سِپَنجی سَرای

پست های وبلاگ سِپَنجی سَرای در این صفحه نمایش داده شده است و شما میتواند با کلیک بر روی عنوان هر پست صفحه مربوطه را مشاهده فرمائید.

در گلستانِ "گلستان"
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای

با طایفه دانشمندان در جامع دِمَشق بحثی همی که جوانی در آمد و گفت: «درین میان ی هست که زبان پارسی بداند؟». غالب اشارت به من د. گفتمش: «خیرست».گفت: «پیری صد و پنجاه ساله در ح نزعست و به زبان عجم چیزی همی گوید و مفهوم ما نمی گردد.گر به کرم رنجه شوی؛ مُزد ی ، باشد که وصیتی همی کند.». چون به بالینش فراز شدم این می گفت:

«دریغا که بر خوان الوانِ عمر

دمی خورده بودیم و گفتند بس»

ادامه مطلب
برچسب ها : در گلستانِ "گلستان"
وحشی!!! بافقی؟؟؟ چرا؟؟؟
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای

توضیح در مورد تخلّص «وَحشی»

در مورد علت انتسابِ تخلص شاعر بزرگ عصر صفوی به «وحشی» سیّد مهدی نوریان( زبان و ادبیات فارسی در ِ اصفهان) فرموده اند:

«با گذر زمان معنای واژه ها تغییر می کند و در آن عصر کلمه وحشی به معنای کنونی استعمال نمی شده و برای معنای کنونی از واژه رمیده و امثال آن بهره می گرفتند. کلمه وحشی به معنای ی است که عزلت را پذیرفته تا از صدمات مادی و معنوی مصون بماند و این کلام عسکری نیز بیان گر آن است: "من آنَس بِالله اِستوحَشَ مِنَ النّاس" ؛ ی که با خدا مانوس باشد، از مردم گریزان گردد.واژه وحشی با این نظر بسیار زیباست و تخلص شاعری به آن بسیار پر معناست که با روحیات شاعری همخوانی دارد و قابل توجه این که در کتب لغت عربی همین معنا مورد توجه قرار گرفته است و گویا الان نیز در زبان عربی همان معنا را دارد چون با بررسی هایی که انجام شده است، فراوان به این جمله برخورد کرده ایم که: «طوبی لمن استوحش من الخلق و کان جلیسه کتاب رب الخلق». بنابرین؛ لغت «وحشی»به معنای گوشه گیراست...»

{برگرفته از: گنگره بزرگداشت وحشی بافقی،

فروردین 1392، متن سخنرانی نوریان}.

برچسب ها : وحشی!!! بافقی؟؟؟ چرا؟؟؟ - وحشی ,معنای ,مورد ,واژه ,معنای کنونی ,کلمه وحشی
" (ص)" از زبان « »
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای

بررسی و تحلیل کتاب " (ص)"
از : مرحوم زین العابدین رهنما

پژوهش: هادی دهقانیان نصرآبادی-1392

زین‏العابدین رهنما، فرزند شیخ‏العراقین مازندرانى، در رشته‏هاى علوم ادبى، فلسفى و اصول فقه ى تحصیل نمود. خدمت مطبوعاتى خود را قبل از سال 1299 آغاز کرد و در این مدت مدیر و سردبیر رو مه‏ى «ایران»، مجله‏ى «راهنما»، و رو مه‏ى «راهنما» بود. چندین دوره به نمایندگى مجلس شوراى ملى انتخاب شد. در دوره‏ى رضا شاه مدتى خانه نشین و بعدا به خارج از کشور تبعید گردید. پس از حوادث شهریور 1320 به ایران بازگشت. در تهران مى‏زیست، تا به سفارت ایران در فرانسه و سپس به سفارت در لبنان انتخاب گردید. وى همچنین مدتى کشور و مدتى نیز معاون نخست بود. به فرانسوى و انگلیسى و عربى و ترکى آشنا بود و به دریافت نشان درجه اول «همایون» نایل آمد. به و کشورهاى اروپایى و آفریقایى و آسیایى سفر کرد و از تألیفات وى مى‏توان از کتاب‏هاى (داستان تاریخى- مذهبى، 1316، خلاصه‏اى از این کتاب به زبان فرانسوى ترجمه شده است)؛ حسین؛ داستان اجتماعى ژاله؛ ترجمه و تفسیر قرآن (چهار جلد)؛ ترجمه‏ى حقوق در (تألیف مجید خدورى) و ترجمه‏ى قانون در خاورمیانه نام برد.

آثار و تالیفات

  • 1 – (ص) – 3 مجلّد / کاملترین ، بهترین و زیباترین رمان تاریخی ایران

  • 2- زندگانی حسین(ع) – 2 مجلّد

  • 3- ترجمه و تفسیر قرآن کریم – 4 مجلّد / ترجمه مصحف شریف، برترین ترجمه ارائه شده از قرآن می باشد،که طبق آراء اساتید ادب، این ترجمه از نظر انشاء و نگارش و رعایت دستور زبان فــارسی، و چنیش کلمات، بهترین نمونه است .

ادامه مطلب
برچسب ها : " (ص)" از زبان « » - ترجمه , ,مجلّد ,قرآن ,زبان ,مدتى ,تفسیر قرآن
تک بیت جدید
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای

به محرابِ دلم خلوت گزیدم، لیک می دانم

که خنجر می زنند از پُشت، باری؛ ابن مُلجم ها

هادی دهقانیان نصرآبادی(رَهرو)

بتاریخ: 2 آبان 1396

برچسب ها : تک بیت جدید
در خدمت " "
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای

در خدمت سیروس شمیسا

(از میهمانان مراسم بزرگداشت اصغر دادبه)

اسفند 1393- یزد

برچسب ها : در خدمت " " - , ,خدمت
شاعری هنرمند
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای

«مولانا نظام الدّین

محمود قاری یزدی»

«محمودِ یزدی»، ملقب به «نظام الدّین» و مشهور به «شاعرِ البسه»، از شاعران بزرگِ قرن نُهم می باشد. وی به تقلید از «ابواسحاقِ » معروف به بُسحاقِ اَطعَمه، صاحبِ«دیوانِ اط »(که توصیف غذاها را موضوع اشعارِ خویش قرار داده است)توصیفِ انواع لباس ها را موضوع شعرِخویش ساخت، و آن ها را در مجموعه ای با نامِ«دیوانِ اَلبَسَه» قرار داد. دیوان البسهِ وی گذشته از قطعاتِ پراکنده، مشتمل است بر مقالات منظوم و منثور چون: «دیباچۀ منثور»، قصیده ائی موسوم به «آفاق و انفس»، «اسرارِ ابریشم»، «جَنگ نامه»(بین جامه هایِ موئین و کَتانی)، «مُخَیَّط نامه»، «رسالهِ آرایش نامه»، «رسالهِ تعریفات»(در وصف اصطلاحات فن خیاطی)، «رسالهِ صد وعظ» و «نامهِ پَشم با ابریشم»، «مناظره طعام و لباس»، «اشعارِ محلّی» و غیره. از زندگیِ قاری داده هایِ دقیق، مُعتبر و مُنسَجِمی در دست نیست. مطابق تحقیقاتی که مرحوم «پروفسور ادوارد براون» کرده است، و با توجّه به دورهِ زندگانیِ شاعرانی که اشعارشان مورد استقبال و تقلید نظام الدین واقع شده است می توان استنباط کرد که وی در حوالی سال 866هَ . ق هنوز در قیدِ حیات بوده است. وی که مدّتی در شیراز می زیست، با شعرایِ عارف مَسلکی چون: شاه قاسمِ انوار(837 ق)، خواجه عصمتِ بخارائی (۸۲۹ ق)، مولانا شمس الدّین کاتبیِ تُرشیزی(738 ق)، خیالیِ بخارائی، و نیز شیخِ آذری(۸۶۶ ق) معاصر بوده است.

نخستین بار میرزا حبیب اصفهانی(حَبیب اَفَندی) این دیوان(=دیوانِ البسه) را به همراه «دیوانِ عُبـَیدِ زاکانی» و «دیوانِ اط » در استانبول چاپ کرده و هر سه را به یک شکل و قطع و با اسلوب واحد به طبع رسانده است. به گفته علاّمه علی اکبرِ دهخُدا در لغت نامه: «وی{=میرزا حبیبِ اصفهانی}دیوانِ بُسحاقِ اط و نظامِ قاری را تصحیح و به سال 1303 ه. ق درچاپخانهِ ابوالضیاء در غلطهِ استانبول چاپ کرد، و منتخب وکلّیات عُبـَیدِ زاکان{=زاکانی} را با مقدّمهِ فارسیِ خود و مقدّمه ای به زبانِ فرانسه از مسیو فرته، در استانبول، در چاپخانهِ ابوالضیاءِ توفیق به سال 1303ه. ق(1885م) چاپ کرده است.». دیوانِ البسه دیوانی طنزآمیز به زبان پارسی است که در آن از واژگان رایج در میان جامه دوزان و بافندگان سدهِ ۹ ه.ق(۱۵ م) ایران بهره گرفته شده است. این کتاب در سال ۱۳۵۹ شمسی توسّط مرحوم محمّدِ مُشیری-بر اساسِ یک نُسخه-در تهران بازچاپ شد.

به نظر می رسد؛ نخستین «تصحیحِ انتقادیِ دیوانِ البسهِ مولانا محمود نظامِ قاریِ یزدی»، پایان نامه ای باشدکه با همین عُنوان در سال 1390 توسّط«نصراللهِ زیرکِ گوشلوندانی» در مقطعِ ی(p.hd) ارائه شده باشد. این پایان نامه به راهنماییِ« علی(پدرام)میرزایی» و مشاورتِ« پروینِ تاج بخش» در ِ پیامِ نورِ تهران-واحدِ مرکز-به انجام رسیده است.

برچسب ها : شاعری هنرمند - نامه ,دیوانِ ,کرده ,«رسالهِ ,پایان نامه ,دیوانِ البسه ,نامه»، «رسالهِ
در محضر دوست
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای

در خدمت محمدکاظمِ مهدویی

(در کلاس درس-همراه با دیگر همکاران)

فرهنگیان - 1395

برچسب ها : در محضر دوست
"رَشحه" دختری شاعر
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای

سیری در احوال و اشعارِ رَشحه اصفهانی

هادی دهقانیانِ نصرآبادی

بیگم دختر هاتف، متخلص به رَشحه، متولّد 1198 قمری، شاعر ایرانی در دوران قاجار و از دیارِ کاشان بود. پدر بیگم سید احمد حسینی معروف به «هاتفِ» اصفهانی می باشد. هاتف از شاعران قرن دوازدهم و دوران زندیه و افشاریه است. وی درنیمه اول قرن دوازدهم هجری در شهر اصفهان متولد شد. اصلیت وی از اَردوباد آذربایجان بوده است. وی در زادگاهش به ب علوم متداول خاصه طب و حکمت پرداخت و با آذر بیگدلی و صباحی بیدگلی و رفیق اصفهانی معاصر و معاشر بود که همگی آنان از شاگردان میر سید علی مشتاق اصفهانی بوده اند. او از پایه گذاران انجمن شعر مشتاق در اصفهان و ان سبکِ بازگشت{که شعرا قصیده را به طرز اسانی و غزل را به سبکِ عِراقی(اصفهانی) می سرودند}در ایران بود.

ادامه مطلب
برچسب ها : "رَشحه" دختری شاعر - اصفهانی
سوال تست
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای

دریافت
حجم: 1.29 مگابایت

سوالات تست فارسی هفتم

دروس 1 تا 6(بجز درس آزاد)

جهت شرکت در امتحان ارزشی تحصیلی

تاریخ: 21 آذر 1396

برچسب ها : سوال تست
شعر "بامِ فلک"
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای

ای فروغ مهر تو، آغاز و انجام فلک

ای جمال روی تو، دیبای اندام فلک

در بهار بی تو بودن، چو خزانم ای نسیم

آشنای کوه و دشتم، آهوی دام فلک

عاقبت دوران بی برگی به پایان می رسد

دفتری تازه نویسم، بهر انجام فلک

واژه ها در تنگنای قافیه گم می شود

گنگ شد شعر و قلم، در حلقه رام فلک

گر چه دست از جام وصلت دور شد، امّا دلم؛

جُرعه جُرعه خون خورد، هر لحظه از جام فلک

در فراقت کاسهِ صبرم همی لبریز شد

چون که خون خوردم بسی، از باده کامِ فلک

ای چو لیلی، مست و مجنون وار دُنبالِ توام

کوچه کوچه، خانه خانه، بر لبِ بام فلک

تا نبیبند رویِ ماهت »روزبه«، کی جان دهد؟

می نشینم مُنتظر تا سر رسد شامِ فلک

شاعر: هادی دهقانیانِ نصرآبادی

(روزبه)

برچسب ها : شعر "بامِ فلک"
شعر ک نه ای برای "سه سالهِ کربلا"
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای

«قصّهِ بابایِ من!»

شاعر: هادی دهقانیان نصرآبادی(روزبه)

یک شبی از شبایِ سَرد

توی ابه هایِ شام

دخترک قصّهِ ما

قصه کربلا می گفت:

"خاطره های جورواجور؛

از بابایی

از مامانی

از عَمو عبّاسش می گفت

از خواهراش

از داداشایِ خوش تیپِش...

خلاصه از؛ هر چی که بود

هرچی که شد..."

***

ادامه مطلب
برچسب ها : شعر ک نه ای برای "سه سالهِ کربلا"
سبکشناسی اشعار خانلری
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای


سبک شناسی


اشعار پرویز ناتل خانلری

پژوهش: هادی دهقانیان نصرآبادی

زندگیـــنامه:

پرویز ناتل خانلری{نوریِ مازندرانی}(1369 ــ 1292) شاعر، سیاست مدار، نویسنده و زبان شناس معاصر است. خانلری در داد 1332 نخستین شماره از مجله ادبی اثرگذار «سخن» را منتشر کرد. انتشار این نشریه-با همکاری ذبیح اللهِ صفا-تا سال 1357 تداوم داشت. تأسیس بنیاد فرهنگ ایران در سال 1344، مهم ترین خدمت خانلری به فرهنگ و هنر ایرانی بود. این بنیاد در مدت فعالیت خود بیش از 300 کتاب منتشر کرد و در این راه همچنین تعدادی از نسخه های خطی نیز احیا شد. خانلری همچنین مدتی نیز سمت مدیرکلیِ سازمان پیکار با بیسوادی را برعهده داشت. «تاریخ زبان فارسی» در پنج جلد، «فرهنگ تاریخی زبان فارسی»{که متاسّفانه فقط 1جلد آن را چاپ و جلد 2 آن را حروف چینی کرد، و ادامه کار بوسیله تقی امداریان در حال صورت گرفتن است.}، «روان شناسی و تطبیق آن با اصول پرورش»، «تحقیق انتقادی در عروض و قافیه{پایان نامه ی:1322}و چگونگی تحول اوزان غزل فارسی»، «شهر سمک: یادداشت هایی درباره سمک عیار»، «زبان شناسی و زبان فارسی»، «مجموعه مقالات شعر و هنر»، «وزن شعر فارسی» و «چند نکته در تصحیح دیوان حافظ» از جمله تالیفات منتشر شده ناتل خانلری است. از جمله مهم ترین ترجمه های ناتل خانلری نیز می توان این موارد را برشمرد: «دختر سروان» ال اندر پوشکین، «شا ارهای هنر ایران» آرتور اپهام پوپ، «مخارج الحروف» ابن سینا، متن کهن «تریستان و ایزولد» و «چند نامه به شاعری جوان» راینر ماریا ریلکه. خانلری؛ پس از 77 سال زندگانیِ پربار در اوّل اردیبهشت 1369 خورشیدی درگذشت. خانلری-به نقل از کتاب «احوال و آثار پرویز ناتل خانری» نوشته منصور رستگار فسایی(ص86-84)-دارای ده ویژگی برجسته و مهم بوده است، که این صفات او را در میان بزرگان معاصر خویش شاخص کرده بود: 1-جامع الاطراف و دارای تمامی کمالات اساسی در نثر و نظم و دستور و عروض و دیگر علوم ادبی بود.2-در شعر و ادب از همه لحاظ پیشگام بود.3-در نثر فارسی معاصر بی نظیر بود، بطوری که او را «سلطان نثر معاصر فارسی» خوانده اند.4-آشنایی کامل با زبان انگلیسی و فرانسه و ادبیات معاصر جهان و تبحّر در ترجمه.{خانلری دانشجوی ی ادبیات فرانسه در سوربن بود، ولی قبل از ارائه پایان نامه به پیشنهاد انِ مقیم به تهران آمد.(رستگار فسائی:ص36)}.5-درایت و لیاقت خاص در ایجاد فضاهای ادبی و فرهنگی و بکارگیری و پرورش استعدادها.6-خِبره بودن در تاسیس و براه اندازی موسسات جدید و تحول در آموزش و پرورش{به روایت اسناد دوران وزارت و مدیریتی اش}.7-اهتمام و علاقه زیاد به کشف و احیاء مکتوبات ادبی و تشویق پژوهشگران به تفحّص و تصحیح آنها.8-بدلیل نفوذ بالای و اجتماعی خویش اعتباراتی برای تاسیس مراکز فرهنگی و آموزشی و اعزام دانشجویان بدست آورد.9-تخصّص و تبحر بسزا در ایجاد گروه های علمی و تحقیقیِ مهمّ و کارامد. و 10-شاگردپروری و پرورش شاگردانی که درآینده هرکدام پایه های ادب و فرهنگ ایران را ساختند، و نیز اعطای خاضعانه مسئولیت هایِ پژوهشی براساس شایستگی ها.

****

ادامه مطلب
برچسب ها : سبکشناسی اشعار خانلری - خانلری , ,معاصر ,زبان ,ادبی ,ناتل , پرویز ,ناتل خانلری ,پرویز ناتل ,فرهنگ ایران
"نوخسروانی" قالبی کهن
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای


آشنایی باقالب شعری«نوخسروانی»؛ از آغاز تا به اکنون

معرّفی و پژوهش: هادی دهقانیان نصرآبادی


پیش سخن

نوخسروانی که گونة امروزی قالب کهن شعر فارسی، یعنی «سه گانی»ست، با مرحوم«مهدیِ اخوانِ ثالث» شروع شد، و تابه اکنون همچنان درحال تغییر و تحوّل است. در مورد ریشه شناسی و دلایل ایجاد و به فراموشی س شدن قالبِ«سه گانی»-که امروزه نوخسروانی خوانده می شود-بحث های زیاد و متنوّعی صورت گرفته است، که نخستین جرقّه آن را باید مباحث مطرح شده توسّط«اخوانِ ثالث» در کتاب«بدعت ها و بدایع نیما یوشیج» دانست. اخوان با روشن ِ این شعلهِ کوچک، چنان آتشی در منِ شعر فارسیِ ما زد، که نه تنها موجب نابودی و زوالِ قالب هایِ قدیم و جدید(معاصر با خود) نشد، بلکه نوعی جذّ ت و گرما در شعر فارسی رواج داد. اینکارِ او موجب شد، تا اهالی شعرو ادب به فکر بازسازی قالب هایِ پیشینِ شعر، با ظاهری چونان گذشته، و باطنی نوین و دلپذیر بپردازند.گرچه او نیز در اوانِ مطرح ِ این نظرات از گزند سوءِ ظن های افراد سودجو و متقلّب برکنار نبود، و همچنان نیز پیروانِ این «مکتب»با چالش های گذشته دست و پنجه نرم می کنند. البته این عقیده نباید موجب دل آزردگی ی یا انی شود، زیرا هر طرحِ یا نظر ادبی جدید-چون پایه گذاری شعرنو بوسیله نیما-از آغاز تا پایان، و از تولّد گرفته تا رُشد و تحوّل و... دست مایهِ بسیاری از نقدها و گفتارها، و در پی آن تغییراتِ بُنیادین می شود.«نوخسروانی» نیز از این قاعده برکنار نبوده است، و چنان که گفته شد از پایه گذاری-بوسیله اخوان-تا اکنون، دست مایه بسیاری از تغییرات و تحریفات شده است، حال چه از لحاظ ظاهریِ آن قالب باشد، چه از لحاظِ محتوایی(فکری).{در نظر داشته باشیم؛ که سروده های مذکور که قبل از برزبان ها جاری بوده است، و بعد از رو به زوال گذاشته است «خُسـرَوانی»(سه گانی/سه گاهی) نام می گرفته است، که بعدها توسّط اُستادانی علاقه مند و به فرهنگ و ادبِ پیشین، چون«اخوانِ ثالث» بازسازی-یا شاید بهتراست بگوئیم «بازآفرینی»-شده است، و از خسروانی به«نوخُسرَوانی» تغییر نام داده است.}

****

ادامه مطلب
برچسب ها : "نوخسروانی" قالبی کهن - است، ,قالب ,موجب ,ثالث» ,نوخسروانی ,پایه گذاری ,قالب هایِ ,گرفته است،
شرحی بر "فراق نامه"
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای


شرحی بر آغاز

"فراق نامه" سلمان ساوجی

شارح: هادی دهقانیان نصرآبادی

****

فراق نامه-بخش اوّل

بنام خ که با تیره خاک
برآمیخت این جوهر جان پاک
دگر بارشان کرد از هم جدا
نمی داند این راز جز کردگار
به بوئی که در نافه افزون کند
بسی آهوان را جگر خون کند
صدف تا کند دانه در پدید
بسی شور و تلخش بباید چشید
بر افراخت نه لاجورد
ده و دو مقام اندر و راست کرد
یکی را زد و دیگری را نواخت
شکر را زنی خانه ای بر فراخت
گره کاری و بند گیریش ساخت
مگس خواست حلوائی از خوان او
عسل آیتی گشت در شان او
خداوند هفت آسمان و زمین
زمین گستر و آسمان آفرین
ز خورشید مه را جدائی دهد
شب و روزشان روشنائی دهد
نپرسی چرا اختر و آسمان
شب و روز گردند گرد جهان؟
مپندار کین بی سبب می کنند
خداوند خود را طلب می کنند
نمی گنجد او در تمنای تو
تو او را بجو ت جویای تو
گل ما بنا کرده قدرتش
دل ما سرا عزتش
به نورش دو چشم جهان ناظر است
از آن نور مردم شده ظاهر است
خداوند چار و دو و سه یکی است
بماند شش و چار و نه اندکی
به مسمار هفت اخترش دوخته
فلک حلقه ای بر درش دوخته
به حکمت رسانیده است آن بدین
روان ز آسمان و تن از زمین
فزون از زمین است تا آسمان
تفاوت مر این هر دو را در میان
دگر بارشان کرد از هم جدا
دو بیگانه با هم شدند آشنا
که آن از گل تیره است این ز نور
ز تن تا به جان نسبتی هست دور
به زاری و حسرت جدا می شوند
چو با یکدیگر آشنا می شوند
نمی بودشان کاشکی اتصال
چون جان را و تن را چنین بود حال
به نام خ که با تیره خاک
بر آمیخت این جوهر جان پاک
که دانست کان آشنائی چه بود؟
پس از آشنائی جدائی چه بود؟
بهر و هر مقامی که ساخت
چو با یکدگر کردشان آشنا
درین را ندادند بار

شرح

بیت 1- تیره خاک : خاک تیره، {ر،ج، تیره خاکدان} کنایه از دنیای فانی است (فرهنگ کنایان سخن، منصور ثروت ،) .(آنندراج ). تیره خاک . دنی . (ناظم الاطباء)

جوهر جان پاک : تشبیه و استعاره . در قرآن کریم آمده است : «ثُم جَمَعَ مِن حَزن الارضِ وَ سَهلِها ، وَ عَذبِها و سَبَحهَا ، تُربَـةً سَنَها بِالماءِ حتّی خَلَصَت ، وَ لَاطَها بِلبَلۀ حَتّی لَزَبَت ، فَجَبَلَ مِنها صُورَۀ ذاتَ أحناءٍ وَ وُصولٍ ، و اعضاءٍ و فُصولٍ ، أجمَدَها حتّی أستَمسَکَت ، و أصلَدَها حتّی صَلصَلَت ، لِوَقتٍ مَعدودٍ ، وَ أمَدٍ مَعلومٍ ثُمَ نَفَخَ فیها من روحِهِ فَمَثُلَت إنساناً ذا أَذهانٍ یُجیلُها ، وَ فِکرٍ یَتَصَرٍفُ بِها» . تفسیرش اینست که ، خداوند متعال برای خلقت آدم از زمین های (حزن الارض) یعنی زمین سنگلاخی و کوهستانی و (سهل) یعنی زمین غیر سنگلاخی و هموار و (عذب) زمین پاک قابل کشت و زرع و زمین (سبخ) شوره زار که استعداد کشت و زرع را ندارد ، خاک انسان را جمع کرد سپس خدا این خاک را به وسیله آب خالص و نرم کرد و با این عمل این خاک یک موجود چسبنده ایی شد . برای این گل صورتی را خلق کرد دارای اعضاء کج و منعطف و وصل و فصل است . سپس این گل خشک شد و به صورت صلصال درآمد ، صلصال به گلی گویند که به قدری خشک شده است که اگر به آن دست بزنند چون وسط آن خالی است صدا می کند اما خدا این صورت را برای وقت دیگری خلق کرده است یعنی نفخ روح رادر این صورت به چهل یا صد سال بعد موکول کرد ، سپس در او از روح خود دمید .

ادامه مطلب
برچسب ها : شرحی بر "فراق نامه" - زمین ,تیره , ,یعنی ,صورت ,حتّی ,فراق نامه ,یعنی زمین
گزارش کاروزی-متوسّطه اوّل 1393
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای

گزارشِ نهمبنام خداوند زیبایی. امروز می خواهم از جلسه نهم حضورم در دبیرستانِ سجّاد(ع) بگویم. چون روز قبل به دلیل بعضی کارها به خانه رفته بودم نتوانستم شبانه خود را به خوابگاه برسانم، ساعت 7:15 صبح همراه پدرم راهیِ یزد شدیم. در میانه راه پیکانِ گوجه ای و خسته دوست عزیزم جناب آقای محسنِ طاه ورِ سانیج خودنمایی می کرد. به محضِ رسیدن از ماشین پیاده شدم و سراغ آقا محسن رفتم. او نیم ساعتی بود که مشغول پنچرگیری از ماشین خود بود، و رسیدن ما نتوانست گرهی از مشگلات او باز کند. پس از تعمیری ماشین، بدلیل اینکه پدر راهی مسجد جامعِ یزد بوده و از طرفی آقای طاه ور گفت که با ایشان بروم، پس با ایشان خداحافظی و با پیکانِ خسته راهی یزد شدیم. آقای طاه ور نیز که مسیرش فرق می کرد مرا روبروی پیاده و بهِ راه خود ادامه داد، البتّه قرار شد که شب با جمعی از دوستان در خوابگاه جمع شده و به تکمیل تحقیقِ ان بپردازیم. در مورد پیکانِ آقا محسن هم بیتی را از شاهنامه نقل می کنم، که خود مبیّن احوال است :


ز رخشنده «پیکان» و پـرِّ عُقاب

همی دامــن اندر کـشید آفتاب

ادامه مطلب
برچسب ها : گزارش کاروزی-متوسّطه اوّل 1393 - آقای ,پیکانِ ,آقای طاه ور
معرّفی کتاب «بهار؛ در ادبِ فارسی»
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای

معرّفی کتاب

«بهار؛ در ادبِ فارسی»

معرّفی کننده: هادی دهقانیان نصرآبادی

بهار


- مشخّصات ظاهری: محمّدتقیِ بهار، بهار و ادب فارسی(جلد 1و2)، به کوشش محمّد گلبن، مقدّمه غلامحسین یوسفی، چاپ سوّم، نشر شرکت سهامی کتابهای جیبی با همکاری نشر کبیر، 1371، تهران.

این کتاب بطور کلّی 100 مقاله از مرحومِ "محمّدتقی صبوریِ اسانی(مشهدی)" مشهور به «ملک الشّعرای بهار»(1256-1330) را در بر می گیرد، که جامع آنها "محمّد گُلبُن"(1314-1392)، آنها را بر مبنای نوع و محتوایِ مقالات و نوشته ها به 10 بخش تقسیم کرده است. دو بخش آ ِ کتاب نیز از اهمّیتِ ویژه ای برخوردار است، که به دلیل قرارنگرفتن در حوزه ادبیات و مطالبِ مربوط به آن در قالب بخش های 11 و 12 کتاب طرّاحی شده است.

ادامه مطلب
برچسب ها : معرّفی کتاب «بهار؛ در ادبِ فارسی» - کتاب ,معرّفی ,ادبِ فارسی» ,کتاب «بهار؛ ,معرّفی کتاب
در ستایش "معلّمی
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای

در ستایش "معلّمی"

به قلم: هادی دهقانیان نصرآبادی

(با تضمّن اتی از خواجه حافظ )


آن زمان که خداوندِ رحیم، در قرآنِ کریم، فرمانِ «ن و القلم» صادر فرمود و انسان شروع به نوشتن کرد، معلّم عُنصری سازنده بود که لوح و قلم را به خدمت گرفت و خود را امینِ پروردگار خواند:

«آسمـان بــــــارِ امـانت نتـوانست کـشید

قـرعـهِ فــال بــه نــامِ مـــنِ دیـوانـه زدنـد»

نخست، حکیمِ مدبّر و کشتی بان این جهانِ هستی، و از پسِ او رسولان و یارانِ بحقّ و یگانه باورِ ایشان وت تعلیم به تن د و گوشِ دل، به کلامِ مجید و فرمانِ سعید سپردند.

«آنـان که خاک را به نظر کیمیا کنند

آیا شود که گوشهِ چشمی بما کنند؟»

پس از گذشت سالها و به قرعه افتادنِ فالها، انسان هایی از خاکِ سُرخ سرشته ، با طینتی پاک همچون فرشته، پا در عرصه تعلیم نهادند که روزگار نامِ نیکشان را به طارُمِ افلاک نشاند و از مرتبه بهیمی به اعلادرجهِ فهیمی کشاند و نفسِ ناطقه را برآن ها جاری ساخت. آنانکه جز خدمت به خَلق، و گفتن به حَلق و دست بُردن به خَرق، تا نسل های بعد، ریزه خوارِ خوانِ علم و منِ حِلمِ آنان باشند.

«بـدیـن رواق زِبَرجَـــد نـوشــته انـد بــه زر

که جز نکویی اهلِ کرم نخواهد ماند»

ادامه مطلب
برچسب ها : در ستایش "معلّمی - ستایش معلّمی
نقدی بر "لورا "
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای

بررسی تحلیل- قیاسی

انیمیشن(پویانمایی)the lorax

تحقیق و پژوهش: هادی دهقانیانِ نصرآبادی

(دبیر زبان و ادبیات فارسی-شهرستان تفت)

***

انیمیشن « سِئُوس: لُورا » در تاریخ 2/مارس/2012 توسّط کُمپانی«ایلومنیشن انترتینمنت «illumination-entertainment» در ساخته شد. این انیمیشن به کارگردانی«چینس رنود» و«کیل بالدا» و تهیّه کنندگی«کریس ملندری» و«جانت هِلی» به مدّت 86 دقیقه و هزینه ای برابر با 70 میلیون دُلار به برای گروه سنّی17+ سال(pg)-انجام رسید. لورا (=the lorax) ی است، که از روی کت با همین نام عنوان، نوشته یِ تئودور سوس زل، معروف به« سِئُوس»(=dr. seuss)-نویسنده معروفِ کالیفرنیایی در زمینهِ داستانِ کودک، و مشهورترین نویسندهِ کتابِ داستانِ کودک در -ساخته شده است. این انیمیشن با انواع تکنولوژی های روز ساخته شده است، حتّی یک نسخه سه بعدی و معمولی نیز از این انیمیشن موجود است. توزیع این انیمیشن را شرکت«یونیور سال، استودیوز» انجام داده است. جالب است که فروشِ گیشهِ این ، در طول پخش از روی ِ سینماها برابر با«۳۴۸٬۸۴۰٬۳۱۶ دُلار» بوده است. لورا ، سوّمین اثرِ ساخته شُده توسّطِ این کُمپانی گمنام، ولی در عینِ حال خوشنام است. این اثرِ جهانی، اخیراً از شبکه«اچ دی(hd) ایران» با بهترین کیفیّت به نمایش درآمده است. تا کنون بیش از 60 عنوان کتاب از سِئُوس منتشره شده که از مشهورترین و شناخته شده ترین آن ها می توان به کتاب«گُربه یِ در کُلاه»(the cat in the hat) او اشاره نمود، کت که برای نخستین بار در سال ۱۹۵۷ میلادی عرضه و امروزه به 12 زبان در دنیا ترجمه و بیش از 10میلیون نسخه از آن به صورت رسمی، فروش رسیده است. کتاب اصلی اثریست در حمایت از محیط زیست و این هدف به خوبی به انتقال داده شده است. نابودی برنامه ریزی شده و سیستماتیک طبیعت و استفاده بی رویه منابع طبیعی که بی شک تاثیراتی م بی در کیفیت زندگی خواهد داشت، انه در نشان داده است. از سویی دیگر (=انیمیشن) به شدت مخالف تاجر و سرمایه دار است و در واقع شخصیت mr. o'hare را نیز به عنوان نماد همین سرمایه دار به داستان اضافه کرده است. با این وجود ایده ید و فروش هوای پاک کمی غیر منطقی است و بارها با عنوان فروش چیزهای دیگر مانند آب، از گذشته در مورد بحث بوده است. اما یکی از دیالوگها واقعاً جالب است: "هر چیزی را که داخل بُطریِ پلاستیکی بگذاری، مردم می ند!".

ادامه مطلب
برچسب ها : نقدی بر "لورا " - انیمیشن ,ساخته , ,داده , ساخته
برای "م. سرشک"
عنوان وبلاگ : سِپَنجی سَرای

کانال اشعار و آثار محمدرضا شفیعی کدکنی

https://t.me/m_sereshk
*****
مدیریت:
هادی دهقانیان نصرآبادی
(دبیرادبیات پارسی-شهرستان تفت)


هر گونه نقل قول از این کانال "باید" بصورت مستقیم

و با ذکر منبع باشد.

والاّ غیر قانونی و غیرشرعی خواهد بود.

برچسب ها : برای "م. سرشک"
اخرین جستجو ها
طالع بینی برای ازدواج گزارش آژانس بار دیگر تایید کرده که فعالیت های هسته ای ایران در چارچوب به پیش می رود تحقیق درباره طراحی برش عمودی مستطیلی قلب ا تروژن با یک سوراخ بازگشت به اکانت تلگرام نتیجه ی آزمون مرداد 95 انجمن خوشنویسان اهواز رحمانی فضلی اصل انتخابات از تمامی مسائل مهمتر است پاسخ فعالیت های کتاب تفکر و سبک زندگی هفتم سراباغیی ها هشدار هشدار مقاله در مورد جن تکلیف شب مداد قرمز دعوت مرحوم منزل کرده بسیار علامه قرآن تفأل علامه مغنیه محمد جواد مرحوم علامه ج ه بهترین ن دو عالم رحلت حضرت رسول داستان بزرگ مردان کوچک در تفکرو سبک زندگی هفتنم تحقیق تفسیر آیه 40 سوره احزاب پیک جدید نوروز 96 اول ابت و بقیه پایه ها رتبه کنکور باراد برتر 1394 رتبه موسسه مطالعاتی محمدی تجربی 1394 برتر کنکور زعقران مرغوب بجستان مناجات شهیدچمران پروژه matlab افزار شبکه سنجش عصبی افزار matlab شبکه عصبی پروژه سنجش فروش پروژه مداحی سلسم ارخام الیم ابلفضل سیندی بلیم انجمن مدرسه احمدی خانه کنیم حسین احمدی توسط برادر دانش آموزان شهرام ارژنگی عبدالرضا خانه خیلی بودی برام فرشته برات بهشت دیگه هیشکی هیشکی نیست خواهند کرد، مادر بزرگم فراموش خواهند آموزش پیدا شماره سریال hard drive در ویندوز اشنایی با رشته سیاستگذاری بوتان عجیب نتایج غریب ما ی آسیا نتایج عجیب این جا باران هوای تابستان خانه ها پارک بودند برای ممیزی هیأت مراتع مرتع بهره طبیعی هیأت ممیزی منابع طبیعی بهره برداری ممیزی مراتع ورود هیأت حرارتی بخار چدنی نیروگاه جایگاه بویلر دریک نیروگاه نیروگاه حرارتی ظرفیت حرارتی دیگهای چدنی محصولات احتراق دریک نیروگاه حرارتی ائکوأله شتیری ecocriticism فیروزآباد میزبان شایسته مسابقات کاراته استان به روایت رفیقِ جان ویروس افزار می کند mcafee اسکن فایل افزار ویروس کلیک کنید مجهز افزار داخل برای مجهز بردن انعطاف پذیری داخل محیط های محاسباتی بخش های بررسی ویژگی ها و ساختار کابل calwatt cat6 sftp درس پژوهی با موضوع هدیه های آسمانی سوم ابت درس عیادت رتبه کشت برنج در ایران ش ت ک ن دنیای دانش اشتباه بازی دانش آموز ک ن جرأت دنیای واقعی اشتباه برای زندگی سختی زمان time difficult your زمان سختی difficult time your difficult never forget sony update listlist1575 1705 1585 1575 1606 1705 1705 1607 یو سی مس در شهر بروجرد 5 ffmq پاسخ پرسش های آ فصل کتاب درآمدی تحلیلی بر انقلاب ی ایران محمد رحیم عیوضی قلمه قوزان نوحه اروم اروم بوی ماتمت میاد از حسین طاهری تحقیق و بررسی در مورد هنر و تمدن ی در هند بینو هزینه تولید ج سرمایه برآورد تجهیزات سرمایه گذاری برآورد میزان ج هزینه برآورد هزینه مواد اولیه تولید ادوات کشاورزی توجیهی تولید ادوات برشته ارداله چرا معافیت از تحریم نفتی مهم است؟ صادرات نفت ایران ۲ برابر شد رتبه و کارنامه قبولی رشته اتاق عمل تی فسا در کنکور پخش و فروش عمده سینی چای ارزان آهنگ جدید نوید و علی عبدالله به نام پرستو کتاب مطالعات اجتماعی هشتم خلاصه درس دوم تعاون ۲ واکنش ایران به محاصره هوایی ک ن در صحرا توسط مانتو دانشجویی اسپرت مجلسی کوتاه جدید مانتو دانشجویی اسپرت دانشجویی دانشجویی 96،مانتوهای 96،مانتوهای اسپرت مانتو مجلسی 96،مانتوهای اس جزئیات مجروح شدن سرایدار گیلانی به دست دو دانش آموز بررسی رس رسانه در قالب نوستالژی و ا ایمر کلنگ احداث دبیرستان 12 کلاسه ولایت توسط معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری.html مواد غذایی افزودنی های مواد کد افزودنی های اجلاس کد تونل گودبرداری میخکوبی جابجایی تاثیرات پوشش تاثیرات گودبرداری پوشش تونل بررسی تاثیرات جابجایی پوشش تونل داشته بررسی تاثیرات گودبردا رمز های جی تی ای v برای ps4 کوله باری از آیه های نور محاسبه صورت فرمول عقود پلکانی ساده صورت ساده عقود مبادله اقساط تسهیلات فرمول محاسبه دیدگاه ها و برنامه های انتخاباتی آقای شیری استثنایی فایل فلش psp5504duo رام psp5504duo مخصوص فلش تو سوال نمونه هفتم ریاضی نمونه سوال ریاضی هفتم.html فایل صفحه مگبخش آشیق اولدو الله الله اولدو الله آشیق بامبو گیاه ساقه نگهداری قلمه قسمت گیاه بامبو نگهداری بامبو شاخه نشانه پایین ساقه قرار گیرد برای نگهداری بامبو شرفخانه بندر رمضان فوتسال بندر شرفخانه شرفخانه 1393 رمضان بندر سوال حسابداری رشته استخدامی سؤالات رشته حسابداری استخدامی رشته سؤالات استخدامی نمونه سؤالات نمونه سؤالات استخدامی اسطرل بدیع اصفهانی الله حموی حسین بدیع اسطرل یاقوت حموی حموی همانجا عمادالدین کاتب پاو وینت بدیع onetouch p320x p320x ترکیب پرسپولیس برابر استقلال مشخص شد رایگان کتاب پولسازی درقرن 21 نوشته سید محمد هادی طلوعی motorola moto z receiving security update in uk زندگی ج ه ما بزله آهنگ استریو احسان نورالدین بزله زیبا نورالدین بسیار زیبا کلیپ بلعیدن یک ساز یی به وسیله مار آنا داhtml مدل مانتو در اکران خصوصی نقطه کور، هانیه توسلی تا نیکی مظفری اذان گوی اهل سنت حکایت مروارید نقاشی بااشکال هندسی درهم is the collapse of german coalition talks the end for angela merkel رایگان پاو وینت نقش اقلیم در معماری فایل qcn گوشی سامسونگ گل ی اس 5 مینی دو سیم کارته مدل samsung galaxy s5 mini duos sm g800h با صبور نبودم صبورم کردی صابون روغن شترمرغ under no 2 meter distance limitation قله لوارک کجاست پیام نور گناباد رشته بدون کنکور گیری اندازه وسایل اندازه گیری وسایل اندازه در شهادت مولا ،،،، وا علیا رایگان مقاله انگلیسی درباره ریفرمینگ متان با دی ا یدکربن بر کاتالیزور ف ی با ترجمه فارسی تیم شهید خاوند قهرمان نیم فصل لیگ کاراته شهرستان بندرلنگه جام رمضان بیا پاهامو بمال آموزش livelessons pluralsight نویسی برنامه برنامه نویسی زبان برنامه livelessons بیشتر پایتون آموزش بیشتر زبان برنامه نویسی آموزش بیشتر پایتون liveless
Facebook Twitter Google Plus Digg Share This RSS
تمامی اطلاعات، خبرها و مقالات بصورت خودکار از سایت های فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده می شوند و وبلاگ 24 هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای آنها ندارد.

همچنین جهت حذف وبلاگهای با محتوای نا مناسب شما میتوانید بر روی گزینه "درخواست حذف" در همان صفحه وبلاگ کلیک نمائید
All rights reserved. © blog242 2016 Run in 0.265 seconds
RSS