انوش راوید

پست های وبلاگ انوش راوید در این صفحه نمایش داده شده است و شما میتواند با کلیک بر روی عنوان هر پست صفحه مربوطه را مشاهده فرمائید.

گروه فنی ی ارگ ایران
عنوان وبلاگ : انوش راوید

گروه فنی ی ارگ ایران

پیش نویس

      خیلی وقتها برای یک کار کوچک مانند یک تعمیر عادی،  نیازمند کمی اطلاعات هستیم،  اما می بینیم در اینترنت بزبان فارسی اطلاعات تعمیرات و سرویس و نگهداری،  برای خیلی چیزها فوق العاده کم است.  من به همه تعمیر کاران که در این زمان از افراد باسواد هستند،  می گویم و می خواهم که اطلاعاتشان را در اینترنت بریزند،  ولی آنها دو بهانه اصلی دارند،  وقت نداریم و یا کارمان اد می شود.  در هر صورت از همه عزیزان خواهش می کنم،  همانگونه که اطلاعات و دانش ادبیات و تاریخ فارسی و ایرانی در اینترنت زیاد است،  درباره مسائل فنی و ی نیز اطلاعات به اینترنت بریزند.

تصویر انوش راوید در کنار یک طرح تاریخی

تصویر انوش راوید در کنار یک طرح تاریخی ی در اینجا،  ع شماره 3301.

   توجه 3:  مطالب وبسایت ارگ و وبلاگ گفتمان تاریخ،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خ ر و یا دستی کپی پیس می شوند،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به اصل وبلاگ من مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.

لوگو در جهت علم باشید نه عقیده،  ع شماره 1615.

برگه زمستان 1395 پیوست فنی و ی ارگ ایران است.

. . . ادامه دارد و باز نویسی می شود . . .

آشنایی با متعلقات موتور

   1- پیستون موتور:  پیستون قطعه استوانه شکلی است که در داخل سیلندر حرکت رفت و برگشت دارد و زمان های موتو ر را به  وجود  می آورد،  ضمنا  نیروهای تراکمی و انبساط ناشی از احتراق را تحمل می کند

  2- شاتون موتور:  شاتون موتور اهرمی است که به پیستون موتور و میل لنگ متصل بوده  , باعث تبدیل شدن نیروی خطی پیستون به نیروی چرخشی میل لنگ می گردد.

   3- سیلندر موتور:  استوانه ای است تو خالی که از بالا به  وسیله سرسیلندر مسدود شده و از طرف پایین با حرکت پیستون حجم ان مرتبا تغییر می کند.

   4- میل لنگ موتور:  میل لنگ یا محور موتور میله ای است که کار انجام شده در روی پیستون را به صورت گشتاور و دور دریافت نموده قدرت را به سیستم انتقال قدرت ارسال می کند.

   5- شمع موتور:  شمع موتور وسیله ای است متشک از  دو الکترود و بدنه سرامیکی که بر اثر ولتاژ زیاد ایجاد شده و به وسیله کویل در زمان مناسب طراحی  شده ایجاد  جرقه  می نماید و مخلوط متراکم شده سوخت را منفجر می کند.

   6- سوپاپ موتور:  قطعه ف ی است قارچی شکل که در روی دریچه های ورودی و وجی سرسیلندر قرار  گرفته است،  و در زمانهای کار موتور با باز و بسته شدن خود نقش متفاوتی را ایفا می کند.

  7- سرسیلندر موتور:  سرسیلندر قطعه ای است که به عنوان د وش در بالای بدنه سیلندر بسته

می شود تا محفظه احتراق را به وجود اورد معمولا در روی سرسیلندر جای شمع و جای سوپاپ و غیره قرار دارد.

  8- راهنمای سوپاپ:  یا گیت موتور استوانه ای که سوپاپ در ان حرکت کرده,  به علت داشتن لقی مجاز, حرکت سوپاپ را کنترل می کند.

  9- مجاری آب موتور:  محفظه های عبور آب در اطراف سیلندر و سرسیلندر می باشد،  که آب در آن گردش کرده,  گرمای بیش از اندازه موتور را به رادیاتور انتقال می دهد.

  10 - مانتیفولد موتور:  لوله های انتقال دهنده ای است،  که سوخت را به موتور وارد یا دودهای حاصل از احتراق را به فضای آزاد هدایت می کند.

  11- تایپیت موتور:  استوانه ای است که در زیر ساق سوپاپ و یا میل تایپیت قرار دارد،  و سوپاپ را از محل نشست خود بلند می کند،  و حرکت خود را از بادامک میل سوپاپ می گیرد.

  12- میل سوپاپ موتور:  محوری است که حرکت خود را از میل لنگ می گیرد و دارای بادامک های است که به تایپیت حرکت رفت و برگشتی میدهد،  به علاوه استوانه خارج از مرکزی دارد که پمپ بنزین را به کار می اندازد،  و نیز دارای دندانه محرک اویل پمپ و دلکو می باشد.

  13- فلایویل یا چرخ طیار موتور:  قطعه نسبتا سنگینی است که به انتها میل لنگ بسته شده که جهت ذخیره انرژی تولید شده در موتور و بازپس دهی آن در زمان مورد نیاز به کار می رود.

  14- بادامک موتور:  قطعه ای است بادام شکل که در روی محور میل سوپاپ ساخته شده،  و حرکت دورانی محور را به حرکت خطی قطعه دیگری که با آن درگیر است میسر می کند.

  15- فنر سوپاپ موتور:  وسیله ای است که در موارد وم سوپاپ را می بندد.

  16 – اسبک موتور:  وسیله ای است که در موارد وم سوپاپ را باز می کند.

  17 – کاربراتور موتور:  دستگاهی است که در آن سوخت موتور با نسبت معینی و در شرایط مختلف کارکرد موتور آماده می شود.

  18 – دلکو موتور:  دستگاهی است که برق فشار قوی را در  زمان لازم بین شمعها تقسیم می کند.

  19- روغن موتور:  وسیله ای است که ناخالصی های شناور در روغن را جذب می کند.

  20- پمپ روغن:  دستگاهی است که روغن را با فشار معین به  قسمت های محرک موتور می رساند.

  21- موتور استارت:  دستگاه الکتریکی است که برای راه اندازی موتور به کار می رود.

  22- میله اندازه گیر روغن موتور:  وسیله ای است که سطح روغن را در کارتل به  وسیله آن مشاهده می کنند.

  23 – وایر های فشار قوی در موتور:  وسایلی هستند که برق فشار قوی را از دلکو  به سر شمعها می رسانند.

  24 – دینام موتور:  دستگاهی است که بنزین را از باک به کاربراتور انتقال می دهد.

  25- پمپ بنزین موتور:  دستگاهی است که بنزین را از باک به کاربراتور انتقال می دهد.

  26- ترموستات موتور:  دستگاهی است که در مدار وجی اب موتور قرار گرفته,  درجه حرارت آب موتور را کنترل و در حد معینی ثابت نگاه می دارد.

  27- واتر پمپ موتور:  دستگاهی است که آب را بین موتور و رادیاتور به گردش در می آورد.

  28 – پروانه موتور:  قطعه ای است که هوای محیط خارج را  از لابلای پره های رادیاتور مکیده,  آب را خنک می کند.

طرز کار موتور (چهار عمل اصلی در موتور)

   چرخه کار موتور ــ  اعمال یا رویداد هایی،  که در موتور شمع دار انجام  می شود،  به چهار بخش یا حرکت پیستون،  تقسیم میشود.  این حرکتها عبارتند از:  مکش تراکم انبساط و تخلیه هر حرکت از  نقطه مرگ بالایی به پایینی است،  در موتور های چهار زمانه یک چرخه کامل از رویداد ها در سیلندر مست م دو  دور چرخش کامل میل لنگ است.

تصویر شماره 9801.

   زمان مکش:  در حین حرکت مکش در موتور شمع دار سوپاپ بنزین (هوا)  باز می شود،  و پیستون

به طرف پایین حرکت میکند،  در نتیجه در بالای پیستون خلا جزئی ایجاد می شود،  فشار جو مخلوط هوا سوخت را از طریق دریچه بنزین به درون سیلندر سرازیر میکند.  وقتی پیستون از نقطه مرگ پایینی می گذرد،  سوپاپ بنزین بسته می شود،  در نتیجه بخش بالایی سیلندر درزبندی می شود.

   زمان تراکم:  پس از عبور پیستون از نقطه مرگ پایینی حرکت رو به بالای آن آغاز می شود،  و هر دو سوپاپ بسته می شوند،  پیستونی که بسمت بالا می رود مخلوط هوا ـ سوخت را متراکم می کند وآن را به فضای کوچکتری بین سطح بالایی پیستون و سرسیلندر  محدود می سازد،  این فضا را محفظه احتراق می نامند.  در موتور های شمع دار معمولا مخلوط هوا و سوخت چنان متراکم می شود که حجم آن به یک هشتم  حجم اولیه یا کمتر برسد میزان تراکم مخلوط هوا و سوخت را نسبت تراکم می نامند نسبت تراکم بین حجم اولیه به نسبت مخلوط ثانویه را نسبت  تراکم گویند.  اگر حجم مخلوط پس از تراکم به یک هشتم حجم اولیه برسد آنگاه نسبت تراکم 8 به 1 خواهد شد.

   زمان انبساط:  وقتی در پایان حرکت تراکم پیستون به نقطه مرگ بالایی می رسد،  شمع  جرقه می زند،  گرمای حاصل از جرقه شمع مخلوط هوا – سوخت متراکم را مشتعل می سازد،  این مخلوط به سرعت میسوزد و دمای زیادی تا حدود 2500 درجه سانتیگراد تولید می شود،  و همین افزایش فشار پیستون را پایین می راند،  شاتون این نیرو را به میل لنگ انتقال می دهد و میل لنگ میچرخد،  تا چرخهای خودرو را بچرخاند.

   زمان تخلیه:  وقتی در حرکت انبساط پیستون به نقطه مرگ پایینی نزدیک می شود،  سوپاپ دود باز میشود،  پیستون پس از عبور از نقطه مرگ پایینی دوباره بالا می رود،  گازهای حاصل احتراق از دریچه دود خارج می شوند.  وقتی پیستون به نقطه مرگ بالای نزدیک می شود،  سوپاپ بنزین باز می شود،  وقتی پیستون از نقطه مرگ بالایی می گذرد،  و حرکت  به طرف پایین را آغاز میکند،  سوپاپ دود بسته می شود و حرکت مکش دیگری آغاز می شود،  و کل چرخه – مکش- تراکم – انبساط  و تخلیه تکرار می شود،  تا وفتی موتور روشن است،  این اعمال همه سیلندر ها تکرار می شوند.

تصویر شماره 9802.

سوپاپ ها

   تعریف سوپاپها:  سوپاپها قطعاتی هستند که از آنها برای باز و بستن دریچه های مجرای ورودی (مخلوط سوختنی) و وج دود در موتور استفاده می شود.  سوپاپی که مجرای ورودی سوخت را باز و یا می بندد سوپاپ،  و سوپاپی که مجرای دود را می بندد سوپاپ دود می نامند،  به طور کلی هر سیلندر دارای حداقل یک سوپاپ هوا و یک سوپاپ دود می باشد.

   جنس سوپاپ ها:  جنس سوپاپ ورودی معمولا از فولاد کروم نیکل و یا فولاد کب و یا ف ات دیگر می باشد،  در حالی که سوپاپ های دود از ف اتی ساخته می شود،  که در مقابل حرارت زیاد مقاومت داشته باشد،  مثل فولاد کروم و نیکل،  زیرا که حرارت بیشتری بر سوپاپ وجی اثر می کند.

   طرز ساختن سوپاپ:  سوپاپها را معمولا در داخل قالب های مخصوص با روش آهنگری می سازند،  و بعد به وسیله سنگ زدن آن را کامل می کنند.

   خصوصیات سوپاپ خوب:  1 – یک سوپاپ خوب باید بتواند حرارت زیاد را تحمل کند،  و هادی خوبی برای انتقال حرارت خود به بدنه سرسیلندر باشد.  2- حرارت زیاد نباید باعث سوختگی و ایجاد خوردگی در سوپاپ گردد.  3- یک سوپاپ خوب باید در مقابل ضربات مقاوم باشد.  4- یک سوپاپ خوب باید در مقابل سائیدگی مقاومت نماید.

   ساختمان سوپاپ:  سر سوپاپ (محل برخورد آن با اسبک)،  2 ــ  محل قرار گرفتن خار نگهدارنده،  3 ــ  ساق سوپاپ که در گیت (یا راهنما) سوپاپ قرار می گیرد،  4 ــ  گوشت یا دامنه یا م وطی سوپاپ،  5 ــ  نشیمن گاه یا وجه سوپاپ،  6 ــ  لبه سوپاپ،  7 ــ  بشقابک یا نعلبکی سوپاپ.

   مکانیزم حرکت سوپاپها در سیستم های مختلف:  1- در نوع i شکل که سوپاپها روی سرسیلندر بصورت یک ردیفه یا دو ردیفه قرار گرفته اند،  به این صورت است که میل لنگ بوسیله دنده میل سوپاپ را بحرکت درآورده حال بادامک میل سوپاپ نیروی خود را به تایپت یا استکانی می دهد سپس تایپت به میل تایپت و میل تایپت به اسبک و اسبک روی سر سوپاپ ضربه زده و سوپاپ را باز می کند،  و وقتی که بادامک میل سوپاپ از زیر تایپت خارج شده فنر سوپاپ باعث بسته شدن سوپاپ می شود،  این مراحل در موتور های میل سوپاپ داخل برای سوپاپ های i شکل صورت می گیرد در نوع سوپاپ های i شکل که  میل سوپاپ روی سرسیلندر قرار گرفته است،  بدین صورت عمل می شود که بادامک میل سوپاپ نیوی خود را از روی اسبک و یا روی تایپت وارد می کند که باعث باز شدن سوپاپ می شود.

   2-  در نوع l هد شکل قدیم به این صورت بوده که سوپاپها بصورت ایستاده روی بلوک و در یک سمت سیلندر قرار داشته و بادامک میل سوپاپ نیروی خود را به تایپت و تایپت به سر سوپاپ نیرو وارد کرده و باعث باز شدن آن می شود.

   3- در نوع تی t هد همه سوپاپها روی بلوک در دو طرف سیلندر قرار گرفته اند،  که در این سیستم از دو میل سوپاپ استفاده می شد،  که یکی از میل سوپاپها نیروی خود را به تایپت و تایپت به سوپاپ دیگر

نیروی خود را به تایپت و تایپت به سوپاپ دود وارد می د.

   4-  در نوع f هد که در این نوع سوپاپها هوا روی سرسیلندر و سوپاپ های دود روی بلوک قرار دارند که میل سوپاپ برای باز سوپاپ های هوا نیروی خود را به  تایپت و تایپت به میل تایپت و میل تایپت به اسبک و اسبک به سر سوپاپ که باعث باز شدن سوپاپ هوا می شود،  و برای باز شدن سوپاپ های دود نیروی میل سوپاپ به تایپت و از تایپت به سر سوپاپ وارد می شود،  در این نوع از یک میل سوپاپ استفاده می شود.

   شناخت سوپاپها:  شناختن سوپاپ ها و طرز قرار گرفتن آنها روی سرسیلندر یکی از مواردی است که یک مکانیک ا ام به یاد گرفتن آن دارد زیرا شناخت در مواقع فیلر گیری و قیچی بدست آوردن احتراق و غیره وم است.

   شناخت سوپاپها از نظر شکل ظاهری (زمانی که سوپاپ در دست ما قرار دارد).  الف:  سوپاپ هوا دارای نعلبکی بزرگتر و گوشت نازکتر می باشد،  جنس سوپاپ هوا از سوپاپ دود نرمتر است.  ب:  سوپاپ دود دارای نعلبکی کوچکتر و گوشت کلفتر (دامنه پهن تر) می باشد،  جنس سوپاپ دود سخت تر از سوپاپ هواست.

   شناخت سوپاپها زمانی که موتور بسته است:  1 ــ  از طریق مانیفولد:  سوپاپهایی که در مجاورت مانیفولد هوا قرار گرفته اند سوپاپ هوا و سوپاپ های که در مجاورت دود قرار گرفته اند،  سوپاپ دود می باشد،  این طریق برای موتورهای i شکل دو ردیفه بسیار آسان می باشد.

   2 ــ  از بازی سوپاپها:  با در نظر گرفتن تعداد دو سوپاپ برای هر سیلندر از ابتدای موتور دو سوپاپ را

جدا کرده سپس موتور را در جهت گردش خود با دست می چرخانیم،  که معمولا طرف راست است (از جلوی موتور نگاه می کنیم) در اینجا دو ح پیش می آید:

   الف:  اول  یک سوپاپ می نشیند،  و سوپاپ بالا می آید و بلافاصله سوپاپ دوم می نشیند یا باز می شود در این ح سوپاپ اول دود و دومی هواست.

   ب:  اول یکی از سوپاپها باز می شود،  و بسته می شود و بعد از آن سوپاپ دوم تغییر نمی کند تا اینکه

با ادامه چرخش موتور بعد از 360 درجه شروع به باز شدن می کند،  در این ح سوپاپ اول هوا و

دومی دود است.

   3 ــ  چون زاویه بادامکها حدودا 90 درجه با هم تفاوت دارند،  یعنی بادامک سوپاپ دود 90 درجه از سوپاپ هوا جلوتر است با توجه به  جهت گردش بادامکها در اتومبیل های میل سوپاپ رو می توان سوپاپها را تشخیص داد بادامک هایی که جلوتر از دیگران هستند،  مربوط  به سوپاپ دود و بعدی ها مربوط به سوپاپ هوا هستند.

   طریقه باز و بستن سوپاپ از سرسیلندر:  ابتدا سوپاپ را با سمبه  نشان علامت گذاری می کنیم  و یا یک قطعه چوب را هشت سوراخ کرده و روی سوراخها را شماره گذاری می کنیم و سوپاپها را به ترتیب پس از باز در آنها قرار می دهیم.  بهتر است سوراخ دیگری زیر همان سوراخ اول جهت میل تایپت و دو سری میخ برا قرا ر دادن استکانیها و فنرها و واشر نگهدارنده آنها روی تخته نصب می کنیم سپس با استفاده از فنر جمع کن سپاپ با قرار دادن یک سر دستگاه قسمت پیچ تنظیم که در انتها دارای واشر کلفتی می باشد روی بشقابک سوپاپ و سر دیگر دستگاه که دو شاخه مانند است روی واشر نگهدارنده فنر قرار  دارد و دسته سوپاپ جمع کن را جمع کرده تا فنر جمع شود.

      سپس خار آن را به راحتی خارج کرده سپس به آرامی دسته فنر جمع کن را باز کرده تا فنر نپرد بعد از رها شدن فنر سوپاپ را از طرف اطاق احتراق خارج می کنیم و برای بستن سوپاپ سوپاپ را پس از مشخص شدن محل آن از طرف اطاق احتراق داخل گیت خود کرده فنر را از پشت در روی ساق سوپاپ قرار داده و واشر نگهدارنده را نیز روی آن قرا ر می دهیم و توسط فنر جمع کن را جمع کرده و خار های نگهدارنده را توسط گریس در محل های خود ثابت می کنیم و سپس به آرامی دسته فنر چمع کن را آزاد می کنیم پس از برداشتن فنر جمع کن از روی ساق سوپاپ با زدن چند ضربه با چکش کائوچوئی امتحان می کنیم.

   نکته مهم:  در موتور هائی که سوپاپ در بلوک قرار دارند برای در آوردن سوپاپها از وسط شروع کرده

تا به دو طرف موتور این عمل ختم گردد و برای بستن نیز ع از دو طرف موتور شروع به جمع

سوپاپ ها می کنیم.

   خنک شدن سوپاپها:  بطور کلی سوپاپ ها در معرض حرارت ناشی از عمل احتراق در سیلندر می باشند و در این میان حرارت سوپاپ دود بیشتر از سوپاپ هواست زیرا سوپاپ هوا با  مخلوطی که  خنک است در  معرض تماس  بوده و حرارت خود را بیشتر از دست می دهد،  ولی سوپاپ دود در معرض حرارت ناشی از

احتراق نیز بوده،  که حتی تا درجه سرخ شدن نیز می رسد سوپاپها در موقع نشستن حرارت خود را به سیت انتقال داده و سیت نیز حرارت خود را به بدنه که با آب در تماس است می دهد و بدین ترتیب عمل انتقال حرارت انجام می شود.

      ساق سوپاپ نیز حرارت خود را به گیت منتقل می کند اگر به عللی سوپاپ کامل در جای خود ننشیند چون در موقع احتراق مقداری از گاز از کنار خود عبور داده در ضمن نمی تواند حرارت خود را منتقل نماید به سرعت داغ شده و در اثر داغی بیش از اندازه خواص الیاژی خود را از دست داده و به اصطلاح می سوزد.  در موتور های پر دور مانند موتور های مسابقه ای برای خنک شدن سوپاپها ساق آنها را تو خال ساخته و با سدیم نیمه پر می کنند سدیم در حرارت حدود 100درجه سانتیگراد به ح مذاب در می آید در موقع حرکت سوپاپ ها سدیم به اطراف پاشیده و حرارت را از مرکز نعلبکی سوپاپ گرفته و به اطراف ساق آن منتقل و از ساق توسط گیت به سیستم خنک کننده موتور منتقل می کند دوام سوپاپ های سدیمی بهتر از سوپاپ های معمولی است چون بهتر خنک می شوند.

   روغن کاری سوپاپ ها:  چون ساق در گیت دائما در حال حرکت است نیاز به روغنکاری پیدا می کند روغنکاری این قسمت توسط بخار روغن انجام می شود.  اگر خود روغن به گیت برسد از آنجا به داخل اطاق احتراق رفته و می سوزد برای جلوگیری از ورود روغن به گیت از دو نوع واشر لاستیکی استفاده می شود نوع اول کاسه نمد بوده و روی گیت سوپاپ قرار می گیرد،  و نوع دوم واشر نازکی است که پایین تر از خار و م ن واشر نگهدارنده فنر و ساق سوپاپ قرار می گیرد.  سر سوپاپ به علت اینکه دائما با ضربات اسبک در تماس می باشد توسط روغنی که از روی اسبک می ریزد،  روغنکاری شده و این روغن به مقدار زیادی ضربات ناشی از اسبک را خنثی و عمر این دو قطعه را افزایش می دهد.

   دلیل بزرگ بودن نعلبکی سوپاپ های هوا و نازکی گوش یا دامنه آن:  در عمل مکش که سوپاپ هوا باز است مخلوط هوا و بنزین وارد  سیلندر می شود در این ح بزرگ بودن دهنه مجرای ورودی باعث بهتر انجام شدن مکش می شود،  لذا برای مجرای بزرگ سوپاپ بزرگتر نیز ا امی است که مجرا را مسدود نماید  نازکی گوشت آن به دلیل تماس با مخلوط خنک است،  سوپاپ هوا حرارت کمتری را تحمل کرده و در معرض حرارت کمتری نیز می باشد.

   دلیل کلفتی سوپاپ دود و کوچک بودن نعلبکی آن:  دلیل کلفتی سوپاپ دود به خاطر این است که سوپاپ دود در معرض حرارت زیادی بوده و پس باید از جنس سخت تری باشد و دامنه گوشت آن نیز کلفت تر انتخاب گردد تا در اثر حرارت زیاد دود نسوزد از این لحاظ باید کاملا مقاوم و با استقامت ساخته شود در ضمن کوچک بودن نعلبکی آن به خاطر این است که زمانی که سوپاپ دود باز می شود،  گاز دارای فشار  بوده و در ضمن عمل خود پیستون نیز کمک به وج دود می کند و نیازی به بزرگ بودن مجرای وج دود نمی باشد.

   عیوب سوپاپها:  سوپاپ به طور کلی می تواند عیوب زیر را  پیدا کند لازم به ذکر است که تمامی عیوب باید توسط مکانیک خودرو شناخته و روش رفع عیب آن را نیز  کاملا بداند لذا بعد از خارج سوپاپها و تمیز   آنها سوپاپها را از جهت زیر بررسی می نمایم:

   1 ــ  نازک شدن لبه سوپاپ.

   2 ــ  پیچیدگی و تغییر شکل لبه سوپاپ.

   3 ــ  فرو رفتگی یا گود نشستگی سوپاپ.

   4 ــ  ش تگی سوپاپ.

      ممکن است به علت سرعت زیاد موتور ضعیف بودن فنر سوپاپ – زیاد بودن فیلر سوپاپ – هم مرکز

نبودن ساق سوپاپ با سیت سوپاپ به وجود می آید.

   5 ــ  خال زدگی نشیمنگاه سوپاپ:  بعلت افزایش مصرف روغن موتور – عبور روغن از گیت سوپاپ – (روغن سوزی) موتور با دور کم قبل گرم شدن کار کرده که سبب خال زدگی در نشیمنگاه سوپاپ می شود.

   6 ــ  چسبیدن ساق سوپاپ:  کمی خلاصی ساق سوپاپ با گیت –نارسایی روغن – تاب برداشتن ساق سوپاپ – جمع شدن کربن قسمت پایین ساق – سوپاپ باعث بوجود آمدن این عیب می شود.

   7 ــ  سوختگی سوپاپ:  در این ح لبه سوپاپ ترک خورده و یا در یک نقطه کاملا ذوب می شود،  سوپاپ غیر استفاده می باشد.  سوختگی سوپاپ ها علل فراوانی دارد از جمله:  الف ــ  فیلر گیری سفت،  ب ــ  تغییر شکل دادن سوپاپ.  پ ــ  چسبیدن سوپاپ،  ت ــ  ضعیف یا کج شدن فنر سوپاپ،  ث ــ  جوش آوردن موتور،  ج ــ  آببندی نبودن سوپاپ.

   8 ــ  ترک خوردگی سوپاپ:  الف ــ  داغ شدن بیش از حد موتور،   ب ــ  فیلر سوپاپ اگر زیاد باشد،  پ ــ  هم مرکز نبودن ساق با سیت.

برچسب ها : گروه فنی ی ارگ ایران - سوپاپ ,موتور ,روغن ,میلیمتر ,سوپاپها ,اینچ ,مورد نیاز ,نیاز برای ,برای تعمیر ,روغن موتور ,50cc 250cc ,درجه کیفیت حداقل ,برای موتورهای دارای ,موتورهای
داستان طنز در طنز
عنوان وبلاگ : انوش راوید

داستان طنز در طنز

پیش نویس

      گاهی اوقات طنز واقعی،  ماجرای همایش طنز می شود،  همایش طنز پردازی،  که در آن کمتر از ده نفر شرکت کرده اند،  و این خبر از چند موضوع می دهد،  یا طنز پرداز و مجریان مشکل دارند،  یا مردم طنز زده شده اند.  البته ممکن است،  هر دو این ها هم دست در دست هم داده باشند،  مردم بقدر زیادی مشکل دارند،  و نیز طنز در رادیو و تلویزیون می بیند،  که از هر چه طنز و طنز پردازه خسته شده اند،  ولی همچنان طنزپردازان دانا و فعالی حضور دارند.

لوگو عقلانیت و انسانیت پیشه کنید،  ع شماره 1622.

برگه پیوست مدنی و اجتماعی ایران است.

دگر خند گریه دار

دگرخند 53؛ نقد «طنز داستانی موسیقایی» نوشته جهانگیر دانای علمی

ع شماره 4731

      دگرخند پنجاه و سوم دوشنبه، 28 فروردین ساعت 17 در سالن شماره 2 تالار شه، به نقد و بررسی «طنز داستانی موسیقایی» نوشته جهانگیر دانای علمی پرداخت.

  منبع وبسایت دفتر طنز حوزه هنری،  ع :  مرضیه پروانه.

تصویر از سالن کوچک و کمتر از ده نفر علاقمند،  ع شماره 4732.

طنز تاریخ

طنز شکل های مختلف دارد،  گاهی طنز در طنز است،  و گاهی طنز تلخ تاریخ است. 

تصویر آقای جهانگیر یا عباس داناعلمی،  ع شماره 4733.

روشنگری کوتاه

      درمورد خ سالن آقای جهانگیر دانای علمی توضیح دادند:  

   جهانگیر داناعلمی:  همین که اشاره ای هرچند خلاصه انجام دادید باز خوب بود،  به  قول حلاج که مضمونش تقریباً چنین است:  "حتا ازگر نظرت افتد باز خوب است".

      این کتاب اولین کتاب در مورد طنز داستانی موسیقی است،  که چاپ شد،  و نقد و بررسی های آن در مجلات و اینترنت نوشته شد.  از موضوع تاریخ و ادبیات و استوره ها،  و تاریخ موسیقی استفاده شده،  که در رادیو فرهنگ به خاطر نو بودن سوژه،  در شبکه دو چند بار درباره آن صحبت شد.  آ ین بار چند ماه قبل نقد و بررسی آن در ره آورد گیل همراه با یک داستانش آورده شد.

      از وسط سالن شماره دو ع گرفته شده است،  و عکاس یکی از عزیزان خبری حوزه است.  شخص عینکی تک و تنها،  یکی از ان طنز نویس است،  در کنارش آقای اسماعیل امینی طنز نویس و شاعر همراه شاگردانش نشسته بودند.

      شخصی که به عنوان نقد و بررسی آمده،  علیرضا میر علی نقی است،  که حتماً اسمش را شنیده اید،  این آثار فراوان در مورد موسیقی و ادبیات دارد.  محمد رضا لطفی می گفت:  همانند او از لحاظ نقد و بررسی موسیقی در ایران،  به تعداد انگشت یک دست نمی رسند،  علت حضور این بزرگ،   که برای پرسش و پاسخ آمده بود،  چون کتاب در مقام موسیقی در مورد تاریخ و فرهنگ موسیقی همراه با طنز است،  وی نسبت به کار آگاهی خوب دارد،  کارها و نظراتش بسیار جالب و نسب شناس بسیار آگاه و بسیار رک گو است.  در این جلسه گفتند:  با اشاره به این که از کتاب طنز داستانی موسیقایی توقع قصه نویسی نداریم،  این کتاب با حجم کمش بیشتر شبیه یک رساله علمی ی است،  مولف برای مقدمه کتاب که در 16 صفحه نوشته شده است،  8 عنوان کتاب معتبر را به عنوان منبع ذکر کرده است،  و این نشان از کار پژوهشی عمیق نویسنده دارد.  وی ادامه داد:  این کتاب به جز طنز زبانی که مخاطب عام را بهره مند می کند،  سندی برای آیندگان ما می باشد،  تا دریابند در این سالها به سر موسیقی کشور چه گذشته است.

      آن پیرمردی که در ع مشاهد می کنید فردی است،  که از تاریخ گیلان و مازندران به اندازه کافی اطلاع داشت،  و چه زیبا از قابوس نامه ای که من در کتاب نام برده بودم،  صحبت می کرد.  به هر روی اگر در نشستی دو نفر آدم باسواد باشند کافی است،  به قولی  "که یک مرد جنگی به از صدهزار"   

   نظر انوش راوید:  عالی است،  ولی ایکاش جوانان نیز در این جلسه و یا اینقبیل همایش ها شرکت می د،  البته درست می فرمایید:  "یک مرد جنگی به از صدهزار"،  اما اگر این مرد جنگی ابزار لازم را نداشته باشد،  یا در واقع ابزار مورد نیاز این قرن را نداشته باشد چه فایده.  بنظرم هر یک از این اساتید عالی رتبه،  بهتر است،  با قدرت در اینترنت وجود داشته باشند،  و با پخش یک آگهی در اینترنت بتوانند،  بسیاری از جوانان باهوش و علاقمند را گرد آوری کنند،  یا حداقل بتواند سازماندهی لازم در مورد یک موضوع انجام دهند.  در واقع با اینکار آموزش های لازم برای رشد و تکامل علم داده می شود،  تا بلکه بتوانیم از این سیستم آموزشی عجیب خلاص شویم.  درباره نمونه این جلسه بدون حضور جوانان باهوش علاقمند قبلاً در لینک زیر نوشته ام.

کلیک کنید:  همایش برد حضور ایرانیان در جهان

فرهنگ واژگان تبری

   تصویر آقای ابوالحسن واعظی حدود 1390،  سال 1337خورشیدی در روستای کشکوی تنکابن متولد شد.  این پژوهشگر در تصحیح و لهجه نگاری برخی واژگان تنکابن کوشش نمود،  ع شماره 4714.  منبع:  فرهنگ واژگان تبری.

غارهای کافرکلی یا تبر

تصویر غار های کافرکلی در جاده هراز،  ع شماره 4713.

      غار های دست کن کافر کلی در روستای آب اسک جاده هراز،  از جمله دیدنی های بی نظیر این جاده زیبا هستند،  که در کنار جاده قرار گرفته اند.  گویا این دست کن ها در دل کوه،  خانه های دوران تاریخی است.  با پیگیری در نوشته های تاریخی متوجه می شویم،  تبر teber به کندوان و یا دست کن می گفتند،  که در جنوب بوده است،  و سپس طی هزارها این نام به شمال تا جاده هراز کشیده شده،  و با تغییر آوا تبر tabar شده،  و سپس به کل مازندران گفته شد.

  شاید از تب به معنی بالا و بالا رفتن و بر نیز باریکه و شکاف و غار باشد.

   ــ  تبرستان = تب بر استان = سرزمین باریکه بالای کوه.

   ــ  تبر = تی بر =  بر تی شکل = باریکه تی شکل.

   جهت اطلاع بیشتر به لینک زیر مراجعه شود:

کلیک کنید:  حروف هیروکلیف جی

      مردمانی با دست و ابزار های اولیه خانه هایی بسیار دیدنی و مجهز در دل کوه کندند،  که امروزه مأمن گردشگران و کوه نوردان کنجکاو شده است.  این کنده ها که ارتفاعشان دستکمی از برج های مدرن امروزی ندارد،  خانه هایی در سه طبقه،  شامل اتاق خواب، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و کانال هدایت آب می باشند.

 مستند های مربوط

مستند های بیشتر را در آپارات وبسایت ارگ ایران ببینید،  لینک آن در ستون کناری

http://arqir.com

 

کلیک کنید:  جلسه ساختارهای تاریخی اجتماع

کلیک کنید:  سازمان های تاریخ سازی استعماری

کلیک کنید:  بزرگان و سپهبدان نامدار تاریخ ایران

آبی= روشنفکری و فروتنی،  زرد= د و هوشیاری، قرمز=  عشق و پایداری،  مشروح اینجا

    توجه 1:  اگر وبسایت ارگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و ع ها و مطالب را بی د.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اه ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.

   توجه 2:  جهت یافتن مطالب،  یا پاسخ پرسش های خود،  کلمات کلیدی را در جستجو های ستون کناری وبلاگ بنویسید،  و مطالب را مطالعه نمایید،  و در جهت علم مربوطه وبلاگ،  با استراتژی مشخص یاری نمایید.

   توجه 3:  مطالب وبسایت ارگ و وبلاگ گفتمان تاریخ،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خ ر و یا دستی کپی پیس می شوند،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به اصل وبلاگ من مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.

ارگ ایران   http://arqir.com

 

کلیک کنید:  تماس و پرسش و نظر http://arqir.com/101-2

برچسب ها : داستان طنز در طنز - است، ,کتاب ,تاریخ ,شماره , ,موسیقی ,کلیک کنید ,دانای علمی ,جهانگیر دانای ,http arqir ,فرهنگ واژگان ,نوشته جهانگیر دانای ,موسیقایی» نوشته جهانگ
کشور و ملت و هویت
عنوان وبلاگ : انوش راوید

کشور و ملت و هویت

پیش نویس

      این روزها بدلیل انفجار اطلاعاتی و ارتباطی،  گفتن و نوشتن درباره همه موضوعها زیاد شده،  منجمله درباره کشور و ملت و هویت.  با پیگیری این مطالب مختلف در اینترنت،  متوجه شدم که تقریباً هیچیک از آنها طرح های علمی ندارند،  و بیشتر برای یک کار مسلکی یا و این قبیل هستند.  در این برگه از این موضوع می نویسم،  و سعی می کنم بمرور با مطالعه و تحقیق های علمی در باره کشور و ملت و هویت،  این نوشته را علمی یا علمی تر نمایم.

تصویر انوش راوید در مسجد آقابزرگ کاشان،  مشروح در اینجا،  ع شماره 3510.

   توجه:  مطالب وبسایت ارگ و وبلاگ گفتمان تاریخ،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خ ر و یا دستی کپی پیس می شوند،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به اصل وبلاگ من مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.

لوگو در علم جستجوگر و کنشگر باشید،  واکنشگرا نباشید،  لوگو شماره 1621.

برگه 553 اسفند 1395 پیوست پرسشها و پاسخ های ارگ ایران است.

. . . ادامه دارد و بازنویسی . . .

گذر تاریخی کوتاه

      بعد از پیدایش جغرافیا و مرز های و بورژوازی استعماری از قرن 16 میلادی،  کشور و ملت و هویت نیز بصورتی که شنیده ایم پدید آمد،  قبل از آن تاریخ مفهوم کشور و ملت و هویت متفاوت بود.  در گذشته های دور و دوران کهن،  کشور به تپه هایی گفته می شد،  که در آن یک ملت زندگی می د،  و هویتشان به آن تپه بسته بود.  امروزه این تپه های دوران کهن بهشت باستان شناسان است.

  ــ  کشور =  کش + ور =  جایگاه بلند.

  ــ  کش =  بلندی، ارتفاع، کوه، کش آمدن.

  ــ  ور =  جایگاه، کنار، گوشه، منزل.

  ــ  ملت =  مل + لت = تکه ای از گل مل.

  ــ  مل =  گل سفید، گل بتونه کاری.

  ــ  لت =  لته،  تکه،  .

      حتی 30 سال پیش وقتی به روستا های دور دست می رفتم،  پیران مدرسه نرفته آنجا،  به روستای خود کشور،  و به اهالی روستا ملت می گفتند.  در گذشته های تاریخی،  مردم هر روستا یا هر کشور،  تمام هویت و وجود خود را وابسته به آن کشور می دانستند،  زیرا خارج از آن سیستم تولید و بود و باش،  توانایی ادامه زندگی را نداشتند.  تمام حافظه و دانش آنها،  فقط برای آن نوع زندگی و آب و هوا و کار ساخته شده بود،  نه می توانستند دانش بیشتری در طول عمر خود بدست آورند،  نه دانشی برای ید و فروش بود.

      در هزاره اول خورشیدی ایرانی،  ملت هر تپه دوران کهن یا هر کشور کهن،  از یک قبیله تشکیل می شد،  و این ملت انرژی خود را از قبیله می گرفت،  در قبیله هر شخص وظیفه ای داشت،  و این بصورت یک سازمان ابت بود،  که هر فردی کاری می کرد،  تا آن قبیله بتواند ادامه حیات دهد.  هزاره دوم خورشیدی ایرانی با رشد جمعیت و جامعه،  طایفه یا تیره پدید آمد،  و هر قبیله شامل چند تیره شد،  که در یک یا چند کشور،  یا در واقع تپه و روستا زندگی می د. 

تصویر یک تپه دوران کهن ایران،  از این تپه ها در ایران بفرواوانی وجود دارد،  ع شماره 8660.

      به این ترتیب در هزاره های اول و دوم خورشیدی ایرانی،  کشور و ملت کهن را شناختیم،  و متوجه شدیم مردم هویت را از کشور و قبیله خود می گرفتند،  و خارج از آن احساس بی هویتی و بی کشوری می د.  هنوز آثار اینگونه هویتها،  که از قبیله و روستا گرفته می شود،  در بعضی نقاط قاره کهن دیده می شود.  سپس دین ها نیز به میدان آمدند،  و با نفوذ به کشور و ملت و هویت،  در آنها تأثیر گذاشتند،  این مهم را در شکل گیری کشور و ملت و هویت،  در تمام دوران وجود داشت. 

      در هزاره سوم خورشیدی ایرانی در ادامه رشد و تکامل جامعه های اولیه،  ت ا و حکومت های قبیله ای در ساختارهای تاریخی اجتماع،  در چند جای تمدن کهن جی،  و سپس در سومر و بین النهرین پدید آمد.  به نوبه خود کشور و ملت و هویت شکل جدید و بزرگتری بخود گرفت،  و نیاز های جدید را نیز پدید آورد،  مانند نویسایی و کشوری و لشکری.  در این دوره با تبادل دانش و بینش و بازرگانی،  راه برای رشد سریعتر،  و تغییرات جدید در جامعه شناسی تاریخی و غیره بوجود آمد.

      این تغییرات پدید آمدن دوران شاه خ ،  در هزاره چهارم خورشیدی ایرانی بود،  در این دوران کشور و ملت دارای شاه شدند،  که وظیفه خ آنها را نیز بعهده داشت.  آثار شاه خ در بین النهرین و مصر دیده می شود،  و یکی از مهمترین نقش های شاه خ ،  در جام بهبهان دیده می شود.  در اینجا نوشتم،  سنگ نگاره آنوبانی نی آغاز شاه خ ،  و کتیبه بیستون پایان شاه خ بود.  در دوران شاه خ کشور و ملت و همه چیز در اختیار شاه بود،  و هویت مردم نیز بر پایه شاه بود.

      در هزاره پنجم خورشیدی ایرانی،  رشد و تکامل جامعه ادامه پیدا کرد،  و مردم توانستند شاه خ را ضعیف کنند،  و هویت جدید خود را در جمع خودشان بجویند.  به این ترتیب کشور و ملت و هویت تعریف جدید یافت،  مردم نمی خواستند هویت خود را در شاه خداگونه بدانند.  در این هزاره نبرد اجتماعی بین شاه خ و نیروی اجتماعی جدید،  که انرژی گرفته از سازمان قبیله ای یا جمهوری قبیله ای بود وجود داشت.  سراسر آثار بجا مانده از این دوره،  خبر از جنگ های خونین بین دو نیرو،  حفظ هویت قبلی،  و بنا هویت جدید دیده می شود. 

      در هزاره شش خورشیدی ایرانی جمهوری قبیله ای بر شاه خ بطور کامل پیروز شد،  و اسکندر ایرانی پرچمدار این دوره جدید شد.  اشکانیان با مجلس مهستان خبر از کشور و ملت و هویت جدید می دادند.  در این دوره کشور و ملت و هویت جدید،  دیگر مجبور به کار پولی یا بردگی،  برای ساختن کاخ های بزرگ،  و سنگ نگاره های تبلیغاتی گوشمالی نبودند،  و نیاز هم نمی شد.  بهمین جهت است که هیچ آثار بزرگ در این زمان دیده نمی شود،  اما آثار هنری و عمومی فراوان وجود دارد.

      تا هزاره هفتم نگاه کوتاه به تاریخ اجتماعی را می توان در هزاره گنجانید،  اما از هزاره هفتم با وجود رشد و تکامل سریعتر در فرهنگ یادگیری،  مجبور به گفتن در چند سده هستیم.  چند سده اول هزاره هفتم سازمان قبیله ای یا جمهوری قبیله ای،  حاکم بر کشور و ملت و هویت بود.  اما این نسبی مردم در تهدید باقی مانده شاه خ بود،  که با کمک دین جدید قدرت در حال شکل گیری بود.  سپس شاه خ دینی جدید که خود را بازمانده نیاکان قدرتمندانشان می دانستند حاکم شدند و کشور و ملت و هویت در یک بازگشت قرار گرفت و مقاومت مردم ادامه یافت.

      نیمه دوم هزاره هفتم کشور و ملت و هویت،  در جنگ با تضاد های ایجاد شده مشغول بود،  و بدنبال پدیده ای جدید می گشت،  تا خود را از سرگردانی نجات دهد.  تاژیک ها یا تاجیک ها از راه رسیدند،  و شیوه ای جدید برای رهایی از سرگردانی با خود آوردند،  و در یک حرکت سریع شاه خ دینی بدون مقاومت فروریخت.  از این دوره کشور و ملت و هویت وارد تمدن جدید سازمان قبیله ای دینی از ساختارهای تاریخی اجتماع شد،  که هنوز آثاری از آن در قاره کهن دیده می شود.

      تا نیمه اول هزاره هشتم این دوران از تاریخ اجتماعی کم و بیش ادامه داشت،  و با های نسبی که از سازمان قبیله ای می آمد،  کشور و ملت و هویت،  خود را بخوبی نشان داد،  و دانشمندان و شمندان زیادی به جهان عرضه شد،  که پایه گذار علم شدند.  در این دوره برای تعریف های جدید از کشور و ملت و هویت،  جدال های ادبی و گاه نظامی صورت گرفت.  یکی از مهمترین این آثار جدال ادبی شاهنامه فردوسی است.

      از ابتدای نیمه دوم هزاره هفتم،  در ادامه نبرد ادبی و نظامی برای کشور و ملت و هویت،  نوع جدید از تاریخ اجتماعی پیدا شد،  فئودالی صفویه مفهوم و تعریف جدید از کشور و ملت و هویت را ارائه کرد.  این شیوه جدید در دوران صفویه در نبرد فرهنگی و نظامی با دوره قبل از آن بود،  این نبرد در شورش محمود افغان بخوبی پیدا شد.  مهمترین مسئله ای این دوره ایجاد جغرافیای بود و نقشه های جدید از کشور ها بوجود آمد،  که متعاقب ملتها و هویت های جدید هم شکل گرفت.

      در هر سده نیمه دوم هزاره هفتم،  طرح های جدید از فئودالی ارائه شد،  و نقشه های جدید هم ترسیم شد،  و باز هم کشورها و ملتها و هویت های جدید تر بوجود آمد.  در سده آ این هزاره در ادامه رشد و تکامل جامعه،  نو بورژوازی ایرانی پدید آمد،  که با کمک استعمار انگلیس زمان آن تعیین شد،  و با انقلاب مشروطیت،  ایران وارد طرح های نوین از کشور و ملت و هویت شد.  در این سده با وجود وسایل ارتباطی جدید نشریات و رادیو  تلویزیون، کشور و ملت و هویت،  پدیده مفهوم دار گردید،  و دارای تقاضا های جدید برای تعریف جدید شد.

     از ابتدای پیدایش انفجار اطلاعاتی و ارتباطی در قرن 21 میلادی،  باز هم تقاضا های تعریف های جدید برای کشور و ملت و هویت،  بیش از پیش زیاد شد.  این در صورتی است،  که در این دوران کوتاه قرن 21 با همین انفجار،  سبک های جدید سرمایه داری هم پدید آمد،  و این موضوع به نوبه خود طرح های جدید،  مانند امپریالیسم نو را هم آورد.  در نتیجه این فرایند تأثیر گذاری سریعتر از تصور تاریخ و تاریخ اجتماعی تقاضا های جدیدتر برای تعریف کشور و ملت و هویت بوجود آمد.

تصویر دانشجویان شیراز در تخت جمشید،  ع شماره 8659.

   تقاضای هویت ــ  در ع فوق بخوبی نشان می دهد،  که جوانان تقاضای جدید برای هویت جدید دارند،  اما این هویت بدون تعریف کشور و ملت و هویت،  فاقد اعتبار و غیر قابل ب است.  بمنظور اطلاع بیشتر پرسش و پاسخ های زیر را مطالعه نمایید.

 پرسش ها پاسخها

       با گذر کوتاه از پیدایش و رشد و تکامل کشور و ملت و هویت،  بهتر است اطلاعات بیشتری از آنها داشته باشیم،  در پرسش و پاسخ های زیر آنها را بررسی می کنیم.

 1 ــ  هویت شخصی چیست؟

   پاسخ انوش راوید:  در قرن 21 با پدیده و شناخت کامپیوتر،  تغییر در شه و دید و علم بوجود آمده است،  و خود بخود در تعریف ها نیز تغییر ایجاد کرده است.  هویت نیز دارای دو تعریف متفاوت است،  تعریف نرم و تعریف سخت،  که هر کدام را جدا بررسی،  و نتیجه نهایی را با ترسیم جداول و شاخصها تا حدودی تعریف می کنم.  نمونه در اینجا،  که براحتی متوجه 80 درصد بی تفاوت از هویت می شویم،  و این یک معضل و مشکل است.

   هویت نرم ــ  شامل برنامه های از پیش تعیین شده مانند ژنتیک،  بعلاوه برنامه های داده شده،  در آموزش های خانواده و اجتماع،  شامل ابزار اطلاعاتی و ارتباطی و سیستم آموزشی،  مانند در اینجا

تأثیر ژنتیک و تغییرات ژنتیکی حاصل شده بر اساس تغذیه و مسائل دیگر،  بر شخص بقدری زیاد است،  که باعث می شود،  مردم یک جامعه باهوشتر، فع ر، دقیق تر، عادی تر باشند.  این مهم به نوبه خود در هویت سخت تأثیر می گذارد،  نمونه در تغذیه اشتباه و ایجاد تغییر ژنتیکی  و نسل کشی آرام را در اینجا مطالعه نمایید.

   جالب:  ضمیر ناخودآگاه نیز نقش مهمی در هویت سازی دارد،  که به آن کمتر توجه شده است. 

   هویت سخت ــ  شامل وجود فیزیکی و جسمانی فرد است،  این هویت در قبل از قرن 21 تا عمق تاریخ،  خود یک شخص شناخته می شد،  درصورتیکه این فقط نیم سخت از شخص است،  و بدون هویت نرم فاقد تعیین اعتبار است.  تمام داده های علمی برای شناسایی و یا دانش هویت قبل از قرن 21 فقط بر اساس هویت سخت بود و هویت نرم در نظر گرفته نمی شد،  در اینجا.

   هویت شخصی ــ  با شناخت دقیق دو طرح از هویت شخصی،  خواهیم توانست جمع بندی نماییم،  یعنی یک هویت سخت داریم،  که وابسته به خاک و آب است،  و یک هویت نرم داریم،  که وابسته به اطلاعات نرم است.  بهمین جهت امروزه با عدم ارائه دانش درست از هویت،  باعث شده آن 80 درصد که در بالا نوشتم شکل گیرد.

   ادامه پرسش: هویت اجتماعی و ملی چیست؟

   پاسخ انوش راوید:  هویت اجتماعی و ملی در ساختارهای تاریخی اجتماع شکل می گیرد،  و هر ساختار در زمان و مکان تعریف خاص خودش را دارد.  بدون شناخت این مهم درک درست از هویت اجتماعی و ملی انجام نمی شود،  در اینجا.

      با شناخت هویت شخصی در این قرن،  و وجود انفجار اطلاعات و ارتباطات،  هویت اجتماعی و ملی نیز بشدت تحت تأثیر این انفجار قرار گرفته است.  نیاز است برنامه ریزان اجتماعی دقت نظر علمی در تمام فاکتورها و فرمول های علمی قرن 21 داشته باشند،  تا بتوانند شکل گیری هویت اجتماعی و ملی را تدوین علمی نمایند.  در غیر اینصورت با ترفند های استعمار و امپریالیسم هویت اجتماعی و ملی به انحراف های غیر قابل جبران کشیده می شود.

   ادامه پرسش:  و این دو چه تفاوتی با هم دارند؟

   پاسخ انوش راوید:  همانطور که گفتم این دو در ساختارهای تاریخی اجتماع شکل می گیرد،  و در هر دوره متفاوت است.  مثلاً امروزه در ایران هویت اجتماعی شامل تمام زوایای اجتماعی ایرانی با ساختار است،  و هویت ملی بر می گردد،  به داده ها و ذخیره های نرم،  که از آن می توان تعریف های مختلف ارائه داد.

   2  ــ  عوامل تشکیل دهنده هویت اجتماعی و جمعی مردم یک جامعه چیستند؟

   پاسخ انوش راوید:  در هر صورت هویت اجتماعی و جمعی نیز تحت تأثیر دو سخت و نرم است،  اگر نرم را از سخت بگیریم سخت در زمان و مکان فرز می شود.  تعریف های هویت نرم جامعه نیز درست مانند هویت نرم شخصی است،  که با داده ها و ذخیره های اطلاعات پر شده است.  در قرن 21 تغییر دادن هویت نرم زمان بر نیست،  و این بر می گردد به تاریخ و فرهنگ یادگیری.

   ادامه پرسش:  تعادل میان این عوامل به چه صورت باید برقرار شود؟

   پاسخ انوش راوید:  هویت سخت جامعه باید با برنامه های جدید پر شود،  و این نیاز به برنامه نویسان حرفه ای دارد،  که درک از جامعه شناسی نوین داشته باشند،  مانند در اینجا.

   3  ــ  هویت تاریخی یک ملت چگونه ایجاد می شود؟

   پاسخ انوش راوید:  بمنظور این پاسخ نیازمند هستید،  که از تاریخ بدرستی بدانید،  آنچه که من می دانم،  زمینه ذهنی و نرم اطلاعاتی تاریخی و ضمیر ناخودآگاه پرشده از دروغ و اشتباه در تاریخ.  این هویت بر اساس رشد و تکامل ساختارهای تاریخی اجتماع،  همراه با وقایع های مهم تاریخ ساز شکل می گیرد.

   4 ــ  رابطه میان هویت یک جامعه و فرهنگ آن جامعه چیست؟

   پاسخ انوش راوید:  فرهنگ نرم اطلاعاتی است،  که در جامعه و فرد ذخیره شده،  و قابل تغییر است،  در اینجا.  اما هویت اجتماعی ترکیبی از نرم و سخت است،  نرم فرهنگ بخشی از نرم هویت است.  فرهنگ در گذر های تاریخی بنا به تکامل ساختار و تأثیرات جانبی آب و هوایی و غیره،  براحتی تغییر می کند.

   ادامه پرسش:  این رابطه در جامعه ایران به چه صورت است؟

   پاسخ انوش راوید:  آنچه می دانم،  هنوز توسط جامعه شناسان و سیستم آموزشی آکادمی ایران، هیچ تعریف بدین منظور ارائه نشده است.  در هر صورت نرم اطلاعاتی هویت تشکیل شده،  از نرم فرهنگ، نرم تاریخ، نرم حرکت در جامعه روز و غیره.  امروزه می دانیم،  این نرمها و برنامه ها، خیلی سریعتر قابل تغییر و جایگزینی نسبت به دوران های گذشته هستند.

   ادامه پرسش:  آیا مردم ایران از بحران هویت رنج می برند؟

   پاسخ انوش راوید:  بله رنج می برند،  در بالا با نوشتن 80 درصد،  این را رصد ،  به لینک مربوطه مراجعه شود.  بالاتر نیز گفتم که مدیریت علمی نوین برای اداره و خط و مشی جامعه،  و آینده نگری هویتی و اجتماعی و ملی نداریم.

   5 ــ  هویت ملی مثبت و افتخارات تاریخی چه تاثیری بر هویت فردی اشخاص دارد؟

   پاسخ انوش راوید:  البته در علم مثبت و منفی نداریم،  در علم شاخصها و فرمولها و فاکتورها تعیین کننده هستند.  در بالا توضیح دادم افتخارات تاریخی نیز نرم تاریخی است،  در این قرن خیلی سریع قابل تغییر و جایگزینی با برنامه دیگر است.

   ادامه پرسش:  چه تاثیری بر هویت اجتماعی و جمعی مردم یک جامعه دارد؟

   پاسخ انوش راوید:  در زمانی با خواندن شاهنامه شمشیر می زدند،  و با یا علی می جنگیدند و یا کار می د،  مستندی دیدم،  که می گفتند در جزیره قشم لنجی را با اشعار از افتخارات تاریخی گذشته،  بمدت یک هفته به آب می انداختند.  ولی امروزه این کار با تراکتور در عرض چند ساعت انجام می شود،  و دیگر از آن هویت خبری نیست.  یعنی در سی سال گذشته،  سریع تغییر ناپیوسته کرد،  با وجود جنگ افزارها مدرن نیز نیازی به خواندن شاهنامه و غیره نیست.  در کار و زندگی هم همین گونه است،  باید این تغییرات و حرکت زمین زیر پا را درک کرد.

   6 ــ  بی هویتی یا هویت تاریخی منفی (به معنای شرمسار بودن از تاریخ و نیاکان بدلیل کارهای نادرستشان) چه تاثیرات منفی در اجتماع خواهد گذاشت؟

   پاسخ انوش راوید:  هر چند که در علم منفی نداریم،  ولی حالا در هرصورت،  آلمان را حساب کنید،  که باوجود دوران نازی،  مردم و برنامه سازان اجتماعی سعی د،  این دوران را نادیده بگیرند،  و حتی برای جبران آن طرح ها و برنامه هایی ارائه دهند.

   ادامه پرسش:  و چقدر سبب نفوذ فرهنگی بیگانه در کشور میشود؟

   پاسخ انوش راوید:  در همان آلمان نفوذ فرهنگی یی دیده می شود،  ولی همانطور که گفتم نرم فرهنگ،  در این قرن سریع تغییر می کند.  با دانستن از دانش نرم و سخت،  متوجه خواهیم شد،  امکان حذف سخت یا فرز سخت با یک نرم امکان ندارد.  درصورتیکه برنامه نویسان اجتماعی،  این مهم را متوجه نشوند،  امکان طرح نرم جدید نخواهند داشت،  و نرم های ساخته شده غیر،  براحتی در جامعه نفوذ می کنند.

   7 ــ  نقش زبان در هویت و فرهنگ یک جامعه چیست؟

   پاسخ انوش راوید:  زبان نیز نرم است،  زبان در طول تاریخ هر دوهزار سال بطور کلی تغییر کرده است.  در قرن 21 با وجود امکانات جدید،  و بنا به فرمول یادگیری،  خیلی سریع تغییر خواهد کرد.  آنچه که از تاریخ می دانم،  زبان بدون نویسایی کارآمد،  فاقد ارزش تأثیر گذاری در فرهنگ و هویت بوده است.  زبان بخشی از نرم های تشکیل دهند هویت است،  نه تمام آن.

   ادامه پرسش:  اینکه ما اسطوره های زبانی و ادبیاتی داریم که جهان را متاثر خویش ساخته اند چه تاثیری میتواند در اعتماد به نفس جامعه ما داشته باشد؟

   پاسخ انوش راوید:  در این قرن هیچ،  با آنها نمی توانیم یک تولید داشته باشیم،  حتی دیگر آن لنج را با آن اشعار اسطوره ای به آب نمی اندازند،  با غرش تراکتور اینکار را می کند،  و با غرش جت به جنگ می روند.  ما باید بدانیم ادبیات و زبان و تاریخ،  تنها سازنده هویت و جامعه نیستند،  اینها بخشی از انبوه نرم مورد نیاز هستند.

   8 ــ  از دیدگاه تاریخی چگونه میتوان میان سنت های فرهنگی یا مذهبی و جهانی شدن رابطه برقرار کرد و تعادل ایجاد کرد؟

   پاسخ انوش راوید:  ابتدا باید سیستم آموزشی کارآمد مدرن ایجاد کرد،  و یکی دیگر که مهم است،  قرن 21 را با قرون گذشته جدا کرد،  و با علم و دانش و بینش این قرن موضوعها را درک کرد.  از نظر دید عمومی و جوانان مهم دیگری هم وجود دارد،  دانستن ترفند های استعمار و امپریالیسم برای کنترل و اداره جهان مانند ترفند در اینجا.   

   9 ــ  آیا جهانی شدن و ارتباط با فرهنگ های دیگر و داد و ستد فرهنگی میان کشورها پدیده ی غلطی است؟

   پاسخ انوش راوید:  اجتناب ناپذیر است،  در جریان این مهم هستیم،  همین الان که این را می نویسم،  اسکار اصغر فرهادی برای نویسند،  در همین راستاست.  با گشتی در شبکه های اجتماعی می بینیم،  که بحث و گفتگو و اظهار نظر در این باره زیاد است.  این اسکار تنها برای نبوده،  برای نفوذ فرهنگی و هم بود،  که با برنامه خاص یا نتیجه واقعی داده شد.  در هر صورت اجتناب ناپذیر است،  بقیه مسائل هم همینطور.

   ادامه پرسش:  و به هویت یک جامعه آسیب وارد می کند؟

   پاسخ انوش راوید:  به هویت جوامعی،  که در راستای تمدن جدید قرن 21،  برنامه نویسی نشده باشند،  آسیب وارد می کند،  و اینگونه جوامع بیش از پیش در خطر نابودی،  و زیر دست رفتن قرار می گیرند.  وظیفه جوانان باهوش است،  که پیگیر این برنامه نویسی نوین برای جامعه باشند.

   ادامه پرسش:  یا باعث غنای بیشتر آن فرهنگ و هویت می شود؟

   پاسخ انوش راوید:  باعث غنای جوامعی می شود،  که در راستای تمدن جدید قرن 21 برنا

برچسب ها : کشور و ملت و هویت - هویت ,کشور ,جدید ,انوش ,راوید ,است، ,انوش راوید ,پاسخ انوش ,ادامه پرسش ,هویت اجتماعی ,تاریخ اجتماعی ,ساختارهای تاریخی اجتماع ,تعیین کننده هستند
اخرین جستجو ها
ریاضی نامعادله، مثلثات و ساخت پاکت نامه خلاقانه ø®ùˆø¯ø±ùˆûŒ ø¨ù ø¨ ú¯ø°ø§ø±ûŒ ø´ø¯ù‡ ø¨ø§ 50 ú©ûŒù„ùˆ ù ø§ø¯ù‡ ù¾ø±ù‚ø¯ø±øª ø§ù†ùø¬ø§ø±ûŒ list list list list list list برنده پارس جنوبی واکنش پارلمان به انفجار در امن ترین نقطه کابل قیمت کالسکه دوقلو گود بی بی روز شمار ، قدس شروع شده است list list list list list list نوشتن تعهد میاره ببخشید باز یادم رفته انگار طرح درس درس اول هنر هفتم list list list list listlistlist1575 1601 1591 1575 1585 1705 1585 1583 1606 1670 1607 1606 1608 1593 1594 1584 1575 1740 استاتوس جذاب درد دل با خداوندhtml بازار خودروهای وارداتی در تعلیق your termination that unlawful lawyer cancellations bernardino unlawful unlawful termination termination lawyer your cancellations about your bernardino unlawful termination unlawful termination lawyer unlawful termination lawyers نگاه کالچو به لژیونرهای ایرانی قدم زدن در مختصات آوار و زندگی list list list list list list 70 درصد ای ایران روی گسل ز له برتری لسترسیتی در خانه نیوکاسل مرگ نوزاد 11 ماهه در واژگونی پیکان افشای فشارهای عربستان بر حریری پانزدهمین نمایشگاه تخصصی لوازم خانگی کشور در اراک گشایش یافت پایان کار حسین فرکی در سایپا list list list list list list موگرینی حفظ یک اولویت کلیدی برای اروپا است کمبود بودجه پژوهشی برای 19 هزار محقق و 670 مرکز تحقیقاتی علت غیبت سیامک انصاری و جزئیات بیشتر درباره دورهمی شما نظر بدهید با چند درصد افزایش قیمت بنزین موافقید؟ list list list list list گزارش کارآموزی رشته کامپیوتر، اتوماسیون صنعتی plchtml چشم انداز بازار گاز جهان ۲۰۱۷ به زودی ارائه می شود انجام می دهید است انجام هنگام است است انجام می دهید هنگام است انجام تو به جای منم داری زجر می کشی یکی عاشقته که تو عاشقشیhtml list list list list list list ش پیر داور مقصر اصلی باخت ما مقابل اتلتیکو بود جرا در قطبین زمین بارش بارندگی نیست؟ list list list list list list انواع سیستمهای موجود در سازمانها و شرکتها نخست عراق پایان جنگ با را اعلام کرد list list list list list list علی بابا به دنیای موسیقی برگشت list list list list list list پرو ژه فیلادلفیا تونل زمان مکان هوای مهران و دهلران در وضعیت هشدار بائوسا رفتار فیفا در قبال مسی عجیب بود list list list list list list طرح امکان سنجی تولید چنبه هیدروفیل list list list list list list list list list سایت دادگاه برای پیگیری ارومیه list list list list list list انشایی عینی خیال انگیز درباره پاک کنhtml هیئت حضرت أباالفضل ع شهرک میلاد عجبشیرhtml list list list list list list یاری بنمودن ممنوعیت حمل لپ تاپ در پروازهای استانبول به لغو می شود ش ته قامتی 1605 1606 1575 1587 1576html زبان شناسی انجمن زبان شناسی زبان شناسی ایران همایش زبان شناسی نهمین همایش همایش زبان شناسی ایران نهمین همایش زبان شناسی.html پاسخ فعالیت صفحه 17علوم هشتم معرفی کتاب؛ سیمای حضرت مهدی ع در قرآن.html 1593 1591 1575 1585 1606 1740 1588 1575 1576 1608 1585 1740 1588 1705 1587 1578 1606 1705 1575 1587 1607 1740 1605 1580 1606 1608 1606 1578 1608 1587 1591html انشائ صفحه ی 42 کتاب مهارت های نوشتاری هفتم.html ۵مفقودی سیل هنوز پیدا نشده اند علت موفقیت مرتضی پاشایی.html زمان علیه السلام شبیه ترین مردم به رسول خدا ص است مصادر شیعه گزارش جلسه مثنوی خوانی به تاریخ 15 8 95 حضار.html مانده معوق اقساط بانک ملی.html دعای مجرب برای موفقیت قبولی در امتحانات ۱۴ نمونه از مغذی ترین مواد غذایی جهان کامپیوتر بدون کیس msi ag270html بازدید مدیر آموزش و پرورش اردکان از کلاس های چند پایه روستایی.html ممنوعیت تردد خودروهای سنگین در محور آستارا – اردبیل بازی فوتبال انجام نویی هواداران قلعه قلعه نویی فوتبال تراکتورسازی خسته هستیم بسیار خوبی مسائل روحی.html کلیپ اجرای آرش سرطان و نیکیتا در سردوم برنامه استیج شبکه من وتو ابزار ساده قرنیز شاسی نبشی روکشدار سفید ساده نبشی ثابت قیمت ابزارها لیست قیمت ممنوعیت تدریس کتاب های کمک درسی در مدارس groves with said alan groves said بانک شماره های وایبر.html اهنگ بی کلام بلیط یک طرفه سوگند ممانعت عربستان از ورود هواپیمای زائران ایرانی به جده ذکر شاه شجاع کرمانی رحمة الله علیه.html تو بوفه دانشگامون.html پاسخ گفت وگو کنید علوم نهم فصل1. صفحه8.html بهترین تصاویر دربی ـ علی کاوه با عکاس های ورزشی در تعقیب دربی سریال عشق اجاره ای قسمت.html opera 260 build 165632 final vanuatu steps up evacuation as volcano spews ash فارسی پایه هشتم حکایت همدلی اتحاد با معنی لغت گزارش کوه پیمایی ۴۶ زندانی نفس ممانعت از ورود اعضای دیده بان به سرزمین های ی ملک سلمان و پسرش در حج 19 سال پیش ع اسامی اهنگ های احلام خواننده ایرانی از یارانه متقاضیان تازه ازدواج کرده چه خبر؟ توام هستی.html از کار افتادن بیتالک از واکنش ها به ید تسلیحات نظامی عربستان از تا صحبت های مهم شمخانی در روسیه از طیف اصلاح طلب و اعتدالی فقط در صحنه رقابت باقی می ماند با وجود گذشت ۱۲ ساعت، از ش ته شدن تابوی حضور ن در ک نه تا میزان درآمد توتال از قرارداد نفتی از دانه های توت فرنگی تا دمای رعد و برق از خشم ذوالفقار و سیلی تا موشک های 2 هزار کیلومتری گوش به فرمان از حضیض ذلت تا اوج عزت نگاهی به تمایز خودت یبی و احساس گناه از افتتاح مرکز مطالعات کوهورت تا بهبود شاخص های مهم اقتصادی ازکوزه همان برون طراوت که دراوست ازدواج دوست داشته باشه دوست دارم دارم ازدواج ارز ی سوالات شیمی کنکور 93 رشته ریاضی ارزوهای کوچیک اما بزرگ ملودی زندگی ارزش ما به اندازه آرزوهای ماست دستی صنایع صنایع دستی مناسبت اربعین
Facebook Twitter Google Plus Digg Share This RSS
تمامی اطلاعات، خبرها و مقالات بصورت خودکار از سایت های فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده می شوند و وبلاگ 24 هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای آنها ندارد.

همچنین جهت حذف وبلاگهای با محتوای نا مناسب شما میتوانید بر روی گزینه "درخواست حذف" در همان صفحه وبلاگ کلیک نمائید
All rights reserved. © blog242 2016 Run in 0.458 seconds
RSS