تماس تلفنی اردوغان با ملک سلمان
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۴۲
رئیس جمهور ترکیه پس از بازگشت از سفر یک روزه ایران، در تماس تلفنی با پادشاه عربستان گفت و گو کرد.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری رو مه الریاض عربستان، رجب طیب اردوغان، در تماس تلفنی با ملک سلمان بن عبدالعزیز، در مورد روابط دو جانبه و موضوعات منطقه ای به گفت و گو و رایزنی پرداخت.

گفت و گوی تلفنی دو طرف در حالی است که روز گذشته «چاووش اغلو» خارجه ترکیه از سفر قریب الوقوع اردوغان به عربستان جهت رایزنی در مورد اوضاع یمن و طرح گفت وگوی جهت برون رفت از بحران این کشور خبر داد.

اردوغان هفته گذشته در سفری یک روزه وارد تهران شد و با مقامات ایران در مورد یمن به گفت و گو نشست. خارجه ترکیه روز گذشته از پذیرش طرح ایران از سوی آنکارا برای حل بحران یمن خبر داد و اینکه اردوغان در سفر خود به عربستان سعی خواهد کرد تا طرح ایران را به اطلاع پادشاه سعودی برساند.

در همین حال، خارجه پا تان نیز پیش از این خبر داده بود، سه کشور ایران، ترکیه و پا تان برای حل بحران یمن از طریق و گفت و گو تلاش خواهند کرد و از ایران خواست تا حضور مأثری در این فرایند داشته باشد. پارلمان پا تان روز گذشته به درخواست عربستان برای اعزام نیرو و ارسال تجهیزات نظامی به یمن رأی منفی داد.

۱۷ روز است که عربستان سعودی با حضور چند کشور عربی دیگر حملات هوایی گسترده ای علیه مردم و زیربناهای یمن انجام می دهند که موجب ت یب گسترده ساختمان ها و منازل مردم و همچنین کشته شدن بیش از هزار نفر از مردم عادی شده است و دهها هزار نفر دیگر نیز آواره شده اند.