جولان انواع محصولات چینی در بازار ایران به اندازه ای رسیده است که فروشندگان ایرانی با عبارتی طنزآمیز می گویند: اگر قطعه اصل پیدا کردید سلام مرا به آن برسانید!

در گذشته تشخیص قطعات تقلبی از قطعات اصل ساده تر بود زیرا واردکننده، قطعه را با همان بسته بندی اورجینال به بازار عرضه می کرد. طبیعتا کیفیت و نوع بسته بندی باعث می شد که یدار تکلیف خود را بداند که یک جنس ارزان اما بی کیفیت را یداری کند یا یک کالای اصل اما گرانقیمت را؟ اما در حال حاضر واردکنندگان، قطعات را از بسته بندی اورجینال خود خارج کرده و در بسته بندی های سفارشی و کاملا مشابه بسته بندی قطعات اصل گنجانده و به توزیع کنندگان و مشتری می فروشند.

جای تاسف است که با سیاستهای غلط اقتصادی ، دیگر تولید ایرانی و واردات کالای اصل توجیه اقتصادی ندارد و اصولاً علیرغم همه شعارهایی که در حمایت از تولید ایرانی می شود ، حمایت نابرابر و در خیلی اوقات حمایت از به اصطلاح تولید کنندگانی که کالای بنجل چینی را در چین و با برند ایرانی و مهر استاندارد و .... تولید و به نام تولید ایرانی در بازار داخلی عرضه می کنند - خیلی از کالاها از جمله کپسولهای آتش نشانی و مواد اطفاء حریق تولید ایرانی !! ( وارداتی) و قطعات خودرو و لوازم منزل و .... از جمله این محصولات هستند - باید برای صنعت کشور و نامردی سودجویان فاتحه خواند - رضا اصلاحی