درباره ترکیه و سیاست‌های آن ابهامات زیادی وجود دارد. «ترکیه اردوغان» بیش از هر زمان دیگر هیجانی، پرتب و تاب، کم حوصله و عصبانی است. انتقاد همزمان مقامات ترکیه از رئیس جمهور ... ، ... خارجه ... ، ... عراق، ... ایران و ... ت فرانسه و... از این وضع ناآرام حکایت می‌کند. ناآرامی در عرصه سیاست خارجی به عرصه داخلی ترکیه هم کشیده شده است. درگیری ... ت اردوغان با کردهای ترکیه که قصد کمک به کردهای کوبانی- عین‌العرب- داشتند یک نمونه از ناآرامی روانی حاکم بر ... ت اردوغان می‌باشد. در مورد چرایی عصبانیت این روزهای ترکیه گفتنی‌هایی وجود دارد:
1- ... ت اردوغان برای دستی ... به تغییر در دو کشور عرب همسایه خود- عراق و ... - مطابق الگوی ترکیه طی 4 سال گذشته تلاش بی‌وقفه‌ای داشته و هزینه زیادی را پرداخت کرده است. پیش از این طی 4 سال اخیر، اعتبار ترکیه و اعتبار حزب عد ... و توسعه قربانی تحول مورد نظر اردوغان شده‌اند و این در حالی است که در دوردست‌های ترکیه نیز از احتمال تحقق آنچه اردوغان و اوغلو می‌خواهند، خبری نیست.
پیش از شروع بحران 2011 ... ، آنکارا روابط بسیار مستحکمی با دمشق داشت به گونه‌ای که از روابط اردوغان و اسد به عنوان نمونه‌ای از روابط خوب دو ... منطقه‌ای یاد می‌شد. ترکیه ضمن آنکه در مرزهای جنوبی خود احساس امنیت بالایی داشت در دریای مدیترانه نیز از روابط خوب با اسد بهره می‌برد. ... ت آنکارا در پرونده‌های مرتبط با ... ، همیشه به عنوان یک طرف مطمئن و مورد اعتماد دمشق مطرح بود کما اینکه بیشترین مراوده بازرگانان ... با ترکیه بود و هتل‌های ترکیه در آنکارا، ... بول و... پر از تجار سوری بود. ... بخش بزرگی از چرخ اقتصادی ترکیه را به حرکت در می‌آورد.
در این بین سیاست منطقه‌گرایی که در سال 2004 از سوی داوود اوغلو ... وقت امور خارجه اعلام شد سطح روابط میان ترکیه و ... را به بالاترین نقطه ممکن سوق داد. جنگ 33 روزه که نقش ... در آن پر رنگ بود و حمایت ... ت اردوغان از حزب‌الله لبنان در برابر رژیم صهیونیستی هم روابط ترکیه و ... را قوت بیشتری بخشید و دو سال بعد وقتی جنگ 22 روزه رژیم صهیونیستی علیه غزه آغاز گردید، مواضع مشترک ... و ترکیه علیه ... یادآور منافع مشترک استراتژیک میان دو کشور بود.v