دو طایفه در شهرستان خاش صلح د

محمدامین میربلوچزهی،خاش- ایرنا- دو طایفه سهرابزهی و کرمزهی پس از هشت سال اختلاف و درگیری با پیگیری و وساطت بزرگان شهرستان خاش صلح و آشتی د.

به گزارش ایرنا، فرماندار شهرستان خاش شامگاه پنجشنبه در حاشیه مراسم صلح این دو طایفه گفت: با میانجیگری و پیگیری مسوولان، ریش سفیدان و علمای اهل سنت و انجام گفت و گوهای سازنده میان بزرگان دو طایفه سهرابزهی و کرمزهی در این شهرستان درگیری و اختلاف هشت ساله این دو طایفه که منجر به قتل یک نفر شده بود، خاتمه یافت.

محمد اکبر چاکرزهی افزود: صلح و سازش این دو طایفه در سایه تعامل ایجاد شده و با تلاش اعضای شورای تامین شهرستان، شورای حل اختلاف و ریش سفیدان منطقه برقرار شد.

وی بیان کرد: خوشبختانه با ارتقا سطح آگاهی های مردم استان بویژه اعضا قبایل و طوایف وحدت و همدلی روز به روز ارتقا می یابد و این امر نوید دهنده آینده ای روشن برای منطقه است.

فرماندار خاش گفت: حفظ امنیت و کمک به حل اختلافات و درگیری ها زمینه ساز رشد، توسعه، پیشرفت، عمران و آبادانی منطقه است.

وی اظهار داشت: متاسفانه درگیریها و اختلافات منجر به فرار سرمایه ها و مهاجرت سرمایه گذاران، نخبگان و نیروی انسانی توانمند و در نتیجه رکود بسیاری از کارها شده است.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه در آغاز سال تحصیلی مدارس و ها بسیاری از اساتید و فرهنگیان، دانشجویان و دانش آموزان تقاضای انتقال و جابجایی می کنند و این مساله لطمات زیادی به مباحث علمی و آموزشی منطقه وارد کرده است.

وی تاکید کرد: انتقام گیری فردی باعث دامن زدن به اختلافات بیشتر می شود.

وی تصریح کرد: ارتقا فرهنگ صلح و سازش در جامعه یکی از رویکردها و برنامه های ت تدبیر و امید است که باید از راه اطلاع رسانی و افزایش سطح آگاهی های عمومی در جامعه تبیین شود و بسط و گسترش یابد.

به گزارش ایرنا، در نشست صلح دو طایفه یادشده، بزرگان طایفه سهرابزهی یک فقره چک به مبلغ یک میلیارد و 600 میلیون ریال و چک دیگری به مبلغ 400 میلیون ریال برای پرداخت خسارت به طایفه کرمزهی ارائه د اما بزرگان طایفه کرمزهی چک یک میلیارد و 600 میلیون ریالی را به طایفه سهرابزهی برگشت دادند و تنها چک 400 میلیون ریالی را برای کمک به مادر مقتول پذیرفتند.

خاش در 185 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.