با کدخدا، بر دیگر موضوعات -؛ لیکن بررسی دلایل آنچه خبرگزاری ها از آن، به عنوان "بن بست" یاد می کنند، خالی از لطف نیست.

نتیجه مذاکرات مخفیانه و حتی بدور از چشم هم پیمان های امریکا، فی م ن تیم ایرانی و کدخدا! در مسقط، و ع خط سازش از مصالح نظام و آنچه ی به عنوان خطوط قرمز مذاکره با امریکا از آنها یاد می کنند؛ "برنامه مشترک اقدام" یا همان "توافق ژنو" بود.

به منظور تبیین دلیل اصلی عبور از خطوط قرمز، می بایست نگاهی به داد 92 داشت. روانشناسی انتخابات یازدهم ریاست جمهوری مشخص می کند؛ آنچه سهم بسزایی در واریز آرای سرگردان، به صندوق داشت، شعار "حل مشکل معیشت و چرخیدن چرخ زندگی مردم در کنار چرخش سانتریفیوژ ها" بود. لذا شعار تبلیغاتیِ شیخ و نیاز داخلی تدبیر، به یک توافق، در راستای حفظ آرای مذکور، به زعم ت، توجیهی مناسب برای اتخاذ رویکرد عقب نشینی، در توافق ژنو بود.

ع از خطوط قرمز، طی توافق ژنو به حدی شد که حتی قهرمان دیپلماسی! نیز با اما و اگر هایی گفت: "من ادعا نمی کنم برنامه اقدام مشترک ژنو بی عیب و نقص است. بسیاری از نقدهایی که دیگران دارند، خود ما هم داریم."!

اکنون که کشور از فضای روانی انتخابات خارج و نتیجه مورد نظر ت حاصل شده - انجام توافق اولیه ژنو -، برگشت به عقب و انجام توافق به هر قیمتی! طی مذاکره برای نگارش متن توافق جامع؛ اساساً توجیه پذیر نیست و توقع منطقی از حقوقدان های متبحّر تیم مذاکره کننده، آن است، در دیدار دو جانبه ی پیش رو با هیئت امریکایی به ی ویلیام برنز، نکته یادشده را مورد توجه قرار داده و بر خلاف رویه سابق، به اصول و خطوط قرمز نظام پایبند باشند. اگر چه کمترین نتیجه دیدار دو جانبه با امریکا، وزن دادن به حریف، آنهم توسط بزرگترین تحقیر کننده آن طی 35 سال اخیر؛ همچنین القای باز شدن تمامی گره ها توسط سر پنجه کدخدا و حتی عدم امکان زندگی در د ده جهانی بدون قبول حرف زور امریکا است.

لذا به نظر می رسد "بن بست" یاد شده، حاصل برتری دادن مصالح جناحی بر منافع نظام، طی توافق ننگین ژنو است؛ اگر خط سازش با سعه صدر بیشتر و نه بر اساس "عجله"؛ مذاکرات را دنبال می کرد؛ امروز در چاه خود ساخته ای به نام بن بست گرفتار نمی شد.

به واقع آنچه امریکا با تبلیغاتی سنگین، عامل ش ت وین 4 می خواند، همان چهار خط قرمز ایران است که مذاکره کنندگان تدبیر برای حصول توافق اولیه در ژنو، از آنها چشم پوشی کرده و به یک "توافق بد" راضی شدند. از سوی دیگر گرفتن دست بالا توسط امریکا امری طبیعی است؛ چرا که زیاده خواهی، جزئی از خصیصه امریکا است؛ و البته چنین روشی منطق هر تجارتی، در دنیای آزاد غرب است.

بنا بر این جای گله از دوستان مذاکره کننده باقی است؛ چرا طی توافق ژنو، تمامی برگ های برنده نظام را به سهل واگذاردند تا امروز دست های خالی ایشان، عملاً وسیله ی سلب قدرت چانه زنی بر سر میز مذاکره شود؟ امری که متاسفانه محدوده مانور حریف را، با شروع نگارش متن توافق جامع، به ماندن 300 یا 500 سانتریفیوژ، بجای چانه زنی بر سر راکتور اراک و یا غنی سازی 20 درصد، گسترش داد.

جالب است که با اصرار امریکا، "نیاز عملیِ ایران" در متن توافق ژنو درج و ملاک عمل واقع شد؛ ولی یانکی ها حاضر به قبول 52000 سانتریفیوژ ایران، تنها برای تولید سالانه سوخت راکتور بوشهر نیستند! - بگذریم که تعهد روسیه به تامین 10 ساله سوخت مستمسکی است در درست حریف. -

به زعم نویسنده نتایج ذیل، آزموده ای است که می تواند چراغ هدایت مذاکره کنندگان در مسیر پیش رو قرار گیرد.

1- همانطور که بارها و به انحاء مختلف، فرزانه انقلاب طی سال گذشته و امسال بیان کرده اند؛ امریکا پیمان شکن و بد عهد است.

2- با دشمنی که صادق نیست؛ نباید ساده انگارانه به صدق رفتار کرد.

اگر ما غنی سازی 20 درصد، تولید سانتریفیوژ، گسترش صنعت هسته ای، ساخت و ساز نیروگاه اراک و دهها مورد دیگر را متوقف کردیم، ذخایر سوخت که نه؛ برگ برنده خویش را از بین بردیم و بنام شفافیت، اطلاعات حساس نظام را در اختیار غرب قرار دادیم؛ دشمن از عقب نشینی ما راضی نخواهد شد و به پیشروی خویش تا جمع تک تک پیچ و مهره های هسته ای ما؛ ادامه می دهد. "برای آنها مسئله هسته ای بهانه است" این است آنچه ولی امر در خشت خام می دید و فرزندان انقلاب؛ توان دیدنش در آینه را ندارند.

بیاد داشته باشیم که کری قبل از توافق ژنو گفت: "اقدامات اعتماد ساز، مقدمه برچیدن برنامه هسته ای ایران است."

برچسب ها : بن بست مذاکرات هسته ای؛ یا چاه خود ساخته - توافق ,مذاکره ,هسته ,امریکا ,مذاکرات ,آنچه ,مذاکرات هسته ,مذاکره کنندگان ,توافق اولیه ,خطوط قرمز، ,خطوط قرمز
تهدید غرب، یا ماس از غرب!

چند روز قبل، محمد جواد ظریف امور خارجه ، نسبت به درج مقاله ای در رو مه واشنگتن پست اقدام نمود. در این مقاله ظاهراً قهرمان دیپلماسی!، اقدام به تهدید غرب کرده و با یادآوری عدم توافق در سالهای 82-84 به ایشان هشدار داده که فرصت پیش رو را مغتنم شمرده و به توافقی پایدار با ایران برسید.

اما این، همه ی ماجرا نیست. برای انی که با سابقه ظریف و اشتراک گذاری اختلافات جناحی و امور داخلی نظام، توسط وی با بیگانگان آشنا هستند؛ نه تنها باور چنین مقوله ای سخت می نماید بلکه قراین متعددی حاکی از ماس و تکرار رویکرد 10 سال قبل وی؛ در کنار هشداری است به غرب، برای تکرار آنچه ظریف نابودی چشم انداز توافق می نامد.

مرور سخنان ظریف با البرادعی، در حاشیه اجلاس سعدآباد، صحت گفتار نویسنده را تایید می کند؛ وی به البرادعی گفت: "بسیاری از ک داهای انتخابات ریاست جمهوری ایران از ش ت مذاکرات ما سود می برند، آنها موفقیتی در این گفتگو ها نمی بینند و از طرفی آنها آدمهای پر نفوذی هستند؛ اعتبار اروپایی ها و مذاکره کنندگان ایرانی هر دو در ایران از دست رفته است؛ این تنها مشکل اعتماد به آنها نبود، این مشکل اعتماد به جبهه ما هم بود، اعتماد به نوع اعتبار ما در خانه!"

فارغ از اندک نکات مثبتِ گفته های ظریف در مقاله واشنگتن پست؛ متاسفانه بار دیگر شاهد تکرار سخنان 10 سال پیشش هستیم. وی می گوید: "در گذشته، گرفتاری در دام برخی توهمات سبب از بین رفتن فرصت های به وجود آمده شده است ... نباید اجازه داد که بار دیگر چشم انداز واقعی امکان حصول به یک توافق تاریخی نابود شود. ... بسیار کوته بینانه خواهد بود اگر مجددا برخی توهّمات، بتوانند حرکت ما به سمت یک دستاورد تاریخی را از مسیر خود خارج کند. ... در هیچ زمانی بهتر از زمان حاضر، نمی توان یکبار و برای همیشه بحران غیر ضروری هسته ای را خاتمه بخشید، زیرا شرایطی فراهم است تا همه طرف ها بتوانند دستاوردهایی داشته باشند، پیش از اینکه پنجره همکاری و واقع گرایی بسته شود. ... امروز و در مذاکرات ایران با 5+1 فرصتی منحصر بفرد در اختیار است ... برای فایق آمدن بر موانع موجود بر سر راه این دستاورد تاریخی، باید به افق های پیش رو نگریست، نباید از درس های گذشته غافل شد، درک این نکته که چگونه برخی توهمات، فرصت های فراوان را از بین برده اند، دارای اهمیت زیادی است و اقدام برای جلوگیری از تکرار این توهمات، ضروری است. ... پیش از هر چیز، از آنها می خواهم که اجازه ندهند که برخی توهمات، حرکت چشمگیری را که برای پایان دادن به بحرانی غیر ضروری و گشودن افق های جدید آغاز شده است، از مسیر خود خارج کند."

ظریف با گلایه از اینکه غرب با اشتباه گرفتن تعامل سازنده ایران به عنوان نشانه ضعف و با انتخاب گزینه اعمال فشار و تحریم به منظور امتیاز گیری، عملاً سبب تغییر موضع ایران شد، با صراحت لهجه به غرب هشدار می دهد تا از تکرار اشتباه سال های قبل جلو گیری کند: "این تغییر موضع هم در نتیجه صندوق های انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ و هم در توسعه فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران نمایان شد."

جا دارد از جناب ظریف الممالک سوال کرد؛ چه ومی دارد اختلافات داخلی نظام را مقابل دشمن بیان کرد؟ آیا بهتر نیست برای ماندن در کانون قدرت؛ در اعمال خویش بازنگری و به قدرت داخلی نظام و مردم خود تکیه کنید؟

برچسب ها : تهدید غرب، یا ماس از غرب! - ظریف ,تکرار ,توهمات، ,داخلی ,فرصت ,توافق ,تغییر موضع ,داخلی نظام ,برخی توهمات، ,مشکل اعتماد ,ریاست جمهوری ,انتخابات ریاست جمهوری
تحلیلی بر مقاله اخیر جان کری در رو مه واشنگتن پست

جان کری در آستانه مذاکرات وین 6 طی مقاله ای در رو مه واشنگتن پست، با طرح مسایلی، که ریشه در خوی خودبرتربینی و غیر منطقی بودن امریکا دارد؛ اقدامات هسته ای ت تدبیر را، ناکافی دانسته و بدون اشاره به "غنی سازی" مدعی شده، یک برنامه صرفاً صلح آمیز را برای ایران می پذیرد. وی با نقض آشکار "برنامه مشترک اقدام"؛ لغو تحریم ها را نه یکباره، بلکه تدریجی عنوان می کند.

نوشتار ذیل تحلیلی است بر مقاله جان کری و بازخورد های دریافتی از ت تدبیر، که به زعم نویسنده؛ تیم دیپلماسی امریکا را به سوی اتخاذ مواضع اعلامی در مقاله کری سوق داده است.

● مقاله کری را می توان جو ه ای به مقاله چند هفته قبل قهرمان دیپلماسی! در همین رو مه دانست. مصدق زمان! علی رغم تهدید ظاهری غرب؛ با زبان بی زبانی از امریکا خواسته بود، نگذارید فرصتی تاریخی! نابود شده و آنچه در سالهای 82-84 اتفاق افتاد؛ تکرار گردد. ظریف با یادآوری اشتباه محاسباتی تروئیکای اروپا و توهّماتی که منجر به روی کار آمدن شد؛ نوشت: "[عملکرد و اشتباه اروپا] هم در نتیجه صندوق های انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ و هم در توسعه فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران نمایان شد".

سیگنالهای اشتباه ارسالی مقاله ظریف، مجدّداً امور خارجه امریکا را در توهم فرو برد و به سبک ظریف قلم فرسایی کرد: "یا آنچه جامعه جهانی می گوید قبول می کنید و یا فرصت تاریخی را از دست می دهید."

● متاسفانه وقتی تمام پالس های ارسالی از تدبیر، حکایت از "نیاز به رفع تحریم" دارد؛ و حتی شیخ میگوید: "هرگز به وضع قبل [از توافق ژنو] باز نخواهیم گشت". چرا کری با صراحت لهجه ایران را بین تن دادن به خواست امریکا و یا "انزوای اقتصادی" تهدید نکرده و نگوید "برای رهایی از تحریم! [به نحوی که ما میگوییم] ثابت کنید برنامه صلح آمیز هسته ای دارید."

ی در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای هوا فضای فرمودند: "نباید نیازمندی های کشور و برخی مسایل همچون تحریم ها، به مذاکرات گره زده شود. مسئولان باید موضوع تحریم را به طریق دیگری حل کنند." اما ...

● علی رغم بد عهدی امریکا، در عمل به پرداخت اقساط مندرج ذیل "برنامه مشترک اقدام"؛ متاسفانه وقتی شیخ فریدون به جهت سرکوب منتقدان داخلی؛ در مصاحبه 24 داد می گوید: "5+1 در ژنو، قول هایی را که به ما داده به آنها عمل کرده است، یعنی این شایعات که بنا بود به ما پول بدهند و ندادند دروغ است. همه پول هایی که قرار بوده به حساب واریز شود، واریز شده و دریافت کردیم."

لذا امروز، کری باید گردن راست کند و با وقاحت تمام مدعی شود: "ثابت کردیم که در لغو تحریم های مالی انعطاف پذیر هستیم."

● امروز علی رغم تعلیق، توقف و نابودی بخش مهمی از داشته های هسته ای، کری باید در جایگاه مدعی خواهان "همراهی قول و عمل ایران" شده و متوقّع گردد: "5+1 و اتحادیه اروپا نه تنها به تمامی حرف های ایران گوش، بلکه حداکثر انعطاف را نشان داده است"!

● وقتی شیخ می گوید: "اگر ما میخواهیم مسئله بیکاری حل شود، اشتغال و اقتصاد ما رونق پیدا کند، راهش سرمایه گذاری و تکنولوژی است. باید تکنولوژی نو و سرمایه از بیرون بیاید"!!! کری نیز می گوید: "اگر می خواهید سرمایه گذاری به ایران باز گردد، شغل ایجاد شود، خدمات و کالاهای بیشتر وارد ایران شود، به نظام مالی بین المللی دسترسی بیشتر پیدا کنید و باعث رشد اقتصادی و بهبود استانداردهای زندگی مردم ایران شوید؛ باید خواسته ما را اجابت کنید"

● به داده و ستانده توافق ژنو کار ندارم! اما وقتی ِ حقوقدان، با امیدواری تمام می گوید: "اگر گفتیم تلاش می کنیم مذاکرات را به ثمر برسانیم، به هر حال یک توافق شش ماهه را به ثمر رس م و شش ماهه دوم آن را هم تلاش می کنیم به نتیجه برسد." از این رو طبیعی است کری قد راست کند و بگوید: "شاید فشارهایی برای تمدید دوره وارد شود، اما تمدید در کار نخواهد بود"

● دست آ خارجه ؛ مزد همه اعتماد ها و خوشبینی خط تسامح را؛ با تهدید، نوید دردسر و قول تشدید تحریم پاسخ میدهد، پای گزینه ها را وسط میکشد، حتی تنش های منطقه ای [نظیر ] را به توافق جامع هسته ای، سنجاق میکند؛ تا تدبیر میدان خالی کرده و همچون توافق ژنو؛ قافیه را واگذارد.

● نمی دانم چرا؟ اما باز هم یاد سخنان شیخ در روز حکم تنفیذ افتادم: "خداوندا، به تو پناه می برم از استبداد رأی، عجله در تصمیم، تقدّم نفع شخصی و گروهی بر مصالح عمومی و بستن دهان رقیبان و منتقدان."

و به یاد می آورم انواع برچسب ها طی ده ماه اخیر را: "کم سواد، حسود، عصر حجری، ویژه خوار تحریم، شعر و شعار، افراطی و ..."

برچسب ها : تحلیلی بر مقاله اخیر جان کری در رو مه واشنگتن پست - مقاله ,تحریم ,توافق ,شود، ,هسته ,امریکا ,سرمایه گذاری ,متاسفانه وقتی ,مشترک اقدام ,برنامه مشترک ,رو مه واشنگتن ,برنامه مشترک اقدام
دور زدن نظارت مجلس، با جعل عنوان برای توافق جامع هسته ای

اصل هفتاد و هفتم قانون اساسی، ت را مکلف می کند کلیه عهدنامه‏ ها، مقاوله‏ نامه‏ ها، قرارداد ها و موافقت‏ نامه‏ های‏ بین‏ المللی را به‏ تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ ی‏ برساند. لیکن از آنجا که شاکله فکری تیم مذاکره کننده هسته ای ت اعتدال را؛ اعضای تیم نیویورکی ها تشکیل می دهند و این تیم بر اساس سیاق گذشته؛ تا حصول نتیجه، سعی بر مخفی نگاه داشتن تمام مراحل توافق دارد.

لذا پیشینه مذاکرات نشان داده است؛ پس از نهایی شدن گفتگو، نظام عملاً در گوشه رینگ قرار گرفته و م م به پذیرش نتیجه می شود.

طی مذاکرات هسته ای ت اعتدال، تیم مذکور سعی کرده با ترفند جدیدی، ضمن تغییر نام توافق، از نظارت مجلس در امان ماند. توافق ژنو که با نام "برنامه اقدام مشترک" معرفی شد؛ نمونه بارز چنین رویکردی است. از آنجا که در تعریف ارایه شده توسط تیم مذاکره کننده، عنوان یاد شده؛ در قالب هیچیک از بندهای اصل هفتاد و هفت قانون اساسی نمی کنجد، لذا دست مجلس از نظارت بر چنین توافقی کوتاه و حتی در مقابل اصرار اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس، ظریف تهدید کرد: "حتی اگر استیضاح شوم، حاضر به افشای مفاد مذاکرات نیستم!" از اینرو مجلس در توافق اولیه ژنو نتوانست به وظیفه ذاتی خویش عمل کند.

ظاهراً ماجرا در توافق اولیه خلاصه نشده و خط تسامح؛ قصد دارد همین سیاق را طی توافق جامع، اجرایی و مجلس را مجدّداً در حاشیه گود قرار دهد.

ظریف در پایان مذاکرات وین 5 اظهار داشت: تنها بر سر عنوانِ توافق به نتیجه رسیده ایم، اما اشاره ای به این عنوان نکرد؛ ولی خبرگزاری فارس، روز شنبه چهاردهم تیر ماه 93، طی مذاکرات وین 6 و در پایان رایزنی سه جانبه عراقچی، اشمیت و برنز، از نام توافق جامع برداشت: "برنامه اقدام مشترک جامع" !!!!

این امر به مفهوم ادامه روند فعلی؛ و ناتوانی مجلس در تصویب متن مذاکرات جامع هسته ای است. البته آتش تهیه چنین عملی را می توان در تاکید تیم مذاکره کننده بر تصویب پروتکل الحاقی توسط مجلس و تفکیک آن با متن مذاکرات جامع جستجو نمود.

لذا جای سوال دارد، چرا توافقی مدت دار با تعهدات بین المللی بی شمار، نباید از مجلس شورای ی عبور کند؟ توافقی که می تواند کشور را با کندی شدید پیشرفت، در یکی از شاهراه های علوم و صنایع روز دنیا مواجه کرده؛ چه بسا موجب عقب ماندگی علمی و تکنولوژیکی کشور گردد،

آیا به صرف تغییر نام؛ می توان طی سالیان متمادی کشور را با شرایطی خاص مواجه؛ و نظام را به عنوان یک استثنا در جهان معرفی کرد؟

امروز زنگ هشدار برای مجلس شورای ی به صدا در آمده؛ و قطعاً در صورت تعلل، عواقب مسامحه ای اینچنین، سالها گریبان نظام را خواهد گرفت، چرا که طی برنامه شش ماهه اقدام مشترک؛ امریکا کراراً به تعهدات خویش عمل نکرد. لذا بر مبنای چه اصولی میتوان در پروسه ای شاید 20 ساله، به حریفی بد عهد و غیر قابل اطمینان، اعتماد کرد.

امروز روزی که سکوت مجلس؛ لطمات جبران ناپذیری بر چهره ایران ی و غرور ملی ایرانیان وارد می کند.

برچسب ها : دور زدن نظارت مجلس، با جعل عنوان برای توافق جامع هسته ای - توافق ,مجلس ,مذاکرات ,جامع ,توافقی ,چنین ,جامع هسته ,مجلس شورای ,شورای ی ,مذاکرات جامع ,توافق جامع ,مجلس شورای ی ,برنامه اقدام مشترک
ترسو چه ی است؟ شیخ!

متاسفانه امروز شیخ فریدون، که عقب نشینی دیپلماسی وی، طی سالیان 82-84 و البته هم اکنون، گوش فلک را کر کرده، از شجاعت خویش و تیم دیپلماتش سخن گفت! (2)

شجاعتی که برای ب 4/2 و 2/8 میلیارد دلار "پول خودمان" به غرب ماس کنیم و پس از نابودی بخشی از اورانیوم 20% غنی شده مان، دست گ دراز، تا قسطی را که از قضا قابل برداشت نیست، به حسابمان واریز کنند.

شجاعتی که آب سنگین اراک را تعطیل کرده، تا دیپلمات نجس امریکایی بگوید؛ با پولی که به ایرانی ها دادیم، سبد کالا به مستمندان دادند!

شجاعتی که غنی سازی 20% را تعلیق و کاربری فردو را تغییر دهیم، تا وقتی دشمن نطنز را منهدم کرد، مرکز دیگر غنی سازی نداشته باشیم؛ دانشمندان هسته ای را ا اج؛ 3000 کیلو ذخایر leu را نابود، ذخایر 5% حاصل از رقیق سازی نیمی از ذخایر 20% را تنگ leu زده و یکجا، همه را از بین بریم.

شجاعتی که به قطعنامه های غیر قانونی سازمان ملل، مشروعیت دهیم؛ کارخانه های تولید و مونتاژ سانتریفیوژ و روتر آنها را در اختیار ین جاسوس آژانس بین المللی قرار دهیم تا ضمن مکان ی ، دانشمندان نظامی را نیز همانند مصطفا احمدی روشن، فریدون عباسی، داریوش رضایی نژاد، مجید شهریاری و مسعود علی محمدی ترور کنند.

شجاعتی که 100 کیلو ذخیر ا ید شده 20% را به سوخت تبدیل کنیم، تا مبادا امکان برگشت آن به uf6 میسر باشد؛ تقدیم پیشاپیش ذی قیمتی ترین اطلاعات سری هسته ای، از نقشه مراکز هسته ای گرفته تا اطلاعات منابع.

شجاعتی که به افکار پوچ pmd دشمن، لباس واقعیت بپوشانیم و r&d را به اسم "کنونی" در نقطه ای تعطیل کنیم.

شجاعت یعنی قبول تمام عیار خواسته های دشمن، یعنی رفع نگرانی های او و رها نگرانی های ملت؛ و اگر در مقابل این خواسته ها بایستی، می شوی ترسو! تازه ترسویی که برای نلرزیدن، می بایست دنبال جای گرم بگردد.

شیخ حسن؛

اگر جوانان امروز کربلای چهار را ندیده اند، ما دیدیم.

علی رغم مخالفت با آن عملیات، دیدیدم اصرار بخش را، که تکیه گاه فتنه و شما، جزو آن بودید.

با آنکه می دانستیم عملیات لو رفته، فارغ از نتیجه به خط زدیم. می دانستیم درصد بازگشت، اندک است.

اما شما؛

با آنکه می دانستید عملیات لو رفته، دستور انجامش را دادید!

برای شما که در قرارگاه ع یادگاری میگرفتید، تا امروز به خلق الله نشان دهید و ادعا کنید، در جبهه بودید! فرقی نداشت لشکر ثارالله، آنطرف اروند جا بماند. فرقی نداشت لشکر حضرت رسول با هفتم عراق درگیر شود، اصلاً چه فرق داشت، چند دشمن، آنطرف اروند منتظر چهار، پنج لشکر از ان باشند. در محاسبات پوشالی شما، توپخانه قرارگاه مساوی بود با تار و مار سوم عراق!

شما فقط می خواستید بصره را به عنوان وجه الضمان تصرف کرده و پرونده جنگ را هر چه زودتر ببندید. خون هر تعداد نظامی، در این راه برایتان ... بگذریم.

بر خلاف نظر شما؛ بسیج و و ، در عملیات کربلای 4 اشتباه محاسباتی نکرد. این مجمع عقلا و دار و دسته اش بودند که مثل هم اینک، محاسباتشان تو زرد از آب در آمد.

قرار نیست دردهایی را که انشالله برای خدا تحمل کردیم، به رخ ی بکشیم، اما لااقل شما هم تاریخ را تحریف نکنید و دروغ نبافید.

شاید در این دنیا؛ خون شهیدان کربلای چهار را مستمسک خویش قراردهید، ولی آن دنیا چه می کنید؟

شیخ؛

با ی غیر از ولایت، عقد اخوت نبسته ایم.

برایمان هم مهم نیست، امثال شما از کردار ما خوششان بیاید یا نه.

ترسو خطابمان کنند یا شیر دل.

به تکلیف عمل می کنیم و فریاد می زنیم.

هیهات من الذله.

و

در برابر وادادگی هسته ای، گوش به فرمان یم و به تکلیف عمل می کنیم.

* نکته:

(1) قطعاً هدف ایراد چنین اظهارات خارج از عرفی؛ انحراف اذهان عمومی نسبت به موضوعی حساس است؛ لذا باید منتظر بود تا گذشت زمان از سِر خشونت بی هنگام شیخ دیپلمات کنار زند.

(2) از آنجا که متاسفانه دفتر ریاست جمهوری، در اقدامی تعجب برانگیز، متن اولیه سخنان منتشر شده رئیس جمهور را دستکاری و تحریف کرد، لذا به اجبار متن pdf که در ساعات ابت انتشار، از همان سایت کپی برداری شده؛ جایگزین لینک قبلی گردید.

برچسب ها : ترسو چه ی است؟ شیخ! - شجاعتی , ,هسته ,کنیم ,عملیات ,لشکر ,آنطرف اروند ,نداشت لشکر ,فرقی نداشت ,کربلای چهار ,کنند شجاعتی
نکاتی در خصوص بیانات ی، در جمع سفرا

معظم انقلاب، طی دیدار مسئولان وزارت خارجه، سفرا و روسای نمایندگی های خارج از کشور؛ سخنانی بیان فرمودند که نویسنده را بر آن داشت، نکاتی در همین راستا بیاورد.

 • خداوند وجود پر برکت فرزانه انقلاب را از جمیع بلایا مصون دارد. انسان در مواجهه با مواضع حکیمانه انقلاب، به وجود پر فیض ایشان رشک می ورزد؛ چرا که در ورود به هر مقوله ای همانند مدیری کار کشته که عمر خویش را بطور خاص در آن زمینه مصروف داشته، عمل می کنند.

حق است ملت شریف و شجاع ایران ی، قدردان چنین ی باشند؛ که البته هست و شایسته تر است خطاب چنین موعظه ای؛ مسئولین و زمامداران کشور باشند!

 • بوضوح آشکار است خط تسامح؛ تمامی سخنان و هشدارهای انقلاب را طبق سیاق گذشته رها کرده و رو مه های زنجیره ای، دو موضوع مطرح شده توسط انقلاب را با سه تیتر بیان کرده؛ حول آن مانور خواهند داد:

الف- "عدم منع ادامه مذاکرات" ب- "مذاکرات تا امروز خوب پیش رفته" و ج- "برای ظریف و همکارانشان دعا می کنم".

هرچند وجه اصلی سخنان ی در مقوله مذاکره، "بی ثمر بودن گفتگو با امریکا و نداشتن سود، بلکه وجود ضرر" است؛ لیکن خط تسامح در کنار باقی مانده فتنه، طبق معمول از کنار این بخش به آرامی خواهند گذشت.

 • انقلاب با هشدار چندین باره در خصوص اشتباه بودن مذاکره مستقیم با امریکا، بخشی دگر از وظیفه روشنگری خویش را انجام دادند، لیکن راه را، بر آنان که بر صراط اشتباه خویش اصرار می ورزند؛ نبستند؛ تا مسیر خویش را که ناشی از لجاجت است ادامه داده و عاقبت کار خویش را در همین دنیا دریافت کنند.
 • انقلاب یکی از ضرر انجام مذاکره با امریکا را؛ دو دله معرفی نظام ی در مواجهه با امریکا برشمردند. قطعاً چنین ضرری، ثلمه ای عظیم و به شدت جبران ناپذیر خواهد بود. درک موضوع برای افرادی که ارزش را، در برقراری رابطه با غایةالامال خویش «امریکا»، می بینند؛ سخت و غامض است.
 • برای چندمین بار، ی از ضعف امریکا در شرایط کنونی، بخصوص در مقطع فعلی که سگ نجس صهیونیستی به غزه یورش برده؛ یاد د، لیکن متاسفانه شاهدیم؛ در شرایطی که امریکا دچار شدیدترین زوال است؛ تیم مجرب و برتر دیپلماسی!، ضمن مذاکرات دوجانبه با امریکا، خصوصاً ملاقات هفته پیش عراقچی با برنز؛ به تقویت شرایط بد امریکا مبادرت ورزیده و زمانی که هنگامه اخم به حریف است را، به خنده و کپ و گفتگو مبدل کرده اند.

شاید بتوان این موضوع را، جزو "شکار فرصت ها و استفاده صحیح از آنها" نام برد؛ که ی از "شروط و لوازم یک دیپلماسی موفق"، بیان د. شرطی که متاسفانه تیم مذاکره کننده نه تنها به درستی از آن استفاده نکرد؛ بلکه آن را به ضد ارزش بدل نمود.

 • در جمع سفرا گفت: "خط قرمز ما هیچ چیز جز منافع ملی ما نیست، همه جا خط قرمز، فقط منافع ملی ما است. آنجا که منافع ملی ما بخواهد خدشه دار شود، آنجا خط قرمز ما است."

اما انقلاب با هوشیاری و بدون اشاره مستقیم به ، مؤلفه هایی را برای منافع ملی برشمردند: "استقلال برآمده از انقلاب ی، دین، ملت مؤمن، جوانان انقل ، سخن قاطع در مقابل زیاده خواهان، دانشمندان، نخبگان و فعالیت های علمی از جمله عناصر سرمایه ی ملی است که باید در عرصه ی دیپلماسی حفظ شوند تا منافع ملی تأمین شود."

اشاره زیرکانه ی به منافع ملی و باز تعریف آن؛ در واقع مذموم شمردن اهانت به منتقدانی است، که بخش قابل توجهی از ملت مومن، جوانان انقل ، دانشمندان و نخبگان را در بر می گیرد؛ انی که از نظر رئیس ت "باید به جهنم بروند."

 • هرچند نکات زیادی در خصوص بیانات ی وجود دارد لیکن سخن کوتاه و به ذکر نکته ای در مورد "تعامل با جهان" بسنده می گردد.

باید پرسید؛ آیا به موضوع "تعامل با جهان" همانگونه پرداخت که ی اشاره فرمودند؟

گفت: "ما دلمان می خواهد با همه جهان ... مسائل مان را حل کنیم، حتی با آنها که سالیان دراز تنش داشتیم ... حتی از این مرحله هم جلوتر خواهیم رفت ؛میتوانیم به روابط عادی در آینده برسیم"

فارغ از تبصره هایی که در این بخش از سخنان آمده؛ انقلاب برخلاف رئیس جمهور، بطور صریح رژیم غاصب صهیونیستی و «امریکا» را از قاعده برقراری رابطه مستثنی نموده، ایشان تاکید د:

"رابطه با و مذاکره با این کشور به جز در موارد خاصی برای نه تنها هیچ نفعی ندارد بلکه ضرر هم دارد و کدام عاقلی است که دنبال کار بی منفعت برود!؟"

با توجه به اختلاف دیدگاه شیخ با انقلاب؛ باید دید بالا ه ت تدبیر چه وقت پنبه نشنیدن و عدم درک سیاست های کلی نظام را، از گوش خویش خارج کرده و سعی می کند عملاً رهنمود های ی را، سرلوحه خویش قرار دهد.

یک سال از دوره چهار ساله تدبیر گذشت؛ و دیر یا زود سه سال دیگر نیز سپری خواهد شد. امید است خط تسامح نسبت به اصرار بی مورد و لجبازی در مسیری که آزموده شده و انتهای آن سرآبی بیش نیست؛ قبل از سپری شدن فرصت؛ دست کشد.

برچسب ها : نکاتی در خصوص بیانات ی، در جمع سفرا - ,خویش ,انقلاب ,امریکا ,منافع , , انقلاب ,خصوص بیانات ,جوانان انقل ، ,برقراری رابطه ,
دعای برای سلامتی آفتاب

حضرت ماه

م، بمیرم و شما بر زِبَر تخت نباشی

مشغول مداوای بسی ساده و یا سخت نباشی

من حاضرم هر روز کفن پوش شوم لیک، م

حتی برای نفسی داخل این رخت نباشی

به نیت سلامتی فرزانه انقلاب، 14 صلوات.

ضمناً صدقه برای ایشان را فراموش نکنید.

برچسب ها : دعای برای سلامتی آفتاب - نباشی
آخرین وبلاگهای به روز شده
وبلاگهای اتفاقی
اخرین جستجو ها
کاروان حکیم فیروزی درمنا همش که نباید بخندیم important فایل پردازنده چینی تبلت پردازنده allwinner تبلت چینی فایل مشخصه 3w74l important font جواب صفحه 41 فارسی نوشتاری چهارم نکند نسازد برطرف چیزى مهربانترین مهربانان نسیم جانبخش برطرف نکند مفهوم این ضرب المثل چیست دشمن دانا بلندت می کند برزمینت می زند نادان دوست نکنید آزادگان لیوان با طرح لنز دوربین عکاسی کربلا ومشهد الرضا رایگان مقاله انگلیسی درباره رابطه تست آزمایشگاهی ادهزیو و کامپوزیت دندانی با ترجمه فارسی روش تعامل امت ی با بشریت ۴ پایانی الان خیلی حرفی همون شرایط اتفاق افتاده پاو وینت تحلیل و معرفی خانه های روکو تادائو آندو listمعنی مصرع زفیضش خاک ادم گشت گلشن خدا رنج و ستم اندازه داره معذرت خواهیhtml معنی ی م زمینگیر شدن کل زیردریایی های تهاجمی انگلیس نتایج ازمون کتبی فنی حرفه ای پیرایش مردانه درجه ۲ استان اصفهان.html شعرهای عاشقانه مجسمه بز در دفینه تشخیص جانی واکر تقلبی احیای فضای سبز مجتمع مراسم عزاداری شهادت صادق ع تارتار برای اولین بار دلم می خواهد پرسپولیس در دربی امتیاز از دست بدهد با توصیه خنده دار فیروز کریمی ۶ ماه محروم شدم پیامدهای تحریم قطر برای اقتصاد منطقه جواب معمای کی میمیرد تجارت غیرقانونی کره شمالی از تا ساخت کاخ آسپرین عامل توقف ابتلا به سرطان کبد در مبتلایان هپاتیت b قیمت لوح اسم اعظم.html important فایل پردازنده چینی تبلت پردازنده allwinner تبلت چینی فایل مشخصه yeahpad important font درمان هپارین وجود type ضدانعقادی protein درمان ضدانعقادی آنتی بادی وجود آنتی ان با برتری مقابل گسترش یک قدم دیگر به ب سهمیه نزدیک تر شد شبکه گروه کلمه شیعه تارلان شبکه کلمه شیعه هدایت عقیل هاشمی آزاد آزاد شیعه هدایت یافته اثرات ماده مؤثره زردچوبه در ترمیم زخم نسخه جدید kingsera mobile برای android مصاحبه داداشی حاجی آقای آقای حاجی حاجی داداشی خانه مجتهدیها تفاوت اکتان بنزین در ایران و اروپا کدام بنزین برای خودروی شما مناسب است؟ بررسی وضعیت جوی در روزهای آینده ماندگاری هوای بسیار سرد تا اوا هفته ت ترامپ احتمالا توافق بوئینگ برای فروش هواپیما به ایران را لغو می کند روسو و منشأ نابرابری نزدیک به پایداری آنها که به رأی دادند اصولگرا نیستند شکاف جدید بین اصولگراهای مجلس سازه ز له بدانیم خانه آنچه آنچه باید ساختن خانه ساخت سازه برابر ز له درباره آنچه nokia 6 us availability expands افسردگی رمانتیک ناراحتی افسرده میشه مدتی رمانتیک نیست مدتی ناراحتی ۲ آبان صفحه اول رو مه همشهری تخته سنگ.html هوایی هزینه بازرسی استفاده نکاتی دریافت خطوط هوایی استفاده کنید هنگام بازرسی لباس های راحت مسافرت های هواییhtml برنامه موشکی ایران دفاعی و غیرقابل مذاکره است آیفون ۹ ارزان تر می شود تولید گندم کشور ها برنامه فرصت برابر سروش موئینی و شروین سیاح نیا تدریس ریاضیات تجربی کنکور 23 آبانhtml تبلیغات پنهان پنهان، انجام تبلیغ کنندگان تاثیر تبلیغات پنهان بدون آنکه تبلیغات پنهان، دلبرا یک بوسه دادی اینقدر نازت ز چیست؟ گر پشیمان گشته ای بگذار در جایش نهم کد۰۵۱۳ کدام شهر است.html معادن پرخطر شناسایی شدند کارگاه های خط ذیر در اولویت بازرسی قیمت سرویس قابلمه لع html جزییات نصب هولوگرام طلایی بر دفترچه بیمه فرهنگیان الجزیره ایران برای تأمین امنیت خود هیچ خط قرمزی نمی شناسد رادیو کاتالونیا مدعی شد بارسلونا با تور بیرین به توافق رسید اِسا شعر استقرار ۱۰ واحد تولیدی بانوان کارآفرین در شهرک های صنعتی قزوین بیمارستان پزشک طبابت صومعه سرا انتظامی بیمارستان فرمانده انتظامی یک عضو تیم مذاکره کننده تمدید مذاکرات محور گفت وگوهاستhtml پیتر اشمایکل کلوپ باید بابت رفتارش شرمنده باشد انتقال دو زندانی کُرد به سلول انفرادی نخستین بیمارستان دیابت کشور در یزد ساخته می شود توصیه کارا برای داشتن محیط سالم چه کارهایی باید انجام دهیم سایت ثبت نام برزگسلان در کلاس های درس نهضت سوادآموزی درتبریز آ ین وضعیت بازیگر پیش وت پس از عمل جراحی محمدخانی در دربی ها خیلی کتک خوردم هی مدعی بیا بشین یاد ب ر جواب جمع آوری اطلاعات علوم هفتم فصل اطلاعات مرحله فناوری آموزشی تحولات آموزش اطلاعات شواهد1 پژوهی تأثیرآموزش تحلیل نتایج، نتایج، مرحله اطلاعات شواهد2 تحلیل نتایج، مرحله سیستم موتور توبلارکرکره برقیhtml تدریس خصوصی ریاضی توسط خانم.html الویری علی مطهری اصلاح طلب است تصاویر آغاز برداشت زعفران اسان xiaomi mi 6 p es the time by playing geekbench waiting for next week s reveal جزئیات تورم شهری در سال ۹۵ عامل حمله لاس وگاس به اردن و امارات سفر کرده بود معنی درس کژال ننر عمار در حوزه برگزاری دوره آموزشی نمونه سوالات تستی و جای خالی مطالعات هشتم قسمت دوم کتاب.html اعزام تیم ملی نونهالان به بلغارستان بگذاریددیوانه بمانمhtml علت یخ زدن لوله های کولر گازی چیست؟ 14 نفر نهایی انتخابات سمیرم برای مجلس دهم بیدخت ورزش تکواندو حضور جوانان گناباد تربیت بدنی جوانان بیدخت هفته تربیت گرامیداشت هفته خواهران گرامیداشت.html توئیت‎های جدید ظریف از آفریقا ع آگهی دعوت مجمع عمومی عادی سالیانه نوبت دوم صبا تاجیک محمد یاوریhtml تهدیدِ مهاجرت آسترالیا به پناهجویان وحدت پای صندوق السّلام علیه باقر مجتبی محمد علیه السّلام محمد باقر هجری قمری پدرش انشابروکارمیکن مگوچیست کار.html تحقیق در مورد اثرات مونو ید و دی ا ید کربن 12 ص
Facebook Twitter Google Plus Digg Share This RSS
تمامی اطلاعات، خبرها و مقالات بصورت خودکار از سایت های فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده می شوند و وبلاگ 24 هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای آنها ندارد.

همچنین جهت حذف وبلاگهای با محتوای نا مناسب شما میتوانید بر روی گزینه "درخواست حذف" در همان صفحه وبلاگ کلیک نمائید
All rights reserved. © blog242 2016 Run in 1.354 seconds
RSS